?) Денелер мен заттар ?немі ?згеріске ?шырайды. А?аш ?седі, ??лайды, шіриді. Жан-жануарларда ?седі, к?бейеді, ?леді.
Ерте?ілік к?н шы?ып, жары? болады, кешке к?н батады, ?ара??ылы? болады. Аспандщы б?лт торлайды, жа?быр жауады, найза?ай ойнап, к?н к?ркірейді. Жел со?ады, ?ар ериді, су тасиды.
Таби?атта?ы ?згерістерді? барлы?ы таби?ат ??былыстары деп аталады.
Жер бетіндегі ауаны? бір жерден екінші жерге ауысуы жел деп аталады.
Жер бетінен ауа жо?ары к?теріліп, сал?ындап, м?з т?йіршіктеріне айналып, олар шо?ырланып б?лт ??райды.
Б?лтты ??райтын ?са? тамшылар бірігіп жерге жа?быр болып жауады. ?ыста биіктегі су тамшылары ?атып, м?з т?йіршігін т?зеді. Олар жабысып ?ар?а айналады.
Жер ?стіндегі ауаны? бір жерден екінші жерге ауысуы кезінде су тамшылары бір-біріне ?йкеліп, электрленеді. О? ж?не теріс зарядтар бір б?лт пен екінші б?лт арасында ж?не б?лт пен жер арасында таралады. Жер бетінде электр а?ыны пайда болады. Ол бізге найза?ай т?рінде к?рінеді.
Просмотр содержимого документа
«Разработка урока по познанию мира 2 класс »
Сабақтың тақырыбы: Табиғат құбылыстары.
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік:
Оқушылардың дене,зат туралы алған білімдерін тиянақтау,
әрі жетілдіру. Табиғат құбылыстары жөнінде мағлұматтар
беру, түсіндіру.
2. Дамытушылық:
Өз ойларын тиянақтап айтуға дағдыландыру, танымдық
белсенділіктерін арттыру, шығармашылық жұмыс жасауға,
ізденуге үйрету;
3. Тәрбиелік:
Қоршаған ортаны аялауға баулу. Сезімталдыққа,
адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Кіріктірілген сабақ.
Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, ой қозғау, 5 жол өлең, венн диаграммасы,
топтастыру, баяндау.
Көрнекілігі: суреттер ( табиғат құбылыстары ), сызбалар, үлестірмелі
қағаздар, денелер, заттар ( алма, шеге, қалам ), үнтаспа, теледидар.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, әдебиеттік оқу, музыка, бейнелеу.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың сабаққа дайындығын байқау. Психологиялық дайындық. Класты түгендеу.
Табиғат - біздің анамыз,
Табиғатқа баламыз.
Табиғатты қорғайтын,
Біз әдепті баламыз.
Жер байлығы көп екен,
Меңгеруді қалайды.
Осының бәрін меңгертер,
Дүниетану сабағы.
( топқа бөлу )
II. Үй тапсырмасын тексеру.
1 топқа ( күн бейнесі ).
1. Дене деген не?
2. Дене нешеге бөлінеді?
3. Табиғи денені атап шық.
2 - топқа ( бұлт бейнесі ).
1. Жасанды денені ата.
2. Табиғи дене нешеге бөлінеді?
3. Тірі денелерді атап шық.
3 - топқа ( жаңбыр бейнесі ).
1. Өлі денелерді ата.
2. Зат қасиеттерін атап шық.
3. Дене неден тұрады?
( әр сұраққа жауап ауызша алынады ).
Тақтаға « дене », « зат », сөздері ілініп, ойлары тұжырымдалады.
Алма, бұрыш, жаңғақ, шеге, қаламдарды көрсету арқылы үй тапсырмасын бекіту.
III. Жаңа сабақ. Ой қозғау.
а) Оқушылардан жыл мезгілдеріндегі ерекшеліктер туралы сұрау.
Көктемде қар ериді, су ағады, су тасиды.
Жазда күн ысиды, жел соғады.
Күзде күн бұлттанып, жаңбыр жауады.
Қыста қар жауады, боран болады.
Ойларын жинақтау.
Олай болса бүгін біз осы табиғаттағы өзгерістер жөнінде танысамыз.
Табиғат құбылыстары жөнінде мәліметтер беру. ( теледидардан көрсету арқылы түсіндіру ).
ә) Денелер мен заттар үнемі өзгеріске ұшырайды. Ағаш өседі, құлайды, шіриді. Жан-жануарларда өседі, көбейеді, өледі.
Ертеңілік күн шығып, жарық болады, кешке күн батады, қараңғылық болады. Аспандщы бұлт торлайды, жаңбыр жауады, найзағай ойнап, күн күркірейді. Жел соғады, қар ериді, су тасиды.
Табиғаттағы өзгерістердің барлығы табиғат құбылыстары деп аталады.
Жер бетіндегі ауаның бір жерден екінші жерге ауысуы жел деп аталады.
Жер бетінен ауа жоғары көтеріліп, салқындап, мұз түйіршіктеріне айналып, олар шоғырланып бұлт құрайды.
Бұлтты құрайтын ұсақ тамшылар бірігіп жерге жаңбыр болып жауады. Қыста биіктегі су тамшылары қатып, мұз түйіршігін түзеді. Олар жабысып қарға айналады.
Жер үстіндегі ауаның бір жерден екінші жерге ауысуы кезінде су тамшылары бір-біріне үйкеліп, электрленеді. Оң және теріс зарядтар бір бұлт пен екінші бұлт арасында және бұлт пен жер арасында таралады. Жер бетінде электр ағыны пайда болады. Ол бізге найзағай түрінде көрінеді.