kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сабақтың тақырыбы: Құстар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мерзімі:  15.05.2017 жыл

Сыныбы:   3 «А»

Пәні: Дүниетану

Сабақтың тақырыбы:  Құстар

Сабақтың мақсаты:  

Білімділік: Құстардың жануарлардың маңызды тобы екендігі, жабайы және үй құстары, олардың тіршілігі,күтімі, олардың адамға пайдасы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Оқушылардың дүниетанымын, танымдық белсенділігін, зейінін,байланыстырып сөйлеулерін дамыту.

Тәрбиелік:  Оқушыларға экологиялық тәрбие беру, құстарды қорғап қастерлеуге, «Қызыл кітапқа» енген құстарды қорғауға,   ізденімпаздыққа және ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі:  жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, қазақ тілі,математика,бейнелеу, еңбекке баулу

Сабақтың әдісі: АКТ, Венн  диаграммасы,түсіндіру, сұрақ-жауап, «жалғасын тап» ойыны, жұмбақ шешу, «ой түрткі»стратегиясы «ыстық орындық»әдісі

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: құстар дыбысы үнтаспа,күн шуағы, құстар суреттері, «Қызыл кітапқа» енген құстар,құстар энцоклопедиясы

Күтілетін нәтиже:  Өз ойларын еркін айтады, сабақ кезінде көшбасшы оқушылар айқындалады.

Сабақтың барысы:

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

І. Ұйымдастыру бөлімі

Психологиялық  дайындық

Сынып ережесі

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

Негізгі бөлімі

ІІІ. Жаңа сабақ

Үнтаспа

Жұмбақ шешу:құстар туралы.

«Кім білгір?»

Үлгерімі жоғары оқушымен жұмыс

Оқулық, дәптермен жұмыс

Тақтамен жұмыс:

Топпен жұмыс:

Сергіту сәті:

Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:

Жұппен жұмыс:

4 жол өлеңді аяқта.

Сен білесің бе?

Қорытынды

Бағалау:

Рефлексия :

Үйге тапсырма:
Оқушылармен үш тілде амандасып түгендеймін

-Жарайсыңдар!

Суреттердің  түрлеріне орай топқа бөлемін. Және әр топта топ басшы оқушы сайлатамын.

Өйткені балалар табиғат құстармен, өсімдіктермен әдемі

Сабақ барысында болатын алтын ережені сұраймын

-Балалар, бүгін бізде дүниетану сабағы. Сабаққа әзірміз бе?

Қәзір жылдың қай мезгілі? Көктем несімен әдемі?

Олай болса бірнеше  тапсырмаларды орындаймыз. Қай топ гүлді көп жинайды,сол топ жеңіске жетеді

112 бет. Сүтқоректілер

Сүтқоректілердің тобына жататын жануарлардың суретін салу және салған суреті бойынша өз ойын айту

-Тыңдаңыздаршы!

-Мынау дыбыс ненің дауысы

-Олай болса бүгінгі тақырыбымыз қандай?

-Құстар туралы не білеміз?

1.Қос қанатын иіп ап,

Жарға келіп қонады

Қара киім киіп ап

Балшықтан үй соғады

2.Аяғы түйеге ұқсайды

Құс болсада ұшпайды

3. Судан шықса баладай

Тәй-тәй басып қаладай

«Қызыл кітапқа» енген құстарды білеміз бе?

-Балалар құстардың 9 мыңдай түрі бар екен.

Біздің елімізде құстардың 435 түрі тіршілік етеді.Ең үлкен құс-түйеқұс, ең кішкентайы-құрылтай.

Үй құстары

Жабайы  құстары

1.Құстардың пайдасы

2. «Қызыл кітапқа» енген құстар туралы

3. «Құстар –біздің қанатты достарымыз»

Әппақ болып таң атты,

Түтiн тiке шығады.

Қарлығаштар қанатын

Самғап биiк ұшады.

«Қарлығаш» туралы не білесің?

Құстар қалай ұшады?
Қарға ұшар.,
Шағала ұшар.,
Үйрек ұшар.,
Қаз ұшар.
Пингвин – жүзе алатын,

бірақ ұша алмайтын жалғыз құс. Сонымен қатар, пингвин тік жүре алатын жалғыз құс.

 Дүниежүзінде колибридің

 (әлемдегі ең кішкентай торғай)  321 түрі бар.

Сары шымшық балапандарын

  күніне 1000 рет

тамақтандырады.

Түйеқұстың жұмыртқасының

салмағы 1,5 кг дейін жетеді.

Тек екі жануар ғана мойын

 бұрмай-ақ артындағыны көре алады,

 олар - қоян мен тотықұс

Әтеш алдымен мойнын

 созбай шақыра  алмайды екен.

Күн көзіне тура қарайтын

 құс-бүркіт.

Құстар жөнінде сұрақтар.
1. Құстардың негізгі мекені не?
2. Қай ай құстың атымен аталады?
3. Адам қай құсты аң аулауға пайдаланған?
4. Қай құс ай атымен аталады?
5. Қандай құс хат тасушы атанған?

6. Әнші құс?

7.  Адамға ең жақын құс?
8. Құстар бізге қандай пайда келтіреді?

Әр топтың жинаған гүлдерін санаймын, есептеп жеңген топты жариялайм
Қызыл түс:«Мен өзіме ризамын»

Жасыл түс:«Әлі де ізденуім керек»

114 бет.мәтінді түсініп оқу

Құстарға ұя жасау

Оқушылар үш тілде амандасады қазақша,орысша, ағылшынша

Үлкенге де біз,

Кішіге де біз

Баршаңызды құрметтеп

Бас иеміз біз

І-топ

«Табиғат»

ІІ-топ

«Құстар»

ІІІ-топ

«Өсімдік»

Алтын ереже:

  1. Топта бірін-бірі сыйлау
  2. Тәртіпті болу
  3. Ұйымшыл болу
  4. Уақытты үнемді пайдалану
  5. Топ басшысын тыңдау
  6. Сабаққа белсенді қатысу

Көктем

Гүлдермен, құстармен

Әр топ гүлдерді барынша жинауға ат салысады. Нәтижесі жинаған гүлдері бойынша көрінеді

Тұяқты

Су жануарлары

Кеміруші, Жыртқыш

Құстар-Птицы-Birds

Пайдалы,Адамға дос

Зиянды жәндіктерден қорғайды,ән салад, табиғатқа сән береді

І-топ  «Табиғат»

Қарлығаш

ІІ-топ   «Құстар»

Түйеқұс 

ІІІ-топ   «Өсімдік»

Үйрек

Бүркіт

Үй құстары мен жабайы құстардың ортақ айырмашылықтарын толтыру.

Өз бетінше ізденуді үйренеді, қызығушылығы артады

Қызықты сергіту сәті арқылы балалардың бойында күш қуат болады

Оқушының жауабы

қаңқылдап сымпылдап шаңқылдап қарқылдап

( ұя)

 ( көкек)
(бүркіт)
 (көкек)

 (көгершін)
(бұлбұл)

(қарлығаш)

Балалардың жауабы

Оқушыларға екі түсті алманың суреті таратылады, егер маған түсінікті, мен өзіме ризамын дегендер қызыл түсті таңдап,  егер мен өз біліміме көңілім толмайды, әлі де ізденуім керек дегенде себетке жасыл түсті алмаларды жинайды.

«Ой түрткі»

стратегиясы

Әр оқушы шапшаңдылық көрсету

«Күн шуағы»

«Ойлан, бөліс»әдісі

Үйде жинап келген бүркіт туралы мәліметтер

Сипаттау

Пайдасы

Мәтінмен жұмыс

5 минут түсініп оқу

Венн диаграммасы

Постер құру

Қарлығаштың суретін беру,адасқан әріптер сөз құрады

Дидактикалық

Ойын

«Есте сақтап, айтып бер»

«ыстық орындық» әдісі

«Себетке жина»

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы: Құстар»

Мерзімі: 15.05.2017 жыл

Сыныбы: 3 «А»

Пәні: Дүниетану

Сабақтың тақырыбы: Құстар

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Құстардың жануарлардың маңызды тобы екендігі, жабайы және үй құстары, олардың тіршілігі,күтімі, олардың адамға пайдасы туралы түсінік беру.

Дамытушылық: Оқушылардың дүниетанымын, танымдық белсенділігін, зейінін,байланыстырып сөйлеулерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларға экологиялық тәрбие беру, құстарды қорғап қастерлеуге, «Қызыл кітапқа» енген құстарды қорғауға, ізденімпаздыққа және ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, қазақ тілі,математика ,бейнелеу, еңбекке баулу

Сабақтың әдісі: АКТ, Венн диаграммасы,түсіндіру, сұрақ-жауап, «жалғасын тап» ойыны, жұмбақ шешу, «ой түрткі»стратегиясы «ыстық орындық»әдісі

Сабақта қолданылатын көрнекіліктер: құстар дыбысы үнтаспа ,күн шуағы, құстар суреттері, «Қызыл кітапқа» енген құстар,құстар энцоклопедиясы

Күтілетін нәтиже: Өз ойларын еркін айтады, сабақ кезінде көшбасшы оқушылар айқындалады.

Сабақтың барысы:

Кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Қолданылатын әдіс-тәсілдер

І. Ұйымдастыру бөлімі


Психологиялық дайындық













Сынып ережесі















ІІ. Үй тапсырмасын тексеру



Негізгі бөлімі

ІІІ. Жаңа сабақ

Үнтаспа




Жұмбақ шешу:құстар туралы.







«Кім білгір?»

Үлгерімі жоғары оқушымен жұмыс


Оқулық, дәптермен жұмыс




Тақтамен жұмыс:



Топпен жұмыс:



Сергіту сәті:






Үлгерімі төмен оқушымен жұмыс:



Жұппен жұмыс:

4 жол өлеңді аяқта.




Сен білесің бе?




















Қорытынды










Бағалау:




Рефлексия :




Үйге тапсырма:



Оқушылармен үш тілде амандасып түгендеймін

-Жарайсыңдар!




Суреттердің түрлеріне орай топқа бөлемін. Және әр топта топ басшы оқушы сайлатамын.


Өйткені балалар табиғат құстармен, өсімдіктермен әдемі





Сабақ барысында болатын алтын ережені сұраймын






-Балалар, бүгін бізде дүниетану сабағы. Сабаққа әзірміз бе?

Қәзір жылдың қай мезгілі? Көктем несімен әдемі?

Олай болса бірнеше тапсырмаларды орындаймыз. Қай топ гүлді көп жинайды ,сол топ жеңіске жетеді



112 бет . Сүтқоректілер

Сүтқоректілердің тобына жататын жануарлардың суретін салу және салған суреті бойынша өз ойын айту

-Тыңдаңыздаршы!

-Мынау дыбыс ненің дауысы

-Олай болса бүгінгі тақырыбымыз қандай?

-Құстар туралы не білеміз?


1.Қос қанатын иіп ап,

Жарға келіп қонады

Қара киім киіп ап

Балшықтан үй соғады

2.Аяғы түйеге ұқсайды

Құс болсада ұшпайды

3. Судан шықса баладай

Тәй-тәй басып қаладай


«Қызыл кітапқа» енген құстарды білеміз бе?



-Балалар құстардың 9 мыңдай түрі бар екен.

Біздің елімізде құстардың 435 түрі тіршілік етеді.Ең үлкен құс-түйеқұс, ең кішкентайы-құрылтай.

Үй құстары

Жабайы құстары


1.Құстардың пайдасы

2. «Қызыл кітапқа» енген құстар туралы

3. «Құстар –біздің қанатты достарымыз»

Әппақ болып таң атты,

Түтiн тiке шығады.

Қарлығаштар қанатын

Самғап биiк ұшады.



«Қарлығаш» туралы не білесің?




Құстар қалай ұшады?
Қарға ұшар...,
Шағала ұшар...,
Үйрек ұшар...,
Қаз ұшар....

Пингвин – жүзе алатын,

бірақ ұша алмайтын жалғыз құс. Сонымен қатар, пингвин тік жүре алатын жалғыз құс.

 Дүниежүзінде колибридің

 (әлемдегі ең кішкентай торғай)  321 түрі бар.

Сары шымшық балапандарын

  күніне 1000 рет

тамақтандырады.

Түйеқұстың жұмыртқасының

салмағы 1,5 кг дейін жетеді.

Тек екі жануар ғана мойын

бұрмай-ақ артындағыны көре алады,

олар - қоян мен тотықұс

Әтеш алдымен мойнын

созбай шақыра  алмайды екен.

Күн көзіне тура қарайтын

құс-бүркіт.

Құстар жөнінде сұрақтар.
1. Құстардың негізгі мекені не?
2. Қай ай құстың атымен аталады?
3. Адам қай құсты аң аулауға пайдаланған?
4. Қай құс ай атымен аталады?
5. Қандай құс хат тасушы атанған?

6. Әнші құс?

7. Адамға ең жақын құс?
8. Құстар бізге қандай пайда келтіреді?


Әр топтың жинаған гүлдерін санаймын, есептеп жеңген топты жариялайм

Қызыл түс:«Мен өзіме ризамын»

Жасыл түс:«Әлі де ізденуім керек»


114 бет.мәтінді түсініп оқу

Құстарға ұя жасау




Оқушылар үш тілде амандасады қазақша,орысша, ағылшынша

Үлкенге де біз,

Кішіге де біз

Баршаңызды құрметтеп

Бас иеміз біз



І-топ

«Табиғат»

ІІ-топ

«Құстар»

ІІІ-топ

«Өсімдік»





Алтын ереже:

  1. Топта бірін-бірі сыйлау

  2. Тәртіпті болу

  3. Ұйымшыл болу

  4. Уақытты үнемді пайдалану

  5. Топ басшысын тыңдау

  6. Сабаққа белсенді қатысу

Көктем

Гүлдермен, құстармен

Әр топ гүлдерді барынша жинауға ат салысады. Нәтижесі жинаған гүлдері бойынша көрінеді





Тұяқты

Су жануарлары

Кеміруші, Жыртқыш

Құстар-Птицы-Birds

Пайдалы,Адамға дос

Зиянды жәндіктерден қорғайды,ән салад, табиғатқа сән береді





І-топ «Табиғат»

Қарлығаш

ІІ-топ «Құстар»

Түйеқұс

ІІІ-топ «Өсімдік»

Үйрек



Бүркіт















Үй құстары мен жабайы құстардың ортақ айырмашылықтарын толтыру.



Өз бетінше ізденуді үйренеді, қызығушылығы артады



Қызықты сергіту сәті арқылы балалардың бойында күш қуат болады



Оқушының жауабы











қаңқылдап сымпылдап шаңқылдап қарқылдап











































( ұя)

( көкек)


(бүркіт)
(көкек)

(көгершін)
(бұлбұл)

(қарлығаш)

Балалардың жауабы


Оқушыларға екі түсті алманың суреті таратылады, егер маған түсінікті, мен өзіме ризамын дегендер қызыл түсті таңдап, егер мен өз біліміме көңілім толмайды, әлі де ізденуім керек дегенде себетке жасыл түсті алмаларды жинайды.

















































«Ой түрткі»

стратегиясы


Әр оқушы шапшаңдылық көрсету

«Күн шуағы»



«Ойлан, бөліс»әдісі






Үйде жинап келген бүркіт туралы мәліметтер

Сипаттау

Пайдасы


Мәтінмен жұмыс

5 минут түсініп оқу


Венн диаграммасы





Постер құру





Қарлығаштың суретін беру ,адасқан әріптер сөз құрады




Дидактикалық

Ойын




«Есте сақтап, айтып бер»


















«ыстық орындық» әдісі









«Себетке жина»








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 3 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Сабақтың тақырыбы: Құстар

Автор: Уразалиева Асия Серикбаевна

Дата: 27.05.2017

Номер свидетельства: 418868
