Сабақтың тақырыбы:П п дыбысы мен әрпі
Сабақтың мақсаты:оқушыларды П п дыбысы және әрпімен
таныстыру.Сол арқылы берілген сөздерді
оқуға,жазуға үйрету. Сауатты көркем жазу
дағдыларын қалыптастыру.Буын,буыннан,
сөз,сөзден сөйлем құрап,буындық,дыбыстық
талдаужасау.
Оқушылардыұйымшылдыққа
шапшаңдыққа,тапқырлыққа,
өз ойын еркін айта білуге тәрбиелеу.
Өзіндік көзқарасын жетілдіру,ойын
ұшқырлау,логикалық ойлау қабілеттерін
арттыру,өз сөзімен әңгімелеуге дағдыландыру.
Сабақтың түрі:дәстүрлі
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Көрнекілігі:слайд, суреттер.
Сабақтың барысы:1.Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық жаттығу.
Кел,балалар оқылық!
Оқығанды көңілге
Ықыласпен тоқылық.
Ы.Алтынсарин
2.Үй тапсырмасын бекіту.
-Балалар,өткен сабақта қандай дыбыспен,таныстық?
-Ү дыбысы қандай дыбыс?
-Қандай түспен белгіленеді?
-«Сен бақытты ұлансың «өлеңін кім жатқа оқып келді?
Оқушылар өлеңді жатқа айтады .
Ойын: «Әріп тастамақ» . Тасталған әріпке сөз,сөзге сөйлем
құрайды.
3.Жаңа сабақты меңгерту.
-Балалар мынау ненің суреті? (Парта,піл,пингвин)
-Парта сөзі қандай дыбыстан басталып тұр?
-П дыбысынан басталып тұр.
-Ендеше, бүгін біз п дыбысы және әрпімен танысамыз.
-П дыбысынан келетін кім қандай сөздер біледі?
-П дыб-на буындар құрайық .
па,пе,по,пу,пі,пи
-Балалар п дыбысы сөздің басында ,ортасында,соңында да кездеседі.
Ол үшін мына сөздерге қарайық?
тап пішен шопан әріп Талап
қап пәтер шапан кітап Жақып
Осы сөздерді оқытып,мағынасын түсіндіру және п дыбы.орнын анықтау.
Балалар,қараңдаршы.Кірпі қарыны ашып, алманы көріп жегісі келіп тұр екен.Кірпіге алма берейік.Ол алманы жеу үшін алмадағы тапсырманы орындайық.
Алмадағы тапсырма.Оқулықтағы « Кітап» мәтінін оқу.
Мәтінді тақтаға жазып ,слайдтан көрсету.
Кітап
Кітап-білім бастауы.Кітапты оқи білу-өнер.
Кітап-адамның ақылшы досы.Оны жұрт құрметтейді.
Кітаптағы қызықты ертегі,әңгіме,өлеңдерді жазушылар,ақындар жазады. Суретшілер суретін салады.
Оқушыларға 1-2 рет оқып беру.
Оқушылардан мазмұнын сұрау.
Кітап туралы түсінік беру.
Оқушыларға 5-6 жүргізіп,бір-бір сөйлемнен оқыту.
Ойын: «Не, нелер?»
Дәптер кітап қарындаш дәптерлер,кітаптар,қарындаштар.
Оқушылардың 3 қатардан бір-бірден шығып сөздерді оқиды,буынға бөледі.
Жекеше,көпше түрінде айтады.
Енді,балалар,мына суретке қарайық.Әңгіме құрайық.
«Кітапханада»
Оқушылар өз ойларын сурет бойынша әңгімелейді.Сұрақтар қою.
Дәптермен жұмыс.
Оқушыларға П дыбысының бас әрпін және кіші әрпін көрсетіп,жазылу түрімен таныстыру.
П-әрпінің бас әрпі 3 элементтен тұрады,ал кіші әрпі 2 элементтен тұрады.
1.тақтада жазу
2.Ауада жазу.
3.Дәптерге жазу.Үзік сызықтарды бастыру,П дыбысының кіші әрпін ғана толтыру.
Сергіту сәті.
-Балалар,Кірпі сендердің оқуларыңды,жазуларыңды көріп,риза болып тұр.Біз қысқа дайындық ретінде саңырауқұлақтар теріп берейік.
5.Жаңа сабақты бекіту.
Ойын:»Саңырауқұлақтарды теру.»
1.Мына сөздерді жаз .(ТАП, ҚАП, ПАРТА,ПІЛ ПІШЕН) Сөздерді әріппен және тақтаға жазып көрсету.
2.Мына буынға буын қосып,сөз құрау.(ПА, КІ,ПЕР,ПАР,ПӘ,ПАЙ.)
3.Пдыбысынан клетін сөзді ата және сөйлем құрау.
6.Қорытынды.
-Бүгін қандай дыбыспен таныстық?
-П дыбысы қандай дыбыс?
-П дыбысынан келетін сөздерді ата.
-П дыбысы сөздің қай бөлігінде кездеседі?
7.Бағалау.
Оқушыларды мадақтау.