kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Шыбық"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Әнгімені  оқып танысады, мазмұнын түсініп, өмірмен байланыстырып, идеясын ашуға мүмкіндік береді.

Жүйелі ойлау қабілетін, дүниетанымын кеңейту,  сөздік қорын молайту, шығармашылық жумыстар орындай отырып, ізденушілікке, өз ойын айта білуге дағдыландыру.

Еңбекқорлыққа, табиғатқа қамқорлық жасауға жақсы қасиеттерді үйренуге тәрбиеленеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Шыбық"»

Бекітемін: Келісемін:

Мектеп директоры: Оқу ісінің меңгерушісі:

Қалиханова П.Р Хамитова А.Қ



Зайсан ауданының әкімдігінің

“Абай атындағы орта мектебі” КММ





Пәні: Әдебиеттік оқу

Сабақтың тақырыбы:





Шыбық

С.Сарғасқаев



Сыныбы: 4”Б”

Пән мұғалімі: Байтоқанова К.











2016\2017 оқу жылы

Әдебиеттік оқу

Тақырыбы: Шыбық. С. Сарғасқаев.

Мақсаты:

1.Әнгімені оқып танысады, мазмұнын түсініп, өмірмен байланыстырып, идеясын ашуға мүмкіндік береді.

2. Жүйелі ойлау қабілетін, дүниетанымын кеңейту, сөздік қорын молайту, шығармашылық жумыстар орындай отырып, ізденушілікке, өз ойын айта білуге дағдыландыру.

3. Еңбекқорлыққа, табиғатқа қамқорлық жасауға жақсы қасиеттерді үйренуге тәрбиеленеді.

Әдісі: Топтық жұмыс, ойын, шығармашылық тапсырма, Венн диаграммасы, «Ақылдының алты қалпағы» әдісі, кубизм. «Аквариум» әдісі, «Автор орындығы» әдісі.

Оқыту құралдары: Оқулық, тақта,автор портреті, техникалық құралдар,нақыл сөздер.

Күтілетін нәтиже: Тақырып бойынша білім алады, еңбекқорлыққа, табиғатты қорғауға үйренеді, сыни тұрғыдан ойлайды.

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

  1. Ұйымдастыру кезеңі

2 мин
















2 мин



  1. Үй тапсырмасы

8мин

















  1. Жаңа сабақ

3 мин





















  1. Сабақтың барысы.

5мин







4мин





















4мин























Сергіту жаттығуы.



5мин































5мин
















1 Бағалау.

1мин




Үйге тапсырма

1мин


Кері байланыс:

1мин

Ұйымдастыру кезеңі.

1.Психологиялық дайындық.

Шаттық шеңберіне тұрады.

-Арайлап таң атып келеді.

-Не дейміз?

-Қайырлы таң дейміз.

-Күлімдеп күн шығып келеді.

-Не дейміз?

-Қайырлы күн дейміз.

-Күнге қарап қандай тілек айтамыз?

-Күніміз сәтті, көңілді болса екен деп тілейміз.

-Қонақтарға қандай сиқырлы сөз айтамыз?

-Қайырлы күн ұстазым!

Қайырлы күн достарым!

Қайырлы таң қонақтар!



2.Сыныпты топқа бөлу.

Топ жетекшісін сайлау.

Топ ережесін сақтау.


Кубизм.

  1. Қарлығаш құсы туралы не білеміз?

  2. Қарлығаштың ұясы қалай суреттелген?

  3. Бір күні қандай қауіп төнді?

  4. Жыланды көргенде қарлығаштың қатты қиналған жерін әңгімеле.

  5. Жылан туралы не білеміз?

  6. Қарлығаш жыланнан қалай құтылды?

Қорытынды:

-Біреуге зорлық, қиянат жасамау керек. Қатыгез болмауға тәрбиелеу. Мейірімді, ынтымақшыл болу керек екенін түсіндіру.





Қызығушылықты ояту.

-Балалар сендермен “Бейнені тап”ойынын ойнаймыз.

Экранға назар аударайық.

-Кімнің , қай автордың бейнесін көріп тұрсыңдар?


Автор сендерге бұрыннан таныс па?

-Иә, С.Сарғасқаев атамыз – балалар жазушысы.

-Автор туралы не білеміз?


-Автордың шығармалары постер, слайдтан көрінеді.









Мағынаны тану.

-Біз бүгін С.Сарғасқаев аталарыңның “Шыбық” әңгімесімен танысамыз.

”Аквариум” әдісі.

-Балалар оқиғаны тыңдай отырып, көз алдарыңа елестете отырып, мәтінді мұқият тыңдаймыз. Қандай жаман, жақсы қасиет туралы айтылады, ой қорытамыз.


Оқулықпен жұмыс.

“Ойлан – бірік - талқыла”

1-топ. Көктем мезгілін суреттейтін үзіндіні тап.


2-топ.Бақыттың ұсынысы немесе өтініші қандай еді?

3-топ. Бақыттың табандылығын, еңбекқорлығын суреттейтін тұсты тауып оқы.

4-топ. Темірдің өкініші туралы тауып оқы.


Сөздікпен жұмыс.



Тесе – кетпеннің кішкене түрі.


  • Мәтіндегі негізгі кейіпкерлер кім?

  • Ендеше Бақыт пен Темірге мінездеме берейік.


Мұғалім А3 парағын таратады.

1-топ. Бақытқа мінездеме.






2-топ. Темірге мінездеме.


3-топ. Ортақ белгі.








4-топ. Мақалды жалғастырып жаз.

  1. Еңбегің қатты болса,

Жегенің ...... ............. .

  1. Еріншектің ......... бітпейді.

  2. Еңбек етсең ........... ,

..... ........ ........ .



Балалар сендерге әдемі, сиқырлы қалпақтар таратамын.


Ой толғаныс.

“Де Боно” ойлаудың сиқыры

1-топ. Қызыл қалпақ

Әңгіме туралы не ойлайсындар?

2-топ. Ақ қалпақ. Фактілер.

Әңгіме мазмұнын қазіргі өмірмен байланыстыруға бола ма?

Осындай балалар бар ма?

Қажетті ақпаратқа назар аударады.

3-топ. Сары қалпақ. Позитив. Әңгімедегі баланың орнында болсаң не істер едің?

4-топ. Қара қалпақ. Жағымсыз. Әңгімедегі жағымсыз кезеңдерді көрсетіңіз.

-Қандай жағымсыз оқиғалар болды?(қандай кейіпкер бар?)

5-топ. Жасыл қалпақ. Жаңа идея айтады.

6-топ. Көк қалпақ .Қорытынды ой айтады.

“Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен” дегендей.


  • Балалар тапсырманы өте жақсы саралап, ой қорыттыңдар. Енді сиқырлы қалпақтарыңды шешіп, әркім өз орнына, тобына отырсын.

Дәптермен жұмыс жүргізіп, ой қорытамыз, ой толғаймыз.


Автор орындығы” әдісі.

1-топ. Бақытқа хат.

2-топ. Темірге хат.

3-топ. 5 жолды өлең Еңбек


4-топ”Ағаштардың пайдасы” пайымдау мәтінін құрастыру.


Сабақты қорытындылау.

  • Біз бүгін қандай мәтінмен таныстық? С.Сарғасқаевтың “Шыбық” әңгімесімен таныстық.

  • Әңгіменің негізгі ойы не?

  • Еңбек қуанышқа бөлейді.

Еңбек - бәрін де жеңбек.

Мұғалім қорытындылайды.


Топ басшысы топ мүшелерін бағалау парақшасына бағалайды. Мұғалім қорытынды бағалайды.


Мәтінді мазмұндау.

Еңбек туралы мақал-мәтел жинастыру.










Шаттық шеңберіне тұрады.

















Әдемі гүлдерді таңдап алып, түсіне қарай топқа бөлінеді.


Жауап береді.

“Бас бармақ” бағалау

Бағалайды

















Автор .

Көреді, автордың аты-жөнін айтады.

Жауап береді.


Оқушылар автор туралы әңгімелейді.

1оқушы автор туралы әңгімелейді.

Топтағы оқушылар кеңеседі.

1оқушы автор шығармаларын атайды.












Әр топ тапсырманы орындайды, жауап береді.

Рөлге бөліп оқу.







Дәптермен жұмыс істейді, жазады.

Экранда көрінеді.







Оқушы

1-топ А3 Бақытқа мінездеме

2-топ. Темірге мінездеме.

3-топ. Ортақ белгісін жазады.

Тақтаға іледі.

Венн диаграммасын құрастыру.



Экрандағы мақалды толықтырып жазады.





Осы түске байланысты топқа бөлінеді.





“Де Боно” ойлаудың сиқырлы қалпақтарына лайықталып бөлінген топтар жауап береді.

Әр топтың жауабы тыңдалады.



















Әр топ тапсырманы орындайды, айтады.

Бағалау “Бағдаршам” әдісі.


Оқушылар жауап береді.







Топ басшысы бағалайды.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Шыбық"

Автор: Байтоканова Каинжамал Уразгалиевна

Дата: 27.02.2017

Номер свидетельства: 396161
