Сабақ: 130 Күні: 21.02.2017ж Сынып:1 | Қатысқан оқушылар саны: 27 Қатыспаған оқушылар саны:1 |
Сабақтың тақырыбы: | Кейіпкерлерді сипаттаймын. Ё дыбысы мен әрпі. |
Осы сабақтың оқу мақсаттары: | 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.2.9.2 Дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ё қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу. 1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау. 1.1.2.1 Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтау. |
Сабақ мақсаттары | |
Барлығы: әріпті таниды, ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіреді; мәтін иллюстрациясы бойынша сұрақтар қоя біледі немесе қойылған сұраққа жауап береді; Көбі: Сөйлемді бас әріптен бастап жазады, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қояды; Кейбірі: Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолданады. |
|
Бағалау критерий лері | Буындап оқиды, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды, түсініп оқиды. Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратады және дұрыс дыбыстайды. Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтайды. |
Дескриптор | Буындап оқыды, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқыды, түсініп оқыды. Сөздегі дыбыс түрлерін ажыратты және дұрыс дыбыстады. Мұғалімнің көмегімен мәтінде кім (не) туралы айтылғанын анықтады. |
Тілдік мақсаттар | Фуникулёр – фуникулёр –funikuler; актёр – актёр – actor; монтёр – монтёр – fitter; дирижёр – дирижёр – conductor. |
Пәндік лексика және терминдер : | Буын, сөз, мағыналас сөздер, маынасы қарама-қарсы сөздер, өзге тілден еңген сөздер. |
|
Бұған дейін меңгеріл ген білім | 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңында тиісті тыныс белгілерін қою. 1.2.2.1 Мәтінде автор кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар | Ресурстар | Бағалау |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз. Сыныбымыз тап-таза Бор да дайын тақтада. Ойымызды жинақтап, Отырайық партаға. /Б.Бөрiбаев/ – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! | | Шаттық шебері |
Сабақтың ортасы Қолдану Біледі Түсінеді Тыңдалым Оқылым | Алдаркөсе, Ертөстік, Желаяқ, Толағай суреттерімен топтастыру. Үй тапсырмасын пысықтауға топтарға тапсырмалар тарату І топ: «Алдаркөсе» Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой. Әжем о... ойды. Бұлт қо...ланды. Ыдысқа су құ... керек. Берілген сөздерге дыбыстық талдау жаса. ою, қою, құю. Суреттің орнына тиісті сөзді жаз. (Аю), түлкі, қасқыр – үшеуі жарысты. ІІ топ: «Ертөстік» Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой. Әдемі о... салдым. Әкем ағаш и...ді үйретті. Біз «Жеңімпаз а...» әңгімесін оқыдық. Берілген сөздерге дыбыстық талдау жаса. Ою, ию, аю. Суреттің орнына тиісті сөзді жаз. Аралар (аю)-ды шаға бастады. ІІІ топ: «Желаяқ» Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой. Оқулықты орнына қо... керек. Ақ а... суда. Жерге алаша жа... керек. Берілген сөздерге дыбыстық талдау жаса. Қою, аю, жаю. Суреттің орнына тиісті сөзді жаз. Араларға таланған (аю) тез жүгірді. ІҮ топ: «Толағай» Көп нүктенің орнына тиісті әріпті қой. Жидек жи... керек. Садақ и... білемін. Анам о... қи...ды үйретті. Берілген сөздерге дыбыстық талдау жаса. Жию, ию. Суреттің орнына тиісті сөзді жаз. Қорбаңдаған (аю) аранаң ұясын бұзып кетті Балалар, сендер Алдаркөсе, Ертөстік, Желаяқ және Толағай топтары деп топтасып отырсыңдар. Ал бұл кісілер кімдер? (Кейіпкерлер) Жарайсыңдар. Ертегі, аңыз, хикаялардағы кейіпкерлерді мультхикаяда, кинода олардың ролін кімдер сомдайды? (Актерлер) Актер сөзінде бізге таныс емес қандай дыбыс естіледі? (Ё) Бүгін Ё дыбысы және әрпімен танысамыз. Кәне, бәріміз орта дауыспен, хормен созып айтып көрейікші. (Ё) әрпі й+о дыбыстарының қосындысынан тұрады, екі дыбыстың қосарлануынан жасалғанымен, бір әріппен таңбаланады. (Ё) әрпі сөздің басында, ортасында, соңында келе береді. «Қамажай» келіпті қонаққа. Кәне Қамажай бізге бүгінгі сабақта қандай жаңа сөз алып келгенін көрелік. №1 тапсырма (Фу-ни-ку-лер, ак-тер, ди-ри-жер) Оқулықтағы жаңа сөздерді оқиық. Фуникулер сөзін бұрын соңды естідіңдер ма? Жоқ. Олай болса экранға назар аударыңдар. Көктөбеге арқанмен тартылған вагон арқылы көтеріледі. Мұндай аспажолды фуникулер деп атайды. «Фуникулер» мәтінін оқиық. Көктөбеге немен көтеріледі? Фуникулер. Орыс тілінде – Фуникулер, ағылшын тілінде – funikuler. Жарайсындар балалар. «Ойлан, тап» №2 тапсырмадағы мәтінмен танысады. - Мәтінде біз бүгін танысып отырған жаңа сөз - Актер. Актёр – актёр – actor. - Қалай ойлайсыңдар, актер қай аңның рөлін ойнады? Сол аңды сипаттап көріңдер. (Әр топ талқылайды. Актердың сомдаған рөлін тауып бояу.) «Кім жылдам?» Оқулықтағы №3 тапсырма бойынша сұрақтарға жауап беру. Актер кім? Кейіпкердің рөлін сомдаушы. Қандай актерлерді білесіңдер? Асанәлі Әшімов, Есболған Нұрдәулет, Жұмабай Абылай. Жарайсындар, балалар. | Топтық жұмыс Үлестірме қағаздар Үлестірме тапсырмалар Бейнежазба(монтер) (Ё) Кеспе әріп й, о, + таңбасы. Қамажай Оқулық Бейнежаз-ба Слайд актерлер-дің суреттері топтық жұмыс Топтық жұмыс | Асықтар Фишка лар теңгелер |
Сергіту сәті 1 минут | Бейнежазба | Сергіту сәтіне арналған жинақ | |
Қызықты тапсырма Аяқталуы | Ё әрпін жазып үйренейік. Қаламдарыңды қолдарыңа алыңдар, бірінші қолымызды ауада жазып жаттырайық. Жоғарыдан төмен қарай, оңнан солға қарай, екі жарты шеңбер жазамыз. Бастырамыз, жазамыз. «Кел, ойнайық» 105-беттегі №4 тапсырманы кім оқиды? Таяқша бар қолында, Кімді айттым ойымда? (Дирижер) Экранға назар аударыңдар (дирижёр – дирижёр – conductor) | Оқулық, дәптер. Ё әрпін жазу үлгісі Дирижер туралы бейнежаз ба | |
Сабақтың соңы | Рефлексия Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау Оқушылар «Еркін микрофон» әдісі бойынша сабаққа кері айланысты ауызша айтады. Кері байланыста оқушылар өз топтарының жұмысымен бірге басқа топтың да жұмыстарын бағалайды және ұсыныстарын береді. | Микрафон | |
Соңы Бағалау | Оқушының алған білімдерін нақтылау. Рефлексия: Бағдаршам | Кері байланыс парағы | |
Қосымша ақпарат |
Саралау Қабілетті оқушыға тапсырма: | |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер еңгіздім және неге? | |
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсету (оқыту мен оқуға қатысты) Тапсырма орындау 2. Рефлексия |