- Балалар, б?гін бізде ерекше к?н. Себебі бізге ?стаздар ?она??а келіп отыр. Біз ?з білімімізді к?рсетуіміз керек. Ол ?шін б?гін сендер 4 топпен (?ыс, к?ктем, жаз, к?з) ж?мыс жасайсы?дар. Саба??а дайынсы?дар ма?
Саба??а біз даярмыз,
Жал?аулы?ты ?оямыз.
?здік о?ып ?р?ашан.
Кіле? бестік аламыз.
Ба?алау туралы айту. Топ басшылары балаларды? жауабына ж?лдызша беріп отырады, саба? со?ында ж?лдызшалар саналады.
Саба?ты? та?ырыбы шы?ады: «?арды? басы бола ма?»(слайд)
3.Ма?ынаны тану.
К?кімбек Салы?ов туралы ??гімелеу.
К?кімбек Салы?ов 1932 жылы б?рын?ы К?кшетау облысы Володар ауданыны? Сырымбет ауылында д?ниеге келген. К. Салы?ов к?птеген ?ле?дер жина?ыны? авторы. Оны? «Сыр» деген ал?аш?ы жина?ы 1970 жылы жары? к?рді. А?ынны? кітаптары орыс, ?ыр?ыз, ?збек тілдеріне аударылды.
?ле?ді м?нерлеп о?у.
Хормен о?у. ?р топ 1 шума?тан о?иды.
С?здік ж?мысы
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«?арды? басы бола ма? ?дебиеттік о?у 2 сынып»
Сабақтың тақырыбы: Қардың басы бола ма?
Сабақтың мақсаты: Өлең мазмұны арқылы жыл мезгілдерінің ерекшелігі туралы түсініктерінің кеңеюіне жағдай туғызу.
Күтілетін нәтижелер:Пәндік нәтиже: Қыс туралы түсініктерін кеңейту. Уақыт, жаратылыс, табиғат туралы ұғымдарының кеңеюіне мүмкіндік жасау. Жүйелі іс-әрекет нәтижесі: Мәнерлеп оқу дағдыларын, көркем сөзбен сөйлеу, тілін, дүниетанымдарын кеңейтуарқылы өз беттерімен ізденуге үйрету. Тұлғалық нәтиже: Оқушыларды бірлесе жұмыс істеуге, өзара сыйласуға тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі:интерактивтік тақта, жыл мезгілдерінің суреттері, жыл маусымдарының кестесі, оқулық.
Қолданылатын стратегиялар: топтастыру, «Бес жолды өлең».
Сабақ түрі: аралас сабақ.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі. - Балалар , бүгін бізде ерекше күн. Себебі бізге ұстаздар қонаққа келіп отыр. Біз өз білімімізді көрсетуіміз керек. Ол үшін бүгін сендер 4 топпен (қыс, көктем, жаз, күз) жұмыс жасайсыңдар. Сабаққа дайынсыңдар ма? Сабаққа біз даярмыз, Жалқаулықты қоямыз. Үздік оқып әрқашан. Кілең бестік аламыз.
Бағалау туралы айту. Топ басшылары балалардың жауабына жұлдызша беріп отырады, сабақ соңында жұлдызшалар саналады.
Үй тапсырмасын қайталау.
2.Қызығушылықты ояту. - Көктемді неге асыға күтеміз? Өз ойыңды білдір. Жеке, жұпта, топта талдау. Топтардың жұмысын тыңдау. - Көктемде қар жауа ма? - Оны білу үшін мына тапсырманы орындайық. Тапсырма. Теңдік тура болатындай жақша қой:1-топ: 11-2+3=12 2-топ: 8-6-3=5 3-топ: 15-9-3=9 4-топ: 10-6+7=11 Сабақтың тақырыбы шығады: «Қардың басы бола ма?»(слайд)
3.Мағынаны тану. Кәкімбек Салықов туралы әңгімелеу. Кәкімбек Салықов 1932 жылы бұрынғы Көкшетау облысы Володар ауданының Сырымбет ауылында дүниеге келген. К. Салықов көптеген өлеңдер жинағының авторы. Оның «Сыр» деген алғашқы жинағы 1970 жылы жарық көрді. Ақынның кітаптары орыс, қырғыз, өзбек тілдеріне аударылды. Өлеңді мәнерлеп оқу. Хормен оқу. Әр топ 1 шумақтан оқиды. Сөздік жұмысыКүртік қар – беті қатқан, жаяу жүргенде ақсақ ойылатын қалың қар.
- Қардың ұзақ жатуынан әжей неліктен қорқады? Топтарға тапсырма: 1-топ: Өлеңді рөлге бөліп оқу. 2-топ: Өлең мазмұнын өз сөзімен айту. 3-топ: Тақырыптағы сұраққа жауап беру: «Қардың басы бола ма?» 4-топ: Өлең мазмұны бойынша басқа топтарға сұрақтар қою. - Ең алғашқы қар жауған күнді есіңе түсір, ауызша сипаттап бер.
Керек дерек:Жыл басы Наурызды ел асыға күткен. Қиыншылығы көп қыстан малды аман шығарамын ба деп, қардың қай кезде кетерін болжаған.Күнтізбе бойынша 14 наурыз күні қыс бойы атты кісіні көтеріп қар бетінде жатқан құмалақ өз салмағымен батса, жаз тез шығады дескен. «Қардың басын қар алар» деген сөз өліараға, яғни 26-28 наурызға келетін сияқты. Ол күндері жапалақтап қар жауып, іле еріп, не жаңбыр сіркірейді. Бұл қарды ел «құсқанаты» деп атаған, 14 наурызда «жаз жұлдызы» туған.Сергіту сәті ретінде топтар арасында жарыс ұйымдастыру. Сұрақтарды топ басшылары таңдайды. Сұрақтың жеңіл не ауырлығына сәйкес ұпай сандары көрсетілген. Қай топ көп ұпай жинаса, жеңгені. «Бәйге» ойыны: 10 – Далада не жауып тұр? 20 – Қардың басын не алар? 30 – Жауабына нанбай кімнен сұрады? 40 - Қардың басын қашан сезесің? 50 - Ненің басы мен аяғы бар? 60 – Өлеңдегі оқиға жылдың қай кезінде болған? 70 – Сенің ойыңша бала сұрағына жауап ала алды ма? 3. Ойтолғау. 4 топқа тапсырма беру. 1-топ: Қысқы ойындар туралы сурет салу. 2-топ: Қардың жақсы, жаман жақтарын кестеге толтыру. 3-топ: Аққала жасап, соның атынан әңгіме құрастырады. 4-топ: «Бес жолды өлең» әдісі арқылы «соңғы қар» тіркесіне өлең құрастырады. 4.Сабақты қорытындылау. - Бүгінгі сабақта не үйрендіңдер? - Қыс мезгілі сендерге ұнай ма? Несімен ұнайды? 5.Бағалау. Топ басшылары өз бағаларын хабарлайды.
6.Үй тапсырмасы: Өлеңді мәнерлеп оқу. Өлеңнің бірінші шумағындағы атасының сөзінің мағынасын үлкендерден сұрастырып білу.