kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Казахский язык "Сөз таптары"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Галипақызы Гүлдана қазақ тілі сөз таптары 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Казахский язык "Сөз таптары"»

Алматы облысы,

Текелі қаласы

№2 орта мектебінің

бастауыш сынып мұғалімі

Галипақызы Гүлдана



IІІ тоқсан 40 минутқа жоспарланған қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Мектеп: Текелі қаласы №2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 1.Тындалым және айтылым

2. Оқылым

4.Тілдік нормалардың қолданысы

Бөлімше: 2.3. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру

1.5. Тыңдалған материалдар бойынша өз пікірін білдіру

4.2. Грамматикалық нормаларды сақтау


Күні: 20.04.18ж. Мұғалімнің аты-жөні: Галипақызы Г.


Сынып: 2 Қатысқандар саны:20

Қатыспағандар саны:0

Сабақ тақырыбы

Сөз таптары

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

2.2.3.1. Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

2.1.5.1. Аудио бейне жазба мазмұнына өз ойын (ұнайды, ұнамайды, себебі ...,пайдалы, пайдасыз болды, себебі ... ) білдіру.

2.4.2.3. Сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушы: Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру, мәтінге ат қою


Оқушының көпшілігі: Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөз табын атау. Кім? сұрағына жауап беретін сөздерді және не? сұрағына жауап беретін сөздерді бөлек- бөлек топтастырып жазу


Оқушылардың кейбірі: Сөздерді оқу, сөз таптарына жіктеп, үйшіктерге дұрыс орналастыру

Ойлау деңгейлері

Білу және түсіну, қолдану

Бағалау критерийлері


  1. Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар құрастырып, мәтінге ат қояды.

  2. Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөз табын атайды. Мәтіннен кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді екіге бөліп жазады

  3. Сөздерді оқып, сөз таптарына жіктеп, үйшіктерге дұрыс орналастырады.

Тілдік мақсат

(тілдік емес пәнге)


Пәндік лексика және терминдер

Сын есім- имя прилагательное- adjective

Сан есім-имя числительное- number

Зат есім-имя существительное- noun

Етістік- глагол- verb

Талқылауға арналған сұрақтар:


Ашық сұрақтар :

Шілдехана деген не?

Қандай қазақтың салт-дәстүрлерін білесің?

Жабық сұрақтар:

Сөз таптарын ата.


Құндылықтарды дарыту

Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау

Пәнаралық байланыстар

Математика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақта, https:// bilimland.kz

Бастапқы білім


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Дерексөздер/

Ресурстар



Сабақтың басы

10 минут

Оқушылармен амандасу, оқушыларды түгендеу, құрал- жабдықтарын тексеру.

Балалар, бәріміз ортаға шығып, «Шаттық шеңберін» құрайық. Қасымызда тұрған досымыздың жақсы қасиеттерін, ізгі сөздермен, көтеріңкі көңілмен, күлімдеген көзбен жеткізейік.

-Жарайсыңдар, балалар! Достарыңа деген лебіздеріңді естіп, қуанып тұрмын.

Сындарлылық теориясы арқылы үй жұмысын пысықтау.

«Кубизм» әдісі.

Мақсаты:Шаршыда жабыстырылған сұрақтарға жауап береді.

Сұраққа жауап берген оқушы смайликтер беру арқылы бағаланады.

Жаңа сабақты анықтау.

«Көбейту әлеміне саяхат»

2*5=10C

2*4=8Ө

2*6=12З

3*1=3Т

3*8=24А

3*3=9П

4*3=12Т

3*7=21А

2*2=4Р

4*5=20Ы


10

8

12

3

24

9

12


21

4

20

С

Ө

З

Т

А

П

Т

А

Р

Ы


Жаңа сабақ:Сөз таптары мағынасына қарай зат есім,етістік, сын есім,сан есім болып бірнеше сөз таптарына бөлінеді.

Зат есім-заттың атын білдіретін сөздер, кім? не? сұрақтарына жауап береді.

Сын есім –заттың сынын, сапасын білдіретін сөздер, қандай? қай? деген сұрақтарға жауап береді.

Сан есім-заттың ретін білдіретін сөздер. Қанша? неше? нешінші? деген сұрақтарға жауап береді.

Етістік –заттың іс-қимылын білдіретін сөздер. Не істеді? не қылды? қайтті? деген сұрақтарға жауап береді.

Қане оқушылар сөз таптарын үш тілде айтып көрейікші:

Сын есім- имя прилагательное- adjective

Сан есім-имя числительное- number

Зат есім-имя существительное- noun

Етістік- глагол- verb

Топқа бөлу. «Билеттер арқылы» 4 топқа бөлінеді.Оқушыларды кассадан билеттер алып, сын есім, сан есім, етістік, зат есім вагондарға бөлініп отырады.Топ ережелерін естеріне түсіреді.




Шаттық шеңберін құру



















1топ:сын есім

2-топ: зат есім

3-топ : етістік

4 топ:сан есім










Сабақтың ортасы

10 минут


Бағалау критерийі

1.Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар құрастырып, мәтінге ат қояды.









Бағалау критерийі

2. Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөз табын атайды. Мәтіннен Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді екіге бөліп жазады.










Ширату жаттығуы

3 минут






5 минут






























Бағалау критерийі

3.Сөздерді оқып, сөз таптарына жіктеп, үйшіктерге дұрыс орналастырады




3 минут














2 минут

1-тапсырма: Мәтінді тізбектей оқу, мәтінге ат қою.Топтық жұмыс

«Қар кесегі» әдісі арқылы топтағы оқушылар мәтінге байланысты бір-біріне сұрақтар құрастыру.

Ашық сұрақтар:

Шілдехана деген не?

Қандай қазақтың салт-дәстүрлерін білесің?


Дескриптор:

1.Мәтінді тізбектей оқиды.

2.Мәтінге ат қояды.

3.Мәтінге байланысты сұрақтар құрастырады.


Қ.Б:Бас бармақ әдіс арқылы топты бағалайды.Әр оқушыны смайликтер беру арқылы бағалаймын.


2-тапсырма: Мәтіннен кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөздерді екі топқа бөліп жазу. Жұппен жұмыс


Бір қозының аяғы сынып қалған екен.Қайрат қозыны аяп,үйге алып келді. Атасы оның сынығын орнына салды.Кейін қозының аяғы жазылды.


Кім?

Не?








«Әткеншек әдісі» арқылы оқушылар бір-бірін тексереді

Қ.Б. смайликтер арқылы бағалаймын.


Дескриптор:

1.Кім? не? сұрақтарына жауап беретін сөз табын атайды.

2. Кім? не сұрақтарына жауап беретін сөздерді екі топқа бөліп жазады.

«Моншақ ойыны»

Бірінші қатысушы біз зат есімге байланысты бір сөз айтады, екінші қатысушы сын есім, үшінші қатысушы сан есім,төртінші қатысушы етістікке қатысты сөздер айтады. Бесінші оқушы зат есім сын есім сан есім етістікке айтқан сөздерді қайталап айтып шығады.


3-тапсырма: Қолдану

Жеке жұмыс.

Саралаудың қарқын тәсілі арқылы

«Адасқан сөздер» ойыны. Жаттығуда сөздер жазылып тұр.

Ата, салт-дәстүр, қырық, үйренді, жеті, қызық, шілдехана, бесік, салды, үлкен, немере, жасайды, шақырды, қонақ, әже, кішкентай.

Бұлар – «Адасқан сөздер». Сендер адасқан сөздерге сұрақ қойыңдар. Бірнеше сөздің өзара ұқсас белгілеріне, оларды мағынасына қарай сұрақ қойып, топ – топқа бөліп, топтаған сөздеріңді өз үйшігіне орналастырып, жазуларың керек.


















Дескриптор:

1.Сөздерді оқиды

2.Сөз таптарына жіктейді

3.Үйшіктерге дұрыс орналастырады


Қ.Б: Смайликтер беру арқылы бағалаймын.



Сабақты бекіту. Белсенді оқытудың «қорытынды шығару және есте сақтау» әдісі саралаудың қорытынды тәсілі

«Еркін микрафон» әдісі арқылы сабақты бекітемін.


Жабық сұрақтар:


Сөз таптарын ата.


Зат есім дегеніміз не?

Сын есім дегеніміз не?

Сан есім дегеніміз не?

Етістік дегеніміз не?


Үй тапсырмасы. «Жеті қазына» ұғымына шағын эссе жазып келу.


Бағалау.

Сабаққа белсенді қатысқан білім алушыларға жинаған смайликтеріне қарай бағалаймын.

Оқулықпен жұмыс


https://www.youtube.com

«шілдехана бесік той»












Дәптермен жұмыс







































































Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия:

«Сандық, еттартқыш, қоқыс жәшігі» тәсілі

Егер бұл мен үшін керек: алтын сандық

Әліде өңдеймін: еттартқыш

Маған керек емес қызықсыз: қоқыс жәшігі


Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау-оқушы

білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақтың басында «үш тұғырлы тіл» саясатын жүзеге асыру мақсатында үш тілде амандасып,оқушыларды түгендеймін.Психологиялық ахуал тудыру арқылы білім алушылардың сабаққа зейінін аударамын. «Көбейту әлеміне саяхат» арқылы сабақтың тақырыбын ашамын.

Тапсырмалар барысында саралаудың тәсілдерін қолданамын.

1-тапсырманы орындау кезінде саралаудың «дереккөздер» тәсілі пайдаланылады. Оқушыларды ақпараттық технологияларға дағдыландыру мақсатында ғаламтордағы сілтеме арқылы видеожазбалар көрсетіледі.Сол жазбалармен жұмыс істеу арқылы балалар емін еркін өз пікірін айтуға дағдыланады.

2-тапсырма бойынша оқушылар жұптық жұмыс жасайды. Бұл тапсырмада оқушылар «әткеншек» әдісі арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.

3-тапсырмада саралаудың қарқын тәсілі арқылы «адасқан ойындар» әдісін қолданамын.

Критериалды бағалау технологиясы –оқушы бойындағы үрейленуді басады және мұғалімді «төрешілік» қызметінен босатып, оқушы бойында өзін-өзі бағалау, өз іс-әрекетіне баға беру, жауапкершілік қабілетінің дамуына ықпал етеді.

1-тапсырма бойынша оқушылар бас бармақ әдісі арқылы топты бағалайды. Дұрыс жауап берген әр оқушыға смайликтер таратылады.

2-тапсырма бойынша «әткеншек әдісі» арқылы оқушылар бір-бірін тексереді

3-тапсырма бойынша смайликтер арқылы бағалаймын.

Кері байланысқа оқушылар «Сандық, еттартқыш, қоқыс жәшігі» тәсілі арқылы сабақты қалай түсінгендері туралы кері байланыс жазады.

Қорытындылау бойынша «еркін микрафон» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын.

Партада түзу отыру, дәптерге таза жазу





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Казахский язык "Сөз таптары"

Автор: Галипақызы Гүлдана

Дата: 07.11.2018

Номер свидетельства: 484110
