Сынып | 4 сынып |
Мерзімі | 10.09.14 |
Тақырыбы | Атымтай Жомарт |
Мақсаты | Мәтіндердің мазмұнын түсіну, идеясын ашуға мүмкіндік беру. өмірдегі шындыққа көзқарастарының қалыптасуына негіз дайындау. Өмір туралы түсініктерін кейіпкер әрекеті арқылы талдап, дамыту. Өз бетімен жұмыстар арқылы шығармашылық денгейін дамыту. Адам бойындағы ел есінде қаларлық құнды қасиеттерге тәрбиелеу, үлгі ету. |
Күтілетін нәтиже | - топта жұмыс жасау -ортақ пікірге келу -сабақтан қорытынды шығару |
Қажетті құралдар | Ана тілі 4 сынып ЭО, постер, смайликтер, |
Сабақ кезеңдері | Мүғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Уақыты | Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі | Психологиялық дайындық -Қазір кімнің көңіл – күйі өте тамаша, қол көтерсін! -Кімнің досы осы сыныпта отыр, қолын шапалақтасын! -Кім өз – өзіне сенімді, қол көтерсін! -Бүгін біздер сабақта не істейтінімізді білетін бала, қол көтерсін! -Қазір не істейтінімізді білмейтін бала, қол көтерсін! Топқа бөлі Оқушыларға пазлдар таратылады. Сол бойынша топқа болінеді. Топтын алтын ережесін шығару | Психологиялық икем. Шаттық шеңберін құру (Сынып атмосферасын қалыптастыру) 1.Топқа бөлу. а) Пазлдарды таңдау арқылы топқа бөліну және топ ережесін қабылдау. . | 6 мин | |
Білу | Үй тапсырмасын сұрау. Миға шабуыл.Сұрақтар беріледі. Видеоролик "Тәубеңе кел!" - Осы бейнетаспадан қандай ой түйдік? - Өз рефлекцияңызды айтыңыз? - Сіз өз өміріңізде осы бейнетаспадан көргеніңіздей мысал келтіре аласыз ба? - Сіздің көрген бейнетаспадан алатын тағылымыңыз қандай? Біреуге жақсылық етсең, ол жақсылығынды міндет етпе. Ы. Алтынсарин Мәтін оқуға беріледі. Атымтай қандай адам болған? - Оны неліктен жомарт атаған? | Сұрақтарға жауап береді. Пікірлеседі, топ атынан баяндамашы қорғайды. Оқушылар тақырыппен танысып шығады. Тақырып мазмұнын топтық талқылауға салады. | 15 мин | Әр сұраққа 1 балл беріледі. |
Түсіну | Сонда ол не істеген? - Бай адамдар өз дүниесін ешкімге бермейді емес пе? | Сұрақтарға жауап береді. | 2 мин | Критерийлер арқылы бағалау |
Қолдану | Атымтай бай бола тұрып, неге өзі жұмыс істеген? - Оның қандай себебі бар? Топпен жұмыс *Топтарға мәтінді бөліп беру *Мәтінді іштей оқу *Пікір бөлісу *Флипчартқа ойларын түсіру *Постерді қорғау | Оқушылар сөздерді қолданып жоспарын жасайды. Флипчартқа ойларын түсіру Постерді қорғау | 10 мин | Смайликтер арқылы бағалау |
Талдау | - Еңбек ету кемшілік пе? - Осы үзіндідегі жел дегеніміз не? | Оқушылар топтаманы пайдаланып өз ойларын айтады. | 2 мин | Бірін-бірі бағалау |
Жинақтау | Осы үзіндідегі әбірет дегеніміз не? Әбірет - (Қостанай, Торғай) ғибрат - Мұнан сен де өзіңе әбірет алсаң болады.(Ы. Алтынсарин таңдамалы шығ. 1977ж.) «Диалектологиялық сөздік» - 105 бет «Арыс баспасы»- Алматы, 2007 ж. - Еңбекпен табылған дәм неліктен тәтті, сіңімді? «Егер мен бай болсам» немесе «Бай болу деген не?» тақырыбында эссе жазу. | Оқушылар эссе жазады. | 5 минут | Бармақ арқылы бағалау |
Бағалау Үйге тапсырма | Мал берген иесі кім және ол неден қорқады? бағалау. «Менің күнделікті еңбегім» деген ақын ойын пайдаланып ,тақырыпқа сәйкес эссе жазуға тапсырма береді. | Бағалайды, талқылайды. Өз пікірін айтады. | 2 мин | Жиынтық бағалау |
Бағалау | Рефлексия Стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазады | Стикерлерге сабақтан алған әсерлерін жазады | 3 мин | |