http://Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары. Сабақтың мақсаты: Білімділік: Оқушылардың заттың атын білдіретін сөздер туралы білімдерін кеңейту, адамға кім? кімдер?, жануарлар мен заттарға не? нелер? сұрақтары қойылатынын еске түсіру; Дамытушылық: Заттың атын білдіретін сөздерді ажырата алу біліктерін, танымдық қабілеттерін, сауаттылықтарын және көркем жазу дағдыларын дамыту; Оқушылардың ізденімпаздық қабілеттерін, ой - өрісін дамыту, түрлі тапсырмаларды орындау барысында іскерлік, танымдық, есте сақтау қабілеттерін арттыру, өздігінен жұмыс істеу арқылы қорытынды шығаруға машықтандыру. Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, топпен бірлесе жұмыс жасап, өз бетінше тапсырмаларды орындап, нәтижеге жете білуге тәрбиелеу, мамандық иелеріне деген құрмет пен алғыс сезімдерін ояту;. Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты түсіндіру Сабақтың типі: ашық сабақ Сабақтың формасы: топтық, жұптық, жеке.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі "Сөз таптары"»
Сабақтың тақырыбы: Сөз таптары.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың заттың атын білдіретін сөздер туралы білімдерін кеңейту, адамға кім? кімдер?, жануарлар мен заттарға не? нелер? сұрақтары қойылатынын еске түсіру; Дамытушылық: Заттың атын білдіретін сөздерді ажырата алу біліктерін, танымдық қабілеттерін, сауаттылықтарын және көркем жазу дағдыларын дамыту; Оқушылардың ізденімпаздық қабілеттерін, ой - өрісін дамыту, түрлі тапсырмаларды орындау барысында іскерлік, танымдық, есте сақтау қабілеттерін арттыру, өздігінен жұмыс істеу арқылы қорытынды шығаруға машықтандыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды шапшаңдыққа, топпен бірлесе жұмыс жасап, өз бетінше тапсырмаларды орындап, нәтижеге жете білуге тәрбиелеу, мамандық иелеріне деген құрмет пен алғыс сезімдерін ояту;. Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты түсіндіру Сабақтың типі: ашық сабақ
Сабақтың формасы: топтық, жұптық, жеке.
Әдіс-тәсілдер: Венн диаграммасы, бес жолды өлең, кластер, ой қозғау, АКТ.
Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз. Бас иеміз, құрметпен, Баршаңызға біз
Оқулық, қалам, стикер.
2 мин.
Психологиялық ахуал
Оқушыға жүректің суретін беріп тілек айту.
М: Сәттілік тілеймін
Бір-біріне жүректі беріп тілек айтады
Қатырма қағаздан жасалған жүрек
Көтеріңкі көңіл-күй
Үй тапсырмасын сұрау
3 мин.
АКТ.
Өзін-өзі бағалау.
Сөз құрамы туралы білімдерін бекіту.
Үй тапсырмасы: Ережелерді жаттау. Өткен материал бойынша қима қағазға жазылған сұрақтарды таратады.
(Сұрақ жазылған 6 қима қағаз арқылы )
1.Сөз дыбыстардан және.. ..құралады
2.Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағынасы бар бөлігін....... дейміз.
3.Түбірге қосылған бөлшекті..... дейміз
4.Сөздің түбіріне жалғанғанда, оның мағынасын өзгертетін қосымшаны....... дейміз.
5.Түбір сөзге жұрнақ қосылу арқылы жасалған сөзді......сөз дейміз
6.Сөздің мағынасын өзгертпей, түбірге жалғанатын қосымшаны ...... дейміз.
1) Оқиды, сөйлемдерді аяқтайды.
2) Тақтадағы үлгі бойынша тексереді
3)Критерий бойынша
өздерін бағалайды.
Кима қағаз
1 слайд АКТ
Критерий :
Мінсіз орындалған жұмыс- 5ұпай.
Бір қате не түзету болса-4үпай.
Екі қате-3 ұпай.
№1 бағалау парағы
Еске түсіреді қайталайды.
Сұрақтарға жауап бере отырып, ережені толықтырады.
3 мин.
Операциялық кезең
Сабақтың тақырыбын ашу
Ой қозғау
Слайдта берілген сұрақтар қандай ой туғызады?
Жетекші сұрақтар қою. Қалай ойлайсыңдар, кім? не?деген сұрақтарды қай кезде қолданамыз?
Топ ішінде ойланады, өз ойларын айтады, бөліседі. Әр топтан бір оқушы жауап береді.
2 слайд
Сабақтың тақырыбына шығады
2мин.
Мақсат қою
Сөз таптарын сөйлемде ажырата білу.
- Заттың атын білдіретін сөздер туралы түсініктерін кеңейту мақсатында жаттығулар орындау.
Не білеміз? Нені үйренуіміз керек?
Кім? не? деген сұраққа жауап беретін сөздер айтады
Кім? не? деген сұраққа жауап беретін заттың атын білдіретін сөздерді қолданады.
1тапсырма
Топтық жұмыс
7 мин.
СТО.
Оқыту үшін бағалау.
Көшбасшы-лық.
Заттың атын білдіретін сөздерді білу.
Бірінші баған мен екінші бағанды салыстырып, қарамен жазылған сөздерге назар аударту.
1)Әр топқа көңіл бөлу
2)Сұрақтар қою
Не білдік?
Топтық жұмыс жасайды бір-бірімен ақылдасады, салыстырады, дәлелдейді, нәтиже шығарады , өз ойын ашық айтады.Тақта алдында жұмыстарын қорғайды.
«Бас бармақ» әдісі арқылы әр топтың жұмысын бағалайды.
Нәтижені бағалау параққа жазу
3 слайд
және әр топқа кеспе қағаз
А-3 қағазы, маркерлар
4 слайд
№1 бағалау парағы
Салыстыру
Кім?не? сұрақтарын дұрыс қоя біледі
Ереже шығарады
Өз ойларын дәлелдейді.
Дәптермен жұмыс
3 мин.
Жас ерекшелігіне сай оқыту
Көркем жазу / С, с/ әріптерін.
Тақтаға күнді жазу, оқушылардың дұрыс отыруын бақылау.
Көркем жазу үлгісін ұсынады.
-Балалар, енді дәптерімізді ашайық, Тап-таза етіп жазайық,-бүгінгі күнді
Дұрыс отырады , ауада жазады, дәптерге көшіреді.
Көркем жазу үлгісі, кеспе қағаз
Еске түсіреді, әдемі , таза жазады.
2 тапсырма
Топтық жұмыс
7 мин.
Диалогтік оқыту.
(зерттеуші-лік әңгіме)
Кім?не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді білу
Суреттер бойынша зат атауларын топқа бөле алу
Әр топқа көңіл бөлу. Суреттер мен кеспе қағаздарды тарату.
Оқулықтағы тапсырма:126 беттегі 1-жаттығу
1.Суреттер бойынша бірінші топ суреттегі заттарды атап, зат атауларын топқа бөліп жазады
Адамдар:
Жануарлар:
Өсімдіктер:
Жиhаздар:
2. Екінші топ 2-жаттығу
Көп нүктенің орнына мамандықты білдіретін сөздерді тауып жазады.
Не? Кім? Қой қойшы Ұшақ ұшқыш Көмір кенші Қылқалам суретші Машина жүргізуші Кітап кітапханашы
3.Үшінші топ 3-жаттығу. Сөзжұмбақты шеш.Не істеді? Деген сұраққа жауап бер.
4.Төртінші топ 4-жаттығу.Екі бағанды салыстырып оқы.
Тексеру әр топтан 1оқушыдан
Бір-бірімен ақылдасады, суреттер бойынша зат есідерді қолданып, заттарды топқа бөліп жазады. Екі топ заттарының айырмашылығын ажыратады.
Әр топтан 1оқушы оқиды
.
«Бас бармақ» әдісі арқылы әр топтың жұмысын бағалайды.
Бағаны параққа жазу.
Суреттер, кеспе қағаздар,
тақта
№1бағалау парағы
Заттың атын білдіретін сөздерді қолданып сөйлем құрастырады. Бұрын алған білімдерін жаңа жағдайда қолдана алады.
Сергіту сәті
1 мин.
Оқушыларды іс-қимыл арқылы сергіту.
Интербелсенді тақтада «Биле, биле» әуенімен қимыл қозғалыс жасату
Қимылмен көрсетеді
Серігеді, сөздерге сәйкес қимылдар орындады.
Дарынды және талантты оқушыларды оқыту.
3 тапсырма
Жеке-дара
8 мин.
Тапсырма:
Орны ауысқан сөздерден сөйлемдерді құрастыр, тиісті тыныс белгілерін қой.
1)Толқын, алды, кітап.
2) Оқимын, көп, мен, ертегі.
3) Құс, киелі, аққу
Зат есім мен етістікті тауып, астын сыз.
Сөйлемдердегі сөздерді мағынасына қарай дұрыс қойып жазады.Тиісті тыныс белгілерін қояды .Сөйлемдердегі сөздердің ішінен заттың атын білдіретін сөздердің астын сызады.
Әр оқушы
тапсырманы орындаған
соң, дәптерлерімен
алмасып, дұрыс
нұсқасымен тексереді,
/ ол парақ сабақ алдында әр
оқушының партасында
теріс жабылу тұрады/.
Критерий бойынша баға шығарады.
Кеспе қағаз
Тексеру
парағы.
Критерий бойынша
бағалау парағы№2.
Шыққан бағаны №1бағалау парағына жазады
Сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін біледі. Критерий бойынша баға шығарады.
Өздерін басқарады әділ бағалауға үйренеді.
Қорытынды
6 мин
Сабақ барысында алған білімдерін жүйелеу.
Әр топтағы оқушылардың білімін жинақтау үшін тапсырма:
Семантикалық карта арқылы сөз таптары туралы алған білімдерін тексеру
Топтық жұмыс жасайды бір-бірімен ақылдасады, салыстырады, дәлелдейді, нәтиже шығарады , өз ойын ашық айтады.Тақта алдында жұмыстарын қорғайды.
А-3 қағазы
Маркерлар
Постер, стикер.
Заттың атын білдіретін сөздер мен іс-әрекетті білдіретін сөздерді , заттың санынғ сынын білдіретін сөздерді ажырата біледі.
Бағалау
Бағалау парағында қорытынды бағаларын шығаруды сұраймын.
Ұпайларын санап, топ басшылары қорытады.
№1 бағалау парағы.
Оқушылар өзін-өзі және өзара бағалау-
ға дағдылана- ды.
Үй жұмысы
1 мин
Сауаттылығын арттыру, білімдерін жүйелеу. Шығармашылық қабілеттерін дамыту.
1.Заттың атын білдіретін сөзге дыбыстық талдау жасау
2. 127 бет 5-жаттығу
3. «Қыс» тақырыбына диалог кұрастыру.
Әр оқушы таңдауы бойынша үш тапсырманың біреуін орындайды.