Просмотр содержимого документа
«?аза? тілі. ?ткен ша? »
Сабақтың тақырыбы: Өткен шақ. Сабақтың мақсаты: 1.Біліміділік: Өткен шақ қимылдың іс-әрекеттің сөйлеп тұрған сәттен бұрын болып, істеліп кеткенің білдіретінің түсіндіру. 2. Дамытушылық: Балалардың сауытты жазу дағдыларын жетілдіру, сөз байлығын, сөйлеу мәдениетін, ойлау естеу сақтау қабілеттерін дамыту.
3. Тәрбиелік: Ізденімпаздықты, ұқыптылықты, жауапкершілікті түсіне білуге, ұжымшылдыққа, тиянақтылыққа тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдісі: түсіндіру, жаттығу жұмыстары, шығармашылық тапсырмалар орындау. Сабақтың көрнекіліктері: интерактивті тақта, суреттер, плакат. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Амандасу. Тілді жаттықтыру
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру. 30 жаттығу. Сурет бойынша әңгіме құру.
ІІІ. Сұрақ – жауап. Балалар, жылдың қай мезгілі? (қыс) Қыста ауа райы қалай өзгереді? Күн суытады, қар жауады, боран соғады, қырау түседі, аяз шымшылайды, су қатады. Енді өздерін айтып шыққан сөздерін сөз таптарының қайсысына жатады. Етістік. Етістік дегеніміз не? Етістіктің жіктеліуі? Етістіктің неше шағы бар?
ІҮ. Жаңа сабақ. Ребус шешу.
Бүгін өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы: «Өткен шақ».
Дәптермен жұмыс.
31-жаттығу (ауызша). Өлеңді мәнерлеп оқу.
Өткен шақ етістіктер, іс-әрекеттің бұрын болғанын білдіреді: оқыды, келіпті, жазыпты. Өткен шақ етістіктер не істедім? не істедің? не істеді? деген сұрақтарға жауап береді.
Мен биле ді Сен биле дім Сіз биле дің Ол биле діңіз Біз биле діңіздер Сендер биле ді Сіздер биле дік Олар биле діңдер
Сергіту жаттығу
34 жаттығу. Көркем жазу
Әңгімені көшіріп жазып, алғашқы екі сөйлемді сөйлем мүшесіне талдау. Етістіктерді тауып, қай шақ екенің айту. Аяжан атасының ауылына келді. Жолда оған Ораз кездесті. Ол Аяжанды атасының үйіне дейін апармақ болды. Аяжанның ауыр чемоданын көтеріп алды.
«Тез ойла, сөз ойла» ойынын ойнап жіберейік. І қатар. … құлындайды. (Бие) ІІ қатар. … қоздайды.(Қой) ІІІ қатар. … боталайды. (Түйе)
35 жаттығу. Екі бағандағы етістіктерді салыстырып олардың бір бірінен өзгешеліктерін дәлелдеу.