Күні: 28.12.16
4 «А» сынып
Қазақ тілі Сабақ № 64
Мұғалім: Шайнышева А.Қ
Сабақтың тақырыбы: Зат есім. 1-6 жаттығулар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік Сөз таптары туралы білімдерін пысықтау. Зат есім мен зат есімнің түрлерін қайталау. Жекеше‚ көпше‚ жалқы‚ жалпы зат есімдер туралы білімдерін пысықтау.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, сөздік қорын дамыту, сөйлеу, әңгімелеу дағдысын жетілдіре отырып, мәнерлеп сөйлеуге, әдемі жазуға, өз бетінше жұмыс орындауға дағдыландыру.
Тәрбиелік: Ұжымда өзін-өзі ізгілікке тәрбиелеуге дағдыландыру.Зеректікке, ұқыптылыққа, адалдыққа баулу. Көркем жазу арқылы әсемдікке тәрбиелеу.
Сабақтың типі: Оқушылардың игерген білімді пысықтау сабағы.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдері: СТО технологиясының тәсілдері, түсіндіру, сұрақ-жауап,
көрнекілік көрсету арқылы түсіндіру,жарыс, ойын.
Көрнекілік: Сөйлем , суреттер, қи мақағазар
Жоспар:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасымен тексеру
ІІІ. Өткен тақырыпты пысықтау.
ІҮ. Қорытындылау, бағалау.
Ү. Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: а) Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу,психологиялық дайындық.
ә) Сабаққа әзірлігін тексеру, оқу құралдарын дайындау.
Үй тапсырмасымен жұмыс:.
Білімді жан-жақты тексеру кезеңі.
Жекеше Көпше
Жалқы есім Негізгі
Жалпы есім Туынды
Жаңа сабақ.
Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
- Сөз таптары туралы білімдерін пысықтау.
- Зат есім мен зат есімнің түрлерін қайталау.
- Жекеше‚ көпше‚ жалқы‚ жалпы зат есімдер туралы білімдерін пысықтау
Дәптермен жұмыс. Көркем жазу сәті
------------
(Қаламсапты дұрыс ұстау мен дұрыс отыру ескертіледі).
1−жаттығу.
Ертегіні түсініп оқы
Зат есімдерді тап.
Тәуелдеулі зат есімдерді тап.
2−жаттығу.
Жалқы есімдерді ата. Олардың бас әріппен жазылу себебін түсіндір
3−жаттығу. Жұмбақты оқып, шешуін тап.
Тәуелдеулі зат есімдерді тауып, түбір сөздің соңғы дыбысының өзгеру себебін түсіндір.
Екі желім −
Күйдің көрігі,
Әннің көлігі.
4−жаттығу. Сөздерді оқы.
Ұш, біл, іл, сыз, жүз, өшір
Адал, ұзын, жаңа, сұлу, таза, биік.
Бірінші жолдағы сөздер қай сөз табына жатады? Екіншідегі ше?
Осы сөздерден зат есім жасап жаз. Оларға сұрақ қой.
Бұлар қандай зат есімдер деп аталады. Неліктен?
Үлгі: Ұшқыш, .
Адалдық,.
5-жаттығумен жұмыс.
Қосымша тапсырмалар.
Мәтінді оқып, көшіріп жаз.
Мәтінде не туралы айтылған? Оған ат қой.
Зат есімдерді тап.
Мәтінді зат есімсіз оқып көр. Мәтін түсінікті бола ма?
Кит − суда тіршілік еткенімен, ешқандай да балық емес. Ол − аң, яғни сүтқоректі хайуан. Енесі балаларын сүтпен қоректендіреді. Сондай−ақ олар басқа барлық аңдар сияқты ауамен дем алады.
Жалқы есімдерді ата. Олардың бас әріппен жазылу себебін түсіндір.
Шоқан ақылды да парасатты Айғаным әжесінің бауырында өсті. Жастайынан аңыз−ертегі, өлең−жырға қанық болды. Ерте хат танып, кітап оқуды ерте бастады. Сурет салу қабілеті де ерте оянды.
Сөздерді жекеше, көпше түрде үш жақта тәуелдеп жаз.
Тәуелдік жалғауы қосылған кезде қай сөз өзгеріске ұшырады? Себебін түсіндір.
Іні, кітап, халық
Сабақты қорыту: Біз не білдік? Талқылау.
Үйге тапсырма:. 6 −жаттығу.
Оқушы білімі мен белсенділігін бағалау