Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақ: І дыбысы
Мектеп:А.Тихоненко атындағы ОЖББМ
Күні: 24.01.2017
Мұғалім: А.А. Каймулдиева
Қатысқан:2 оқушы
Қатыспағандар
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар білуге тиісті: ойын арқылы балаларға түр-түсті ажырата білуге, балалардың логикалық ойлауын, есте сақтауын,бақылағыштығын дамыту.
Лексикалық тақырып:
Түстерді ажырату білуді үйрету
Тілдік мақсаттар:
Тіл дыбыстарын дұрыс айтуға,балаларды ұжымдыққа, тапқырлыққа, ұқыптылыққа тәрбиелеу
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
Мұғалім немен айналысады
Оқушылар немен айналысады
Ұйымдастыру кезеңі
а/сергіту сәті
б/ Артикуляциялық, демді дұрыстауға арналған жаттығулар
Қызығушылықты ояту:
а/Мен «і» дыбыстарына сөздер айтамын. Сендер сол дыбыстардың сөздің басында, ортасында, аяғында кездескенін айтыңдар.
ә/Сурет бойынша жұмыс
«Түстерді ажыратуды үйренеміз»
«Ой шақыру» әдісі
Сұрақ-жауап
1.Қыс мезгілінде неше ай бар?
2.Қыста ауа-райы қандай болады?
3.Қыста не жауады?
4.Қардың түсі қанда
ә/ қосымша ақпарат беріледі.
а/ Оқушылар сергіту сәтін барлығы бірігіп орындайды
Сәлем!,-дейміз достарға
Сәлем!-дейміз құстарға
Сәлем!-дейміз бәріне
Сәлем!-дейміз апайға
б/ «Сылақшы»
Күні-түні тыңбаған
Сән табам деп әр үйге,
Соның бәрін сылаған,
Сылақшы екен, әрине.
Жаттығуды дұрыс орындау тәсілі: ауыз кең ашық, тілдің ұшымен қатты таңдайды сылау. Бағытын өзгерте отырып, 10-15 рет қайталау.
а/ Оқушылар сөздің басында, ортасында, аяғында кездесетін «і» айтады.
Мысалы: сезім, ірімшік,, ілгіш, түлкі, кітап, ішік.
ә/ Тақтаға кітап, ілгіш, ішік, түлкі суреттері ілінеді. Сөйлем құрастырып, түстерін ажыратып Сөздерге дыбыстық талдау жасайды.
Мысалы: ілгіш
і-дауысты дыбыс, қызыл.
л-дауыссыз дыбыс, көк
г-дауыссыз дыбыс, көк
і-дауысты дыбыс, кызыл
ш-дауыссыз дыбыс, көк - текшемен белгілейміз.
«Кім шапшаң?» ойыны
Оқушылар сұрақтарға жауап айтады.
1.Үш ай ( желтоқсан, қаңтар, ақпан)
2.Суық.
3.Қар жауады.
4.Ақ
Дәптерге «і» әріпін жазады.
Сабақты бағалау: Оқушыға сабақты қорытындылау мақсатында сұрақтар қойылады оқушыны мадақтау, мадақтау.