Сабақтың тақырыбы: Сс дыбысы мен әрпі Сабақтың мақсаты:1. Сс дыбысы мен әрпін таныстырып, дыбысталу ерекшелігін түсіндіру. 2. Сөздік қорларын дамытып, ауызекі сөйлеу қабілеттерін арттыру. 3. Сауаттылыққа, адамгершілікке тәрбиелеу Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ-жауап, ойын. Сабақтың көрнектілігі: Кеспе әріптер, суреттер, сағат. Сабақтың барысы: І. Алғашқы ұйымдастыру кезеңі Оқушы зейінін сабаққа аудару. Шаттық шеңберіне тұру.«Менің жақсы қасиетім» тренингін ойнату. ІІ. «Адасқан буындар» ойыны арқылы өткен материалды пысықтау
- Дыбыстар нешеге бөлінеді? Қандай?
- Кеше қандай әріппен таныстық? Бб - Ол қандай дыбыс? Дауыссыз Неге? - Сөздің қандай бөлігінде кездеседі? - Басында келетін сөз ойлайық. - Ортасында келетін сөз ойлайық. Бас, бала, балапан, бақа, балық, бақыт, таба, сабын, қарбыз, арба, дорба, жаңбыр. - Буындар: ба, бо, бу, би т.б. - Сөз: бас, бақ, бал, бар, бай, бор, бер, бет т.б. - Сөздерді буынға шапалақтау арқылы бөлгізу: бал-ға, ба-ла-пан, ба-нан. ІІІ. Жаңа материалды игертуге дайындық
Сансызбай деген бала болыпты. Оның Сандуғаш деген қарындасы бар екен. Ол екеуі бір күні тоғайға серуенге шығыпты. Тал түбінде өсіп тұрған нені көріпті? Саңырауқұлақты. Шықылықтаған дауысқа қараса сауысқан екен. Алға қарай жүріңкірегенде ағаш кесушілерге кездеседі. Сансызбай олардың сүргі деген құралына қызыға қарады. Ұстап қарап бір ағашты жонып қалып еді. алдынан сылдырап су аға жөнелді. Сандуғаш су түбіне үңіліп еді, сақина, сырға жатыр екен. Сол сақина мен сырғаға сол бойда су жағасынан бір ғажайып сандық ашыла кетті. Сақина мен сырғаны алып, соған сала қойды. Ішінен бір бүктелген қағаз алды. Оның сыртында мынандай жазу бар екен. Біреу мұны ай деді, біреу орақ деді. Мына заттардың атын қайта - қайта айта береді.
Қандай дыбыс шықты?
С С С.
IV. Жаңа материалды игерту.
Міне, мынау С әрпі. С с дауыссыз дыбыс. Олар әлгі бүктелген қағазды жазып көріп еді, толған жазу екен. Мен оларға көмектесіп оқып берейін. Жеке сөздер оқылады, мағынасы түсіндіріледі. Сс әрпінің жазбаша түрі түсіндіріледі. Ауаға жазылады.
С дыбысының айтылуын, қандай дыбыс екенін түсіндіру. С дыбысы айтылған кезде тілдің ұшы астыңғы тіске тіреле отырып белгілі кедергі арқылы шуылдап шығады. С дыбысы - дауыссыз, қатаң дыбыс.
Кітаппен жұмыс. А) Әріп сағат бойынша сөйлеу. Сағат, Сара, су. Ә) Сурет бойынша сөйлем құрау. Талдау үлгісі Сабақ - са - бақ, са - буын, 5 - дыбыс 5 - әріп. Б) Тізбектей оқу. (Жақсы оқығандарды мадақтап сақина, сырға, сағат, сәукеле суреттерін беріп кету).
З) Дәптермен жұмыс. А) тарату Ә ) түсіндіру б) үлгі бойынша В) диктант (дыбыстық, буындық, сөздік ) Г) жинау
Жұмбақ Уақытты білдірер,
Сабаққа келтірер (сағат)
2) Балалар осы сөз қай әріптен басталады? 3) – Ендеше бүгінгі өтетін әріптеріміз Сс дыбысы. - Баспа және жазба түрімен таныстыру - Сс дыбысына байланысты сөздер айтайықшы Суреттегі заттарды атап, оларға дыбыстық талдау жасау Кітаппен жұмыс. Мұғалім оқулықтағы баған түрінде берілген буындар мен сөздерді оқытып, оқушыларды сөздерді тұтас оқуға дағдыландырады. - Сағат сөзін буынға бөлу - Сөздерді оқып беру 4) Дәптермен жұмыс Дәптерімізді ашайық Салақтықтан қашайық Қолға қалам алайық Көркем етіп жазайық Жазу дәптерінің С с әрпіне байланысты қолдың еркін жазуына арналған жаттығу жұмыстары жүргізіледі. С әрпінің кіші жазба түріне және буындарға арналған жұмыс түрлері орындалады. «Киіз үйдегі дыбыстар» ойын. Мұғалім шашылған әріптер көрсетеді. Оқушылар флипчартта орналасқан киіз үйлерге әріптерді орналастырады Қызыл киіз үйге дауыстыларды, көк киіз үйге дауыссыздарды орналастырыңдар. Сергіту сәті Отырып-ақ орнымда Айдын көлді кешемін. Сен білмесең, егерде Былай ескек есемін. Оқулықтың 64-бетіндегі жазылған буындарды тұтас оқу жаттығуы жүргізіледі. Бұндай тәсіл сөздерді тұтас оқуға дағдыландырады.
V. Өтілген материалды бекіту. 1. Өткен Сс дыбыстарың қандай дыбыс? 2. Сс дыбысына сөздер ойлаңдар 3. Сабақ сөзіне сөйлем құрастыр Дәптердің әріптер мен сөздерді көшіріп жазу, жалғастырып жазу жұмыстары ұйымдастырылады. Бос жолдарға өткен әріптердің баспа түрі жазба түрінде жазылады. VI. Сабақты қорытындылау VII. Үйге тапсырма. Сағат туралы мәлімет жинақтау. 64-бет оқу, көшіру.