kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақ жоспары 1 сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қысқа мерзімді жоспар
Пәні: Математика    Мерзімі: 12.05.2017
Сабақтың  тақырыбы: Ай
Ортақ тақырып: «Салт- дәстүр  және ауыз әдебиет»
тақырыптар аясында 
Сабақ: 74    Мектеп:Тараз қаласы  №46 орта мектеп
Мұғалімнің аты-жөні:Сапарбекова Назира Камбарбековна
Осы сабақ
арқылы жүзеге
асатын  оқу
мақсаттары    1.1.3.1 шамаларды  ажырату;уақыт;оларды өлшеуге қажетті әдістерді, құралдарды
таңдау; өлшеу.
    1.1.3.2 өлшем бірліктерін қолдану арқылы шаманы өлшеу:сағат
    
Бағалау 
критерийлері    Ай, апта күндерімен танысады.
Ай, апта күндерін ретімен айта алады
    Шамаларды ажыратады (ай, апта, күн)
Өлшем бірліктерін қолдана білуді үйренеді
Ай ұзақтығын, ай аттарын біледі
Сабақ мақсаты:    Барлық оқушылар: Ай аттарын, күндерін атайды.
    
    Оқушылардың басым бөлігі:Күнтізбені қолданады, шаманы өлшейді
    
    Кейбір оқушылар: Жыл мезгілдеріне байланысты айларды бөліп көрсете алады.
    
Тілдік мақсат    Оқушылар қарсы мәндес сөздерді қолданады: артық-кем 
     Түйінді сөздер мен сөз тіркестері  : ай,  күн, апта,күнтізбе
    Сыныптағы диолог/ жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша - жазбаша
    Талқылауға арналған сұрақтар : Ай аралықтары
Не себепті.деп ойлайсыз?
    Ишара: «Бармақ» әдісі.Жоғары қарай- мен түсіндім,көлденең – мен түсінгендеймін,
төмен қарай – мен түсінбедім.
    
Бұған дейінгі меңгерілген білім      Бір аптада неше күн бар? 
Қай күн демалыс болып саналады? Неше күн оқисыңдар? 
                                                                   Жоспар
Жоспарланған 
 уақыт есебі    Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған  жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)                 Ресурстар 
Басы 


Топқа бөлу


Түсіну

    Психологиялық  дайындық
Жақсылық бар менде де
Жақсылық бар сенде де
Жақсылық бар әлемде
Жақсылық тілеймін бәрін
Жыл мезгілдері арқылы топқа бөлу
    
Ертегі  тыңдау. 
Түсіндіру.
Ай – ұзақ уақыт аралығы. Онда 4 апта және бірнеше күн болады. Айлар бірінен кейін бірі ретімен келеді.

суреттер

Ортасы 
Қолдану

Сергіту сәті


Талдау    Жеке жұмыс
1.    Бүгін қай күн және қай ай?
2.    Келесі қай ай?
3.    Өзің туған айды ата.

Топтық жұмыс 
1-топ:Барлық айлардың атын атайды
2-топ: көктем  айларының ерекшелігін  атайды
3- топ: жаз айларының ерекшелігін  атайды  
4- топ күз айларының ерекшелігін  атайды
Кері байланыс « Баспармақ» әдісі
Дескриптор
Уақыт өлшем бірліктерін өсу ретімен жаз
 
Дәптермен жұмыс
Күнтізбе парақтарына ай аттарын жазады.
 

Бейне таспадағы  би қимылдарын қайталайды

Бір айға арналған күнтізбе – осы айдағы күндер ретімен жазылған жазба. Әр айдағы күн саны әртүрлі болады:
30,31,28,немесе 29 күн. Мысалы,сәуір айында 30 күн бар.


Топтық жұмыс
 Күнтізбе бойынша анықта 
1.Талғаттың туған күні- 9 сәуір.
Бұл аптаның қай күні?
2.Оқушылар сенбі және жексенбі күндері демалады. Сәуір айында оқушылар неше күн демалады?
3. Әмір сейсенбі және бейменбі күндері қазақша күрес үйірмесінде жаттығады. Ол сәуір айында неше рет жаттығуға қатысады.

Дескриптор
Күнтізбеде белгіленген уақытқа сәйкес өлшем бірліктерін анықтайды,байланыстырып сызады.
«Сәйкестендіру»  әдісі  жеке жұмыс
 

Шығарып көр
1.Арман  1 қыркүйек күні Жаңа жылға дейін қанша  ай  қалғанын санап  көрмекші болды.
Оған көмектесіп көр.
2. 1  қаңтардан кейін  5ай өтті. Қазір қай ай?
    
бағалау


 
 

Дескриптор
парақшалар

 
Бейне таспа


Үлестірмелі парақшалары


 


 


Дескриптор
Парақшалар

Соңы
Жинақтау


    Жұппен жұмыс
Өз сыныптарыңның туған күндерінің тізімін жаса.
Қай айда туған күн иелері көп?

Деңгейлік  тапсырмалар  арқылы  өткен  тақырыпты саралау
 
Жеке  жұмыс
1.Ай аттарын ретімен қойып шығады 
Желтоқсан, Қыркүйек, Қазан,Шілде,Ақпан, Маусым,Қаңтар,Наурыз,Мамыр, Сәуір,Тамыз,Қараша.

2. Мезгілге  байланысты  айларын   дұрыс  табады
                             Желтоқсан
1.Қыс         Наурыз
    Маусым

   
                    
                              Қаңтар
2.Көктем    Сәір
    Шілде

    Ақпан
3.Жаз    Қараша
    Тамыз
    Мамыр
4. Күз    Қазан
    Қыркүйек


Сағат  тіліне  қарай  айларды төрт  мезгілге бөліп шығады
Есіңе сақта!

 
         

 
 
Кері байланыс 


Өзін-өзі бағалау 


Қалыптастырушы
бағалау      

А – керемет
В – көмек керек
С - түсінбедім    

Критерий парақшалары
 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақ жоспары 1 сынып»

Қысқа мерзімді жоспар

Пәні: Математика

Мерзімі: 12.05..2017

Сабақтың тақырыбы: Ай

Ортақ тақырып: «Салт- дәстүр және ауыз әдебиет»

тақырыптар аясында

Сабақ: 74

Мектеп:Тараз қаласы № 15 мектеп – гимназия

Мұғалімнің аты-жөні:Абдрахманова Жазира Рашидовна

Сынып: 1

Қатысқандар:30

Қатыспағандар:

Осы сабақ

арқылы жүзеге

асатын оқу

мақсаттары

1.1.3.1 шамаларды ажырату;уақыт;оларды өлшеуге қажетті әдістерді, құралдарды

таңдау; өлшеу.

1.1.3.2 өлшем бірліктерін қолдану арқылы шаманы өлшеу:сағат


Бағалау

критерийлері

Ай, апта күндерімен танысады.

Ай, апта күндерін ретімен айта алады

Шамаларды ажыратады (ай, апта, күн)

Өлшем бірліктерін қолдана білуді үйренеді

Ай ұзақтығын, ай аттарын біледі

Сабақ мақсаты:

Барлық оқушылар: Ай аттарын, күндерін атайды.


Оқушылардың басым бөлігі:Күнтізбені қолданады, шаманы өлшейді


Кейбір оқушылар: Жыл мезгілдеріне байланысты айларды бөліп көрсете алады.


Тілдік мақсат

Оқушылар қарсы мәндес сөздерді қолданады: артық-кем

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері : ай, күн, апта ,күнтізбе

Сыныптағы диолог/ жазылым үшін сай келетін тіл стилі: ауызша - жазбаша

Талқылауға арналған сұрақтар : Ай аралықтары

Не себепті...деп ойлайсыз?

Ишара: «Бармақ» әдісі.Жоғары қарай- мен түсіндім,көлденең – мен түсінгендеймін,

төмен қарай – мен түсінбедім.


Бұған дейінгі меңгерілген білім

Бір аптада неше күн бар?

Қай күн демалыс болып саналады? Неше күн оқисыңдар?

Жоспар

Жоспарланған

уақыт есебі

Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды сіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)

Ресурстар

Басы





Топқа бөлу







Түсіну





Психологиялық дайындық

Жақсылық бар менде де

Жақсылық бар сенде де

Жақсылық бар әлемде

Жақсылық тілеймін бәрін

Жыл мезгілдері арқылы топқа бөлу

Ертегі тыңдау.

Түсіндіру.

Ай – ұзақ уақыт аралығы. Онда 4 апта және бірнеше күн болады. Айлар бірінен кейін бірі ретімен келеді.










суреттер






















Ортасы

Қолдану




























Сергіту сәті







Талдау

Жеке жұмыс

  1. Бүгін қай күн және қай ай?

  2. Келесі қай ай?

  3. Өзің туған айды ата.


Топтық жұмыс

1-топ:Барлық айлардың атын атайды

2-топ: көктем айларының ерекшелігін атайды

3- топ: жаз айларының ерекшелігін атайды

4- топ күз айларының ерекшелігін атайды

Кері байланыс « Баспармақ» әдісі

Дескриптор

Уақыт өлшем бірліктерін өсу ретімен жаз

Дәптермен жұмыс

Күнтізбе парақтарына ай аттарын жазады.


Бейне таспадағы би қимылдарын қайталайды




Бір айға арналған күнтізбе – осы айдағы күндер ретімен жазылған жазба. Әр айдағы күн саны әртүрлі болады:

30,31,28,немесе 29 күн. Мысалы,сәуір айында 30 күн бар.


Топтық жұмыс

Күнтізбе бойынша анықта

1.Талғаттың туған күні- 9 сәуір.

Бұл аптаның қай күні?

2.Оқушылар сенбі және жексенбі күндері демалады. Сәуір айында оқушылар неше күн демалады?

3. Әмір сейсенбі және бейменбі күндері қазақша күрес үйірмесінде жаттығады. Ол сәуір айында неше рет жаттығуға қатысады.


Дескриптор

Күнтізбеде белгіленген уақытқа сәйкес өлшем бірліктерін анықтайды,байланыстырып сызады.

«Сәйкестендіру» әдісі жеке жұмыс


Шығарып көр

1.Арман 1 қыркүйек күні Жаңа жылға дейін қанша ай қалғанын санап көрмекші болды.

Оған көмектесіп көр.

2. 1 қаңтардан кейін 5ай өтті. Қазір қай ай?



бағалау




Дескриптор

парақшалар








Бейне таспа











Үлестірмелі парақшалары







Дескриптор

Парақшалар







Соңы

Жинақтау








Жұппен жұмыс

Өз сыныптарыңның туған күндерінің тізімін жаса.

Қай айда туған күн иелері көп?


Деңгейлік тапсырмалар арқылы өткен тақырыпты саралау

Жеке жұмыс

1.Ай аттарын ретімен қойып шығады

Желтоқсан, Қыркүйек, Қазан,Шілде,Ақпан , Маусым,Қаңтар,Наурыз ,Мамыр, Сәуір,Тамыз,Қараша.


2. Мезгілге байланысты айларын дұрыс табады

Желтоқсан

1.Қыс Наурыз

Маусым


Қаңтар

2 .Көктем Сәір

Шілде


Ақпан

3.Жаз Қараша

Тамыз

Мамыр

4. Күз Қазан

Қыркүйек



Сағат тіліне қарай айларды төрт мезгілге бөліп шығады





Есіңе сақта!

















Кері байланыс





Өзін-өзі бағалау







Қалыптастырушы

бағалау


А – керемет

В – көмек керек

С - түсінбедім



Критерий парақшалары











Оқу ісінің меңгерушісі: ___________


Сабақ тақырыбы:

Апта күндері Ай

Мектеп:

Күні :


Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП: 1-сынып

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаты:

циферблат бойынша сағаттағы уақытты анықтайды; уақыттың өлшем бірліктерін­ (минут, сағат, күн, апта, ай) ажырата алады.

Барлық оқушылар:

Оқушылардың басым бөлігі:

Кейбір оқушылар:

Ресурстар:

апта күндерінің атаулары жазылған парақша-лар — 4 жинақ;

тірек сөздер жазылған парақшалар;

бір аптаға арналған сабақ кестесі;

бір аптаға арналған үйірме кестесі;

апта күндерінің атаулары жазылған қабырға күнтіз­ бесі;

Тірек сөздер

апта;

дүйсенбі;

сейсенбі;

сәрсенбі;

бейсенбі;

жұма;

сенбі;

жексенбі.

Сабақтың мақсаты:

Апта — уақыттың өлшем бірлігі деген түсінік қалыптастыру; практикалық тапсырмалардың көмегі­ мен аптаның ұзақтығын түсіндіру.

Сабаққа байланысты деректі материалдар


Сабаққа қатысты ескертпелер


Апта — 7 тәулікке тең уақыт аралығы. Апта күндері бірінен кейін бірі ретімен келеді: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, жұма, сенбі, жексенбі. “Апта” сөзі парсы­ тілінен аударғанда “жеті” деген мағына береді. Апта уақыттың негізгі өлшем бірлігіне жатпайды­. Оны күнделікті өмірде қолданады.

Кіріспе тапсырма. Сабақтың бас кезінде оқушылардың тақырып туралы қандай білімдері бар екенін анықтап алу қажет. Бұл тақырыпты әрі қарай дамыту үшін керек. Әңгімелесу барысында оқушылардың апта күндерінің атауы мен ретін білетінін анықтап алыңыз. Содан соң апта күндерінің ретін (егер оқушылар білмесе) айтыңыз немесе (егер оқушылар білсе) қайталатыңыз. Ол үшін мынадай ойын өткізіңіз. Оқушыларды ортаға шығарып, үлкен бір шеңберге тұрғызыңыз. Оқушыларға апта күндерінің атаулары жазылған парақшаларды таратып шығыңыз. Содан соң оқушылардан жеті-жетіден топқа (сөздер қайталанбайтындай етіп) бөлінуін сұраңыз. Осы жеті күнді бір сөзбен апта деп атайтынын айтыңыз. Әр күннің өз атауы бар. Өз топтарында оқушылардың ретімен тұруын сұраңыз: дүйсенбі, сейсенбі, сәрсенбі, бейсенбі, жұма, сенбі, жексенбі. Апта күндерінің атауын ретімен бірнеше рет қайталап, әр айтқан сайын алдыңғысынан тезірек айтуын сұраңыз. Апта


күндерінің атауын және ретін есте сақтағаннан кейін бір апта келесі аптаны ауыстыратындай етіп, бір шеңберге тұруын сұраңыз. Апта күндерінің атауы бойынша жеті оқушыны­ тұрғызғаннан кейін сұрақ қойыңыз: “Жексен­біден­ кейін қай күн келеді?” . Содан кейін келесі аптаны тұрғызыңыз. Осылайша, барлық топпен жұмыс жасаңыз. Шын өмірде уақыт­ тың бір орында тұрмай, үнемі қозғалыста бола­ тынын, тәуліктен кейін тәулік келетінін, олардың апта құрайтынын, аптадан кейін апта келетінін түсіндіріңіз. Егер сыныптағы оқушылардың саны жетіге жетпесе, онда басқа топтың оқушыларымен ауыстырып,­ оларға апта күндерінің атауы жазылған парақшаларды­ үлестіріп беруге болады. Сабақтың тақырыбын оқулық пен жұмыс дәптерінде берілген тапсырмалармен бекітіңіз.

Бәйге. Бұл тапсырмада оқушылар сұрақтарға жауап береді. Тапсырманы сабақтың басында жалпы­­ лама түрде немесе сабақтың соңында оқушыларды жұптастырып орындатуыңызға болады.

Жауабы:

7 күн.

Сабақ кестесіне байланысты.

Бейсенбі.

Жеті күн, яғни 1 апта.

Үш күн өткен соң.

Шығарып көр. Тапсырманы жұппен­ оқи отырып, апта күндерінің ретін еске түсіреді. Күндерді қоса отырып, өзіне қажетті апта күнін тауып үйре­ неді. Әркімнің сабақтан тыс қандай үйірмелерге қатысатыны туралы сұраңыз.

Жауабы:

домбыра үйірмесі бейсенбі күні болады.

Отбасылық демалыс. Бұл тапсырманы жұппен орындауды­ ұсыныңыз. Оқушылар тапсырманы талдау және орындау барысында 1 аптада 7 күн бар деген қорытынды жасайды.


Жауабы:

14 күн.


Орындап көр. Тапсырмада оқушылар дүкен­ ге бару кестесін құрады. Шарты: дүкенге күнара бару керек. Жұмысты 4 оқушыдан тұратын топпен ұйымдастырыңыз. Оқушылар еш қиындық­сыз­ кесте құра алады. Бірақ тапсырманы орындау барысында­ апта күндерінің саны тақ екенін түсінуі, сондықтан бір аптаның кестесі келесі аптаға сәйкес келмейді деген тұжырымға келуі тиіс. Егер сынып дайын болса, онда оларға 3-4 аптаға дейін жалғастыруды ұсыныңыз. Осылайша оқушылардың дүкенге бару кестесі бір аптадан кейін қайталанады деген тұжырымға келу мүмкіндігі пайда болады, яғни бірінші аптаның кестесі үшінші, бесінші және т. б. аптаға сәйкес келеді. Екінші аптаның кестесі төртінші, алтыншы және т.б. аптаға сәйкес келеді. Неге бұлай болып жатқанын түсіндіріп беруді сұраңыз. Оқушылар екі аптада 14 күн барын ойлап табуы мүмкін, ал бұл — жұп сан.


Ертегілер оқу. Берілген тапсырманы оқушыларға өз бетінше орындауға ұсыныңыз. Оқушылар 1 аптада 7 күн бар деген тұжырым бойынша есептеу дағдысын бекітеді.


Ойлан. Бұл тапсырманы оқушыларға өз бетінше орындатуыңызға болады. Бұл апта күндерінің ретін, атауын еске сақтауға және 1 апта ішіндегі уақытты тәулікпен санау дағдысын бекітеді.

Жауабы:

жексенбі.



Тілдік құзыреттілікті қалыптастыру


Қосымша тапсырмалар


Апта күндерінің атауын есте сақтап қалуы үшін оқушылармен “Үндемес” ойынын жүргізіңіз. Алдымен­ оқушыларға ойынның шартын түсін­ діріңіз. Ойынды бастамас бұрын 1-ден 7-ге дейінгі­ аралықтағы сандар жазылған парақшаларды тақтаға­ іліп қойыңыз немесе интерактивті тақтада көр­ сетіңіз. Әрбір сан апта күндерінің ретін білдіретінін айтыңыз. Мысалы: 1 — аптаның бірінші күні, яғни дүйсенбі. 2 — аптаның екінші күні, яғни сейсенбі. 3 — аптаның үшінші күні, яғни сәрсенбі. 4 — аптаның төртінші күні, яғни бейсенбі. 5 — аптаның бесінші күні, яғни жұма. 6 — аптаның алтыншы күні, яғни сенбі. 7 — аптаның жетінші күні, яғни жексенбі. Кез келген 1-ден 7-ге дейінгі санның біреуін көрсетесіз. Олар сол санға сәйкес келетін күн атауын атайды.

Мозаика құрастыр. Бұл тапсырма қалыптас­­ тырушы­ бағалау мен жаңа сабақ тақырыбын меңге­ру­ деңгейін анықтауға арналған. Оқушылар пазлдарда апта күндерінің атауын жазып, күндердің ретін жалғастыру керек: жексенбіден кейін — бір бағытта; дүйсенбіге дейін — басқа бағытта.

Сен қай күні қандай үйірмеге қатысасың?


Оқушылар кестеге өздері апта ішінде қатысатын үйірме­ аттарын жазып толтырады. Берілген тап­ сырманы саралау бағытында дамыту үшін тек қана үйірме аттарын жазып қоймай, басталатын уақытын да жазуды сұраңыз. Толтырылған үйірме кестесін жұмыс дәптерінен кесіп алып, өз бөлмесіне іліп қоюына болады.

Бағалау

Оқушылар сабақ соңында:апта 7 тәуліктен тұратын уақыт аралығы екенін түсінеді;апта күндерінің ретін біледі.

Оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеру­ деңгейін тексеру үшін сұрақтар қоюыңызға болады:

— бір аптада неше күн бар?

— Бүгін аптаның қай күні?

— Сендер аптаның қай күнінде сабаққа келе­сің­ дер?

— Сейсенбі аптаның нешінші күні?

— Дүйсенбіден кейін қай күн келеді?

— Жексенбінің алдында қай күн?

— Арғы күн қай күн болады?

— Сендер қалай ойлайсыңдар, қандай іс-әрекет­­ тердің ұзақтығын тәулікпен емес, аптамен өлшеуге­ болады? Неге?

Жұмыс дәптеріндегі “Жетістік баспалдағы” бо­ йынша өзін-өзі бағалатыңыз.





























Қосымша мәліметтер

Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс- денсаулық және қауіпсіздік , АКТ мен байланыс. Құндылықтармен байланыс ( тәрбие элементі )

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу мақсаттары орындалды ма ?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті , қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? ( тапсырмалар сәйкес болды ма ?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.

Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Қорытынды бағалау

Ең жаксы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз ( оқыту мен оқуға қатысты)

1.

2.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?

1.

2.

Осы сабақтың барысындағы келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?

1.

2.




















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Сабақ жоспары 1 сынып

Автор: Сапарбекова Назира Камбарбековна

Дата: 03.02.2018

Номер свидетельства: 454409
