?й ж?мысын да?дылы ?лгі бойынша бай?ылап, тексеру.
?ызы?ушылы?ты ояту:
Батырлар суреттеріні? топтамасы бойынша «Галерея?а саяхат» ?йымдастыру?а болады.
Б?л суретте кімдер бейнеленген?
Олай ойлаулары?а не себеп болды?
?андай ерекше белгілеріне ?арап айту?а болады?
Саба?ымызды? та?ырыбы кім туралы болма??
Ж?пта ой б?лісу:
Кестені? бірінші б?лігін толтыру.
Батырлар жайлы к?бірек білгілері? келе ме?
Б?гін алдымыздан батырлар же?іп шы?уы тиісті бір неше ?амал шы?ады. Бірінші ?амалымыз – алдында орында?ан кесте. Ж?мыс барысында бірнеше ?амал кездеседі. Кім м?дірмей шы?са, сол топ же?імпаз болады.
Ма?ынаны тану:
Батырлар жайлы біраз м?лімет біледі екенсі?дер. Енді б?л а?парат ?атарыны? ау?ымын кішірейтейік.
?обыланды батыр жайлы о?ушыларды? білетіндерін бай?ап алу.
Б?л – екінші ?амал.
Б?л ?шінші – ?амал.
№«Т?ртіп алу» ?дісі бойынша жырдан ?зіндіні о?у. ?ркім ?зі т?сініп, елестете, т?ртіп отырып о?ып шы?ады.
Просмотр содержимого документа
«?обыланды батыр ?дебиеттік о?у»
Күні:
Пәні: әдебиеттік оқу
Сынып: 3 «Д»
Сабақтың тақырыбы: Қобыланды батыр
Сабақтың мақсаты: оқушылардың жаңа тақырыпты меңгеруін ұйымдастыру.
Сабақтың міндеті: Қазақ батырларының шайқастағы ержүректіліктерін елестете отырып, кейіпкер әрекетін талдауға мүмкіндік беру;жыршының айту мәнеріне салып, мәнерлеп оқу арқылы өлең құрастыруға шабыттандыру; өз Отанына деген мақтаныш сезімдерін тәрбиелеу арқылы болашақ Отан қорғаушы екенін сезіндіру.
Ұйымдастыру кезеңінде оқушылардың сабаққа әзірліктерін байқап шығу.
Үй жұмысын дағдылы үлгі бойынша байқылап, тексеру.
Қызығушылықты ояту:
Батырлар суреттерінің топтамасы бойынша «Галереяға саяхат» ұйымдастыруға болады.
Бұл суретте кімдер бейнеленген?
Олай ойлауларыңа не себеп болды?
Қандай ерекше белгілеріне қарап айтуға болады?
Сабағымыздың тақырыбы кім туралы болмақ?
Нені білгіміз келеді? Неге үйренуіміз керек?
Бұл суреттерден кімдерді тани алдың?
Қазақ батырлары жайлы не білесің?
Білемін
Білгім келеді
Білдім
Жұпта ой бөлісу:
Кестенің бірінші бөлігін толтыру.
Батырлар жайлы көбірек білгілерің келеме?
Өздеріңе ұнаған, таныған батырлардың есімін атай отырып топтарға бөліну.
Бүгін алдымыздан батырлар жеңіп шығуы тиісті бір неше қамал шығады. Бірінші қамалымыз – алдында орындаған кесте. Жұмыс барысында бірнеше қамал кездеседі. Кім мүдірмей шықса, сол топ жеңімпаз болады.
Мағынаны тану:
Батырлар жайлы біраз мәлімет біледі екенсіңдер. Енді бұл ақпарат қатарының ауқымын кішірейтейік.
Қобыланды батыр жайлы оқушылардың білетіндерін байқап алу.
Бұл – екінші қамал.
Қобыланды батыр
Қобыланды батыр
Қобыланды батыр
Қобыланды батыр
Бұл үшінші – қамал.
№«Түртіп алу» әдісі бойынша жырдан үзіндіні оқу.
V – келісемін, білемін
« - » - келіспеймін
« + » - жаңа нәрсе
? – түсініксіз
Әркім өзі түсініп, елестете, түртіп отырып оқып шығады.
Яғни, балалар, жырды оқу да, түсініп, сезіне отырып тыңдау да – бір өнер. Болашақта сендердіңде араларыңнан жақсы жыршы, термешілер шығатынына сенемін.
Қобыланды батырды сипаттау кестесін толтырайық. Әр сипаттауға түсініктеме беру. (Мысалы: ержүрек десе, оның ержүректілігін өлеңнің қай тұсынан аңғардың?)
Бұл – төртінші қамал.
ержүрек
ержүрек
Қобыланды батыр
Қобыланды батыр
батыл
батыл
намысшыл
намысшыл
Кестенің үшінші бөлігін толтыру. «Бүгінгі сабақта не білдім?»
Жұпта, топта талқылау арқылы орындау.
Қобыланды батыр жырын оқи отырып қазақ батырларын көз алдыңа елестете алдың ба?
Керек дерек:
Қарақыпшақ Қобыланды, Қарақасқа атты Қамбар батыр. Ер Тарғын, Қаракерей Қабанбай, Қанжығалы Бөгенбай, Шапырашты Наурызбай, Батыр Баян, Қарасай, Өтеген, Сұраншы, Саурық, Сыпатай, Райымбек, Махамбет, Исатай, Сырым, Кенесары, Наурызбай, Амангелді, т.б. – есімі елге белгілі, қол бастаған немесе ұлт-азаттық күрестің ұйтқысы, басшысы болған батырлар.
Үйге тапсырма ретінде: Алшағыр хан мен Қобыланды батыр арасындағы шайқас немен аяқталғанын білгің келсе, осы жырды мектеп кітапханасынан алып, жалғасын оқып келу.
Окушылардың жауаптарын бағалау. Сабағымыз батырлар жайлы болғандықтан, бағаларымыз да нағыз батырларға сай болуы қажет.
Бүгін біздің алдымыздан бірнеше қамал шықты. Қай топ барлық қамалды жңіп шықты екен?