kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сақина

Нажмите, чтобы узнать подробности

Халық ауыз әдебиетінің бір түрі ертегілер жайлы түсінік беріп, түсініп оқуға, ойланып сөйлеуге, ойын толық жеткізе білуге үйрету;                           Білу: «Сақина» ертегісіндегі жаңа түсінікті тыңдайды, есте сақтайды, оқығанын саралау барысында ойланады.                                                                                                                               

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сақина»

6.10. 2014

Ана тілі

3-сабақ

4-күн

2 «А» сыныбы

Сабақ тақырыбы:

Сақина (ертегі)

Жалпы мақсат:



Мақсаты және күтілетін нәтиже: Халық ауыз әдебиетінің бір түрі ертегілер жайлы түсінік беріп, түсініп оқуға, ойланып сөйлеуге, ойын толық жеткізе білуге үйрету; Білу: «Сақина» ертегісіндегі жаңа түсінікті тыңдайды, есте сақтайды, оқығанын саралау барысында ойланады. Түсіну: Қиял ғажайып ертегілердің желісі арқылы қиялдауды, адамгершілік құндылықтарды сақтауды, өзгенің мүлкіне көз алартпауды түсінеді. Қолдану: Сақина туралы қосымша мәліметтерді пайдалана отырып, зергелік бұйымдарының қазақ мәдениетіндегі алатын орнын біледі. Мәтінді оқи отырып, оқиға желісінің негізгі мақсатын анықтайды.Оқушылар ертегіні оқи отырып, адам мен құстың арасындағы адалдықты сезінеді. Талдау: Оқыған ертегі мен аңыздарды еске түсіре отырып, ерекшелікті талдауда ойланады, дәлеледеуде ізденеді. Зерттеушілік қабілеттері қалыптасады.

Сілтеме:

Жалпы білім беретін мектептің 2 – сыныбына арналған «Ана тілі» оқулығы Алматы «Атамұра» 2013 жыл

Оқушылар үшін оқу нәтижелері:

Сөздік қорын, тіл байлығын дамыту; адалдыққа, шыншылдыққа және еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Негізгі идеялар:

Сыни тұрғыдан ойлау арқылы диалогтік оқыту жүзеге асады. Зерттеушілік әңгімеге төселеді. Ынтымақтаса жұмыс істеуге дағдыланады. Өз бетімен білімді меңгереді.

Сабақта қолданылатын материалдар:

1.А-3, А-4 парақтары 2.Стикерлер 3. Желім 4.Оқулық 5. Маркерлер, қарындаштар.

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер, СТО, АКТ, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Талантты және дарынды балаларды анықтау.

1. Диалог

2. Топтық жұмыс.

Дерек көздері:

2 - сыныпқа арналған «Ана тілі» оқулығы, Балаларға аранлған журналдар, ғаламтор мәліметтері.

Тапсырмалар:

Бағытталған оқу, топтастыру, түртіп алу, мәтінді іштей оқу.

Сабақ бойынша мұғалім мен оқушының іс-әрекеті:

І. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызу

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

2 минут.





1. Психологиялық дайындық.

Шеңбер жасау. 1. Шеңбер дегеніміз не?

2.Дөңгелек дегеніміз не? Қандай дөңгелек заттарды білесіңдер?

2. 1) Сақина, 2) Сырға, 3) Білезік

3.Әр топтың топ басшысын сайлату.

4. Топтық жұмыстағы ережені еске түсіру.

1. Оқушылар мұғалім тапсырмасына жауап береді.

2. Таңдау арқылы ауызша 3 топқа бөлінеді.

3.Топ басшысы бағалау парағымен танысады.

4.Топ ережесін еске түсіреді.

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Сұрақ – жауап: 5 минут.



Ертегілер. Ұр, тоқпақ

Тыңдалым. Үй жұмысына берілген «Ұр, тоқпақ» ертегісін «Сақина салмақ» ойыны арқылы сұраймын.

Бағалау. «Бағдаршам түстері арқылы бағалаймын» (формативті бағалау)

Сағат тіліне сай сақина салынып, ортаға сақина салған оқушы шығады да мәтін бөліктер бойынша әңгімелейді (2 оқушы) Балалардың әңгімелеуі мұғалім және оқушылардың ақылдасуымен «Бағдаршам» түстері бойынша бағаланады.

ІІІ. Жаңа тақырып

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

2 минут.




5 минут.


3 минут.

3 минут.









5 минут

Топтық жұмыс:

Постер қорғау.

15 минут.


Қызығушылықты ояту.

Ақ сандығым ашылды,.. Сандық ішінде не бар? Сақинаны қара сөзбен немесе жұмбақпен жасыру.

Мағынаны ашу. Аудио жазбаны тыңдау.

(Мұғалімнің түсіндіруі.)

Оқулықпен жұмыс.

Жазылым:Сөздікпен жұмыс:

1. Арам пиғылды – жаман ойлы.

2. Жиһаз - бұл жерде: қымбат зат.

3. Бітік - мол, қалың, көп.

4.Арамза – оңбаған, залым.

Сергіту сәті.

Оқылым. Сөздік жұмыста сөздерді топ мүшелері мәтіннен сол сөздер кездестін сөйлемді тауып оқиды.

Айтылым: Постер құру, әңгімелеу.

Тыңдалым: Сұрақтар:

Сақина тобы: Егер осы сақина сенің қолыңа түскен болса, не тілер едің? Топтастыру.

Сырға тобы: Осы ертегі бойынша қандай сурет салар едің?

Білезік тобы: Ертегінің соңғы сөйлемін қайталап оқы. Суретін сал. Қалай түсінгеніңді айт.

Оқушылар өздігінен ізденеді, бір-бірін бағалайды.

Тапсырмаларды өз деңгейінде орындайды.

Постер құру және қорғауға қол жеткізеді. Пікірін бүкпей еркін айтуға, өзгелер пікірін құрметтеуге үйренеді.

Шығармашылық тапсырма.

Сақина тобы мәтін идеясына сай мақал – мәтелдің жалғасын тауып жазу,

Еңбек ..... жеткізер.

Сырға тобы мәтін идеясына сай мақал – мәтелдің жалғасын тауып жазу,

Еңбек деген байлық бар,

......... жететін.

Мағынасын түсіндіру тапсырылады.

Білезік тобы Суреттердегі заттардың атауы байынша санамақтар шығару.

«Киім – бұйым» (білезік, етік, үйшік, тақия, белдік, алқа, жейде, сақина, телпек, орамал)

Оқушылар өз пікірлерін білдіреді, қаншалықты дұрыс жауап бергені мен сыни ойланғаны анықталады.




Оқулықты іштей оқу.

Оқушылар сөздікті дәптерге жазады.






Оқушылар мәтінмен жұмыс жасайды.



Ертегі мазмұнына сай өз түсініктерін суреттейді.

Әр топтың спикерлері постер қорғайды.

Оқушылардың ойлау қабілеттері, әрбір оқушының белсенділігі мен дұрыс жауабы бағалау парағына бағаланады.











Талантты және дарынды оқушыларды анықтау


Үй жұмысын беру 2 минут

Сақина ертегісін оқу.

Оқушылар түртіп, белгілеп алады.

VI. Бағалау

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

3 минут

Формативті бағалау.

Бірін-бірі критериалды бағалауға

мүмкіндік беру.

Критерийлер бойынша барлық топтың оқушыларының ұпай санын есептеліп, бағаланады.

Оқушының аты

Оқылым

Жазылым

Айтылым

Шығарма

шылық тапсырма































4 ж - 5бағасы, 3ж – 4 бағасы, 2ж- 3бағасымен бағаланады.

VII. Рефлексия

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

2 минут

Бүгінгі сабақта алған өз білімдерін «Күн және бұлт тұсына стикермен белгілеуді тапсырылады.

Стикерлерді неліктен олай жабыстырғанын бірнеше оқушыға дәлелдету.



2



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
Сақина

Автор: Диханова Райхан

Дата: 08.02.2017

Номер свидетельства: 389394
