Просмотр содержимого документа
«Развитие читательских и речевых умений»
Урок № 1
Тема. М. Сингаївський. Я все люблю в своїм краю. А Костецький. Проста арифметика. А.Саксе. Прохання до годинничка.
Мета. Розвивати уміння аналізувати віршовані тексти, збагачувати словниковий запас; розвивати мовленнєві та читацькі вміння, закріпляти правила української вимови, розвивати писемні уміння і навички учнів; виховувати любов до праці.
Обладнання: картки з сполученням ЬО,ЙО, апострофом; малюнок годинничка; листки з розрізаними прислів’ями.
Хід уроку
Організація класу
На уроці рідну мову
Зараз будемо вивчати.
Отже, будьте всі уважні,
Щоб її нам краще знати.
П. Актуалізація знань учнів.
1. «Перекладач». Бліц - опитування по ланцюжку.( Один питає, другий відповідає)
2. Конкурс по рядах.
- Згадайте слова з ЬО, ЙО, апострофом.
3. Розвиток артикуляційного апарату і навичок читання
а) Як дзижчить джміль; муха? Як мучить корова? Як пищать мишки?
б) Читання на одному диханні:
кінь лак
кущ лев
край лист
коло люди
курс Марс
карта Луна
Ш. Перевірка домашнього завдання.
1. Робота в парах
- На попередньому уроці ми вибрали поштаря, і поки він рознесе за адресами ваші листи-завдання, ми попрацюємо в парах.
- Складіть прислів’я: ( на партах листки зі слова, з яких треба скласти прислів’я)
У чужій стороні і весна не красна.
Слова щирого вітання дорожчі за частування.
Кожному мила своя сторона.
Людина без рідної землі, як соловей без гнізда.
Тільки в праці невтомній крилатим стаєш.
Відповіді на листи-завдання. ( Тим часом поштар розніс завдання за адресою: ряд-вулиця, парта - номер будинку, ім’я – квартира)
Приклади завдань :
а) складання зв’язної розповіді про себе за питаннями попереднього уроку;
б) розділення на слова речення:
Улісівліткуягідгрибівповно.
в) відповіді на питання:
- Де побували хлопчики?
- Що вони побачили, коли гуляли?
Проблемне питання.
Пригадайте, про якого птаха в 1 класі ви вчили вірш, який теж любив свій край?
( Журавель). Діти пригадують і розповідають вірш про рідний край.
Яке з складених в парах прислів’їв буле зайвим? В ньому говорилось не про любов до рідної Батьківщини, до рідного краю. ( останнє прислів’я)
А про що говориться в ньому? ( про працю).
Тема сьогоднішнього уроку « У труді зростаємо»
1У. Новий матеріал.
1. Читання вчителем вірша М. Сингаївського « Я все люблю в своїм краю»
- Який настрій викликає вірш?
2. Слово мовознавцям. ( Підготовлені учні пояснюють значення слова КРИНИЦЯ)
3. Підготовка до читання вірша.
- Знайдіть найдовші слова (Батьківщина).
- Чому це слово написано з великої літери?
4. Напівголосне читання вірша.
5. Бесіда за змістом:
- Чому автор називає росу срібною?
- Чиїм гомоном наповнені ліси?
- Що найбільше любить поет?
- Чого навчає нас автор? До чого спонукає своїм віршем?
6. Доповніть рядки ( Діти читають по черзі рядки: дівчата-хлопці).
Фізхвилинка
7. Висновок.
- А щоб наша Батьківщина була радісною, милою, єдиною, нам всім треба додати зусиль, своєю працею робити її ще кращою.
8. Читання підготовленим учнем вірша А.Костецького « Проста арифметика»
- Чи сподобався вам вірш?
- В чому полягає проста арифметика? ( всі разом прикрашають свій край).
9. Мовознавці пояснюють слова БАЖАННЯ, ЗАВЗЯТЕ.
10. Читання вірша ланцюжком.
- Які арифметичні дії зустрілись в цьому вірші? Що додавали, множили, віднімали, ділили?
11. Самостійне читання загадок і відгадування в парах. (Підручник, с.72)
12. Загадки про годинник
- Що то за штука, і день, і ніч стука ?
- Не їсть, не п’є, а ходить і б’є.
13. Читання вірша А. Саксе « Прохання до годинничка» підготовленим учнем напам’ять.
- З яким проханням звернувся автор до годинничка?
- Чому він хоче прокинутись раніше?
14. Читання вірша шепотом.
- Де тут є звертання?
У. Закріплення.
1. Робота над прислів’ями підручника с.72-73.
Діти напам’ять читають :
Щоб помилки хитрі й спритні
Не ховались у рядках,
Щоб всі букви в кожнім слові
Опинились на місцях,
Будьмо гарно працювати,
Свою пильність розвивати.
2. Виконання завдання №1 с.73 підручника. ( Діти списують у зошити)
У1. Підсумок уроку.
Бесіда:
Про що дізналися на уроці?
Який твір вам найбільше сподобався?
УП. Домашнє завдання ( диференційоване) : виразне читання с.72-73;
вправа у зошитіс.39, №2
вивчення напам’ять, що сподобалось;
знайти прислів’я про працю.
Урок № 2
Тема. В.Мелещенко. Іванкові колоски.
Мета. Розширити знання учнів про вирощування хлібних культур, значення хліборобської праці; поповнювати словниковий запас учнів; розвивати техніку читання, пам’ять, мову, мислення; виховувати повагу до професії хлібороба, пошану до хлібу.
Обладнання: таблиці з для утворення слів з ЬО,Йо, апострофом; ілюстрації картин з польовими роботами; фото хлібини; листки для аудіювання, диск із записом вірша «Отчего ты рожь, золотая» Е.Серова.
Хід уроку
Організація класу
Пролунав дзвінок, розпочався урок.
Працюватимемо старанно ,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім 2-м класі діти-просто молодці.
П. Актуалізація знань учнів.
1. Розвиток артикуляції:
- Вимовте склади : пошепки – голосно
повільно – швидко
Ло – ра – ру - леі – ро – ли – лу
Ре – лі – ри -ла
Утворення слів з ЬО, ЙО, апострофом
С Б
ЬО
ДЗ К
ПЕН ГОДНІ
ГА РА МИЙ
ЙО К
ЗНА Н
ПІР П ЯН
М ’ Я
БУР ЯТА ЯТЬ
Ш. Перевірка домашнього завдання.
1. Вірш на пам’ять по бажанню.
2. Виразне читання віршів.
- Про що просив автор в віршу «Прохання до годинничка»?
3. Прислів’я про працю, які знайшли діти. (Наприклад:
Тільки в праці невтомній крилатим стає.
Праця людини – окраса і слава, праця людини – безсмертя її.
Хочеш їсти калачі – не сиди на печі.
Під лежачий камінь вода не тече.)
Мотивація
В понеділок я прокинувсь,
У вівторок позіхнув.
У середу солоденько потягнувся, А в четвер я знов заснув.
С пав я в п’ятницю,
В суботу не пішов я на роботу.
Та зате я у неділю спав весь день, не встаючи.
Як можна назвати людину, про яку говориться в віршу? (Ледар).
А як сказати навпаки? (Антонім).
Ви виконали домашнє завдання в зошитах. Як названі кури у нероби? А в хлібороба?
А сьогодні на уроці ми будемо говорити про працьовиті руки.
На дошці ілюстрація польових робіт.
1У. Новий матеріал.
1. Слухання в запису віршу .
Е. Серов. Отчего ты, рожь золотая…
Ветерок спросил, пролетая:
- Отчего ты, рожь, золотая?
А в ответ колоски шелестять:
- Золотые руки растят.
2. Читання вчителем оповідання В.Мелещенка « Іванкові колоски»
- Чому оповідання так називається?
3. Аудіювання.
- Коли відбувалися події , про які йдеться в творі?
а) ранньою весною;
б) раннім літом;
в) пізньою весною.
- Які птахи прилетіли до рідних гнізд?
а) граки;
б) шпаки;
в) солов’ї
- Про який день йдеться у творі?
а) суботу;
б) неділю;
в) четвер.
- Ким працював напарник тата?
а) трактористом;
б) комбайнером;
в) водієм.
Фізхвилинка
Словникова робота. Слово мовознавцям: КОВДРА, СІВАЧІ, СКОЇЛОСЬ, ЗАМУРЗАНІ.
Читання тексту дітьми частинами:
а) колективно;
б) ланцюжком;
в) дзижчанням.
Читання – розвідка
Шістьох я служок мав,
Усе від них про світ я знав.
І ось як я їх всіх зову:
Хто? Що? Як? Де? Коли? Чому? (Р.Кіплінг. Слоненя)
Знайдіть речення з питанням : ЩОСЬ? ЯК? ЧОМУ?
Поставте два питання до тексту із словами: ХТО? КОЛИ?
У. Закріплення
1. Читання за ролями.
2. Відповіді на питання підручника с. 75.
3. Заучування вірша « У саду в нас, на калині…» с.75
4. Запис цього вірша по пам’яті.
5. Перевірка в парах за допомогою підручника.
У1. Підсумок уроку. ( На дошці фото)
Бесіда :
– Про що дізнались на уроці?
Що сподобалось?
Які прислів’я вживав батько Іванка.
Чому тата сказав, що білий хліб чорні руки любить?
УП. Домашнє завдання ( диференційоване):
читання за ролями с.74-75;
поділити текст на частини;
приготувати завдання « початок-кінець» ( речення з твору)
Урок № 3
Тема. Українська народна казка «Найближчий родич». С.Когут. .Колоски.
Мета. Довести до свідомості школярів, що хліб – результат праці людей, багатьох професій; навчити дітей підтверджувати свої думки рядками з раніше вивчених творів; формувати уміння переказувати близько до тексту; виховувати шанобливе ставлення до хліборобської праці, бережливе ставлення до хліба.
Обладнання: картки з обличчями, картки із словами-діями з казки, гербарій злакових рослин.
Хід уроку
Організація уроку.
- Вирушаємо всі в путь.
Нас цікаві речі ждуть.
П. Актуалізація знань учнів.
1. Повторення скоромовок:
а) В чаплі чорні черевички.
Чапля чапа до водички.
б) Босий хлопець сіно косить,
Роса росить ноги босі.
в) Коси коса поки роса.
2. Найкращий перекладач . Гра «Пінг-понг»
Ш. Перевірка домашнього завдання.
1. Робота над оповіданням В.Мелещенко «Іванкові колоски»:
а) ділення тексту на частини та заголовки до них;
б) читання першої частини вголос і завдання до неї ( «сніжна грудка» : слово-речення-питання-відповідь. Наприклад:
слово - весна;
речення - земля прокинулась від зимової дрімоти;
питання – хто прилетів ранньою весною до рідних гнізд?
- Як автор пояснює золотий колір колосся? ( показ гербарію)
Читання вірша самостійно.
Читання вірша вголос.
- Чому в вірші праця названа золотою?
- Хто вклав в колосочки свою працю?
У. Закріплення матеріалу.
1. Робота з зошитом з друкованою основою. О.Г.Кобзар. с.40 № 3
- Позначте межі речень.
2. Запис речень за зразком , с. 40, №2
У1 Підсумок уроку
Без чого не буде плода?
Перелічіть, що треба зробити , щоб смачний хліб завжди був на столі .
Домашнє завдання: читання казки за ролями с.76-77;
вправа № 5 с.41 в зошиті з друкованою основою.
Урок № 4
Тема. Українська народна казка «Найближчий родич».
Мета. Збагачувати словниковий запас учнів, розвивати читацькі та мовленнєві уміння і навички, пам’ять, спостережливість; удосконалювати вміння письма українською мовою; виховувати бережливість, повагу до хлібу.
1. Найкращий перекладач. Гра «Пінг-понг» ( Перший учень кидає м’яч, задає питання, другий – відповідає)
Наприклад, угостить хлебом , вкусный хлеб, рожь взошла, нужно подождать.
Читання за ролями казки « Без труда нема плода».
Складання «павутинки» слів за темою «Хліб» ( Зошит, с.42 № 1)
1У. Мотивація
Скоромовка- потішка
Прочитайте останнє слово з «павутинки» (ЗАМІСИТИ)
Замісили тісто, будемо випікати, а для цього вивчимо скоромовку
Я печу, печу, печу
Дітям всім по калачу.
Зверху маком потрушу, В піч гарячу посаджу,
Випікайтесь, калачі
У натопленій печі.
а) повторення за вчителем;
б) повторення з імітацією рухів;
в) самостійна розповідь.
У. Новий матеріал ( на дошці малюнки)
1. Розповідь вчителя.
- Хліб – символ життя, основа життя, само життя. Спочатку в землі, потім в борошні й, нарешті, на столі - зарум’янений, духмяний. Він із людиною від народження до смерті. З хлібом ідуть на родини, христини, на сватання та весілля. Із хлібом-сіллю на вишитому рушнику зустрічають в Україні найпочесніших гостей, навесні йшли оглядати поле, сіяти, жати. На його честь складено багато пісень, сповнених відданості і любові.
2. Читання підготовленими учнями вірша « Де починається хліб».
3. Читання вірша самостійно.
4. Читання вірша за особами.
5. Пояснення прислів’їв з підручника с.79.
6. Читання української народної казки «Найближчий родич».
б) слова хлібини, набравши повітря, прочитати як найбільшу кількість слів.
Фізкультхвилинка ( скоромовка-потішка з початку уроку).
У1. Закріплення матеріалу.
Бесіда з читанням.
Чому так називається казка?
Що сказала хлібина зернам жита?
Чому зерна жита не визнали хлібину своїм родичем?
Доведіть, що хлібина дійсно родич зернам жита.
Читання казки за ролями.
Робота в зошиті з друкованою основою. С.43, вправа №4.
а) читання вірша;
б) запис ознак хліба; ( пахучий, духмяний, запашний, святий, свіжий)
в) добір синоніма з вірша до слова БЕРЕГТИ.
Складання пам’ятки.
А як треба берегти хліб? (Завдання №3 с. 43 зошита)
брати чистими руками;
брати стільки, скільки з’їси , коли снідаєш і обідаєш в школі і дома;
не кидати;
не грати хлібом;
залишками хліба годувати птахів і тварин.
У1. Підсумок уроку
Що цікавого було на уроці?
Звідки береться хліб?
Хто вирощує хліб?
Хто його випікає?
Як треба ставитися до хліба?
УП. Домашнє завдання ( диференційоване)
читання за ролями с.78-79;
дописати пам’ятку (зошит) с.43,№3;
дібрати до кожної букви вислову «хвала хлібу» назви професій;
знайти прислів’я про працю, розрізати її на дві частини.
Урок № 5
Тема. В.Хомченко. Оповідання «Три каски».
Мета. Продовжити ознайомлення із професіями, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовленнєві та читацькі вміння і навички; удосконалювати уміння письма; виховувати повагу до людей різних професій.
Обладнання: малюнки до загадок; ілюстрації рук людини, текст оповідання Л.Кассіля.
Хід уроку
Організація класу.
Всі почули ми дзвінок, він покликав на урок.
Кожний з нас приготувався,
На перерві постарався, Зараз сядуть лиш дівчата, А за ними і хлоп’ята.
П. Актуалізація знань учнів.
1. Повторення скоромовки.
Я печу, печу, печу…
2. Відгадування загадок.( Пошук малюнків - відгадок на дошці)
а) Народився із землі,зарум’янивсь на вогні
І з’явився на столі,
До борщу мені й тобі.
б) Виріс в полі дім, зерна повно в нім,
Стіни позолочені, ще не обмолочені.
в) Круглий, мов сонечко, щедрий, мов літечко,на черінь-просунеться, стоїть – красується, з печі – на блюдо, їж мене, люди, на здоров’ячко.
Ш . Перевірка домашнього завдання.
1. Читання казки «Найближчий родич» за ролями.
2. Робота над прислів’ями: початок-кінець.
Хочеш їсти калачі - ( не сиди на печі).
Губами говори - ( а руками роби).
Роби до поту - ( а їж в охоту)
Підбір назв професій до букв вислову «хвала хлібу»:
Х – хлібороб, художник;
В – вихователь;
А – агроном; Л - лікар;
Х – хірург;
Л – лісничий;
І – інженер;
Б – банкір;
У – учитель.
Мотивація ( до пам’ятки « Як берегти хліб»)
Притча
Якось один чоловік знайшов велику грудку золота. У своєму господарстві він не міг його застосувати і вирішив продати, але боявся продешевіти. Пішов чоловік до мудреця з проханням допомогти визначити вартість золота. І спитав його мудрець:
Ти що-небудь сьогодні їв?
Нічого не їв.
А вчора?
І вчора не їв.
А позавчора?
Позавчора їв.
От коли ти поголодуєш три доби, своє золото віддаси за шматок хліба.
Уміймо цінувати не примарне, а справжнє наше багатство – хліб. Кожного разу беручи в руки запашну скибку хліба, згадуйте його творців. Шануємо їхню працю.
- Які ще рядки ви додали до пам’ятки?
1У. Новий матеріал
Слово вчителя
Ви молодці. До букв вислову «хвала хлібу» ви підібрали назви різних професій. Сьогодні познайомимось ще з трьома з них.
Подивиться на малюнок учениці.( Мотивація)
Що ви бачите?
Хто носить цю каску?
А хто ще носить каски?
Знайомство з оповіданням В.Хомченко «Три каски»
а) словникова робота по підручнику: с.80;
б) читання оповідання учителем та добре читаючими учнями;
- Про які каски ви ще дізналися?
Фізхвилинка
Щось не хочеться сидіти,
Треба трішки відпочити,
Руки вгору, руки вниз, На сусіда подивись.
Руки вгору, руки в боки
І зроби чотири кроки.
Плесніть, діти, кілька раз,
За роботу, дружний клас.
Читання оповідання:
а) ланцюжком;
б) естафетою;
в) напівголосно.
Бесіда за змістом:
Які каски є вдома у Андрійка?
Ким працює тата Андрійка?
Ким мріє стати Андрійко?
У. Закріплення вивченого
1. Ділення тексту на частини .
- На скільки частин можна поділити текст?
- Як озаглавити кожну частину?
2. Робота над прислів’ям за підручником с.81.
- Чи можна це прислів’я взяти як заголовок?
3. Читання загадки у підручнику (с.81) і запис у зошити.
4. Робота у парах ( взаємоперевірка)
У1. Підсумок уроку і теми « У труді зростаємо»
Бесіда:
Що вас найбільш схвилювало на уроці?
А хто робить наше життя багатим, красивим, цікавим? (Люди)
Так, діти, все це робить людина, її золоті руки.
И про них зараз прочитає учень оповідання Л.Кассіля.
Рассказ Л.Кассиля «Своими руками» ( на дошці малюнки рук)
Погляди, дружок, на свои руки, погляди на них с уважением и надеждой. Ведь все, что окружает тебя, все, что построено, возведено, добыто на свете, - и стол, за которым ты сидишь, и парта в классе, где ты учишься, и окошко, через которое ты смотришь на белый свет, и крыша над твоей головой, и все, во что ты одет – обут, и страница, на которой напечатаны эти слова, и хлеб, без которого ты дня не проживешь, - все, решительно все сделали человеческие руки.
- Я вам бажаю здійснити свої мрії, свої бажання. А для цього треба багато працювати, не лінитись, бо « праця людини – окраса і слава», праця людини – безсмертя її.
УП. Завдання додому:
читати оповідання ;
переказувати ( по варіантах : про солдатську каску, про каску будівельника) ;
виписати три речення про мрії Андрійка.
Л І Т Е Р А Т У Р А
Програми для середньої загальноосвітньої школи 1- 4 класи. Початкова школа. К. 2006.
О.Н.Хорошковська, Г.І.Охота. Українська мова. Підручник для 2 класу. К. 2002.
Педагогічна академія Пані Софїї. Міні-журнал. В.Г «Основа» 2007.
А.Гин. Приемы педагогической деятельности. М. 2003
Г. Топчій. Види роботи з текстом на різних етапах читання. Ж.Початкова освіта.2004 № 37.
А.Т.Гамалій. Ігри та цікаві вправи з української мови для 13 класів. К. 1980
А.В.Хуторской. Современные педагогические инновации на уроке. Интернет-журнал. 2007
Т Е Х Н О Л О Г І Ч Н А К А Р Т А
за темою « У труді зростаємо» 2 клас
(Підручник: О.Н.Хорошковська, Г.І.Охота. Українська мова 2 клас Частина 2 .Київ 2002)
Назва теми
модуль
К-ть годин
Форма роботи
Методи і прийоми
Очікуваний результат
М.Сингаївський. Я все люблю в своїм краю. А.Костецький. Проста аріфметика
Мотиваційно-змістовний
1
Колективна,
Програмні вимоги до циклу уроків «У труді зростаємо»