Мерзімі: 01.10
Сынып: 2
Пән: қазақ тіліСабақтың тақырыбы: Ю әрпінің жазылуыСабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушыларға Ю әрпінің жазылуы және дыбысталу ерекшілігі туралы түсінік беру
Дамытушылығы : Балалардың таным белсенділігін дамыту, ойларын қорытындылау, сұрақтарға жауап беру, ойлану жүйелілігін арттыру. Әдемі, көркем жазуға қалыптастыру.
Тәрбиелігі: Оқушыларды ұйымшылдыққа, бірлікке тәрбиелеуТүрі: аралас
Әдісі: сұрақ-жауап, ойын, деңгейлік Сабақтың барысы І.Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, кезекшімен сұхбат. Құрал-жабдықтарын тексеріп шығу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
33 бет 4-жаттығуды тексеру.
-Я қандай дыбыс?
-Я қандай дыбыстардан құралған?
-И әрпінен кейін қандай дыбыс естіледі?
-И әрпінен кейін қандай әріп жазылады?
III. Мағынаны тану: «Ой қозғау»Жұмбақ
Жаздай қыдырады,
Қыстай тынығады (Аю )
-Қандай сөз шықты?
Оюдың суреті.
Оюды кімдер ояды? Қандай ою түрлерін білесіңдер?
Олай болса бүгінгі біздің жаңа тақырыбымыз. Ю әрпінің жазылуы.
-Аю және ою сөздері 2 әріппен жазылады. Ал осы сөздердің айтылуында неліктен 3 дыбыс болып тұр?
-Аю және ою сөздеріндегі ю дыбысы екі дыбыстан тұрады, йу естілгенімен ю жазылады. Ою, қартаю, еңкею, шалқаю.
Есіңе сақта! Ережемен таныстыру. Естілуі ---------- Жазылуы Айу ---------- Аю Ойу ----------- Ою Қартайу --------------- ҚартаюІV. Жаңа сабақ. Дәптермен, тақтамен, оқулықпен жұмыс.1 – жаттығу.
Тапсырмасы: Көп нүктенің орнына ю әрпін қойып жаз.
А...., о...., ұ..., жа...., то...., көрке...., үлке..., шалқа.... .2 – жаттығу. Тапсырмасы: Сурет бойынша әңгіме құрастыр. Ю дыбысы кездесетін сөзді ата.
Аю орман аралап келе жатыр еді. Ол араның ұясын көрді. Аюдың бал жегісі келді. Аю араның ұясына қолын салды
3 - жаттығу Тапсырмасы: Берілген сөздерге у әрпін қосса, қандай өзгеріс болады?
Той, үй, есей, кеңей, қартай, сарғай.
Ю әрпі қандай дыбыстардың орнына қолданылғанын айт.
Есею сөзін тағы қандай сөзбен алмастырып айтуға болады?
Сергіту сәті.
5-жаттығу.
Тапсырмасы: Жаңылтпашты көшіріп жазып, ю әрпі бар сөздердің астын сыз.
Ою, ою ойым бар-ды,
Ойналмастан ойын қалды.
Орындалмай ойымдағы
Ойылмады ою дағы.
Орашолақ, олақпын ба,
Оя алмадым оюларды.
-Ю әрпі бар сөздерде неше әріп, неше дыбыс бар?
Орашолақ, олақ деген сөздердің мағынасын қалай түсінесің?
Қарамен жазылған қатар тұрған екі ою сөзіне сұрақ қою арқылы мағынасын салыстыр.
6-жаттығу. Ребусты шеш.
Ребустардың шешуі болған сөздерде неше дыбыс, неше әріп бар?
IV. Сабақты қорытындылау.
-Бұл қандай дыбыс?
-Йу дыбысы естілгенімен, орнына қандай әріп жазылады?
V. Бағалау, мадақтау. Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды бағалап, мадақтау.VI. Үйге тапсырма беру . 35 бет 4-жаттығу.
Төменгі сөздерді көшіріп жазып, жазылуын есте сақта.
Ұю, жаю, кию, сою, жантаю, еңкею, молаю, құю, түю.