kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Төлдер айтысы.

Нажмите, чтобы узнать подробности


                                                                                                                                      

Сыныбы: мектепалды даярлық

Білім беру саласы: Қатынас

Сабақтың тақырыбы: Төлдер айтысы.

Сабақтың мақсаты:  Балалардың үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту.

Төрт- түлік  мал төлдерінің аталуын және оларды ажырата  білуге  үйрету.

Төлдерге  қамқорлықпен  қарауға  тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: әңгімелеу, көрсету, сұрақ- жауап

Сөздік жұмыс: Төрт - түлік, төл

Сабақтың көрнекілігі: үй жануарлары және төлдерінің суреттері

Билингвалды компонент:

Түйе – верблюд – сamel,  жылқы – лошадь – horse,  сиыр – корова – cow,

қой – баран – sheep,ешкі – коза – goat

Сабақтың барысы:

Әрекет-  кезеңдері

 Тәрбиешінің    іс-әрекеті

Балалардың  іс-әрекеті

Ынталандыру.

Сезім ояту.

Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар шаттық шеңберіне тұрады. Балалар аналары өздерін қалай еркелететінін айтады.

Ботақаным,

құлыншағым,

қошақаным.

Ұйымдастыру.

Ізденістер.

Ойын:

Дәптермен жұмыс.

Төлдер айтысын сахналау.

Сергіту  сәті.

Шаттық  шеңбері:

Күлімдеп күн бүгін,

Қарайды саған да.

Күлім деп күн бүгін,

Қарайды мағанда.

Шуақты нұр төгіп.

Көңілді кетті көтеріп.

Қызығушылықты ояту.

Сөзжұмбақ  шешейік.

Кішкене ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоңы бар.

Төрт аяғы бар,

Сегіз тұяғы бар.

Иегінде сақалы бар.

Балалар,біз бүгінгі ұйымдастырылған оқу іс әрекетіміздің тақырыбы не туралы екенін білуіміз үшін жұмбақ шешіп көрейік.

Жұмбақ шешу.

1.Кезекті бір жануар,

Үстінде екі тауы бар.

 Түйе – верблюд – Camel

2.Аяғында тағасы бар,

Мойнында жағасы бар.

Мінсе көлік болар,

Сауса қымыз болар.

Жылқы – лошадь – Horse

3.Екі айнасы бар,

Екі найзасы бар.

Төрт сылдырмағы бар,

Бір шыбыртқысы бар.

Сиыр – корова – Cow

4.Кішкене ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоңы бар.

Қой – баран – Sheep

5.Төрт аяғы бар,

Сегіз тұяғы бар.

Иегінде сақалы бар.

Ешкі – коза – Goat

Дидактикалық ойын:

 «Төлін тап»

Ойының шарты:

Тақтаға үй жануарлары  ілінеді. Балалар әрбір үй жануарларының   қасына төлдерін  тауып  ілуі керек. Ойын осылай жалғаса береді.

Дәптермен жұмыс:

«Төлдер айтысы» 

Төлдердің айтысы. (сахналау)
- Иеміз қайсымызды жақсы көреді?
Лақ:- Әрине, мені жақсы көреді. Адам біздің сүтімізді, мамықтай түбітімізді пайдаланады

Құлын:
- Лақ сен орынсыз мақтанасың. Малда бізден ешқайсың аспайсыңдар. Біз майданның да еңбектің де тұлпарымыз. Біздің етіміз азық, қымызымыз ем.
Бұзау:
- Сендер босқа мақтанасыңдар. Ием мені жақсы көреді. Адамның тіршілігіне ең пайдалысы мен. Шелек - шелек сүт, қарын – қарын май, қап – қап құрт, ірімшік бізден шығады.

Қошақан:
- Бәрің де босқа мақтанасыңдар. Ием бәріңнен де мені жақсы көреді. Сақылдаған сары аязда
тоңдырмайтын жылы пима, тондар менің жүнімнен жасалады.

Бота:
- Бәріңнен кем біз бе екенбіз? Малдың ен қадірлісі бізбіз. Адам біздің шұбатымызды, мамықтай жүнімізді пайдаланады. Ерте кезде күш көлігі де біз болғанбыз.

Адам:
- Сендер босқа таласпаңдар. Бәрің де адамға пайдалысыңдар. Әрқайсыларыңның өз орындарың бар.

  -Төлдер бір- бірімен не үшін айтысты?

-Лақ не айтты ?

-Құлын ше?

-Бұзау не деді?

-Қошақан мен бота не деді?

-Адам не деп жауап берді?

Сергіту сәті:  

Топ – топ етіп басайық,

Ауылға біз барайық.

Қозыларды санайық,

Қораларға қамайық.

Айналайын торпақ, бола берме қорқақ,

Айналайын қозым, малда жуас бозым.

Айналайын ботам, қандай күлте жотаң,

Жалт- жұлт етіп лақ, жағалайсың бұлақ.  

 Жұмбақтың шешуін тап.

Жарысуға дайын,

 менің қасқа..

Тастан тасқа секірген

ұзын салпаң құлақты,

Қойдан маза кетірген,

кім біледі..

Моп – момақан өзі,

сүп – сүйкімді..

«Төлін тап”дидактикалық ойыны:
Берілген суреттерді пайдаланып үй жануарларымен төлдерін біріктіру.

Қой атасы – Шопаната
Жылқы атасы – Қамбарата
Ешкі атасы – Сексеката
Түйе атасы – Ойсылқара
Сиыр атасы – Зеңгібаба Ата деп отырғанымыз сол малды бағып күткен адам. Сол аталарымыз сендерге мынадай

сөз жұмбақ береді.

Біз ақылды баламыз,

 Айтқан тілді аламыз.

 Бүгінгі келген қонақтарға,

Сау болыңыздар деп айтамыз.

 Еске түсіру

Бәрі бірге хормен айтады.

(қозы)

(ешкі)

Ойынға қатысады Тыңдайды  Жауап береді

Лақ

Құлын

Бұзау

Лақты

Қозы

Бота

Адам

Қимылмен көрсетеді.

Бәрі бірге айту.

Жұмбақтың шешуін табу.

үй жануарларының төлдерін балалар

біріктіріп тақтаға іліп қояды осылай ойын жалғаса береді.

Үй жануарларының пірі әрі қолдаушысы бар.

Қорытынды

-Үй жануарларының адамдарға қандай пайдасы бар?

-Ешкі, қой, сиыр, түйе, жылқының төлдерін ата.

-Малдарды қалай шақырады?

Балалар жауаптарын тыңдау, балаларды мадақтау.

 Бәрің де бүгінгі   сабаққа жақсы қатыстыңдар, сендердің бәріңді мына күлегеш смайликтермен бағалаймын,

жарайсыңдар!

Күтілетін нәтиже: Балалар  осы сабаққа қатысып  белсенді қатысып,қызығушылық танытады.   Нені білу керек: Үй жануарлары мен төлдерін,олардың тіршілік ету ерекшеліктерін.

Нені игереді: Үй жануарлары қолға үйренген жануарлардың түрлері екенін.       

Нені біледі: Үй жануарларын күтіп-баптауды,оларға қамқорлық жасай білуді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Төлдер айтысы.»


Сыныбы: мектепалды даярлық «В»

Пәні: көркем әдебиет

Білім беру саласы: Қатынас

Сабақтың тақырыбы: Төлдер айтысы.

Сабақтың мақсаты: Балалардың үй жануарлары туралы түсініктерін кеңейту.

Төрт- түлік мал төлдерінің аталуын және оларды ажырата білуге үйрету.

Төлдерге қамқорлықпен қарауға тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: әңгімелеу, көрсету, сұрақ- жауап

Сөздік жұмыс: Төрт - түлік, төл

Сабақтың көрнекілігі: үй жануарлары және төлдерінің суреттері

Билингвалды компонент:

Түйе – верблюд – сamel, жылқы – лошадь – horse, сиыр – корова – cow,

қой – баран – sheep,ешкі – коза – goat

Сабақтың барысы:

Әрекет- кезеңдері

Тәрбиешінің іс-әрекеті

Балалардың іс-әрекеті


Ынталандыру.


Сезім ояту.


Ұйымдастыру кезеңі.

Балалар шаттық шеңберіне тұрады. Балалар аналары өздерін қалай еркелететінін айтады.

Ботақаным,


құлыншағым,

қошақаным.




Ұйымдастыру.










Ізденістер.




Ойын:







Дәптермен жұмыс.



Төлдер айтысын сахналау.













































Сергіту сәті.

Шаттық шеңбері:

Күлімдеп күн бүгін,

Қарайды саған да.

Күлім деп күн бүгін,

Қарайды мағанда.

Шуақты нұр төгіп.

Көңілді кетті көтеріп.

Қызығушылықты ояту.

Сөзжұмбақ шешейік.

Кішкене ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоңы бар.

Төрт аяғы бар,

Сегіз тұяғы бар.

Иегінде сақалы бар.

Балалар,біз бүгінгі ұйымдастырылған оқу іс әрекетіміздің тақырыбы не туралы екенін білуіміз үшін жұмбақ шешіп көрейік.

Жұмбақ шешу.

1.Кезекті бір жануар,

Үстінде екі тауы бар.

 Түйе – верблюд – Camel

 

2.Аяғында тағасы бар,

Мойнында жағасы бар.

Мінсе көлік болар,

Сауса қымыз болар.

Жылқы – лошадь – Horse

 

 

3.Екі айнасы бар,

Екі найзасы бар.

Төрт сылдырмағы бар,

Бір шыбыртқысы бар.

Сиыр – корова – Cow

 

4.Кішкене ғана бойы бар,

Айналдырып киген тоңы бар.

Қой – баран – Sheep

 

5.Төрт аяғы бар,

Сегіз тұяғы бар.

Иегінде сақалы бар.

Ешкі – коза – Goat

Дидактикалық ойын:

«Төлін тап»

Ойының шарты:

Тақтаға үй жануарлары ілінеді. Балалар әрбір үй жануарларының қасына төлдерін тауып ілуі керек. Ойын осылай жалғаса береді.

Дәптермен жұмыс:

«Төлдер айтысы»

Төлдердің айтысы. (сахналау)
- Иеміз қайсымызды жақсы көреді?
Лақ:- Әрине, мені жақсы көреді. Адам біздің сүтімізді, мамықтай түбітімізді пайдаланады

Құлын:

- Лақ сен орынсыз мақтанасың. Малда бізден ешқайсың аспайсыңдар. Біз майданның да еңбектің де тұлпарымыз. Біздің етіміз азық, қымызымыз ем.
Бұзау:
- Сендер босқа мақтанасыңдар. Ием мені жақсы көреді. Адамның тіршілігіне ең пайдалысы мен. Шелек - шелек сүт, қарын – қарын май, қап – қап құрт, ірімшік бізден шығады.

Қошақан:
- Бәрің де босқа мақтанасыңдар. Ием бәріңнен де мені жақсы көреді. Сақылдаған сары аязда
тоңдырмайтын жылы пима, тондар менің жүнімнен жасалады.

Бота:

- Бәріңнен кем біз бе екенбіз? Малдың ен қадірлісі бізбіз. Адам біздің шұбатымызды, мамықтай жүнімізді пайдаланады. Ерте кезде күш көлігі де біз болғанбыз.

Адам:

- Сендер босқа таласпаңдар. Бәрің де адамға пайдалысыңдар. Әрқайсыларыңның өз орындарың бар.


-Төлдер бір- бірімен не үшін айтысты?


-Лақ не айтты ?

-Құлын ше?

-Бұзау не деді?

-Қошақан мен бота не деді?

-Адам не деп жауап берді?

Сергіту сәті:

Топ – топ етіп басайық,

Ауылға біз барайық.

Қозыларды санайық,

Қораларға қамайық.

Айналайын торпақ, бола берме қорқақ,

Айналайын қозым, малда жуас бозым.

Айналайын ботам, қандай күлте жотаң,

Жалт- жұлт етіп лақ, жағалайсың бұлақ.

Жұмбақтың шешуін тап.

Жарысуға дайын,

менің қасқа........

Тастан тасқа секірген

ұзын салпаң құлақты,

Қойдан маза кетірген,

кім біледі........

Моп – момақан өзі,

сүп – сүйкімді .......

«Төлін тап”дидактикалық ойыны:
Берілген суреттерді пайдаланып үй жануарларымен төлдерін біріктіру.

Қой атасы – Шопаната
Жылқы атасы – Қамбарата
Ешкі атасы – Сексеката
Түйе атасы – Ойсылқара
Сиыр атасы – Зеңгібаба Ата деп отырғанымыз сол малды бағып күткен адам. Сол аталарымыз сендерге мынадай

сөз жұмбақ береді.

Біз ақылды баламыз,

Айтқан тілді аламыз.

Бүгінгі келген қонақтарға ,

Сау болыңыздар деп айтамыз.

Еске түсіру




Бәрі бірге хормен айтады.




(қозы)





(ешкі)






Ойынға қатысады Тыңдайды Жауап береді










Лақ




Құлын







Бұзау



Лақты


Қозы







Бота

















Адам
















Қимылмен көрсетеді.









Бәрі бірге айту.




Жұмбақтың шешуін табу.








үй жануарларының төлдерін балалар

біріктіріп тақтаға іліп қояды осылай ойын жалғаса береді.







Үй жануарларының пірі әрі қолдаушысы бар.

Қорытынды

-Үй жануарларының адамдарға қандай пайдасы бар?

-Ешкі, қой, сиыр, түйе, жылқының төлдерін ата.

-Малдарды қалай шақырады?

Балалар жауаптарын тыңдау, балаларды мадақтау.

Бәрің де бүгінгі сабаққа жақсы қатыстыңдар, сендердің бәріңді мына күлегеш смайликтермен бағалаймын,

жарайсыңдар!

Күтілетін нәтиже: Балалар осы сабаққа қатысып белсенді қатысып,қызығушылық танытады. Нені білу керек: Үй жануарлары мен төлдерін,олардың тіршілік ету ерекшеліктерін.

Нені игереді: Үй жануарлары қолға үйренген жануарлардың түрлері екенін.

Нені біледі: Үй жануарларын күтіп-баптауды,оларға қамқорлық жасай білуді.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Дошкольное образование

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Дошкольникам.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Төлдер айтысы.

Автор: Буханбаева Алмагул Касымовна

Дата: 24.04.2017

Номер свидетельства: 411390
