Күні | 01.09.2019 |
Тақырыбы | Саналы ұрпақ―жарқын болашақ |
Мақсаты | Өскелең ұрпақтың білімге құштарлығын қалыптастыру және жаңа оқу жылының алдында мереке атмосферасын құру, жаңа оқу жылында жақсы оқуға мотивация беру |
Күтілетін нәтижелер | • оқушылар еліміздің ертеңі―білімді, саналы ұрпақтың қолында екенін түсінеді • оқушылар топта бірлесіп жұмыс жасауға үйренеді, идеяларымен жұмыс жасауға дағдыланады • барлық оқушылардың пікірін тыңдау, бір-біріне қолдау көрсетуді үйренеді • оқушыларға еліміздің даму бағытын ұқтыру, болашақ білімде екенін түсінеді |
Қолданылатын ресурстар | Интернет ресурстары, бейнежазбалар, топ ережесі |
Көрнекі құрал-жабдықтар | Филипчарт қағаздары, стикерлер, түрлі-түсті маркерлер,қаламдар суреттер, клей,қайшы, интербелсенді тақта |
Сабақтың өту барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Тыңдаушының іс-әрекеті |
Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру (5мин) | -«Көршіге-комплимент» сергіту сәті -Әрбіриқатысушы өз есімін атап, жылы лебіз білдіреді -Келесі ойыншы ол лебізді қайталамауы тиіс | Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады |
Топқа бөлу (5 мин) | Әрбір топқа қимақағаздар тарату арқылы 4-5 топқа бөлу | Сыныптағы тыңдаушылар топқа бөлініп отырады |
Сабақ барысында көңіл-күйді анықтау (3 мин) | | Оқушылар бір парақ ақ қағаз алып, екіге бөліп бірінші жартысына көңіл – күйін бейнелейтін суретті салады (смайлик түрінде немесе жыл мезгіліне сәйкес) |
| Конституция кітабы Оқу құралдары Патриотизм (Отан) Табиғат Жастар жылы Кітап Абай атамызға ―175 жыл | Әр топ өз тақырыбын ашу керек. Сұрақтарға жауап береді. Не үшін Конституция қажет? Не үшін оқу керек? Не үшін Отанды қорғау, құрметтеу керек? Не үшін табиғатты қорғау қажет? Жастар жылы не үшін жарияланды? 175 жылдық мерейтойды қалай атап өту керек? |
Ми шабуылы (10 мин) | Видеороликтер көрсету «Армангға мақсатқа жету» Нұсқау: Интерактивті тақтадан бейнежазбаны көріп, өз пікірлеріңізді тұжырымдап айтып өтесіздер Сұрақ: Сіздер көрсетілген бейнежазбадан не ой түйіндейсіздер? Сын тұрғысынан ойлау арқылы топтық оқытуда бірлесіп ойлауға ықпал ету; Бірлесіп жұмыс жасау үдерсін дамыту; Не үшін алдымызға мақсат қойып, оған жетуге талпыну керек? | Оқушылар өз ойларын түйіндейді Топ көшбасшылары шығып өз тобының негізгі идеяларымен алмасады |
Энерджайзер (3 мин) | 30 сек ішінде қанша рет қолыңды көтеріп түсіре аласың? Параққа болжамыңды жаз. Енді тексерейік. 30 сек соң кім қанша рет жасай алды, болжаммен сәйкес келді ме? | Оқушылар әрекетке кіріседі және өздерінің болжамдарын ақ параққа жазады, қаншалықты сәйкес келетінін анықтайды |
Бірлескен жұмысқа негізделген тәсіл (20 мин) | «Қаздар сабағы» немесе «Арманға мақсатқа жету» бейнеролигін көру Бейнеролик ұнады ма? Не туралы деп ойлайсыздар? | Оқушылар роликті тамашалайды, өз ойларымен бөліседі |
| Болашақта өздеріңізді қалай елестетесіздер? Өз ойларыңызды постерге бейнелеңіздер | Постер жасап, әр топ өз жұмысын қорғап шығады |
5 мин | Бағалау-формативті | Топтар бірін-бірі бағалайды |
Сабақ барысындағы көңіл-күйді анықтау (3 мин) | | Оқушылар сабақтың бірінші жартысына көңіл күйін бейнелейтін суретті салған суретті аяқтайды. (смайлик түрінде немесе жыл мезгіліне сәйкес) Бұл іс-әрекет қатысушының көңіл- күйін білдіреді |
Рефлекция (5мин) | Қорытындылау ―Балалар біз сіздермен ойлана отырып ойлауды және топ бойынша бірлескен түрде ынтымақтастықта жұмыс жасадық. Топта бір –бірімізге сенім білдіріп бір кемедегі теңізшілер терізді жұмыс жасасақ, биік жетістікке жетеміз деп ойлаймын. Бүгінгі жаңа оқу жылымыздың алғашқы сабағыға белсенді қатысқандарыңыз үшін көп-көп рахмет. Жаңа оқу жылдарыңыз құтты болсын менің алтынға тең оқушыларым!!! | Смайликтер Кері байланыс. Сабақ бойынша қандай сұрақтарың бар? Сабақ сен үшін қызық өтті ме? Жаңа тақырып бойынша өзіңе керекті мәліметті тапдың ба? Бүгінгі алғашқы сабақтан үйренгенлеріңіз болашақта қажет болады деп ойлайсыз ба? |
Сынып жетекшісі:________________________________________________________________________
Сынып сағатының тақырыбы:___________________________________________________________
Онкүндік немесе айлық атауы:____________________________________________________________
Қатысушылар: ______________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________
№ | Не бағаланады | | |
1 | Сынып жетекшісінің негізгі жеке басының бағасы. | | |
| Сынып жетекшісінің толықтай ой өрісі және білімі | | |
| Педагогикалық және әдістемелік шеберлігінің деңгейі | | |
| Сөйлеу мәдениеті, дикция, шапшаңдық, қарқындылық, бейнелілік, сезімдік | | |
| Әдептілік және демократияшылдық деңгейінде оқушылармен қарым-қатынас | | |
| Мұғалімнің сыртқы келбеті, мимикасы, қылықтары, өз- өзін ұстау | | |
2 | Сынып сағатындағы оқушылардың негізгі мінездемелері | | |
| Танымдық белсенділігі, шығармашылық және өз бетінше жұмыс жасау деңгейі | | |
| Жалпы тәрбиелеу және арнайы икемділігі және дағдылары | | |
| Ұжымдық (топтық) жұмыстар формаларының тиімділігі | | |
| Тәртіптілік, ұйымшылдылық, қызығушылық деңгейі. | | |
3 | Сынып жетекшісінің және оқушылардың ұстанымын бағалау. | | |
| Тәрбиелік материалдың ғылымилығы, қол жетімділігі. | | |
| Өзектілік және өмірмен байланыс | | |
| Жаңа нәрсенің деңгейі, тәрбиелік материалдың тартымдылығы. | | |
4 | Тәрбие берушінің және оқушылардың сынып сағаты барысында қызмет әдісі тиімділігін бағалау. | | |
| Сабақ уақытын ұтымды және тиімді пайдалану, оның оңтайлылығы, кезектесуі және қызмет түрлерін алмастыру. | | |
| ТСО және көрнекіліктің мақсаттылығы және тиімділігі. | | |
| Сынып сағатының барысында оқушылармен кері байланыс | | |
| Сынып сағатының оқушыларға тигізетін эстетикалық ықпалының деңгейі. | | |
5 | Өткізілген сынып сағатының қорытындыларын және мақсаттарын бағалау. | | |
| Сынып сағатының тұжырымдамаларының нақтылық, анықтылық және қысқа айтушылық деңгейі. | | |
| Мақсатқа бір уақытта нақтылы, күрделілік және қолдан келерлік қол жеткізу. | | |
| Жүргізілген сабақтың оқушыларға ықпалын тигізу. (не нәрсеге және қандай дәрежеде оқытылды) | | |
| Тәрбие беру ықпалдылығының деңгейі. (олардың тәрбиелеуге не себеп болды ) | | |
| Сабақтың оқушыларға тигізген ықпалдылығының деңгейі (олардың дамуына не себеп болды) | | |
| Қорытынды: | | |
Әр өлшемнің жоғары бағасы 3 ұпай: жоғары деңгейі 57-63, жақсы деңгейі 50-56, орташа деңгейі 43-49, төмен деңгейі 36-42
1.__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3.__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________