Оқушылардың тәуелдеулі зат есім туралы түсініктерін кеңейту
Просмотр содержимого документа
«Тәуелдеулі зат есімге жаттығу жұмысы»
Тақырыбы: Тәуелдеулі зат есімге жаттығу жұмысы
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға зат есімдердің тәуелденуі туралы алған білімдерін кеңейте түсуге, тиянақтауға мүмкіндік туғызу; 2.Оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту 3.Ұйымшылдықа, достыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: пысықтау.
Сабақтың әдіс-тәсілдері : сұрақ-жауап, іздену, көрнекілік, талдау, жинақтау. Сабақтың көрнекіліктері : мазмұнды суреттер.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі : сабаққа даярлық.
ІІ. Өткенді пысықтау
42-жаттығу Берілген сөздерді тәуелдеулі ерекшелігіне қарай топтап жазу керек.
ІҮ. Жан-жақты білімдерін тексеру.
44-жаттығу сөздерге тәуелдік жалғауын тауып айту:
Менің халқым, балаларым, қағаздарым, кітаптарым.
Сенің халқың, балаларың, қағаздарың, кітаптарың.
Оның халқы, балалары, қағаздары, кітаптары.
Ү. Жаңа материалмен жұмыс:
а) оқулықпен жұмыс, дәптермен жұмыс. Күн ретін жазу. Көркем жазу.
45-жаттығу мәтінді оқу, көшіріп жазу, тәуелдеулі сөздерді табу, олардың байланысып тұрған сөзін айту.
Мектебіміз,бөлмелері,терезелері,сыныбым,оқушылары.
46-жаттығу көп нүктенің орнына тиісті тәуелдік жалғауларын қойып жазу: Жайлауымыз, қыстауымыз.
47-жаттығуда берілген жұмбақты шешу (әтеш), тәуелдеулі сөздерді тауып, үш жақта, жекеше және көпше түрде айту:
Жекеше
Көпше
Менің тарағым, орағым, сақалым.
Сенің тарағың, орағың, сақалың
Оның тарағы, орағы, сақалы
Біздің тарағымыз, орағымыз,сақалымыз
Сендердің тарақтарың, орақтарың, сақалдарың.
Олардың тарақтары, орақтары, сақалдары.
ҮІ . Бекіту: 48-жаттығу мәтінді түсініп оқу, тәуелденген сөздерді табу, жазу, тәуелдік жалғаулардың астын сызу:
бойы , қол-аяғы , әжесі , шешесі .
Абай Құнанбаев кім болған? Оның қандай еңбектерін білесің?
«Абай жолы» романын жазған кім? М.Әуезов туралы не білесіңдер?
ҮІІ.Қорытындылау. Балалар, бүгін біз не үйрендік?
Тәуелдік зат есім дегеніміз не? Мысал келтір.
ҮІІІ . Үйгетапсырма : 49,50-жаттығу 161-бет.
ІХ. Оқушыларды бағалау