Сабақтың тақырыбы | Қосу мен азайту өзара кері амалдар. Ауызша есептеу |
Сабақтың мақсаты | Оқушыларға қосу амалына азайту кері амал екенін түсіндіру. Оқушылардың ауызша есептеу дағдыларын қалыптастыру |
Әдіс-тәсілдер | Шаршы әдісі, бағалау, топпен жұмыс, жұппен жұмыс, |
Күтілетін нәтижесі | А Қосуды азайтумен тексеруді үйренеді В.Есептің шартын сұрағын, шешуін, жауабын айтады, салыстырады С Ауызша есептей алады. |
№ | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Дерек көздер, көрнекілік |
1 | | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру | | |
2 | | Топқа бөлуОқушыларды топқа бөлу арқылы алдағы сабақтың не туралы болатынын пайымдату, назарларын жаңа сабаққа қарай бағыттау | Суреттер арқылы топқа бөлу | Суреттер, топ аттары жазылған парақшалар |
3 | | І Білу «Есептеу машинасы» ойыны 5+4-3+2 9+1-8-1+7, 5+0-2+7-10. 8+2-9+6-4+3-2+5-7 10-7+5+2-3-4+7-5+2 5+4-9+7-6+2+4-3+6 | Өрнектерді шеше отырып, карточкалардың көмегімен жауаптарды көрсетеді
«Шаршы» әдісімен бағалайды |
|
5 | | ІІ. Түсіну. Сол жақ сөреге 3 қызыл, оң жақ сөреге 2 көк дөңгелек қойып, жақындату. Яғни біріктіру. Демек 3+2=5. 3,2 - қосылғыштар, ал 5- қосынды. Енді кері әрекет орындау. 5 дөңгелектен 2 көк дөңгелекті алып кету. Сонда, 5-2=3. Сәйкес қорытынды жасау. «Қосылғыштан қосындылардың бірін азайтқанда, екінші қосылғыш шығады» Қосуды азайтумен тексеруге болады. Демек, азайту амалы қосуға кері амал. | Жұппен жұмыс Оқушылар өзара талқылап қосу мен азайту кері амалдар екенін ажыратып айтады. |
|
6. | | Қолдану Оқулықпен жұмыс. Есеп № 5 Топпен жұмыс Алма-30жәшік Алмұрт-40жәшік Алмұрт-10ж артық Алма-10ж кем Алмұрт-? ж Алма-? ж Ш: 30+10=40 Ш:40-10=30 Ж: 40ж алмұрт Ж: алма 30 | Топпен жұмыс Топта талқылып, ойланып, есептің шартын сұрағын, шешуін, жауабын жазады. Өзара салыстырады Бағдаршаммен бағалайды.
|
Оқулық |
7 | | Сергіту сәті | Оқушылар қимылдарын арқылы жасайды | |
8. | | ІV. Талдау Теңдіктер құру. 10,7,3 сандарын пайдаланып 4 теңдік құрастыр Шығармашылық тапсырма Тізбектің құрылу ерекшелігін анықтап, тиісті сандарды жаз. 1;9;7;15;13;21;19;...;...; Шешуі:27;25. «Ойлан, тап!» Қайыңда 4 бұтақ. Әр бұтақта тағы 4 бұтақтан. Ол бұтақтарда 4 алмадан. Барлығы неше алма? | Жеке жұмыс Теңдіктер құру. 10,7,3 сандарын пайдаланып, 4 теңдік құрастырады
«Шаршы» әдісімен бағалайды | Топшамалар |
9. |
| V. Жинақтау №3 Ауызша орындалды 20,21,22,23,24,25,26,27,28,29 20-ең кіші, 29-ең үлкен 20-2онд.0бірл. 29-2онд.9бірл | Берілген сандарды ондықтары мен бірліктерін атайды
«Шаршы» әдісімен бағалайды |
|
10. |
| VІ. Бағалау Бүгінгі сабақ сендерге түсінікті ме? Түсінбеген, сендерге қиындық тудырған сұрақтар бар ма? | Оқушылар бағдаршам көтеру арқылы бүгінгі сабақты бағалайды | Бағдаршам |
11. |
| Үйге тапсырма Есеп №5 |
|
|