kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қазақ тілі.Сан есім 4сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сан есім.

Сан есім туралы түсінеді.

Сыни ойлау даму қабілеттерін дамытады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қазақ тілі.Сан есім 4сынып»



Пәні

Әдебиеттік оқу

Мерзімі

22. 02. 17

Сыныбы

4

Сілтеме

Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар, оқулық

Сабақтың тақырыбы

Жазғытұрым

Сабақтың мақсаты

1.Өлеңнің мазмұнын түсінеді, сипаттайды . 2.Мағыналы, толық сөйлеу дағдысын дамыту. 3. Топта өзін-өзі реттеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі

Жаңа сабақ

Сабақтың түрі

Меңгеру

Әдісі

Диалогтік оқыту. Топтық жұмыс. Инсерт. Әдеби үйірме

Ресурстар

Тақта, бор, оқулық

Табыс критерии

Түйінді ой шығару

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Уақыты

Оқу белсенділігін арттыруда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.


Сәлемдесу. Дайындықты тексеру. Тақырыптың құндылығын анықтау.

Өз ойын қосады.


Білу

5 минут

Түрткі сұрақ

-Жазғытұрым деген не?

-Ол туралы не білесіңдер?

Топтастыру жасайды


Түсіну

3 минут


Жазғытұрымды сипаттау

Мысал келтіреді


Қолдану

10 минут

Инсерт

73-75 бет. Өлеңді тізбектеп оқимыз

Білетін, білмейтін сөздерді анықтайды


Талдау

5 минут

Әдеби үйірме


1 топ: баяндаушы

2 топ: сұрақ қоюшы

3 топ: суреттеуші - сипаттау

4 топ: зерттеуші – неге олай болды?

5 топ: дәнекерлеуші – барлық ойды қорытады

Өз ойын айтады.


5 бал

Жинақтау

15 минут

Кесте

Табиғат құбылысы Оның өзгерісін білдіретін етістік

Топпен жұмыс жасайды

5 бал

Бағалау

2 минут

5 саусақ

-Жаздың пайдасы бар ма, зияны бар ма?


Жауап береді, өз ойын дәлелдейді.

Бал санайды.

10 балл -5

9-7 балл -4

6-4 балл- 3

3-1 балл - 2

Үй жұмысы

1 минут


73-75 бет






Пәні

қазақ тілі

Мерзімі


Сыныбы

4

Сілтеме

Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар, оқулық

Сабақтың тақырыбы

Сан есім

Сабақтың мақсаты

1.Сан есімді басқа сөз таптарынан ажыратады, сөйлемнен табады . 2.Сыни ойлау қабілеттерін дамыту. 3. Топта өзін-өзі реттеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі

қайталау

Сабақтың түрі

пысықтау

Әдісі

Диалогтік оқыту. 5 жолды өлең. Жұптық жұмыс. Ойын « Санды тап». Т-кестесі. Топтық жұмыс. 6 қалпақ

Ресурстар

Тақта, бор, оқулық, таблица, 6 қалпақ.

Табыс критерии

Сан есім туралы түсінеді. Сан есімдерді сөйлемдерден табады. Сан есімді басқа сөз таптарынан ажыратады. Сан есім туралы ойын жинақтайды. Сан есімнің қажеттілігін бағалайды.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Уақыты

Оқу белсенділігін арттыруда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.


Сәлемдесу. Дайындықты тексеру. Тақырыптың құндылығын анықтау.

Өз ойын қосады.


Білу

5 минут






3минут




5 минут







3 минут


Диалогтік оқыту


5 жолды өлең



Жұптық жұмыс



Көркем жазу. Өздік жұмыс





Диалогтік оқыту

Сандар туралы бейнетаспа

-Сын есім деген не?

-Ол қандай сұрақтарға жауап береді?

-Сын есім нені білдіреді?

-Сын есім туралы 5 жолды өлең құрастырайық


Үй жұмысын тексеру



Дд

До да де ди дл дм





-Д қандай дыбыс?


-Бейнетаспада не туралы айтылған?

Сұрақтарға жауап береді



5 жолды өлең құрастырады



Кітаппен тексеру



1, 2, 3, 4, 5 буынды сөз жазу.






Жауап береді.


Мұқиятп, қорытынды жасайды.

Қолмен белгі беру


Әр дұрыс жолға 1 бал, барлығы 5 бал

Қатесіз, әдемі жазылса 5 бал.

Қатесіз, әдемі жазылса, әр сөзге бір балдан, барлығы 5 бал.

Түсіну

3 минут

Диалогтік оқыту


-Сан деген не?

-Оны қай пәнде қолданамыз?

-Сандармен жұмыс істейтін мамандықтар білесіңдер ме?

-Сан есім дегеніміз не?

-Оны қай пәнде оқимыз?

-Сан есім туралы не білесіңдер? (есептік және реттік)

Сұрақтарын, нені білдіретінін, түрлерін анықтайды.

Қолмен белгі беру

Қолдану

10 минут

Ойын « Санды тап»




Т-кестесі




Өздік жұмыс

78-бет 1-жаттығу Мен мәтінді оқимын, оқушылар болса, сан есім бар болса, шапалақ ұрады.



2- жаттығу




5-жаттығу

Сан есім естісе, шапалақ ұрады.





Сан есімдерді 1 бағанға, басқа сөз таптарын 2 бағанға жазады.



Сандарды жазбаша түрінде жазады.

Барлық 5 сан есім айтылғанда шапалақ ұрса, 5 бал

9 сан есім жазылса, 9 бал


Қатесіз, әдемі жазылса 5 бал

Талдау

2 минут

Мен бастаймын,

сендер – аяқтаңдар.

Ер бір рет өледі. Қорқақ мың рет өледі.

Жүз сомың болғанша, жүз досың болсын.

Жеті рет өлшеп, бір рет кес.

Елу жылда-ел жаңа.

Сегіз қырлы, бір сырлы жігіт бол.

Бір тал кессең, мың тал егу керек.

Сан есім бар мақал-мәтелдерді жалғастырады.


Әр дұрыс жауапқа 1 бал

Жинақтау

9 минут

Топтық жұмыс. 6 қалпақ

Әр топтағы оқушылардың рөлдерін анықтайды.

Сан есім туралы ойларын жинақтайды.

Спикердің сөзі әр қалпақтың мәнін ашып, дәлелдесе, 3 балл

Бағалау

2 минут

Диалогтік оқыту

-Сан есімді білу керек пе?

-Неліктен?

Жауап береді, өз ойын дәлелдейді.

Бал санайды.

28-27 балл -5

26-20 балл -4

19-14 балл- 3

13-1 балл - 2

Үй жұмысы

1 минут


Күнделікті енді ашайық
Үй тапсырмасын жазайық.

Сан есімнен алған білімді,
Ұмытпай есте сақтап алайық.

79-бет 4-жаттығу

Күнделікке үй жұмысын жазады.






















Пәні

Әдебиеттік оқу

Мерзімі

12. 05. 17

Сыныбы

4

Сілтеме

Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар, оқулық

Сабақтың тақырыбы

Гонзик латын тілін қалай үйренді

Сабақтың мақсаты

1.Мәтіннің мазмұнын түсінеді, сипаттайды . 2.Мағыналы, толық сөйлеу дағдысын дамыту. 3. Топта өзін-өзі реттеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі

Жаңа сабақ

Сабақтың түрі

Меңгеру

Әдісі

Диалогтік оқыту. Топтық жұмыс. Инсерт. 6 қалпақ

Ресурстар

Тақта, бор, оқулық

Табыс критерии

Түйінді ой шығару

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Уақыты

Оқу белсенділігін арттыруда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.


Сәлемдесу. Дайындықты тексеру. Тақырыптың құндылығын анықтау.

Өз ойын қосады.


Білу

5 минут

Түрткі сұрақ

-латын тілі деген не?

-Ол туралы не білесіңдер?

Топтастыру жасайды


Түсіну

3 минут


Латын тілін сипаттау

Мысал келтіреді


Қолдану

10 минут

Инсерт

167-171 бет. Мәтінді тізбектеп оқимыз

Білетін, білмейтін сөздерді анықтайды


Талдау

5 минут

Диалог


- Латын тілі өмірде керек пе?


Өз ойын айтады.


5 бал

Жинақтау

15 минут

6 қалпақ

Ақ түс таза қағаз беті сияқты алалықсыз және объективті. Фактілер,ақпарат, сұрақтар негіз болады. Қандай ақпаратымыз бар? Айтылған пікірді растайтын немесе жоққа шығаратын қандай фактілер бар? Қандай ақпарат қажет? Жетіспейтін ақпаратты қалай аламыз? Қандай сұрақтар қойып, жауап алуымыз керек?

Қызыл түс ашуды, шиеленісті білдіреді. Қызыл қалпақта адамды эмоциялар, сезу, сезімдер билейді. Осыған байланысты менде қандай сезімдер туындайды? 

Сары түс – күн көзінің, тіршілік түсі. Сары қалпақтағы адам оптимизмге толы, ол артықшылықтарды іздестіреді. Не себептен осыны істеу керек? Артықшылықтары қандай? Бұл кім үшін пайдалы? Артықшылықтар қалай пайда болады? Осының пайдалы жақтары бар ма? Қандай жағдайларда бұл пайдалы болады?

Қара түс – қараңғылық, қаһарлық, бір сөзбен айтқанда – суық. Қара қалпақта адам қауіптілік танытады. Бұл көмектеседі ме? Қандай қателер бар? Кемшіліктері қандай? Бұл идея жүзеге аса алады ма? 

Жасыл қалпақ – өсімдіктердің, молшылықтың, табыстылықтың түсі. Жаңа идеялар туындап, шығармашылық бастауын алады. Осы жағдайда не істей аламыз? Баламалы идеялар бар ма? – деген сұрақтар туындайды

Көк қалпақ – аспан түсі. Ол ұйымдастыру және басқарумен байланысты. Неге қол жеткіздік? Болашақта не істеу керек?

Топпен жұмыс жасайды

5 бал

Бағалау

2 минут

5 саусақ

- Тілдің пайдасы бар ма, зияны бар ма?


Жауап береді, өз ойын дәлелдейді.

Бал санайды.

10 балл -5

9-7 балл -4

6-4 балл- 3

3-1 балл - 2

Үй жұмысы

1 минут


167-171 бет





















Пәні

Әдебиеттік оқу

Мерзімі

10. 05. 17

Сыныбы

4

Сілтеме

Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар, оқулық

Сабақтың тақырыбы

Атамның ертегісі

Сабақтың мақсаты

1.Мәтіннің мазмұнын түсінеді, сипаттайды . 2.Мағыналы, толық сөйлеу дағдысын дамыту. 3. Топта өзін-өзі реттеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі

Жаңа сабақ

Сабақтың түрі

Меңгеру

Әдісі

Диалогтік оқыту. Топтық жұмыс. Инсерт. Әдеби үйірме. Венн диаграмма

Ресурстар

Тақта, бор, оқулық

Табыс критерии

Түйінді ой шығару

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Уақыты

Оқу белсенділігін арттыруда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.


Сәлемдесу. Дайындықты тексеру. Тақырыптың құндылығын анықтау.

Өз ойын қосады.


Білу

5 минут

Түрткі сұрақ

-Ертегі деген не?

-Ол туралы не білесіңдер?

Топтастыру жасайды


Түсіну

3 минут


Ертегіні сипаттау

Мысал келтіреді


Қолдану

10 минут

Инсерт

160-163 бет. Мәтінді тізбектеп оқимыз

Білетін, білмейтін сөздерді анықтайды


Талдау

15 минут

Әдеби үйірме


1 топ: баяндаушы

2 топ: сұрақ қоюшы

3 топ: суреттеуші - сипаттау

4 топ: зерттеуші – неге олай болды?

5 топ: дәнекерлеуші – барлық ойды қорытады

Өз ойын айтады.


5 бал

Жинақтау

5 минут

5 жолды өлең

1. Не?

2. Қандай?

3. Не істеді?

4. Сөйлем

5. Синоним

Дәптерге жазады

5 бал

Бағалау

4 минут

5 саусақ

-Ертегінің пайдасы бар ма, зияны бар ма?


Жауап береді, өз ойын дәлелдейді.

Бал санайды.

10 балл -5

9-7 балл -4

6-4 балл- 3

3-1 балл - 2

Үй жұмысы

1 минут


160-163 бет



Пәні

Әдебиеттік оқу

Мерзімі

11. 05. 17

Сыныбы

4

Сілтеме

Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар, оқулық

Сабақтың тақырыбы

Айға алғашқы сапар

Сабақтың мақсаты

1.Мәтіннің мазмұнын түсінеді, сипаттайды . 2.Мағыналы, толық сөйлеу дағдысын дамыту. 3. Топта өзін-өзі реттеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі

Жаңа сабақ

Сабақтың түрі

Меңгеру

Әдісі

Диалогтік оқыту. Топтық жұмыс. Инсерт. Блум түймедағы

Ресурстар

Тақта, бор, оқулық

Табыс критерии

Түйінді ой шығару

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Уақыты

Оқу белсенділігін арттыруда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.


Сәлемдесу. Дайындықты тексеру. Тақырыптың құндылығын анықтау.

Өз ойын қосады.


Білу

5 минут

Түрткі сұрақ

-Ай деген не?

-Ол туралы не білесіңдер?

Топтастыру жасайды


Түсіну

3 минут

Диалог

- Сапар туралы не білесіңдер?


Мысал келтіреді, түсіндіреді


Қолдану

10 минут

Инсерт

164-166 бет. Мәтінді тізбектеп оқимыз

Білетін, білмейтін сөздерді анықтайды


Талдау

10 минут

Блум түймедағы

1 топ: жай сұрақтар - Бұл сұраққа жауап бергенде, сабаққа байланысты фактілерді атау, еске түсіру және мәтіннен бір ақпаратты айта алу.

2 топ: нақтылайтын сұрақтар - «Олай болса сен…?»

«Мен дұрыс түсінсем, онда …?», «Менің қателесуім мүмкін, бірақ менімше , Сіз осы туралы…?», «Сен шынымен, ол …?»

3 топ: тәжірибелік сұрақтар – өмірмен байланыс

4 топ: интерпретациялық сұрақтар - Неге? Неліктен?

Кейде ақталуға мәжбүрлейтін негативті қабылдануы мүмкін. Кейбір жағдайда байланыстың себеп-салдарын анықтауға бағытталады

5 топ: шығармашылық сұрақтар – Өзгертсек ше…, орын ауыстырсақ ше…, басқасын қойсақ ше… деген болжаулардан тұрады

6 топ: бағалау сұрақтар - Неге жақсы, ал жаман?»

«Неліктенайырмашылығы бар ?» Бұл сұрақтар қандай да бір құбылысты, фактілерді, жиылыстың, сабақтың, тапсырманың бағалау критерийін анықтауға бағытталған

Өз ойын айтады.


5 бал

Жинақтау

10 минут

Екі жақты күнделік

Мәтіннің ең қызық сәттерін жазыңыздар

Күнделіктің екі жағын жазады

5 бал

Бағалау

2 минут

5 саусақ

-Сапардың пайдасы бар ма, зияны бар ма?


Жауап береді, өз ойын дәлелдейді.

Бал санайды.

10 балл -5

9-7 балл -4

6-4 балл- 3

3-1 балл - 2

Үй жұмысы

1 минут


164-166 бет



























Пәні

Әдебиеттік оқу

Мерзімі

3. 05. 17

Сыныбы

4

Сілтеме

Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар, оқулық

Сабақтың тақырыбы

Солдат хаты

Сабақтың мақсаты

1.Өлеңнің мазмұнын түсінеді, сипаттайды . 2.Мағыналы, толық сөйлеу дағдысын дамыту. 3. Топта өзін-өзі реттеуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі

Жаңа сабақ

Сабақтың түрі

Меңгеру

Әдісі

Диалогтік оқыту. Топтық жұмыс. Инсерт. Сократ сұрақтары

Ресурстар

Тақта, бор, оқулық

Табыс критерии

Түйінді ой шығару

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Уақыты

Оқу белсенділігін арттыруда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.


Сәлемдесу. Дайындықты тексеру. Тақырыптың құндылығын анықтау.

Өз ойын қосады.


Білу

5 минут

Түрткі сұрақ

- Хат деген не?

-Ол туралы не білесіңдер?

Топтастыру жасайды


Түсіну

3 минут


Хатты сипаттау

Мысал келтіреді


Қолдану

10 минут

Инсерт

153-155 бет. Өлеңді тізбектеп оқимыз

Білетін, білмейтін сөздерді анықтайды


Талдау

10 минут

Сократ сұрақтары

Нақтылайтын сұрақтар

• Сіз не деп айтқыңыз келді ?

• Негізгі ойы қандай?

• Бұл немен байланысты ?

• Сіз ойыңызды басқалай білдіре аласыз ба?

• Осыған орай, сіз не айтқыңыз келді?

• Біздің проблемаға бұның қатысы қандай?

• Өз сөзіңізбен қорытындылаңыз. Сіз не айтқыңыз келді?

• Сіз мысал келтіре аласыз ба?

• Кейіпкер жақсы үлгі бола алады ма?

Болжамдарды тексеретін сұрақтар

• Сіз қандай жорамалдар жасайсыз?

• Қандай болжамдар жасайсыз?

• Оның орнына не болжауға болады?

• Меніңше, сіз _____ұсындыңыз. Мен сізді дұрыс түсіндім бе?

• Сіздің барлық пайымдауларыңыз неге негізделген?

• Сіз осы болжамдарды әділ деп бағалайсыз ба?

• Неге басқа біреу мұндайболжамдарды жасай алады?

Фактілерді тексеруші сұрақтар

• Неге сіз солай шештіңіз?

• Бұл қалай қолданылады?

• Қандай фактте күмәнданатын себептер бар ма?

• Біреу бұл көзқарасты растайтын фактілер айта алады ма?

• Бұл шешімге қандай себептен келдіңіз?

• Бұл шындық екенін біз қалай көз жеткіземіз?

Перспективаларын түсіну сұрақтары

• Сіз осымен не айтпақсыз?

• Сіз _____ былай айтқанда, осындай қорытынды жасадыңыз ба?

• Бірақ, егер бұл болса, онда нәтижесінде не шығады? Неге?

• Бұл неге әсер етуі мүмкін?

• Бұл міндетті түрде болады ма, жоқ болуы мүмкін бе?

• Қандай баламасы бар?

Түсініктілігін тексеретін сұрақтар

• Біз бұны қалай таба аламыз?

• Бұл сұрақ нені көздейді?

• Бұл сұрақты басқаша айтсаңыз болады ма?

• Бұл сұраққа мән бермесек болады ма?

• Сұрақ түсінікті ме? Біз түсіндік пе?

• Бұл сұраққа жауап беру қиын ба, оңай ма? Неге?

• Түйіні осы екеніне барлығы келіседі ме?

• Бұл сұраққа жауап бермей тұрып, басқа қандай сұрақтаға жауап беру керек?

• Бұл сұрақ қажет пе?

• Бұл ең маңызды сұрақ па?

Өз ойын айтады.


5 бал

Жинақтау

10 минут

5 жолды өлең

1. Не? Хат . 2. Қандай? 3. Не істеді? 4. Сөйлем.

5. Синоним

Дәптерде жұмыс жасайды

5 бал

Бағалау

2 минут

5 саусақ

-Құстардың пайдасы бар ма, зияны бар ма?


Жауап береді, өз ойын дәлелдейді.

Бал санайды.

10 балл -5

9-7 балл -4

6-4 балл- 3

3-1 балл - 2

Үй жұмысы

1 минут


79-82 бет

















Пәні

Әдебиеттік оқу

Мерзімі

28 04. 17

Сыныбы

4

Сілтеме

Оқу жоспары, күнтізбелік жоспар, оқулық

Сабақтың тақырыбы

Мазмұндама «Менің өмірім»

Сабақтың мақсаты

1.Мәтіннің мазмұнын түсінеді, сипаттайды . 2.Мағыналы, толық сөйлеу дағдысын дамыту. 3. Жазбаша өз ойын жеткізуді пысықтау.

Сабақтың типі

Жаңа сабақ

Сабақтың түрі

Меңгеру

Әдісі


Ресурстар

Тақта, бор, «Мазмұндамалар жинағы» Тараз 2008, 65 бет

Табыс критерии

Түйінді ой шығару

Сабақ барысы

Сабақ кезеңі

Уақыты

Оқу белсенділігін арттыруда қолданылатын әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ұйымдастыру кезеңі

2 мин.


Сәлемдесу. Дайындықты тексеру. Тақырыптың құндылығын анықтау.

Өз ойын қосады.


Білу

5 минут

Диалог

-Тақырыпты қалай түсінесіңдер?

-Адамның өмірі неден тәуелді?



Түсіну

3 минут

Диалог

-Өмір жақсы болу үшін қандай іс-әрекет жасау керек?



Қолдану

10 минут

Тыңдалым

Мәтінді оқу

Мәтінді мұқият тыңдайды


Талдау

5 минут

Диалог

-Мәтінде кім туралы айтылған?

-Жамбыл Жабаев туралы не білесіңдер?

-Сүйінбай туралы ше?

Жоспар құрастырады:

1. Шу өзені.

2. Жамбыл тауы.

3. Кең дала

4. Домбыра

5. Сүйінбай ақын


Жинақтау

20 минут

Жазылым


Мазмұндама жазады


Бағалау





жиынтық

Үй жұмысы











Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс

Скачать
Қазақ тілі.Сан есім 4сынып

Автор: Сейткулова Жансая Нурканатовна

Дата: 08.02.2018

Номер свидетельства: 455817
