Сабақ: Сауат ашу | Мектеп: «Т. Рысқұлов атындағы орта мектебі және МЖИ» КММ |
Тақырыбы | Ойын ережесін құра аламын. Щ дыбысы мен әрпі. |
Күні : 06.03.2018 ж. | Оқытушының аты-жөні:Абдрахметова Ж.А. |
Сынып1 «А» | Қатысқандар саны: | қатыспағандар саны: |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.9.1.Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.1.2.Оқудың түрлерін буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу қолдану. 1.2.4.1.Қарама қарсы мағыналы сөздерді ажырата білу. 1.1.3.1.Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
Жетістік критерийлері | - Оқудың түрлерін буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу қолдануды біледі. - Қарама қарсы мағыналы сөздерді ажырата біледі. - Мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндауды біледі. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Ана тілі сабағы |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут | Шаттық шеңбері Дөңгеленіп тұрамыз Керегені құрамыз Уық болып иіліп Шаңырақты құрамыз Балалар жылдың қай мезгілі? Көктемде неше ай бар? Бір аптада неше күн бар? Бүгін қай күн? Өткенді қайталау «Ортадағы қаламсап». - Дыбыстар нешеге бөлінеді? - Сөз неден құралады, сөйлем неден құралады? - «Ц» дыбысы қандай дыбыс? Бағалау: От шашу. | Щётка түрлері-нің суреттері. |
Сабақтың ортасы 18 минут | Миға шабуыл Жұмбақ шешу: Тазартады киімді. Тазартады үйіңді. Не дейді бұл бұйымды? ( Щётка) Щётка щётка щёткалар Неше түрлі щётка бар Бірі тісті жуады Бірі шаңды қуады - Балалар щетка сөзінде таныс емес дыбыс бар ма? (Щ ды-бысы). «Щ» әрпінің баспа, жазбаша түрін көрсету. «Щ» дауыссыз дыбыс. Айтылу ерекшелігіне қарай Ш дыбысына ұқсайды. Щ сөздің басында, ортасында, соңында келеді. Щ әрпі жазылу жағынан Ш әрпіне ұқсайды. Щ әрпі 4 элементтен тұрады.(3 ілмек,1 ілгек) Щ-негізгі және жоғарғы қосымша жолға жазылады. щ- негізгі жолға жазылады. Ауада жазып көрсету. Қолға қалам аламыз «Щ» дыбысын жазамыз Жұмыс дәптерге жазу. Оқылым : ащы, тұщы, плащ. Осы сөздерге дыбыстық талдау жасау және буынға бөліп жазу. Осы сөздерді әріптерден құрау. Дескриптор: - Жұмбақтың жауабын таба алады. - Щ әрпінің баспа, жазбаша түрін біледі. | Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
Сергіту сәті 2 минут | «Қал қалай?Осылай!» | Сергіту сәтіне арналған жинақ |
Аяқталуы 10 минут | Балқаш көлі туралы бейне жазба көру. Оқылым Балқаш – Қазақстандағы ең үлкен көл.Оның суы екі түрлі.Балқаштың шығыс жағындағы суы ащы.Батыс жағындағы суы тұщы. Бұл мәтінде «щ» дыбысы бар мағыналары қарама-қарсы сөздер бар. (Ащы-тұщы). Тағы қандай мағыналары қарама қарсы сөздер білесіңдер? Бағалау: бағдаршам Ұ.Ж. Мақалдың мазмұнын қалай түсінесің? Ащы мен тұщыны татқан білер. Дескриптор: -Мәтінді оқи алады -Мақалдың мазмұнын түсінеді. Сөйлем құр; Тақтада неше түрлі щетка суреттері оның артында Щётка, плащ, борщ сөздері сол сөздермен сөйлем құра. Бағалау ; от шашу Ж.Ж. Кел,ойнайық. Дескриптор: | Оқулық, дәптерлер. |
Сабақтың соңы 5 минут | Рефлексия «Еркін микрофон» | |
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? | Пәнаралық байланыс Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие) |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |