Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары; "Аққала" тіл дамыту сабағы»
Сабақтың тақырыбы : «Аққала» Тіл дамыту
Сабақтың мақсаты :Өлең мазмұнын өмірмен байланыстыра түсінуге жағдай туғызу .
Күтілетін нәтижелер
Пәндік нәтижелер :Өлеңнің мазмұнын түсініп оқуға ,ой түйіндей білуге үйрету ,өткен сабақтармен байланыстыру арқылы салыстыру, дәлелдеу,өзіндік ой топшалауын жасауға мүмкіндік беру .
Жүйелі іс-әрекет нәтижесі: оқушылардың шығармашылық қабілетін дамытып, танымдық білімін арттыру .
Тұлғалық нәтижелер :табиғат ананың кез-келген мезгілін жылы қабылдауға табиғат құбылыстарын зерделей білуге аялауға тәрбиелеу .
Сабақтың әдісі. Түсіндіріу,сұрақ- жауап ,ой-қозғау
1.Сабақтың барысы.
Ұйымдастыру кезеңі.
Қызығушылығын ояту .
Үлкенгеде «Сіз»
Кішігеде «Сіз»
Сәлем бердік сіздерге
Құрметпенен «Біз»
Сабағымыздың мақсатымен –міндеті
Мақсатымыз білім алу
Міндетіміз еңбектену
Еңбектену арқылы «5»ке қолды жеткізу
Топқа бөлу
2.Үй тапсырмасын тексеру «Шана « мәнерлеп оқу ,әңгімелеу
Қызық сұрақ айдарымен
1.Мәтін кім және не туралы ?
2.Қалай ойлайсыңдар Жәнібектің сөзіне әкесі неліктен сасқалақтап қалды ?
3.Жәнібектің жасы нешеде?
4.Мәтін бойынша сөздер мен сөз тіркестерімен оқыту ,ретімен мазмұнын айтқызу.
Терезе алдына келді , оянып алды ,сыртқа үңілді ,бұртиды,балаларға ілесті ,сатып алды .
III. Мағынаны тану
Постермен жұмыс «Қыс « сөзін топтастыру
Қызық мәлімет
«Қыстың көркі –қар»демекші, жер дүниені аппақ қар орап жатқан олардың да өзіндік әсемдіктері бар ,өзіне ғана тән ерекшеліктері жетерлік
Уилсон Бетрлей деген ғалым ХIХ ғасырда 46 жыл бойы «Фотомикровик»фотоаппараты арқылы қар түйіршіктерін түсіріпті ,артынан «Қар түйіршіктері»аттыкітабынжазған .Ол түсірген 5300 суреттің ішінен бір-біріне ұқсамайтын екі суреттің кездеспегенін ,қардың түйіршігі алты бұрышты болып келетінін таңғала айтады.Осы алты бұрышты геометриялы пішінде болуында , сондай-ақ бір-біріне ұқсамауында ҰлыЖаратушымыздың құпиясы ,ғибраты жатқан тәрізді .Алты бұрышты болуынан оның ғарыштың шағын пішінін меңзеп тұрғанынтүсінуге болады.Мұндай алты бұрыштар тек қарда ғана емес, ара ұяларында да кездеседі.Ал олар қалай пайда болады ,бұл әзірге жұмбағы көп мәселе
-Ендешеболашақта қар ұлпасын, болмаса араныңұясын зерттемейтін десеңдер,бұл әлі ешкімге сырын ашпаған ғылым екен .Ойланыңдар!
Қар барлық елде барма ?
Сендер сияқты барлық елдің балалары ойнай ала ма?
Әлде қарды өмірде көрмеген балалар барма екен ?картамен глобуспен жұмыс.
Қармен ойналатын ойын түрлеріен ата?
Қыста далада өмір сүретін жансыз адам?
Аққала
Оны жасайтын қар қандай болу керек?мамық, қасат құлпа .
IY.Жаңа сабақ Аққала
Өлеңді мәнерлеп оқу
Өлеңді мәнерлеп жұппен оқыту
Тірек сөздерін түртіп алу.
Сергіру сәті
Қағазбен жұмыс.
Әр топқа парақша тарату .Өлең бойынша көз алдарына елестетіп суретін салу