kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сауат ашу. М м дыбысы мен әрпі

Нажмите, чтобы узнать подробности

М дыбысмен таныстыру және жазылу жолдарын үйрену

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сауат ашу. М м дыбысы мен әрпі»

Сабақ:сауат ашу

№ 61

Мектеп: «Ыбырай Алтынсарин атындағы орта мектеп-МДШО»КММ

Күні: 17.11.17

Мұғалімнің аты-жөні:Бармакова Т.

Сынып: 1ә

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Тақырыбы

Менің отбасым.М дыбысы мен әрпі

Оқу мақсаты

1.2.1.1 сөз/сөйлем сызбасын оқу

1.2.4.1 Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату

1.2.9 .1 Әріпті тану және ажырату,оны дыбыспен сәйкестендіру

1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу

Критерий

М дыбысы мен әрпін ажыратады,әріпті дыбыспен сәйкестендіреді

Сөз,сөйлем сызбасын оқиды. Мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы,мәндес,көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажыратады

Құрамында М әрпі бар сөздерді оқиды

Дыбыстың сөз мағынасын өзгертуге қатыстылығын түсіндіреді.

Әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазады

Алдындағы білімдер

Ы әрпі мен дыбысы туралы білімдерін пысықтау, буындарды жаза алу.

Құндылықтарды дарыту

Отбасы мүшелерін жақсы көру,оларға көмек жасау,құрмет көрсету, отбасылық сыйластыққа тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Математика, орыс, ағылшын тілі

АКТ қолдану дағдылары

Презентация-слайд

Тілдік құзыреттілік

Отбасы мүшелерін орыс, ағылшын тілінде айту

Жоспар

Жоспарланған уақыт есебі

Жоспарланған тапсырмалар

Дереккөздер

/Ресурстар/

Басы

Бір,екі,үш,

Сынып іші тып-тыныш,

Жалқаулықты тастаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

-Өткен сабақта біз қандай әріппен таныстық?

-Ол қандай дыбыс?

-Тақтайшаларыңа жазып көрсетіңдерші бұл әріпті.

Буындар жазу: ды ыс ты ры сы шы ны уы

Жұмбақ

Айтары мол ғұлама,

Көп жасаған бұл адам.

Әкесі ол әкеңнің

Білер оны сұраған.

-Ол кім? (ата)

(ата туралы тақпақ айтады)

Ата

Айтады ертек жан атам,

Ақ сақалын салалап.

Құмарымды тарқатам,

Жер мен көкті аралап.

Ертегілер еліне,

Бір шегетін сапары,

Ардақтаймын өмірде,

Асқар таудай атамды.


Аймалайды күнім деп,

Мейірімді жүзі күлімдеп.

Тәтті – ақ дейді немере

Бал шырындай үнің деп.

-Ол кім?(Әже)

(әже туралы тақпақ айтады)

Менің әжем.

Маған ақыл беретін,

Әжем менің асыл жан,

Сипап жақсы көретін,

«Құлыным» деп басымнан.

Жақсылыққа үйретіп,

Жамандықтан шектейді,

Ертегі айтып беретін,

Әжеге ешкім жетпейді.

Атаңның баласы

Кей кезде таласып,

Қаласың әжеге

Білгенің асады кәдеге?

-Ол кім? (Әке)

(әке туралы тақпақ айтады)

Әке

Атам айтса «Ұлым» деп,

Әжем айтар «Күнім» деп,

Екеуінен қаймығып,

Айтады әкем «Інім» деп.

Ықыласы бір менде,

Бір шытпайды қабағын.

Үйде, түзде жүргенде,

Соған ұқсап бағамын.


Бала, бала, бала деп,

Түнде шошып оянған;

Түн ұйқысын төрт бөліп,

Түнде бесік таянған;

Аялы қолда талпынтқан;

Айналасына ас қойып,

Өзенді көлдей шалқытқан;

Қолын қатты тигізбей,

Кірлі көйлек кигізбей,

Иісін жұпар аңқытқан.

Қаймақты сүттей қалқытқан;

Суық болса жөргегін,

Қорғасындай балқытқан;

-Бұл кім? (Ана)

Аналарың туралы не айтасыңдар?

(ана туралы тақпақ айтады)

Анамызға мың алғыс

Аялаған, баптаған,

Асыраған сақтаған.

Сақтандырып күнде еппен,

Айтып бәрін үйреткен

Анамызға мың алғыс!

Ерлік еткен біз үшін,

Еңбек еткен біз үшін,

Еркелеткен біздерді,

Еркіндеткен біздерді.

Анамызға мың алғыс!

-Жұмбақта кімдер туралы айтылған? Әке,ана,ата,әже

(сөздерді орысша,ағылшынша айтады)

-Отбасы туралы әңгімені бекер көтермедің,себебі

-Ортақ тақырып «Менің отбасым»деп аталады

№1 тыңдалым

-Суреттегі кімдер? (Мерей мен Әли)

Екі оқушы диалогті оқиды.

2 оқушы диалог жүргізу арқылы өз отбасымен таныстырады. Сұрақтар қою арқылы отбасы туралы әңгіме жүргізіп, отбасы мүшелеріне сүйіспеншілік туралы ойларын қорытындылайды.

Сергіту сәті:

Ағылшынша «My family»әнін тыңдайды.



Магниттік тақтайша












оқушыларға алдын ала берілген тақпақтар





































Слайд


































We Are Family Song - My Family and ME! Acoustic Version - ELF Kids Videos

Ортасы








Дескриптор









Дескриптор







Дескриптор

1)-Қандай әріппен танысатынымызды білу үшін мына дыбысты тыңдаңдаршы

(Мысықтың даусы естіледі)-Бұл не?

-Қандай дыбыс шығарды? (Мяу)

-Мысық сөзі қандай дыбыстан басталады?

-Ол қандай дыбыс деп ойлайсыңдар?

- Неліктен? (оқушылардың жауабы) ЭО тыңдау

2)Жұптық жұмыста Мысық сөзіне дыбыстық талдау жасайды. Жұптар бір-бірін бағалайды. Бұл жұмыста еркеше қабілетті оқушы үлгерімі төмен оқушыға көмек көрсетеді.

3)Топтық жұмыста «Сөз жинау» ойынында суреттерді сәйкестендіреді.

1-топ оқушылары сандыққа М әрпіне басталатын, 2-топ М әрпі сөздің ортасында, 3-топ М әрпіне аяқталатын сөздерді салады. «Аялдама» бағалау түрімен өзара бір-бірін тексеріп, бағалайды.

М әрпінің баспа, жазба түрімен таныстыру

-М әрпі неге ұқсайды? ЭО 1-тапсырма

Сергіту сәті

Дәптерімізді ашайық,

Қолға қалам алайық.

Салақтықтан қашайық,

Көркем етіп жазайық.

4) Өзіндік жұмыс: Дәптермен жұмыс: М әрпінің жазылуы ЭО 2-тапсырма

№2 тыңдалым

Ең үлкен ата,

Атын ата.

Ұжымдық жұмыста қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіру. Үлкен сөзіне мағынасы қарама-қарсы сөзді айтып, математика пәнімен байланыстырады.



Слайд









Электронды оқулық

«Әліппе»

М дыбысы мен әрпі

Соңы















Кері байланыс

-Не жайлы айттық? Отбасындағы адамдар қалай өмір сүреді?

-Қандай әріппен таныстық?

Оқушылар бір-біріне сұрақтар қойып, білімдерін қорытындылайды.

«Бағдаршам»сигналдық картаның көмегімен сұрақтараға жауап алу

-М дауыссыз дыбыс(жасыл)

-М дыбысы сөздің тек басында ғана кездеседі(қызыл)

-Неліктен?

-М дыбысы созылмайды(жасыл)

-Әке деген сөзді ағылшынша mothe дейді

(қызыл) Себебі...

-Мақта сөзі бір буыннан құралған(қызыл) Неліктен?(оқушылар дәлелдейді)

Сабақ ұнады ма? Смайлик, «Басбармақ»




«Бағдаршам»

сигналдық карта

Қосымша мәліметтер


Саралау-оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?


Бағалау-оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Пәнаралық байланыс-Денсаулық және қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс.Құндылықтармен байланыс(Тәрбие элементтері)

Мақтау,мадақтау

Диалог жүргізу,

№2 тыңдалым бойынша

(Ең үлкен ата,

Атын ата)

ұжымдық жұмыста қарамен жазылған сөздердің мағынасын түсіндіруді ұсынамын.

«Бағдаршам» сигналдық карта

Магниттік тақтайша арқылы,елестету

Оқушыларды отбасына деген сүйіспеншілікке тәрбиелеу.


Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)

Уақытты қалай пайдаландың?

Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге?


Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз ( оқыту мен оқуға қатысты)

1:

2:

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім.

1:

2




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Сауат ашу. М м дыбысы мен әрпі

Автор: Бармакова Толкын Асибековна

Дата: 02.04.2018

Номер свидетельства: 464694
