kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Білім алудағы жаңа әдістер арқылы тақырыптың идеясын түсіну.

Интер тақтадан слайдты пайдаланып,сабақтың тақырыбын ашу. Кенге жатпайтын пайдалы қазбаларды меңгеру,күнделікті өмірдегі пайдасы бойынша түсінік алу.

1. Жаңа тақырыпқа  оқушылардың білетін білімі арқылы кіру

3. Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлау процестері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау

4. Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау 

Білім алудағы жаңа әдістер арқылы тақырыптың идеясын түсіну.

Интер тақтадан слайдты пайдаланып,сабақтың тақырыбын ашу. Кенге жатпайтын пайдалы қазбаларды меңгеру,күнделікті өмірдегі пайдасы бойынша түсінік алу.

1. Жаңа тақырыпқа  оқушылардың білетін білімі арқылы кіру

3. Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлау процестері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау

4. Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар»

Мұғалімнің аты-жөні:

Мардаева Алия

 4 «б»сынып

Оқушы саны:22    

 №18орта мектебі 

Уақыты:

24.11.2016

 3 Сабақ.      № 216  кабинет

Тақырыбы:

Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

Сілтеме:

Дүниетану  пәніне арналған әдістемелік нұсқауы, стикер, маркер, А-3, 4қағаз, АКТ, әр түрлі суреттер.

 Мақсаты:

 

Білім алудағы жаңа әдістер арқылы тақырыптың идеясын түсіну.

Интер тақтадан слайдты пайдаланып,сабақтың тақырыбын ашу. Кенге жатпайтын пайдалы қазбаларды меңгеру,күнделікті өмірдегі пайдасы бойынша түсінік алу.

Міндеттер:

1. Жаңа тақырыпқа  оқушылардың білетін білімі арқылы кіру

3. Оқушылардың өздерін-өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлау процестері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау

4. Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау 

 

Күтілетін нәтиже:

Топ ережесіне сүйене отырып, топпен жұмыс жасауға үйренеді, пайдалы қазбалар суреттері арқылы қосымша мәлімет алады. Өз бетінше шешім қабылдайды. Пайдалы қазбаларды қай жерлерде пайдалануды біледі. Сыни бағалауды біледі. Диологтық оқыту арқылы сөйлеу мәдениеті қалыптасады.

Мұғалім үшін оқу нәтижелері

1.Мұғалімнің тапсырмаға бағыттап отыруы

2.Оқушылардың өзін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау 

Сабақта туындаған негізгі идеялар

1.Оқушының  біліміне, білетініне, сүйену.

2. Жаңа теориялық ақпаратты беру арқылы оқушыға жаңа ойлау дағдысын, мәнерін, амалдарын қалыптастыруға ықпал жасау.

3. СТО  арқылы сұрақтарды толық  шешуге итермелеу.

        Ұйымдастыру кезеңі                                                      ( 5  мин)

Мұғалімінің іс  әрекеті

Оқушының іс­ әрекеті

I.Оқу құралдарын дайындатып, зейінін сабаққа аударту.

Ынтымақтастық атмосферасын орнату мақсатында жақсы тілектер айтқызу


Оқушылар ортаға шығып бір-бірімен түсті стикерлер арқылы топтарға бөлу


               Ой қозғау                                                                 ( 5 мин )

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1-топ: Ас тұзы  ( мозайка )

2-топ: Фосфорит ( мозайка)

3-топ: Әктас   ( мозайка )


Оқушылар  топқа бөлінеді.Мозайка құрастыру.

ІІ.Өткенді қайталау:

Еске түсіру:

13 мин


Үй тапсырмасын тексеру: «Жанғыш пайдалы қазбалар»

1-топ. Тас көмір қалай пайда болған?

2-топ.Мұнай-газ кен орны деп нені айтады?

3-топ. Қазақстанда ең алғаш «отқа жанатын қара тасты»кім тапты?

Топтық жұмыс: мәтінді бөліктерге бөліп оқиды, мазмұнын айтады, картадан көрсетеді

1. Мәтінді оқу, мазмұнын айту.

2. Сұрақ-жауап арқылы жұмыс

3. Физ. картадан кен орындарын көрсету

       Жаңа материалды түсіндіру                                       ( 8 мин )

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бейне ролик арқылы көргендері бойынша айтқыза отырып, кенге жатпайтын пайдалы қазбалардың болатынын көрсету.

Оқулықпен жұмыс:Тізбектеп оқып шығады.

Үш топқа бөліктерге бөліп тапсырма беру.

 Оқушылар   жауап береді.

Оқушылар оқып шығады, 

 

                                   Мағынаны тану                                             (10 мин)

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

 Топтар бойынша  тапсырма

1-топ. «Ас тұзы» (Ас тұзын қайдан алады?Оны қайда қолданамыз?)

2-топ. «Фосфорит»(Фосфориттің қандай пайдасы бар?)

3-топ. «Әктас»(Әктастың неше түрі бар?Оны қайда қолданамыз?)

Жаппай жұмыс: мәтінді бөліктерге бөліп оқиды, мазмұнын талдайды.

2. Топтық жұмыс: әр топ берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды, түсіндіреді, қорытынды жасайды




                                      Сергіту сәті                                       (  3 мин)

             Мұғалімнің іс-әрекеті

     Оқушының іс-әрекеті

 Музыкаға сүйеніп билеу.

Іс- қимылдар арқылы көрсетеді.

Шығармашылық жұмыс                                     (5 мин)

             Мұғалімнің іс-әрекеті

  Оқушының іс-әрекеті

Семантикалық карта(тест)

1.Еліміздегі ең ірі темір кен орны:

А)Кентау Ә)Соколов Сарыбай

Б)Өскемен В)Ақтау

2. Жанғыш пайдалы қазбалар:

А)таскөмір,боксит Ә)мұнай,мырыш

Б)газ,жез В)мұнай,тас көмір

3.Отқа жанбайтын қасиеті бар пайдалы қазба:

А)фосфорит Ә)асбест

Б)әктас В)ұлутас

4.Тас көмірдің аса ірі кен орны қайда орналасқан?

А)Өскемен,Семей,Ә)Қарағанды,Екібастұз Б)Маңғыстау,Атырау

5.Берік әрі жеңіл түсті металл:

А)мыс Ә)жез Б)қола В)алюминий

6.Кенге жатпайтын пайдалы қазбаларға не атады?

А)Тұз, фосфорит,әктас Ә)мұнай,гранит,тұз

Б)фосфорит,газ,металл

7. Мұнайды арнаулы пеште қыздыру нәтижесінде не алынады?

А)фосфорит,мәрмәр Ә)полиметалл,мыс

Б)бензин,газ,жермай В)жанғыш газ,әктас



Жеке жұмыс: тест тапсырмаларын орындайды, «ротация» әдісі арқылы тексереді.

                                       Бағалау                                            (3 мин )

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бақылайды, бағалайды.

өздерін және өзара бірін –бірі бағалайды. ауызша топта сөйлеп, идея айтқандығын бағалау, белсенділігін бағалау. Мұғалімнің бағалауы

 Кері  байланыс   ( 4 мин)

Оқушылардың алған әсерлері 

Оқушылар өтілген сабақтағы  көңіл күйлерін жазып ,тау суретіне жапсырады.

                                                       Үйге тапсырма               ( 2   мин )     

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Мұғалімнің түсіндіруі

Мәтінді оқу, мазмұнын айту. Әктас туралы эссе жазу . Интернеттен кенге жатпайтын пайдалы қазбалар туралы мәлімет іздеу.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Кенге жатпайтын пайдалы қазбалар

Автор: Мардаева Алия Тукибаевна

Дата: 13.01.2017

Номер свидетельства: 378979
