Просмотр содержимого документа
«Келер ша? (4-сынып). ?аза? тілі »
Алимжанова Самал Ербатырқызы
Солтүстік Қазақстан облысы
Ғ.Мүсірепов атындағы ауданы
Тоқты бастауыш мектебінің
бастауыш сынып мұғалімі
Қазақ тілі
4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Келер шақ
Сабақтың мақсаты:.
Білімділік: Келер шақ қимылдың, іс-әрекеттің сөйлеп тұрған сәттен,
мезгілден кейін болатын білдіретіндігін түсіндіру.
Дамытушылық: Мәтіннен етістіктерді тапқызып, олардың қай шақта, қай жақта
тұрғанын анықтау арқылы зейіндерін, есте сақтау қабілеттерін
дамыту.
Тәрбиелік мәні: Сабақ барысында отансүйгіштікке, еңбекқорлыққа тәбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу
Көрнекілік: кестелер
Қолданылатын технология: СКТ
Сабақтың типі: бекіту
Сабақтың жоспары
І Ұйымдастыру
а) Психологиялық дайындық
Айналаға алақанмен
Жылылықты шашайық.
Сәттілік тілеп күлімсіреп,
Біз сабақты бастайық.
ІІ Қызығушылығын ояту
Келер шақ қимылдың, іс-әрекеттің сөйлеп тұрған сәттен, мезгілден кейін, яғни алдағы уақытта болатынын білдіреді.
ІІІ Мағынаны тану
1- жаттығуда мәтінді түсініп оқиды. Мәтіннен келер шақ етістіктері кездесетін сөйлемдерді көшіріп жазады. Етістіктердің қай жақта, қай шақта тұрғанын атайды.
Қоңырланады сөзін жекеше, көпше түрде жіктеп жазады.
2- жаттығудағы берілген етістіктерді үш шақта жазады.
IV Сергіту сәті
Қайырлы таң достым,
Күлші кәне, достым,
Қайырлы күн болсын!
Бүгінгі күн міне,
Күлші қане, досым,
Сәттілікке толсын!
3- жаттығудағы жұмбақты жатқа жазады, етістіктерді тауып, үш шақта жазады. Толады, болады.
Шешуі: қар
4- жаттығуда сөйлемдерді көшіріп жазады, етістіктердің астын сызады. Оларды өзара салыстырады.
6-жаттығуда сөйлемдерді ретімен орналастырып, мәтін құрастырады. Мәтін не туралы? Мәтінге ат қояды.
V Ой толғаныс:
Өткенді пысықтау
Сабады, құлады сөздеріне сөзсазындық талдау жасату.