Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыштың қасиеті.
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік.Оқушыларға тік төртбұрыштың қасиеті туралы білім беру, есепті әр түрлі тәсілдермен шығару жолдарын меңгерту.
2. Дамытушылық.
Оқушылардың ой-өрісін, ауызша және жазбаша есептеу қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік.
Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу, есептеуді өмірде қолдана білуге баулу.
Көрнекіліктер: слайд, мысалдар, геометриялық фигуралар, суреттер, ертегі кейіпкерлері, таратпа материалдар т.б.
Сабақтаң түрі: жаңа білім беру.
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, қызығушылықты ояту, ой қозғау т.б.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең басыңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың солар табылатын қасыңнан.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру.
-Балалар, қосудың қандай қасиеттерін білесіңдер?
-Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттеріне мысалдар келтіріңдер.
-Тік төртбұрыштардың барлық бұрыштары қандай?
-№ 6 мысалдың орындалуын тексеру. Қалқанқұлақтың қатесін тап. Сен қалай орындадың?
ІІІ Жаңа сабақ.
-Қызығушылықты ояту.
-Сендер қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
-Үшбұрыш, шаршы, төртбұрыш туралы не білесіңдер?
-Суреттегі тік төртбұрыштардың бір түсті қабырғаларын өлшеп, салыстырыңдар?
-Не байқадыңдар? Қандай қорытынды шығаруға болады?
-Бүгінгі сабақта тік төртбұрыштың қасиетімен танысамыз. Өздерің байқағандай тік төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары тең болады.
-Сергіту сәтін жүргізу.
Дәптеріңе тік төртбұрыш сыз. Қарама-қарсы қабырғаларын өлше.
-Ой қозғау. Өрнектің мәнін тап.(№ 4)
-Оқулықпен жұмыс.
№ 3 есепті әр түрлі тәсілмен шығар.
Алдымен -30 ойыншық
Содан кейін-20 ойыншық
Сыйға тартты -20 ойыншық
Қалды-?
Шешуі: І т:(30+20)-20=30(о); ІІ т: (20+30)-20=30(о) Ж: 30 ойыншық.
-Кестемен жұмыс. Кестені толтыр:
Кесте бойынша 12-ге тең болатын қосындыларды жаз. Оларға сәйкс айырмаларда жаз.
-Логикалық тапсырма: Балапанға көмектес.
(7+3)+2=10 немесе (9+3)-2=10
«Кім жылдам?» ойыны арқылы мысалдар ауызша шығарту.
-Оқушыларға карточкалар таратып, теңдеулер орындату.
IY Қорытынды
-Бүгін қандай тақырып өттік?
-Тік төртбұрыштың барлық бұрыштары қандай болады?
-Тік төртбұрыштың қасиеті қандай?
Y Үйге тапсарма беру. № 2 есеп.
Оқушыларды бағалау.
Просмотр содержимого документа
«Конспект урока математики "Тік төртбұрыштың қасиеті"»
2 кл. Математика.
Сабақтың тақырыбы: Тік төртбұрыштың қасиеті.
Сабақтың мақсаты: 1. Білімділік.
Оқушыларға тік төртбұрыштың қасиеті туралы білім беру, есепті әр түрлі тәсілдермен шығару жолдарын меңгерту.
2. Дамытушылық.
Оқушылардың ой-өрісін, ауызша және жазбаша есептеу қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік.
Оқушыларды алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу, есептеуді өмірде қолдана білуге баулу.
Көрнекіліктер: слайд, мысалдар, геометриялық фигуралар, суреттер, ертегі кейіпкерлері, таратпа материалдар т.б.
Сабақтаң түрі: жаңа білім беру.
Әдіс-тәсілдер: түсіндіру, сұрақ-жауап, қызығушылықты ояту, ой қозғау т.б.
Сабақтың барысы: І Ұйымдастыру кезеңі.
а) Психологиялық дайындық.
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең басыңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың солар табылатын қасыңнан.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру.
-Балалар, қосудың қандай қасиеттерін білесіңдер?
-Қосудың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттеріне мысалдар келтіріңдер.
-Тік төртбұрыштардың барлық бұрыштары қандай?
-№ 6 мысалдың орындалуын тексеру. Қалқанқұлақтың қатесін тап. Сен қалай орындадың?
ІІІ Жаңа сабақ.
-Қызығушылықты ояту.
-Сендер қандай геометриялық фигураларды білесіңдер?
-Үшбұрыш, шаршы, төртбұрыш туралы не білесіңдер?
-Суреттегі тік төртбұрыштардың бір түсті қабырғаларын өлшеп, салыстырыңдар?
-Не байқадыңдар? Қандай қорытынды шығаруға болады?
-Бүгінгі сабақта тік төртбұрыштың қасиетімен танысамыз. Өздерің байқағандай тік төртбұрыштың қарама-қарсы қабырғалары тең болады.
-Сергіту сәтін жүргізу.
Дәптеріңе тік төртбұрыш сыз. Қарама-қарсы қабырғаларын өлше.
-Ой қозғау. Өрнектің мәнін тап.(№ 4)
-Оқулықпен жұмыс.
№ 3 есепті әр түрлі тәсілмен шығар.
Алдымен -30 ойыншық
Содан кейін-20 ойыншық
Сыйға тартты -20 ойыншық
Қалды-?
Шешуі: І т:(30+20)-20=30(о); ІІ т: (20+30)-20=30(о) Ж: 30 ойыншық.
-Кестемен жұмыс. Кестені толтыр:
Кесте бойынша 12-ге тең болатын қосындыларды жаз. Оларға сәйкс айырмаларда жаз.
-Логикалық тапсырма: Балапанға көмектес.
(7+3)+2=10 немесе (9+3)-2=10
«Кім жылдам?» ойыны арқылы мысалдар ауызша шығарту.
-Оқушыларға карточкалар таратып, теңдеулер орындату.
IY Қорытынды
-Бүгін қандай тақырып өттік?
-Тік төртбұрыштың барлық бұрыштары қандай болады?
-Тік төртбұрыштың қасиеті қандай?
Y Үйге тапсарма беру. № 2 есеп.
Оқушыларды бағалау.
ШҚО, Үржар ауданы, «Қаракөл орта мектеп» КММ
Бастауыш сынып мұғалімі: Мукатаева Ақмарал Мауытханқызы