kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Менің осындай болғаным қандай жақсы!

Нажмите, чтобы узнать подробности

Мен болашақта  жақсы мамандықты  таңдағым келеді.Болашаққа үлкен үмітпен қараймын.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Менің осындай болғаным қандай жақсы!»

Сынып сағатының тақырыбы

«Менің осындай болғаным қандай жақсы!»

Күні:

11.09.25ж

Педагогтің аты-жөні:

Б.А.Сатаева

Сынып:

Қатысқандар саны: 16 Қатыспағандар саны:

Мақсаты

Жалпы және бірегей қасиеттерді түсіну арқылы өзіне және басқа ларға оң көзқарас қалыптастыру.

Құндылықтар

Еңбекқорлық пен кәсіби біліктілік айы



АПТА ДӘЙЕКСӨЗІ: Жанұям –қорғаным,ата-анам-тірегім!

Сабақ барысы

Сабақтың

кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы





Сабақтың ортасы



І. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, оқушыларды сабаққа даярлау.


Адам — бұл бір тұтас әлем, егер ғаламды түсінгің келсе, алдымен өзіңді таны. Абай Құнанбайұлы


«Айырмашылықты сезіну» ойыны (когнитивті, эмоционалды, физикалық және әлеуметтік дағдыларды дамытуға арналған жаттығу). Оқушыларға үстелде тұрған тосынсыйлар қорабына назар аудару ұсынылады. Мұғалім үш оқушыны шақырып, қорапқа қолдарын салып, ішінде не жатқанын қолдарын қораптан шығармай анықтап табуды сұрайды. (Қорапта алма, картоп, анар бар). Мұғалім балаларға осы заттардың арасында не ортақ екенін және оларды бір-бірінен қалайша ерекшелендіретінін анықтауға тапсырма береді. Оқушылар дың жауаптарын кестеге жазу керек. Мысалы:

Картоп, алма,анар



Ұқсастығы неде?

Айырмашылығы қандай?



Пішіні дөңгелек. 

Қабығы, мәйегі бар.

Барлығы жеуге жарамды. 

Денсаулыққа пайдалы (құрамында дәрумендер бар).

Пішін ерекшеліктері (картоп сопақша, анардың құйрығы бар, алманың таяқшасы бар). Әр түрлі өсу орны (картоп – жердің астында, анар мен алма - ағашта).

Әр түрлі топтарға жатады (картоп - көкөніс, алма және анар - жемістер)

Дәмдері әртүрлі.

Түстері әртүрлі.

Олардың құрамында әртүрлі дәрумендер бар




Талқылауға арналған сұрақтар Айырмашылығы қандай?

  • Пішін ерекшеліктері (картоп сопақша, анардың құйрығы бар, алманың таяқшасы бар)

  • Әр түрлі өсу орны (картоп – жердің астында, анар мен алма - ағашта).

  • Әр түрлі топтарға жатады (картоп - көкөніс, алма және анар - жемістер).

  • Дәмдері әртүрлі.

  • Түстері әртүрлі.

  • Олардың құрамында әртүрлі дәрумендер бар.

    • Бірдей, бірақ сонымен қатар айырмашылықтары да бар заттарды тағы қалай атауға болады? (тамақ, сусындар, киім және т.б.)

-Адамдар туралы, сен және біз туралы дәл солай айта аламыз ба?

-Сен және біздің ортақ қасиеттеріміз бен айырмашылықтарымыз көп пе?

2. Әрі қарай мұғалім сыныпты екі топқа бөліп, бетпе бет тұрып, екі шеңберге - ішкі және сыртқы болып бөлінеді. Екі шеңбердегі қатысушылардың саны бірдей. Сыртқы шеңбердің қатысушылары қарама-қарсы серіктестеріне: «Біз екеуміздің ұқсастығымыз...» деген сөзден басталатын сөйлемді айтады. Мысалы: «Біз жер планетасында өмір сүріп жатырмыз, біз бір сыныпта оқимыз» және т. б. Ішкі шең бердің қатысушылары: «Сен және біздің айырмашылығымыз...». Мысалы: «Біздің көздеріміздің түсі әртүрлі, шашымыздың ұзындығы да әртүрлі» және т.б. Содан кейін жүргізушінің бұйрығымен ішкі шеңбердің қатысушылары серіктесін ауы стырып, (сағат тілімен) қозғалады. Бұл рәсім ішкі шеңбердің әрбір қатысушысы сыртқы шеңбердің әрбір қатысушысымен кездескенше дейін қайталанады.


Осылайша, сыныптастар бір-бірімен жақынырақ танысады: олар бір-біріне қа лай ұқсас, немен ерекшеленеді, кімнің мүдделері мен әдеттері ортақ және т.б. айырмашылықтары белгілі болады.

Осы жаттығу орындалғаннан кейін оқушыларға сұрақтарға жауап беру ұсынылады.

• Жаттығу кезінде қандай сезімде болдың?

• Басқалар туралы (қызықты, таңқаларлық) не білдің?

3. Мұғалім барлық оқушыларды еденде бормен алдын-ала белгіленген сы зықтан тыс тұруға шақырады және оның әлеуметтік құзыреттілігін сипаттайтын белгілі бір жеке қасиеттерді атайды. Оларға не сәйкес келетінін естігеннен кей ін, балалар мұғалім еденге бормен салған басқа сызыққа көшеді. (Ойынның бұл бөлігінде қол шапалақтауды қолдануға болады. Мысалы, оқушылар сыныптаста рына, аталған сипаттамаларға сәйкес келгенде қол шапалақтайды). Сипаттамалары:

  • Ата-аналарға кім көмектеседі, алға қадам жаса…

  • Кішілерге кім қамқорлық жасайды…

  • Достарын кім жақсы көреді…- Үлкендерге кім құрмет көрсетеді…

  • Басқаларға жағымды сөйлегенді кім жақсы көреді…

  • Кім жақсы істер жасайды және т.б. Мұғалім қорытынды жасайды және сабақ тақырыбына алып келеді:

Біз бәріміз әр түрліміз, бірақ сонда да ұқсаспыз, әрі теңбіз! Біз жақсы және мейірімді адам болуға тырысамыз

2. Негізгі бөлім Ақпараттық блок

Интерактивті: жәбірлеу туралы мультфильмді қарау және талқылау (бастауыш сыныптағы балалардың ерекшеліктеріне сәйкес)

«Мира мен Гоша туралы» мультфильмі, «Ұят» сериясы https://www.youtube.com/ watch?v=4cJ7YT6Zhis Мұғалім мультфильмді көргеннен кейін оқушыларға сұрақтарға жауап беру арқылы өз сезімдерімен бөлісуді ұсынады:

• Гошаның орнында қалай әрекет етер едің?

Ата-анаңа / мұғаліміңе / до старыңа не болғанын айтар ма едің? Неліктен?

• Өзің ең жақсы қасиетіңді анықта және ата. Бұл саған өмірде қалай көмек теседі?

• Егер сенде супер күш таңдау мүмкіндігі болса, ол қандай болар еді? Не үшін ондай күшке ие болғың келеді?


Мұғалім оқушылармен әртүрлі жауап нұсқаларын талқылайды және олардың таңдауын түсіндіруді сұрайды. Жауаптар балалардың эмпатия қабілетін және тал дау жасау дағдыларын жетілдіруге мүмкіндік береді.

Мұғалім талқылауды аяқтайды: «Біз әртүрлі дағдыларға, күштерге, қабілеттерге ие бола аламыз және осылайша бір-бірімізден ерекшелене аламыз. Бұл әр тұлға ның бірегейлігі. Бірақ барлық адамдарда болуы керек қасиеттер де бар». Мұғалім бұл қасиеттерді атайды: басқаларға мейірімді болу, құрмет көрсету, бір-біріне көмектесу, өзін және басқаларды ести білу. Оқушыларға тізімді толықтыру ұсы нылады. Таңдауға арналған ойында

  1. «Суперқаһарманмен сұхбат» рөлдік ойыны

Мұғалім оқушыларды жұпқа бөлуді ұсынады.

Әр жұпта 1 сұхбат алушы (фильм дегі, мультфильмдегі немесе ертегідегі суперқаһарман/кейіпкер) және 1 сұқбат беруші бар, ол кейіпкерге оны қызықтыратын сұрақтар қояды. Мысалы:

1) Сеннің атың кім?

2) Сенің сүйікті түсің қандай?

3) Сүйікті фильм/мультфильмің қандай?

4) Сүйікті әнің?

5) Сүйікті кітабың/ертегің?

6) Сүйікті тағамың?

7) Сүйікті киім стилі?

8) Сүйікті хоббиің?

9) Сенің ең жақсы қасиеттерің?

10) Сен өскенде кім болғың келеді?

11) Сенің арманың қандай?

Сұқбат барысында қатысушыларға суперқаһарманның жауаптары үшін қиялда уға рұқсат етіледі, сонымен қатар сен өзіңе жауап бере аласыз. Шығармашылық сұқбат үшін микрофон ретінде қаламдар/қарындаштар ұсынылады. Серіктеспен жұмыс істеу-өзіңізді түсінуге жақсы мүмкіндік. Кері байланыс өз ойларын тудыруы мүмкін.

Мұғаліммен амандасады.


















Жемістердің айырмашылығын,ұқсастығын айтады.
















































































































Сұрақтарға жауап береді




Көрнекіліктер,жемістер суреттері



































Сабақтың соңы


4. Қорытындылау «Жақсы адамға қара» жаттығуы

Бұл жаттығу үшін сізге сөмке мен айна 6-9 см қажет.

Айна сөмкені ашқан кезде бірден көзге түсетіндей бекітілу керек. 130 Оқушылар мұғалімнің әмиянында сыныптағы ең мейірімді, табысты, жанашыр оқушының портреті бар екендігі туралы сөздеріне қызығушылық танытады. Содан кейін қатысушылар кімнің портреті екенін білуге бір-бірден шақырылады. Оқушы ларға кезек-кезек сөмкенің ішін ашып, портретті қарау ұсынылады. Бұл әрекетті жасағаннан кейін, көргендеріне түсініктеме беруге болмайды, сондықтан қалған дары сол жерде кімнің портреті бейнеленгенін алдын-ала білмейді. Оқушылардың әрқайсысы айнадағы өзіндік көріністі көреді, демек, ең керемет жан – өзі

. Жаттығуды талдау:- Көргендеріңмен кім келіседі?

Ал кім келіспейді? Неліктен?

- Көргендерің сендерді қандай сезімге бөленді? 2. «Эмодзилер» рефлексиясы Мұғалім барлығына эмодзилерді таратады және оларды осылай аяқтауды ұсына ды:

1) Егер оқушы сабақты ұнатса, ол өзіне қызықты және пайдалы нәрсе білсе, онда эмодзиді күлімсіретіп салып аяқта;

2) Егер саған жартысы ұнаса, ауыздың орнына көлденең тік сызық сыз;

3) Егер сабақ мүлдем ұнамаса – эмодзиді ренжулі етіп сал. Соңында мұғалім сыныпқа белсенді қатысқаны және табысты жұмыс істегені үшін алғыс білдіреді

Бәрі: Бәріміз біріміз үшін,біріміз бәріміз үшін.












Сынып сағаты анализінің хаттамасы

(сыныптан тыс іс-шаралар)

Күні:_________

Сынып:________

Білім алатын оқушылар саны:_________

Сынып жетекшісі:______________________________________________________________

Сынып сағатының тақырыбы:____________________________________________________

Онкүндік немесе айлық атауы:___________________________________________________

Қатысушылар___________________________________________________________________

Не бағаланады?



1

Сынып жетекшісінің негізгі және жеке басының бағасы




Сынып жетекшісінің толықтай ой-өрісі




Педагогикалық және әдістемелік шеберлігінің деңгейі




Сөйлеу мәдениеті, дикция, шапшаңдық, қарқындылық, бейнелік, сезімдік




Әдептілік және демократияшылдық деңгейінде оқушылармен қарым-қатынас




Мұғалімнің сыртқы келбеті, мимикасы, қылықтары, өз-өзін ұстауы



2

Сынып сағатындағы оқушылардың негізгі мінездемелері




Танымдық белсенділігі, шығармашылық және өз бетінше жұмыс жасау деңгейі




Жалпы тәрбиелеу және арнайы икемділігі және даңдылары




Ұжымдық(топтық) жұмыстар формаларының тиімділігі




Тәртіптілік ұйымшылдық, қызығушылық деңгей



3

Сынып жетекшісінің және оқушылардың ұстанымын бағалау




Тәрбиелік материалдың ғылымилығы, қолжетімділігі




Өзектілік және өмірмен байланыс




Жаңа нәрсенің деңгейі, тәрбиелік материалдың тартымдылығы



4

Тәрбие берушінің және оқушылардың сынып сағаты барысында қызмет әдісі тиімділігін бағалау.




Сабақ уақытын ұтымды және тиімді пайдалану, оның оңтайлылығы, кезектесуі және қызмет түрлерін алмастыру




ТСО және көрнекіліктің мақсаттылығы және тиімділігі




Сынып сағатының барысында оқушылармен кері байланыс




Сынып сағатының оқушыларға тигізетін эстетикалық ықпалының деңгейі



5

Өткізілген сынып сағатының қорытындыларын және мақсаттарын бағалау.




Сынып сағатының тұжырымдамаларының нақтылық, анықтылық және қысқа айтушылық деңгейі




Мақсатқа бір уақытта нақтылы, күрделілік және қолдан келерлік қол жеткізу




Жүргізілген сабақтың оқушыларға ықпалын тигізу. (не нәрсеге және қандай дәрежеде оқытылады)




Тәрбие беру ықпалдылығының деңгейі. (олардың тәрбиелеуге не себеп болды)




Сабақтың оқушыларға тигізген ықпалдылығының деңгейі (олардың дамуына не себеп болды)




Қорытынды:



Әр өлшемнің жоғары бағасы 3 ұпай: жоғары деңгейі 57-63, жақсы деңгейі 50-56, орташа деңгейі 43-49, төмен деңгейі 36-42

Шешімі:

1._____________________________________________________________________________________________________

______________________________________________________________________________________________________

2.____________________________________________________________________________________________________


3.____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Директордың тәрбие ісі

жөніндегі орынбасары:


Топ жетекшісі:











«Досболlike: достық қолын ұсын» бағдарламасы

«Біз әртүрліміз,бірақ біз теңбіз» жобасы аясында

«Менің осындай болғаным қандай жақсы!» тақырыбында өткен

сынып сағаты




Ұйымдастырушы: 1 а Б.А.Сатаева

Өтетін орны: № 5 мектеп-лицей.












Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Менің осындай болғаным қандай жақсы!

Автор: Сатаева Багдат Алексеевна

Дата: 01.12.2025

Номер свидетельства: 678149
