kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Сөйлем"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: Сөйлем

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі:  Оқушыларға сөйлем туралы жалпы түсінік беру, сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілерін меңгерту

Дамушылығы: Өз ойларын ашық білдіруге, өзіндік жұмыс істеуге, сауатты жазуға дағдыландыру.

Тәрбиелігі: Көркем жазуға, ұқыптылыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа мағынаны меңгерту

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: түсіндіру, ойлау, топпен жұмыс.

Көрнекілігі: тест, ассоциация, шекарашы, Ә.Қастеев суреті, сызбалар, дидактикалық материалдар

                                        Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Жабырқауды білмейміз,

Жалқаулықты сүймейміз,

Біз талантты жас ұлан,

Үлгі аламыз жақсыдан.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:  «Әдепті бала – арлы бала» әңгіме

Тест

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Сөйлем"»

№ 142 орта мектеп










Тақырыбы: Сөйлем


Сыныбы: 2


Пәні: Қазақ тілі


Пән мұғалімі: Болатова Д.




























Сабақтың тақырыбы: Сөйлем

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға сөйлем туралы жалпы түсінік беру, сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілерін меңгерту

Дамушылығы: Өз ойларын ашық білдіруге, өзіндік жұмыс істеуге, сауатты жазуға дағдыландыру.

Тәрбиелігі: Көркем жазуға, ұқыптылыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Жаңа мағынаны меңгерту

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдісі: түсіндіру, ойлау, топпен жұмыс .

Көрнекілігі: тест, ассоциация, шекарашы, Ә.Қастеев суреті, сызбалар, дидактикалық материалдар


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі:

Жабырқауды білмейміз,

Жалқаулықты сүймейміз,

Біз талантты жас ұлан,

Үлгі аламыз жақсыдан.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру: «Әдепті бала – арлы бала» әңгіме

Тест

  1. Мәтін дегеніміз не?

А) сөздерден құралады

Ә) мағына жағынан өзара байланысты екі не одан да көп сөйлемнен құралады

Б) автордың айтайын деген ойы

2.Оқыған мәтін неше бөліктен тұрады?

А) 2 Ә) 1 Б) 3

3. Мәтіннің қандай түрлері бар?

А) айқындау, көру, әңгімелеу

Ә) әңгімелеу, сипаттау , пайымдау

Б) сипаттау, айқындау, әңгімелеу

4.Түлкі жабайы аң. Оның түсі қызғылт, құйрығы ұзын, құлағы тік және сақ.

А) әңгімелеу Ә) пайымдау Б) сиппатау

ІІІ. Жаңа сабақ.



Қарашаның жиырма алтысы

Сөйлем

Аяқталған ойды білдіреді


Сөздерден құралады Сөздер бөлек жазылады


Бірінші сөз бас әріппен Сөйлем Соңына тыныс белгі қойылады жазылады (.) ,(? ), (!) .



Сөйлем айтылу мақсатына қарай





Хабарлы сөйлем Лепті сөйлем Сұраулы сөйлем





Адасқан сөздер ойыны



тепті доп Балалар

Сұлу неткен Табиғат

бардың? қайда Сен


Сөйлем аяқталған ойды білдіреді. Сөйлемнен соң не нүкте (.), не сұрау белгісі (?) не деп белгісі (!) қойылады.


219 – жаттығу. Сөздерден салыстырып оқы. (суретпен) Шекарашылар күзетте тұрады.

Шекара, шекарашы,ел, қорғайды, күзет,олар, тұрады. Олар еліміздің шекарасын қорғайды.


ІV. Сергіту Қыран құстай самғаймыз,

Әлемді біз шарлаймыз.

Биік - биік шыңға өрлеп,

Тыныштықты қорғаймыз.


220 – жаттығу. Жақшадағы сөздерді сөйлемнің мазмұнына қарай өзгертіп, жаз. Ажар (кітапхана) барды.(Кітапхана) адам көп. Ол (кітапхана) кітап алды.

І топ. Берілген сөздерден сөйлем құрап жаз.

Сырғанақ, бірнеше ,бала, теуіп жүр.

Ақан, сырғанады, шанамен

ІІ топ. Ол айрылып, қалды,шанадан, абайсызда.

Төмен, шана, сырғанай, жөнелді.

222 – жаттығу. Сөйлемдердің соңына қойылған тыныс белгісіне сай ырғақпен оқы. Мына сурет қандай әдемі салынған! Бұны қазақтың атақты суретшісі Әбілхан Қастеев салған. Қастеев атаңды білесің бе?


V. Қорытынды

І топ

Ара гүлге қонды, балалар суға шомылды.

ІІ топ.

Оқушылар серуенге шықты, мал өріске жайылды.

VI . Сабақты бекіту: «Жапырақ жинау»

  • Сөйлем дегеніміз не?

  • Сөйлемнен соң қандай тыныс белгілер қойылады?

  • Сөйлем неден құралады?

  • Бірінші сөзі қандай әріптен басталып жазылады?


VII . Үйге: 223 – жаттығу. Ребусты шешіп, шешуіндегі сөзге әңгіме құрап келу. «Суреткерлер»


VIII. Бағалау.










Тест Математика 2- сынып


1.Есептің дұрыс жауабын тап:

Бір үйде 90 пәтер, ал одан келесі үйдегі пәтерлердің 10- артық. Екі үйде барлығы неше пәтер бар?

А) 100 Ә) 200 Б) 190

2.Тура теңсіздіктерді қоршап көрсет?

А) 47 + 30 = 70 Ә) 96 – 4 = 91 Б) 18 + 32 = 50

3.Тура теңсіздікті тап:

А)57 + 3 › 40 – 8 Ә)67 + 8 ‹ 53 + 10 Б) 62 – 9 ›35 + 20

4.Қабырғасы 5 см шаршының периметрін тап:

А)15 см Ә)20 см Б) 35 см

5.Теңдеудің жауабын тап: 90 – х = 36

А) 52 Ә) 45 Б) 54

6.Сандарды цифрлармен жаз:

Тоғыз жүз; сегіз жүз бір; тоғыз жүз он; алты жүз он екі; бес жүз төрт; төрт жүз.

7. 999 санының алдыңғы көршісін тап.

А) 994 Ә)998 Б) 1000

8. Санды жүздіктердің ,ондықтардың және бірліктердің қосындысы түрінде жазып көрсет :

302 = 490 =

476 = 634 =

9.Сандарды өсу ретімен жаз:

192 ; 867 ; 216 ; 519 ; 748 ; 913; 875 .

10. Сандарды кему ретімен жаз:

949 ; 234; 368; 895 ; 467; 589; 916 .

11. 75 мин = ... сағ. ... мин. бар?

А) 2 сағ. 5 мин. Ә) 1 сағ. 10мин. Б) 1 сағ. 15мин.

12. 5 ми3см = ... см бар?

А) 55 см Ә) 503 см Б) 530 см

13. Өрнек құр және оның мәнін тап:

94 және 67 сандарына айырмасына 58 – ді қосу

А) 75 Ә) 82 Б) 85

14. Амалды орындап, жауабын тап:

(28 + 70 ) – 52 = ...

А) 45 Ә) 48 Б) 46

15. 608 санында неше бірлік бар?

А) 600 Ә)608 Б) 60


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
"Сөйлем"

Автор: Болатова Дамегул Асылбековна

Дата: 30.03.2017

Номер свидетельства: 405011
