kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Технологическая карта урока белорусского языка

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тэма ўрока: Прамое і пераноснае значэнне слова

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Технологическая карта урока белорусского языка»

ТЭХНАЛАГІЧНАЯ КАРТА ЎРОКА



Тэма ўрока: Прамое і пераноснае значэнне слова

Класс 3 «Д»

Мэта ўрока: сфарміраваць уменне вызначаць у сказах прамое і пераноснае значэнне мнагазначных слоў

Задачы ўрока:

  • даць паняцце аб прамым і пераносным значэнні слова;

  • сфарміраваць уменне адрозніваць прамое і пераноснае значэнні слоў, уменне знаходзіць у тэксце словы з пераносным значэннем і ўжываць іх у мове;

  • фарміраваць навыкі работы з тлумачальным слоўнікам, абагачаць слоўнікавы запас вучняў;

  • забяспечыць умовы для фарміравання свядомай актыўнасці і самастойнасці ў працэсе пазнання і вывучэння новай тэмы

Тып урока: урок вывучэння новага матэрыялу

Абсталяванне: тэлевізар, падручнік, магніты, раздатачны матэрыял.

Настаўнік: Ігнатовіч Кацярына Сяргееўна













Этап урока

Адукацыйная задача этапа

Дзейнасць настаўніка

Дзейнасць навучэнцаў

Метады і прыёмы работы

Форма арганізацыі вучэбнай дзейнасці

(Ф,І,П,Г)

Вынік, які плануецца

1.Арганізацыйны этап

Стварыць умовы для ўзнікнення ўнутранай спатрэбы ўключэння ў вучэбную дзейнасць

Правярае падрыхтоўку вучняў да ўрока, стварае эмацыянальны настрой на паспяховую працу


Выражаюць даданыя адносіны да працэса пазнання, праяўляюць жаданне спазнаць новае


Прыём “Прывітанне!”

П

Ствараюць пазітыўны настрой на ўрок

2.Этап праверкі выканання дамашняга задания. Паўтарэнне вывучанага

Праверыць якасць выканання дамашняга задання, паўтарыць вывучаны матэрыял

Кантралюе і ацэньвае выкананне дамашняга задання

Адказваюць на пытанні, кантралююць выкананне дамашняга задання суседам. Паўтараюць і замацоўваюць вывучаны матэрыял

Прыём “Опрос-линеечка», самастойная работа на картках

Ф, І

Вызначаюць узровень засваення пройдзенага матэрыялу

3.Этап падрыхтоўкі да вучэбна-пазнавальнай дзейнасці

Вызначыць тэму і мэты ўрока

Арганізуе абмеркаванне, праводзіць паралель з раней вывучаным матэрыялам

Фармулюць тэму урока, вызначаюць мэты і сродкі для іх дасягнення

Праблемная сітуацыя

Ф

Могуць сфармуляваць тэму і мэты ўрока

4.Этап вывучэння новых ведаў і спосабаў дзейнасці

Пазнаёміць з новымі паняццямі

Арганізуе самастойную работу з падручнікам

Працуюць з тэкстам падручніка, адказваюць на пытанні, робяць вынікі, пішуць

Назіранне за ужываннем новых паняццяў у вуснай і пісьмовай мове, праца з паняццямі

І, Ф.

Ведаюць прыклады прамога і пераноснага значэння слоў

5.Этап первічнай праверкі разумення вывучанага

Выявіць узровень засваення матэрыяла

Назірае за вучнямі, забяспечвае матывацыю

Ацэньваюць узровень сваіх ведаў

Прыём “Пачатак-канцоўка”,

І, Ф.

Ствараюць сітуацыю поспеху

6.Этап замацавання новых ведаў і спосабаў дзейнасці

сфарміраваць уменне вызначаць у сказах прамое і пераноснае значэнне мнагазначных слоў

Арганізуе самастойнае выкарыстанне ведаў, аказвае дапамогу, арганізуе узаемаправерку

Чытаюць правіла, выконваюць практыкаванні з падручніка, робяць узаемаправерку

Заданні на знаходжанне вывучаймага аб’екта

І, П

Могуць адрозніць прамое значэнне ад пераноснага

7.Этап прымянення ведаў і спосабаў дзейнасці

Сфарміраваць уменне замяніць прамое значэнне на пераноснае і наадварот

Кантралюе выкананне работы

Запісваюць словазлучэнні, размяркоўваючы іх па слупках, робяць вывады, робяць самаправерку самопроверку

выбарачная дыктоўка

И

Могуць замяніць прамое значэнне пераносным і наадварот

8.Этап абагульнення і сістэматызацыі ведаў і спосабаў дзейнасці

Сфарміраваць уменне правільна выкарыстоўваць словазлучэнні з прамым і пераносным значэннем у вусным маўленні

Тлумачыць заданне, нагадвае правілы працы ў групах

Чытаюць тэксты, выконваюць рознаўзроўневыя заданні

Заданне на стварэнне асабістых прадуктаў, рознаўзроўневыя заданні

Г

Могуць выкарыстоўваць словы з прамым і пераносным значэннем у вусным маўленні

9.Этап кантроля і самаконтроля

Вызначыць узровень засваення новай тэмы, вызначыць прабелы

Фармулюе заданне, кантралюе выкананне тэста па тэме

Выконваюць заданні з тэсту

тэст

І

Вызначаюць ступень засваення тэмы

10.Этап інфармавання аб дамашнім заданні, інструктаж па яго выкананні

Інфармаваць аб дамашнім заданні

Дае тлумачэнні па выкананні дамашняга задання

Знаемяцца з інфармацыяй аб дамашнім заданні,запісваюць у дзеннікі

Творчае заданне

І

Даведаюцца, як выконваць дамашняе заданне

11.Этап падвядзення вынікаў урока

Вызначыць узровень дасягнення пастаўленых задач

Падводзіць вынік урока, арганізуе кантрольна-ацэначную дзейнасць

Фармулююць канчатковы вынік сваёй працы на ўроке

дыялог

Ф

Усвядомяць дынаміку асабістага развіцця

12.Этап рэфлексіі

Вызначыць псіхаэмацыянальны стан

Акцэнтуе ўвагу на канчатковых выніках вучэбнай дзейнасці

Ацэньваюць свой настрой

прыём SMS настаўніку

І

Могуць вызначыць свой эмацыянальны стан


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс

Скачать
Технологическая карта урока белорусского языка

Автор: Игнатович Екатерина Сергеевна

Дата: 24.03.2021

Номер свидетельства: 576601
