kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

ҚМЖ 11 - сынып, "Қазақстандағы жұмыссыздықтың мәселесі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

                                                                                         Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім:  4.Қоғамдағы жұмыссыздық  мәселесі.    Ыбырай

Алтынсарин «Атымтай жомарт»

Күні :       

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар:               Қатыспаған оқушылар :       

Сабақтың  тақырыбы:   3.    Қазақстандағы жұмыссыздықтың мәселесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (аннотация) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;

11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жазу;

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар:    ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (аннотация) құрылымы мен рәсімделуін біледі, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдай алады;

 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жаза алады;

Тілдік мақсаттар

Өзекті, құбылыс, жаладмалы, қызметкерлер, қолдау.

                             Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Амандасу. Күннен, жерден нәр алған Біз - өмірдің гүліміз. Бүгінгі күннің сәтінде Сәтті болсын күніміз -деп оқушылармен сабаққа бейімдету психологиялық ахуал жасалды

Үй жұмысын тексеру

Ыстық орындық әдісі арқылы үй жұмысын тексеру 3 түсті стикерлерді сыныпқа таратамын, сол түскен стикері бойынша сабақ соңында сабақты өздері қалай түсінгендерін білдіреді. Сабақтың критериалды бағалау түрлері тақтада ілініп тұрды. Суреттерді тақтаға шашыраңқы түрде іліп қоямын. Көру арқылы оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап аламыз.

«Бас бармақ»

Слайд

Үш түрлі стикерлер

Отбасы, қариялар туралы суреттер кескіні

Сабақтың ортасы

1.Сөздікпен жұмыс.   

 Жаңа сөздермен таныстырады,  оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.

 Айтылым

 тапсырма

Жеке жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша  тапсырма

Жеке   жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

Тыңдалым  Айтылым

Жеке    жұмыс

2– тапсырма.

Берілген ақпараттарды мәтін мазмұны бойынша жүйелейді.

Айтылым

4- тапсырма

Жұптық  жұмыс

Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі,

Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық  саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі

 тапсырма

Жазылым

Топтық  жұмыс

Айтылым

1-тапсырма

6- тапсырма

Жазылым

Жеке жұмыс

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Өзекті-актуальный

 Құбылыс-яввление

 Жалдамалы-наемный

қызметкерлер-сотрудник

 Қолдау-поддержка

Айтайық

 «Қарлы кесек» тәсілі арқылы суретке қарап, сұрақтарға жауап береді.

Кім жылдам?

«Тамағы тоқтық, жұмысы жоқтық, аздырар адам баласын» деген ұлы ақын Абайдың пікіріне ой қосыңдар.

Жазылым

Жұмыссыздық мәселелерә неден туындайды? Ретімен жаз.

1.-----

2.-----

3.-----

4.------

5.------

Айтлым

Мәтінді тыңдап, түсінгенін айтады. Мәтіндегі ойды жеткізіп тұрған тірек сөздерді жазыңыздар. Түсіндірме сөздікті пайдаланып, сол сөздердің мағынасын ашыңыздар. Әр оқушы мәтінді игеру үшін «Қос жазба күнделігі» тәсілі арқылы жұмыс жасайды. Негізгі тірек сөздерді бірінші бағанға жазып, екінші бағанда ол сөздердің мағынасын  түсіндіреді.Құрылымына қарай талдайды.

Айтылым

Жастардың жұмыссыз жүруінің себептеріне өз ойыңызды білдіріңіз. Оны шешудің қандай жолдарын ұсынар едіңіз? «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы нақтылаңыз.

Тақырып  мазмұны бойынша парталас досы екеуі кезектесіп сұрақтарға жауап береді. «Қағып ал» тәсілін қолданады.

 

Жазылым  Айтылым

«Бұлақтың көзін ашу- игі іс» деген сөйлемдегі ауыспалы мағынада тұрған сөзді көрсетіңіз. Өз ойыңызды дәлелдеп айтыңыз.

Әр аймақтың ерекшелігін постер құрып айтыңыздар.

Айтылым

Қазақстанда жұмыссыздық қай жерде шоғырланған деп ойлайсыздар?

Жазылым   Ойтаразы

«3-2-1 критерийі» кестесін толтырыңыздар.Қорытынды жасаңыздар.

 

«Смайликтер»

Дескриптор

3 балл

-Сұрақтарға жауап береді

«Алма ағашы»

Дескриптор

-Тірек сөздерді анықтайды

-Түсіндіреді

«БББ»

Дескриптор

5 балл

-Түсіндіреді

-Талдайды

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Дескриптор

3 балл

-Өз ойын жазады

«Табыс баспалдағы»

 

Оқулық

сөздік

слайд

  

Слайд

Оқулық

 

Оқулық

слайд

Кесте

Таратпалар

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру :  5- тапсырма

Кері байланыс

 Өз деңгейлерін анықтайды.

Мен. үйрендім. Мен. білдім. Маған. қиын болды.

Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«ҚМЖ 11 - сынып, "Қазақстандағы жұмыссыздықтың мәселесі"»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 4.Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі. Ыбырай

Алтынсарин «Атымтай жомарт»

Күні :

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 11

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар :

Сабақтың тақырыбы: 3. Қазақстандағы жұмыссыздықтың мәселесі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (аннотация) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;

11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жазу;

Сабақтың мақсаты :

Барлық оқушылар: ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (аннотация) құрылымы мен рәсімделуін біледі, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдай алады;

ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жаза алады;

Тілдік мақсаттар

Өзекті, құбылыс, жаладмалы, қызметкерлер, қолдау.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру:

Амандасу. Күннен , жерден нәр алған Біз - өмірдің гүліміз. Бүгінгі күннің сәтінде Сәтті болсын күніміз -деп оқушылармен сабаққа бейімдету психологиялық ахуал жасалды

Үй жұмысын тексеру

Ыстық орындық әдісі арқылы үй жұмысын тексеру 3 түсті стикерлерді сыныпқа таратамын, сол түскен стикері бойынша сабақ соңында сабақты өздері қалай түсінгендерін білдіреді. Сабақтың критериалды бағалау түрлері тақтада ілініп тұрды. Суреттерді тақтаға шашыраңқы түрде іліп қоямын. Көру арқылы оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын анықтап аламыз.







«Бас бармақ»

Слайд






Үш түрлі стикерлер


Отбасы, қариялар туралы суреттер кескіні

Сабақтың ортасы



























1.Сөздікпен жұмыс.

Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздіктермен жұмыс.








Айтылым

тапсырма

Жеке жұмыс









Қосымша тапсырма

Жеке жұмыс








Тыңдалым Айтылым

Жеке жұмыс

2– тапсырма.

Берілген ақпараттарды мәтін мазмұны бойынша жүйелейді.












Айтылым

4- тапсырма

Жұптық жұмыс

Тапсырма сөйлемді толықтырып жазуға анық, нақты түсінділіп беріледі. Мұғалім тарпынан қолдау көрсетіледі,

Жеке қажеттілігі: төмен деңгейлі оқушыға жұптық саралау жүргізіледі. Жоғары деңгейлі оқушымен жұптастырып, спикер рөлі беріледі

тапсырма

Жазылым

Топтық жұмыс






Айтылым

1-тапсырма



6- тапсырма

Жазылым

Жеке жұмыс

Тыңдалым,айтылым.
Жаңа сөздерді жазады, сөз тіркестерін, сөйлем құрастырады. Аудармасын мұғалімнің көмегімен айтып шығады.

Өзекті-актуальный

Құбылыс-яввление

Жалдамалы-наемный

қызметкерлер-сотрудник

Қолдау-поддержка

Айтайық

«Қарлы кесек» тәсілі арқылы суретке қарап, сұрақтарға жауап береді.

Кім жылдам?

«Тамағы тоқтық, жұмысы жоқтық, аздырар адам баласын» деген ұлы ақын Абайдың пікіріне ой қосыңдар.


Жазылым

Жұмыссыздық мәселелерә неден туындайды? Ретімен жаз.

1.-------------------------

2.--------------------------

3.---------------------------

4.-----------------------------

5.-----------------------------

Айтлым

Мәтінді тыңдап, түсінгенін айтады. Мәтіндегі ойды жеткізіп тұрған тірек сөздерді жазыңыздар. Түсіндірме сөздікті пайдаланып, сол сөздердің мағынасын ашыңыздар. Әр оқушы мәтінді игеру үшін «Қос жазба күнделігі» тәсілі арқылы жұмыс жасайды. Негізгі тірек сөздерді бірінші бағанға жазып, екінші бағанда ол сөздердің мағынасын түсіндіреді.Құрылымына қарай талдайды.

Айтылым

Жастардың жұмыссыз жүруінің себептеріне өз ойыңызды білдіріңіз. Оны шешудің қандай жолдарын ұсынар едіңіз? «Төрт сөйлем» тәсілі арқылы нақтылаңыз.

Тақырып мазмұны бойынша парталас досы екеуі кезектесіп сұрақтарға жауап береді. «Қағып ал» тәсілін қолданады.


Жазылым Айтылым

«Бұлақтың көзін ашу- игі іс» деген сөйлемдегі ауыспалы мағынада тұрған сөзді көрсетіңіз. Өз ойыңызды дәлелдеп айтыңыз.

Әр аймақтың ерекшелігін постер құрып айтыңыздар.

Айтылым

Қазақстанда жұмыссыздық қай жерде шоғырланған деп ойлайсыздар?

Жазылым Ойтаразы

«3-2-1 критерийі» кестесін толтырыңыздар.Қорытынды жасаңыздар.




«Смайликтер»












Дескриптор

3 балл

-Сұрақтарға жауап береді



«Алма ағашы»
















Дескриптор

-Тірек сөздерді анықтайды

-Түсіндіреді

«БББ»















Дескриптор

5 балл

-Түсіндіреді

-Талдайды


«Екі жұлдыз, бір тілек»











Дескриптор

3 балл

-Өз ойын жазады




«Табыс баспалдағы»


Оқулық


сөздік

слайд

























Слайд

Оқулық















Оқулық


слайд







Кесте















Таратпалар

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасын беру : 5- тапсырма


Кері байланыс



 Өз деңгейлерін анықтайды.

Мен ... үйрендім. Мен ... білдім. Маған ... қиын болды.


Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.

Смайликтер арқылы формативті бағалау жүргізіледі.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 11 класс

Скачать
ҚМЖ 11 - сынып, "Қазақстандағы жұмыссыздықтың мәселесі"

Автор: Чонаева Лаура Кахарманкызы

Дата: 24.12.2024

Номер свидетельства: 662639
