kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сейлова Ляззат Алдабергеновна

Нажмите, чтобы узнать подробности

план урока для колледжей Әуежайда на казахском языке

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сейлова Ляззат Алдабергеновна»

Сабақ жоспары

Поурочный план

The plan of the iesson



Күні\Дата\Date:____________________________________________________________________

Топ\Группа\Group: ________________________________________________________________

Пән\Предмет\Subject: қазақ тілі және әдебиеті

Сабақтың тақырыбы\Тема занятия\Theme: САЯХАТҚА ШЫҒАЙЫҚ

Сабақтың үлгісі\Тип занятия\Type of the lesson: Дәріс сабақ

Сабақтың түрі\Вид занятия\Kind of the lesson: Жаңа сабақ

Мақсаты\Цели занятия\Objectiyes:

1. білімдік\образовательная\educational -тақырып туралы мәлімет беру.Студенттердің оқу техникасын күшейту, аударма жұмыстарына көңіл бөлу. Жүйелі сөйлеуге, тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету.

2. дамытушылық\развивающая\ developinq–тапсырмалар жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. Студенттердің тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту. Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын, тіл байлықтарын байыту. Тақырыпты түсініп оқи білуге баулу. Тілін, сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын арттыру.

3. тәрбиелік\воспитательная\brinqinq-up –Тазалыққа, ұқыптылыққа баулу.

Көрнекі құралдар\оборудование\Resources: Презентация, таратпа қағаздар, кітап, суреттер. Грамматикалық кесте

Сабақтың барысы\План занятия\Plan:

І. Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу;

  • Түгендеу;

  • Жаңа сабаққа баулу;

  • Психологиялық ахуал.Студенттер бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Жаңа сабақ.

1. Саяхат туралы диалогтік жұмыс

-Балалар, саяхаттың әр түрі болады, олай болса есімізге түсірейік.

-Балалар, енді, саябаққа саяхат жасайық. Саябаққа бару үшін автобусқа отырамыз. Әр аялдамаға тоқтаған сайын біз бір тапсырманы орындауымыз керек. Бір тапсырма бір топқа беріледі, ал екінші топ жауаптың дұрыс –бұрыстығын бақылап бағалау парақтарына белгілеп отырады. Колледжден № 3 автобусқа отырып, ауежай аялдамасына барамыз.

-Сонымен 1 аялдама, «Университет» аялдамасына бізге қандай тапсырма беріледі екен?


Жаңа сөздермен жұмыс.

Саяхатшы-путешествие

Шомылу-купаться

Қыздырыну-загорать

Қаражат-финанс

Елестету мүмкін емес- невозможно представить

Жердің бір түкпірінен – с одного конца земли

Рейс кейінге қалдырылған- рейс задерживается

Жолсерік - проводник

аспансерік - стюардесса

ойынсерік - партнер

жағажай - пляж

саяжай - дача

саябақ - парк

саяжол – аллея

жағалау - побережье


Тапсырма:

  • Студенттер жаңа сөздерді дауыстап оқиды.

  • Жаңа сөздермен сөйлем құрастыру.

2 аялдама- «Емшан сауда орталығы» аялдамасы қай көшеде орналасқан?


Тапсырма. Мәтінді оқып, аудару.


Жазғы демалыста мен ағаммен бірге Астанаға бардым. Астананы мен бірініші рет көрдім. Астана – үлкен қала. Жазғы Астана өте әдемі екен. Көшелерде неше түрлі гүлдер өсіп тұр. Биік ағаштар өте көп. Қаланың көшелері өте таза, кең. Әдемі ғимараттар көп. Қаланың қасында өзен бар. Маған Астана өте ұнады.


3 аялдама «Лагуна» аялдамасы


Тапсырма: көп нүктенің орнына тиісті әріптерді қою.


Б...з с...ға т...стік. Су өті... ж... лы болд... . Б...з ш...лдеп ш..й ішт..к. Д...п ойнад..қ. Кешк... қара... жаңб...р жауд... . Біз үй...е қайтт..қ.


4 аялдама «Нариман» базары аялдамасы.

Диалогпен жұмыс жүргізу. «Базарда» тақырыбына диалог құру.


5 аялдама. «Қазақ-француз орталығы » аялдамасы.


Тапсырма: Төмендегі сөздерді 3 тілде атау.

  • саябақ – парк- park

  • кітап – книга- book

  • гүлдер - цветы – flowers

  • саяхат-путешествие-journey

  • сағат – часы- сlock

  • ескерткіш – памятник - monument


6 аялдама«Балалар әлемі» аялдамасы. Ертегі қараймыз. Мазмұнын айту.


7 аялдама. «Теміржол вокзалы» аялдамасы


Етістіктің болымсыз түрін жасаңыз: -ма, -ме, -па, -пе, -ба, -бе

Сөйлес,,,. айт..., жаз..., кір..., шық..., оқы..., тіз..., ойна..., тазала..., есті..., сен..., көрсет..., бар..., қара..., көр..., қорық..., жырт..., биле..., тыңда... . 

8 аялдама. «Әуежай» аялдамасы.

Сергіту сәті.


IV. Жаттығулармен жұмыс.

1 . Жазылым: мақал-мәтелдерді оқу, түсіну, көркем етіп дәптерге көшіру.

  • Жолға шықсаң сайлан,
    Бес қаруыңды байлан.(қандай сан есім?)


  • Ауыздың қайда екенін қол біледі,
    Ауылдың қайда екенін жол біледі. (септеу)


  • Көп жүрген жер таниды, (антонимін табу)
    Көп қыдырған ел таниды. (тәуелдеу)


  • Жолаушыға жолдан жолдас қосылар. (синонимін табу)


V.Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқыңыз. Берілген сөйлемдерге синтаксистік талдау жасаңыз.

Саяхат. 
Мен саяхат жасауды ұнатамын. Саяхатқа пойызбен, ұшақпен, машинамен шығуға болады. Саяхат кезінде еліміздің калаларымен, адамдарымен танысамын. Қаражатың мол, денсаулығың жақсы болу керек. Былтыр ұшақпен Анталияға бардым, биыл пойызбен Мәскеуге барғым келеді..Біздің мемлекетіміздің бас қаласы- Астана№ Бүгінде Астананың аты әлемге әйгілі. Ол Есіл өзенінің бойында Сарыарқа жерінде орналасқан№ Аз уақыттың ішінде қала танымастай өзгерді. Есіл өзенінің бойында Елбасы Резеденциясы, Парламент үйі, Жастар сарайы, көп қабатты тұрғын үйлер салынды. Астана- болашағы үлкен қала. Мұнда әсем, зәүлім ғимараттар салынып жатыр. Астана қаласы- жаңа Қазақстанның белгісі.

VI.Аймақтық компонент.

Қостанай қаласында қандай жерлерге шығып, серуендеуге болады?

-Балаларға арналған қандай демалыс орындары бар?


VIІ. Ой дамыту жұмысы.

1-топ: «Қазақстанның көркем табиғатына саяхат»

2-топ: «Мен ауылда саяхаттадым»

3-топ: «Қостанайдағы серуен»


ҮІІІ. Сабақты қорыту. «Шабадан. Еттартқыш. Қоқыс» әдісі арқылы сабақақ кері байланыс орнату.

Пысықтау сұрақтарына жауап беру:

-Сенің демалысында саяхатқа шығасың ба?

-Саяхатқа қайда барасындар?

-Саяхатқа шығудың пайдасы неде?

ІХ. Үйге тапсырма: «Саяхатқа шығу» тақырыбына шағын шығарма жазып келу

Х. Бағалау.



Әдебиет\Литература\Literature:

  1. Исаев С. М. «Қазақ тілі» Алматы -1993

  2. Балақаев М., Жанпейiсов Е., Томанов М., Манасбаев Б. «Қазақ тiлiнiң стилистикасы» Алматы-1974

  3. Бектұров Ш. К. «Қазақ тілі» Атамұра – 2006






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: Прочее

Скачать
Сейлова Ляззат Алдабергеновна

Автор: Сейлова Ляззат Алдабергеновна

Дата: 14.05.2019

Номер свидетельства: 510167
