kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Магниттілік қасиеттер

Нажмите, чтобы узнать подробности

Жаратылыстану пәнінен құрылған сабақ жоспары оқушылардың алған білімдерін практика жүзінде, яғни тәжірибе арқылы іске асыра алады. Бұл сабақта оқушылар магниттің қасиеттерін өз беттерінше анықтайды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Магниттілік қасиеттер»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән:Жаратылыстану


Ұзақмерзіміжоспар бөлімі:

табиғат физикасы


Бөлімше:5.6 магниттілік


Мектеп: №45 ЖОББМ

Күні:


Сынып: 3


Мұғалімнің аты-жөні: Алексеева Ж.С


Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтыңтақырыбы:

Магниттік қасиеттер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.​5.​6.​1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу


Сабақмақсаттары


Барлық оқушылар: магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін біледі.

Көптеген оқушылар: Тартылатын, тебілетін магнит түрлерін ажырата алады, магнитті тұрмыстық қажеттілікте қолданады.

Кейбір оқушылар: Магниттің металдығы қасиетін зерттеу арқылы, кейбір металдарды магниттеуге болмайтынын анықтап, тұжырым жасайды.

Бағалаукритерийлері

Әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін сипаттайды

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Темір железо ferrum

Диалог пен жазу үшін пайдалы сқздер мен тіркестер:

Магнит дегеніміз не?

Қандай заттар жақсы магниттеледі?

Қандай денелер магнитке тартылмайды?

Құндылықтардыдарыту





Өмір бойы білім алу: Білімін арттыруға, жаңаны тануға және шығармашылыққа деген ынтаны қалыптастыру.

Ынтымақтастық: Жағымды өзара әрекет пен ынтымақтастық атмосферасын құру. Ұжымда, топта жұмыс дағдыларын құруда, шешімді бірігіп қабылдауда, тәжірибе барысында қауіпсіздік ережелері ынтымақтастықпен түсіндіріледі.


Пәнаралықбайланыстар

Математика- сабақтың басында магниттің солтүстік және оңтүстік жақтарын таңбалағанда + - қолданылады.

Дүниетану – солтүстік, оңтүстік бағыттары сабақтың ортасында жаңа материалды түсіндіруде қолданылады.

Бастапқы білім

Электр тізбегін қалай көрсетуге болады


Сабақбарысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы





Ширату әдісі:

Біз ақылды баламыз,

Айтқан тілді аламыз.

Ғылымға кіріспе сабағын,

Лезде қағар санамыз.


(Ұ) «Жасырын зат»

Мақсаты: Оқушының қызығушылығын арттыру, сабақтың тақырыбын анықтау.


Қорапта жасырылған заттарды бір бірлеп атайды.

Балалар мына заттар неден жасалған?





Жұмбақ:

Бұл дененің атауы Кіші Азиядағы таудың атауымен байланысты, аудармасы «жақсы көру» деген мағынаны білдіреді. Бұл дене кейбір материалдарды өзіне тарту қасиетіне ие. Бұл не?









Сурет салынған қима қағаздар арқылы үш топқа бөлінеді:

І топ - Магнит

ІІ топ – S оңтүстік

ІІІ топ - N солтүстік


Сабақ мақсатын хабарлау: Магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу.




Интернет желісінен алынды.






Темір, кішкентай шеге, қыстырғыштар, қасық, қағазқыстырғыштар.

Инфоурок сайтынан алынған.

Магнит


Қима қағаздар









Сабақтың ортасы








Сабаққа байланысты деректі материал:




Тек тоғыз материал магниттелу қабілетіне ие. Олар ферромагнетиктер тобына жатады. Мыс, алюминий, алтын, және т.б сияқты металдар магниттелмейді.

Магниттің екі полюсі бар: солтүстік жіне оңтүстік. Олар сәйкес қызыл және көк түске боялады. Солтүстік полюсі N әрпімен, оңтүстік полюсі S әрпімен белгіленеді. Біртекті полюстер бір бірінен итеріледі, ал әртекті полюстер тартылады.


Диалог және қолдау көрсету саралау бойынша

(Ұ) «Доп лақтыру» әдісі

Сұрақтарға жауап беру:

- Магнит қандай заттарды тартады?

- Магниттің неше полюсі бар?

- Олар қалай аталады?

- Олар қалай белгіленеді?

- Олар қандай түспен боялады?

- Магнит кедергінің арғы жағындағы заттарды тарта ала ма?

- Магниттердің бір бірімен әрекеттесетін/ әрекеттеспейтінін тексеріңіздер?

- Магниттің күшін өзгертуге немесе оның магниттік қасиетін жоюға болады ма?

- Магниттерді қай салада пайдаланады?


Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс әрі нақты жауап береді.




Оқулықпен жұмыс.

«Ойлан, топтас, талқыла»

Ұ. (МК).Бұрағыш магнит пе?

Затты қалай магниттеуге болады?

Бұрағыштар мен қысқыштарды не үшін магниттейді?


Тапсырма арқылы саралау

Т. «Зерттеу» әдісі

Бағалау критерийлері: магниттік қасиеті бар денелерді анықтайды.

А деңгейі: Табақшадағы құмның арасынан бірнеше темір шегелер мен бұрандаларды, пластмассаның бөлшегін табу. Оқушылар табақшаның бетімен магнитті жүргізіп, магниттік қасиеттерге ие заттарды тауып, шығарып алады.

Дескриптор: Табақшадағы құмнан темір шегелер мен бұрандаларды, пластмассаның бөлшегін және магниттік қасиеттерге ие заттарды табады.


Бағалау критерийлері: Тартылатын, тебілетін заттарды анықтап, кестеге толтырады.

В деңгейі: Сынып ішіндегі магниттік қасиеті бар заттады анықтаңыз. Ол үшін қолыңызға магнит алып, айналаңыздағы заттарға жақындатып көріңіз. Тартылатын, тебілетін заттарды кестеге жаз.

Тартылады

Тебіледі







Дескриптор: Сынып ішіндегі магниттік қасиеттері бар заттарды анықтайды. Тартылатын, тебілетін заттарды кестеге жазады.


Бағалау критерийлері: Заттарды магниттеу арқылы қасиеттерін анықтайды, магниттеуге болмайтын заттарды байқайды.

С деңгейі: Магнитті үстелдің үстіне қойыңыз. Магнит полюстерінің бірінің ортасынан шетіне қарай қайшымен жүргізіңіз. Қайшыны бірнеше рет әрі міндетті түрде бір бағытта: ортасынан шетіне қарай жүргізу қажет.

Қайшының магниттелгенін оны кішкентай шегеге жақындатып тексеріңіз.

Үстелдің үстіндегі басқа металл заттарды магниттейді. Мысалы, сым. Зерттеу нәтижесінде оқушылар барлық металдарды магниттеуге болмайтынын байқайды, заттардың барлығы магниттеу қасиетіне ие емес екенін болжайды.

Дескриптор: Қайшыны магниттейді.

Магниттелмейтін металл заттарды байқайды.



Дәптермен жұмыс.

(Ө) Магниттердің қасиеттері. Бұл тапсырмада оқушылар сөйлемдегі бос орындарды толтырады.

ҚБ «Жасыл қаламмен белгіле» әдісі арқылы бағаланады.


Ж. Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы


Бағалау критерийлері: Әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін сиппаттайды.


Тапсырма Заттар магниттік қасиетке ие болу үшін не істеу керек? Қарапайым тәжірибелер жасай отырып, заттарды магниттеп көр.

1)Магнитті жеке тұрған қағаз қыстырғышқа жақындат. Ол магнитке тартылды ма?

2) Енді оларды басқа қағаз қыстырғыштарға кезекпен жақындатып көр. Не байқадың? Қағазқыстырғыштар неліктен бір-біріне тартыла бастады?

3) Енді магнитті алып таста. Не болды? Қағаз қыстырғыштар неліктен шашылып қалды?

2-тәжірибе 1) Шегені/ инені/ түйреуішті бірнеше минут бойы бір бағытта магнитке ысқыла. 2) Содан соң оны қағаз қыстырғышқа жақындат. Не байқадың? Қағазқыстырғыш затқа тартылды ма? Неліктен?


Дескриптор: тәжірибе барысында байқалған үдерісті сипаттайды және түсіндіреді; - тәжірибе нәтижесі бойынша қорытынды жасайды.

Фиксики мультфилімі. Магниттің қасиеттері.

Ютуб желісінен


Мұғалімге арналған нұсқаулық.

164-165 бет



























Жаратылыстану 2 бөлім. 75 бет

Бұрағыш, бұрандалы шеге






Мұғалімге арналған нұсқаулық.

164-165 бет









Гипотеза мен зерттеуді жүргізуге арналған материалдар: қайшы, бұрама шеге, қыстырғыштар, кішкентай шеге, алюминий, мыс, болат сымдар, тиын.






Жаратылыстану.

Әдістемелік нұсқаулық
















59-жұмыс парағы. «Магниттік қасиеттер» 61 б








Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы.



Сабақтың соңы







Ө. «Салыстыр»

Магнитке тартылады: өшіргіш, қағаз

Магнитке тартылмайды: шегелер, қыстырғыштар

Магниттеледі: алтын сақина, аллюминий сым

Магниттелмейді: бұрағыш, болат сым


Дескриптор: Магнитке тартылатын, тартылмайтын, магниттелетін, магниттелмейтін заттарды анықтайды. Сызықтар арқылы қосады.



ҚБ «Ауа райы» арқылы бағаланады.


жақсы түсіндім, дұрыс орындадым

жартылай түсіндім


түсінбедім



Рефлексия «Әуе шарын толтырамыз» әдісі.


Магниттік қасиеттерді жақсы түсінсе жасыл түс

Магниттік қасиеттері жайында сұрақтары болса

сары түс

Магниттік қасиеттерін түсінбесе қызыл түске бояйды








Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Магниттілік қасиеттер

Автор: Алексеева Жазира Сергейқызы

Дата: 11.06.2019

Номер свидетельства: 514354
