Просмотр содержимого документа
«Қазақстанның экономикасы: өткені, қазіргісі, болашағы»
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның экономикасы: өткені, қазіргісі, болашағы. Сабақтың мақсаты: Қазақстанның өткен, қазіргі кездегі экономикасы және болашақ әлеуеті туралы түсінік беру Негізгі ұғымдарға анықтама беру.Қазақстанның географиялық орнын және табиғи ресурстық әлеуетін карта бойынша сипаттау арқылы білімдерін тереңдету. Өз туған жері туралы білімдерін тереңдете келе, Отансүйгіштік қасиеттерін арттыру. Сабақты жүргізу әдіс - тәсілдері: сұрақ – жауапСабақтың көрнекілігі:Қазақстанның физикалық картасы,9 сыныпқа арналған атлас, интерактивті тақта,маркерлер,плакаттар,смайликтер Негізгі ұғымдар: Экономикалық - әлеуметтік география, экономикалық - әлеуметтік аумақтық кешендер, дәстүрлі экономика, нарықтық экономика, жоспарлы экономика, әміршілдік - таратушылық экономика, индустрияландыру, либерализация, жекешелендіру, табиғи - ресурстық әлеует, даму стратегиясы. Номенклатура: Қазақстан, Петропавл, Павлодар, Семей, Риддер, Көкшету, Ақтөбе, Орал, Түркістан, Тараз, Қарағанды, Астана, Алматы, Атырау
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық дайындығын тексеру. 2. Білім мен іскерліктерін жан - жақты тексеру кезеңі. Оқушыларғасұрақтар қою арқылы білімдерін тексеру.(картамен жұмыс) 1. Географиялық зерттеулер бойынша 2. Қазақстанның физикалық географиясы бойынша 3. Еуразия материгіндегі Қазақстанның орнын орны.
3. Жаңа материал оқулықтың мазмұнымен таныстыру. І-топпен жұмыс. Экономикалық - әлеуметтік географияның ғылыми және мектеп пәні ретінде мәнін анықтау, оның зерттеу нысанын анықтау. Экономикалық - әлеуметтік аумақтық кешендер (ЭӘАК) ұғымын беру. ІІ-топпен жұмыс.Қазақстанның шаруашылығына, оның кезеңдеріне шолу. 2 топқа тапсырма: постер қорғау; карточкалармен жұмыс Қазақстанның экономикалық - географиялық жағдайы және табиғи ресурстық әлеует. 1. 2 топқа жұмыс.Қазақстанның географиялық орналасуына сипаттама беруге талпындыру. Аумағы, бойынша д/ж алатын орны, көршілес мемлекеттері, саяси - географиялық аймағын, оның жер аумағының үлкен болуы және географиялық орналасуының артықшылықтарын анықтауға бағыттау. Басты қалалары мен әкімшілік бөлінісін түсіндіру. ЭГЖ – елдің, әлемнің экономикалық картасындағы орнын көрсетеді. ЭГЖ - ға баға беру: 2. Табиғи - ресурстық әлеует ұғымын және оның құрамы мен ерекшеліктерін түсіндіру: 1) табиғи ресурс д/з -... 2) Қолданылуына қарай..... 3) Оларды тиімді пайдалану д/з -.... 4) Табиғи ресурстарға шаруашылық баға беру:....... 5) ТР - дың аумақтық үйлесімі...........
4. Жаңа тақырыпты бекіту кезеңі . 2топқа -оқулықтағы тапсырмаларды орындау.
5. Сабақты қорытындылау кезеңі
1-топпен жұмыс. Қазақстанның орналасу жағдайының сипаты қандай? ІІ-топпен жұмыс.Оның жер аумағының артықшылығы?
6.Бағалау кезеңі
7. Үйге тапсырма беру кезеңі : «Мен өз елімнің патриотымын» эссе жазу.