Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары
Сабақтың мақсаты: Білімділік: Сөз таптары туралы берілген білімді кеңейту,бекіту. Сауатты,қатесіз жазуға баулу.
Дамытушылық: Сөздік қорларын молайтып, көркем сөйлеуге уйрету.Есте сақтау қабілеттерін дамытып,көрген –білгенінен ой туйе білуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Халық педагогикасын насихаттау,ата –баба дәстүрін құрметтеуге үйрету
Сабақтың типі: Кіріктірілген сабақ
Сабақтың көрнекілігі: Слад (жеті қазына,қызықты жаттығулар,кесте,сызба)
Пән аралық байланыс: ана тілі, математика.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа Аудару
Үй тапсырмасын тексеру
Сұрақ-жауап арқылы пысықтау
ІІ. Жаңа сабақ.
Есімің кім? ойыны мысалы: әдемі Гулдана
Сызба арқылы сөз таптарына тоқталу.
Зат есім, Сын есім, Етістік
Қазақта жеті санының киелілігіне тоқтала отырып, оқушылардан жеті санына байланысты
білетіндерін ортаға салу.
Жеті қайғы, жеті жетім, жеті жоқ, жеті жұт,
Жеті шелпек, жеті қазына,жеті жарғы.
Жеті қазынаға тоқтала отырып, сабақты өрбіту.
Слайд жеті қазына.
Ер жігіт - (Есіңде сақта
Сұлу әйел - (мақалды жалғастыр)
Ілім –білім – (Сөзге шорқақ,тілге олақ)
Құмай тазы - (Оқлықпен жұмыс)
Жүйрік ат - (Қырсық жолаушы)
Берен мылтық - (Сөзден сөз табу)
Қыран бүркіт - (Суретпен жұмыс)
ІІІ. Дәптермен жұмыс
А) Ер жігіттапсырмасы орындалады.
«Есіңде сақта! (Сөздерді мұқият тыңтап,жатқа жазу).
Аққу, емен, балық, қоңыр, мың, алтыншы, бесеу, көгілдір, тоғыз, көже.
Ә) Сұлу әйел тапсырмасы. Макалды жалғастыр.
1. Ит атасын ( танымас)
2. Ердің атын, (еңбек шығарады)
3.Оқу-білім бұлағы, (білім өмір шырағы)
4.Жақсы әйел-ырыс, (жаман әйел ұрыс)
Б) Ілім-білім тапсырмасы.(оқулықпен жұмыс)
3-жаттығу. (өз бетімен жұмыс). Үш қатар орындайды,бір оқушы тақтаға орындайды.
Жұлдыз оқыды көк екі
Тау жауынды үлкен жеті
Ата жүзді биік отыз
Адам
Құс
4- жаттығу. Тақтамен жұмыс.
Қайық жүзеді.Бала секіреді. Құс ұшады. Ұшақ ұшады.
5-жаттығу. (ауызша) Сөз таптарына талдау
Үш кіші ішік піштім,
Бес кіші іші піштім,
Неше кіші ішік піштім?
Сергіту
В) Құмай тазының тапсырмасы: Сөзге шорқақ,тілге олақ.
Екі ділмәрдың бірі екіншісіне:
-Екі аяғымдағы саусақ он бес бір қолымда, тағы сонша екі қолымда.
Сонда менің саусағым нешеу?
Жауабы: Шорқақ он сөзінен кейін келетін үтірді ұмытып кеткен.
Г) Жүйрік ат тапсырмасы: Қырсық жолаушы.(сын есімді табу,есепті шешу)
Екі қыстақтың арасы 10 шақырым. Қырсық жолаушы куніне екі шакырым алға жүріп,бір шақырым кейін қайтады. Қырсық екі араны неше кунде жүріп өтеді?
Жауабы: 9 кунде жүріп өтеді.
Берен мылтықтың тапсырмасы: Сөзден сөз табу.
Дөңгелек-дөң,ел,еле,дөңгеле,лек,ек,кел.
Осы сөздерге мәндес сөздерді табу.
Қыран бүркіттің тапсырмасы: Суретпен жұмыс
Сабақты қорыту: Сұрақ-жауап.
Бағалау.
Уйге: 6-жаттығу. Ережелер.