Сыныбы: | 4 «Ә» |
Пәннің атауы | Әдебиеттік оқу |
Пән мұғалімі | Байзыханова Рамила |
Тақырыбы: | О. Әубәкіров «Ара мен Шыбын» |
Мақсаты: | О. Әубәкіров туралы мағлұмат беру. Адам бойындағы жағымды-жағымсыз қылықтарды ажыратып, оған өз көзқарасын, ойын айтуға үйрету. |
Жетістік критерийі | Мысалды оқи отырып, адам бойындағы жағымды-жағымсыз қылықтарды ажыратады. Өз көзқарастарын, ой-пікірін айтады. |
Күтілетін нәтиже: | Мысалды оқи отырып, өз көзқарасын, ойын жеткізеді; Сөздікпен жұмыс жасай алады. |
Ақпарат көздері, қолданатын материал дар | А3 форматтағы қағаздар, маркер, стикер, араның,шыбынның суреттері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер:
Модульдердің ықпалда суы: | Оқыту әдіс тәсілдері: топпен жұмыс, бірлескен оқу. Қалай оқу керектігін үйрену, сыни тұрғыдан ойлау, АКТ, Оқу үшін бағалау және оқуды бағалау, Диалогтік оқыту. |
Сабақтың барысы: | Мұғалім әрекеті: Тапсырмалар береді. | Оқушы әрекеті: Тапсырмалар орындайды, талдайды. |
Ұйымдас тыру. 2 минут | Психологиялық дайындық Топтарға бөлу | Оқушылар шеңберде жиналып,мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. |
Қызығушы лығын ояту 3 минут | Бар жұмысы ермегі. Талмай қанат қағады. Еңбекті қош көрмейді, Жат ыдысты бағады (шыбын) Инсерт әдісі. Не білесің? «Ара мен шыбын». Шыбын Ауада ұшады, жерде жорғалайды. 6 аяғы, 2 қанаты бар. Ғаламшардың кез-келген түкпірінде таралған. | Жұмбақ шешу Ұшады, Қонады, Гүлдердің қонағы. Қысыңда көрінбей, Жазыңда болады. Түр-түсі сары ала, Не нәрсе? (ара) Ара -Аралар сары ала болып киінген жауынгерлерге ұқсайды.Ұясын шатырға, ағаштардың қуысына бұтақтарға салады. Құйрығының ұшында өткір шаншары бар. Шаққан жері қатты ісіп кетеді. |
Білу. Автортану. 3 минут | О. Әубәкіров кім? О. Әубәкіров жөнінде не білесің? | Оспанхан Әубәкіров 1934 жылы туып, 1986 жылы қайтыс болған. Ол Алматы облысы Жамбыл ауданы Қарақастек ауылында дүниеге келген. Құрманғазы атындағы консерваторияның театр факультетін бітірген. Оның «Қоңырау», «Бөдене», «Күлкіңіз келе ме?», «Анау мен Мынау», «Бір дорба», т. б. көптеген жинақтары бар. Оспанхан Әубәкіров – талантты сатирик. Сатирик деп адамның бойындағы теріс қылықтарды сынап, мысқылдап жазатын жазушыны айтамыз. |
Түсіну. 3мин Оқулықпен жұмыс | Мысалды бөліктерге бөліп оқиды. | Оқулықпен жұмыс: 1. Тізбектей оқу 2. Тауып оқу 3.Рөлге бөліп оқу |
Қолдану. Постер қорғау 7 минут | Cергіту сәті | «Түртіп алу»әдісі Өлеңді оқу барысында түсінбеген сөздердің астын белгілейді және оның шешімін бірге табады.Сөздік жұмыс
|
Талдау. ««Ортадағы қаламсап» әдісі 12 минут | 1.Шыбын Араға не деді? 2.Ара оған неге бірден келісе салмады? 3.Қонақ күтуге Шыбындардың дайын еместігі жөнінде мәтінде не делінген? | «Талдау- табыс кілті»әдісі Тақырыбы: Ара мен Шыбын Авторы: О. Әубәкіров Жанры: мысал Кейіпкерлері: Ара, Шыбын Негізгі идея: Ара сияқты еңбекқор, қонақжай, талапты, адал болу Қорытынды: Жалқаулықтан, еріншектіктен, жаман қасиеттерден аулақ болу |
Жинақтау. «Рөлдік» ойын 7 минут | «Кім ұтқыр?» 1. «Қонақжай» дегенді қалай түсінесің? 2. «Қонақ» деген кім? Қонақтың қандай түрлері бар? 3.Қонақты ілтипат- пен қарсы алу дегенді қалай түсінесің? | «Ой- толғау»шығармашылық жұмыс 1-топ 5 -жолды өлең 2-топ 5 -жолды өлең 3-топ Ара мен Шыбынды сахналау. |
Бағалау. | «Кім тапқыр?» тапсырмасы. | 1.Келгенше қонақ ұялады, келген соң үй иесі ұялады. 2. Еңбекшінің наны тәтті, жалқаудың жаны тәтті. |
Сабақты қорытын дылау. | Жазбаша кері байланысорнату. Бүгінгі алған білім- деріңіз толықты ма? | Жазбаша кері байланыс жазады. |
Үйге тапсырма: | Мысалды түсініп оқу,рөлге бөліп оқу. | Қонаққа бару мен күту рәсіміне дайындалып келу |