Сабақ: әдебиеттік оқу
Мектеп: Надек орта мектебі
Күні: 20.10.16
Мұғалімнің есімі: М.Толепбергенова
Сынып: 4 «ә»
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
Сөз мәйегі. Болат Үсенбаев
1. Арналы бұлақ бөлімінен мағлұмат беру. Өлеңмен таныстыра отырып, мағынасын ашуға мүмкіндік жасау.
2. Мәнерлеп оқуларын, көркем сөйлеу тілдерін, өлеңнің мазмұнын өмірмен байланыстыра білу және жақсы сөздің адам өміріне тигізер пайдасын ұғына білу қабілеттерін дамыта түсу.
3. Өлеңді әсерлі, мәнерлеп оқу қабілеттерін дамыту.
Барлық оқушылар:
Сабақтың мазмұнын айтады
Оқушылардың басым бөлігі:
Мәнерлеп оқиды
Кейбір оқушылар:
Тілдік мақсат
Оқушылар мәтінді тізбектеп оқиды
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Жұмыс дәптерді толтырады
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған тармақтар:
Сіз неліктен.екенін айта аласыз ба?
Жазылым бойынша ұсыныстар:
Алдыңғы оқу
Астанаға ақ бата
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
Ресурстар
Басталуы
Сөз тапқанға қолқа жоқ.
Ойнап сөйлесең де, ойлап сөйле.
Сөз сүйектен өтеді,
Таяқ еттен өтеді.
Көз жеткізер,
Көз жеткізбе генді
Сөз жеткізер.
Шешеннің сөзі - мерген,
Шебердің көзі - мерген.
- Сөзде қандай құдіретті күш бар?
- Сөзді не арқылы жеткіземіз?
- Сөз мәйегі дегенді қалай түсінесіңдер? («Мәйек» сөзінің негізгі түбірін табу.) «Топтастыру» стратегиясы бойынша.
Ортасы
1. Өлеңді мәнерлеп оқып беру.
2. Оқушылар іштей бір рет оқиды.
Жаңа сабақпен таныстыру.
Өлеңнің әр шумағын мәнерлеп оқи отырып, әр шумақтағы сөздің негізгі тұғырын тауып, дәптерге жазып отыру. Мысалы:
Сөз ______- жаманнан жиренткен;
______- өмір жайлы сыр шерткен;
______- мақал-мәтелдердің даналығына ой жүгірткен;
______-т.е.с
Оқушылардың тізбектей оқуы, түсінін оқуы.
өзің қандай сөз түрлерін білесін? Әрқайсысының мағынасына жеке-жеке тоқталайық.
Енді әрбір тіркеске мысал жазып көрелік. Қандай тіркес кімге байланысты айтылады және ол сөз иесі кім?
Аяқталуы
Сергіту сәті «Көңілді қалпақ» ойыны
Басына қалпақ түскен оқушы жеті байлықты табады табады.
Бірінші байлық - денсаулық.
Екінші байлық - еркіндік
Үшінші байлық - тіл байлық
Төртінші байлық - қайрат-күш
Бесінші байлық - ақ жаулық
Алтыншы байлық - балаңыз
Жетінші байлық - жүз саулық
«Ұтымды жауап» ойыны:
С- М-
Ө- Ә-
З- Й-
Е-
Г-
I-
Әр әріптің қатарына сол әріптен басталатын сөз жазу арқылы өткен тақырыпқа байланыстыра, мағынасын ашатындай сөйлем құрастыру. Оқушылардың шығармашылық жұмыстарын байқап көру.
- Ақынның айтпақ болғаны өлеңнің қай жолдарында жасырынып тұрғанын тап.
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен
өз жоспарыма
қандай түзетулер
енгіздім және
неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?