kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Менің досым" ҚМЖ 1-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок разработан по новому формату. Слушание, говорение,чтение,  письмо включено. Дети слушают аудиодиск, затем повторяют и говорят на казахском языке. Провожу разнообразные методы работы, в виде диалога,использую ИКТ. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Менің досым" ҚМЖ 1-сынып»

3-БӨЛІМ: МЕНІҢ ОТБАСЫМ ЖӘНЕ ДОСТАРЫМ

Тақырыбы:

Менің досым



Күні, айы:

27.10.16


Мұғалімнің аты-жөні: Махметова Г.А.

1-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны: 14

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.2.1 күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну .

1.1.5.1 қимыл-қозғалыс, сұрақ қою, қысқа жауап арқылы тыңдаған/көрген мәтінді түсінгенін білдіру.

1.3.2.1 мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну .

1.5.1.3 сөйлеу барысында мұғалім көмегімен етістіктің шақтарын; бұйрық рай; болымсыз етістікті қолдану.

1.5.1.5 мұғалім көмегімен сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап құрастыру.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Достары не істейтіні\ не істемейтіні туралы айта алады.


Оқушылардың басым бөлігі:

Өздерінің достары немен айналысатыны туралы өткен және осы сабақта үйренген материал негізінде өзара тілдесе алады, етістіктерді болымды, болымсыз түрде қолдана алады.


Кейбір оқушылар:

Достары не істейтіні туралы сабақта үйренгендерінен тыс қосымша ақпарат бере алады.


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар


Сабақтың басы

(2-5 минут)



(МК –мұғалімнің көрсетуі) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру.



Сабақтың ортасы

(6-40 минут)

( МК; Ұ) Оқушылар оқулықтағы 1-тапсырмада берілген сөйлесу үлгісіне назар аударады. Оқушылар берілген сөйлеу үлгісі арқылы Нұрбектің достары туралы ақпарат алады: олардың аты, олардың не істейтіні туралы . Оқушылар Нұрбектің сөзінен Әсеттің сурет салатынын, Юраның футбол ойнайтынын, ал Арманның велосипед тебетінін біледі.Мұнда оқушылардың назарын дос сөзінің

Көпше түрде (тәуелдік жалғауының І жағында) қолданылуына аударады. «Велосипед тебеді» тіркесінің мағынасын түсіндіреді. Сондай –ақ етістіктердің (І жақта) қолданылуына назар аударады.

Салыстырмалы түрде грамматиканы түсіндіру. Мысалы: Мен сурет саламын.Ол сурет салады.

(МК,Ұ) 2-тапсырмада оқушыларға кесте бойынша етістіктердің І жақта қолданылуын тағы бір рет түсіндіреді. Сондай-ақ оқушылардың назарын велосипед тебеді деген тіркестегі велосипед сөзін коньки, шаңғы, сөздерімен алмастырып қолдануға болатынына да аударады.


«Есте сақта!» айдары бойынша оқушыларды етістіктердің болымсыз түрімен таныстыру.

Оқушылар мына үлгіде айтуға жаттығады: сурет салады-сурет салмайды, футбол ойнайды-футбол ойнамайды, велосипед тебеді-велосипед теппейді.

(Ұ) 3-тапсырма бойынша оқушылар жоғарыда берілген етістіктерді суреттің қасына қойылған белгілер (х,\) бойынша болымды,болымсыз түрде (ІІІ жақта) толықтырып айту. Мысалы: Ол коньки тебеді. Ол сурет салмайды т.с.с.

(ОТ) Тақтаға екі белгіні ілу. Содан кейін тақтаға шыққан оқушыға суреттерді тарату ( футбол добы, түрлі түсті қарындаштар,велосипед, коньки, шаңғы, шахмат). Бала осы тірек суреттерді өзінің досы не істейтініне \ істемейтініне байланысты екі белгінің астына жапсырып шығуы керек. Содан кейін етістіктерді болымды, болымсыз түрде қолданып, өзінің досы туралы айтады.Мысалы: Менің досым сурет салады, коньки, шахмат ойнайды. Менің досым сурет салмайды, футбол ойнамайды, велосипед теппейді. Осындай тапсырманы әр оқушы өзі туралы да ақ қағазға жасай алады.

(Ұ) 4-тапсырмада оқушылар Нұрбектің достары туралы мәтінді тыңдайды. Осы мәтін негізінде өз достары туралы (олардың не істейтіндерін ) әңгімелейді.



Сергіту сәті (физминутка)


(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі.

(Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта

алған білімдерін бекіте түседі.

Өз бетінше жұмыс істеуге

АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады.

Оқулық. АКТ

Аудиодиск:

3.5.1;

3.5.4.







Доп, түрлі түсті қарындаштар (сурет дәптері)





















Суреттер:

Футбол





№ 1 жұмыс дәптері













Қосымша тапсырма:

3.5.

Сабақтың соңы

41-45

(Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой –пікірлерін білдіре алады.





Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабақ туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңы. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.



  1. Сабақ

Барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге?

  1. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1:

2:





















1-БӨЛІМ: ӨЗІМ ТУРАЛЫ 8-сабақ

Тақырыбы:

Кел, қайталайық!



Күні, айы:





1-сынып

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Сабаққа қатыспаған оқушылар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

1.1.1.1 сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған сәйкес дұрыс әрекет ету (қимыл, ым-ишараны қолдану, іс-әрекет жасау)

1.1.2.1 күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсіну.

Айтылым 1.2.3.1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және тілдік нормаларды сақтай отырып, түрлі тәсілдермен жауап беру.

1.5.1.2 мұғалімнің көмегімен көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын ауызша тілде қолдану

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

1-бөлімде өткен тақырыптарды қандай деңгейде меңгергендігін көрсете алады.Мұғалімнің сұрақтарына жауап бере алады, басқа оқушыларға сұрақ қоя алады.


Оқушылардың басым бөлігі:

1-бөлімде өткен тақырыптар бойынша өзара тілдесе алады. Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс сақтап қолдана алады.


Кейбір оқушылар:

1-бөлім бойынша өткен материалдарды өмірлік жағдаяттарда еркін қолдана алады.

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Жоспарланған жұмыс

Ресурстар


Сабақтың басы

(2-5 минут)



(МК –мұғалімнің көрсетуі) Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақтың мақсатымен таныстыру.


Сабақтың ортасы

(6-40 минут)

(МК, Ұ –ұжымдық жұмыс) Бұл сабақта оқушылар

1-бөлім бойынша өткен қайталайды, еске түсіреді. Мұнда өткентақыыптармен байланысты 8 сюжет берілген.Оқушылар мұғалімнің көмегімен әр сюжет бойынша жұмыс жасайды. Ең алдымен оқушылар әр сюжетте берілген диалогтің толық нұсқасын тыңдайды, әр сюжет бойынша хормен, жеке –жеке қайталайды.

Содан кейін берлген суреттер бойынша диалогті толықтырып айтады. Сыныптағы оқушыларды екі топқа бөліп, әр топқа 4 суреттен беруге болады. Диалогті дұрыс толықтырып айтқан топ жеңіске жетеді.

(МК, Ұ) Мұғалім оқушыларға осы суретте берілген сұрақтарды қояды ( өтініш, жасайды, амандасады, қоштасады) , оқушылар оларға өз қалауы бойынша жауап бере алады:

  1. Сәлем!

  2. Сенің атың кім?

  3. Бұл кім? (Мұғалімнің қолында бір адамның суреті болуы керек. Олар: ата, әже, мұғалім, оқушы).

  4. Бұл не? ( Мұғалімнің қолында бір зат не оның суреті болуы керек. Олар: доп, текше, кітап, дәптер, қалам, қарындаш, жейде, шалбар, көйлек, етік, бәтеңке, күрте).

  5. Маған кітап ( қалам, қарындаш, дәптер, кітап, доп, текше) берші. Бұл заттар мұғалімнің қасында болуы керек. Оқушы оны алып беруі керек.

  6. Сенде неше қалам бар?

  7. Сенің етігің ( көйлегің, шалбарың, жейдең, бәтеңкең) қандай?

  8. Сен не киесің?

(Ж) Оқушылар берілген сұрақтар бойынша жұппен жұмыс істейді.

Олар сұрақтарға өз қалауы бойынша жауап бере алады.Сондай-ақ түстерді, киім атауларын,сандарды қайталауға арналған қосымша тапсырмалар мен ойындарды қолдануға болады.

Үлгі:

-Сәлем!

-Сәлем!

-Сен не киесің?

-Мен көйлек киемін. Менің көйлегім қызыл. Сен не киесің?

Осы бөлімнің соңында оқушылардың :

-амандасу,қоштасу үлгілерін қолдана алу

(Сәлем! Сәлеметсіз бе! Сау бол! Сау болыңыз!)

Өзінің атын айта алу, басқа біреудің атын сұрай алу

(Менің атым-.... Сенің атың кім?);

Кім?сұрағына жауап беретін сөздерді атай алу (ата, әже, мұғалім, оқушы);

Не? сұрағына жауап беретін сөздерді ( қалам, қарындаш, дәптер, кітап, доп, текше) атай алу;

-1-10 дейін санай алу;

-түстерді ажырата алу, қандай да бір заттың түсін айта алу (Бәтеңке жасыл);

Өзіңде не бар екенін айта алу (Менде доп бар. Менде сары доп бар. Менде екі сары доп бар);

-біо нәрсені сұрап ала алу (Маған кітап берші/ беріңізші);

-алғыс айта алу (Рақмет!);

-өзінің не киетінін/ кимейтінін, оның түсіекенін қандай алу (Мен көйлек киемін.Менің көйлегім қызыл. Мен шалбар кимеймін) дағдылары қалыптасуы қажет.


Сергіту сәті ( физминутка)

(МК, Ұ) Дәптердегі тапсырмаларды орындау арқылы оқушылар оқулықпен жұмыс барысында алған білімдерін бекіте түседі.

(Ө) Қосымша тапсырма арқылы оқушылар сабақта

алған білімдерін бекіте түседі.

АКТ-ні қолдана білу дағдыларын қалыптастырады.

Оқулық. АКТ

Аудиодиск:

1.8.1;

1.8.2.

1.8.3.

1.8.4.

Киімдерге арналған карточкалар, қарындаштар.

























№ 1 жұмыс дәптері



Қосымша тапсырма:1.7

Сабақтың соңы

41-45

(Қ) Сабақты қорытындылау мақсатында мұғалім оқушылармен кері байланыс орнатады. Оқушылар сабақ барысында нені білгені, қалай жұмыс істегені, не қызық әрі жеңл болғаны, не қиындық туғызғаны туралы ой –пікірлерін білдіре алады.



Қосымша ақпарат

Қорытындылау

Төмендегі бөлікті сабақ туралы өз ойыңызды жазуға қолданыңы. Өз сабағыңыз бойынша сол жақ бағандағы сұрақтарға жауап беріңіз.



  1. Сабақ

Барысына өзгертулер енгіздіңіз бе? Неге?

  1. Жүргізілген жұмыс түрлері қаншалықты тиімді болды?




Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе не?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді?

1:

2:




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
"Менің досым" ҚМЖ 1-сынып

Автор: Махметова Гульмира Аскаровна

Дата: 16.05.2017

Номер свидетельства: 415765
