Күні: Сынып: 1 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Мен және табиғат. Ғ дыбысы мен әрпі. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту Берілген тақырыпқа әңгімені түсініп айту Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту Өзін бағалау, сыныптастарын бағалай білу Өзара қарым қатынаста бірлікке,сыйластыққа тәрбиелеу патриоттық сезім ояту |
Сабақтың мақсаттары | Барлығы: Жаңа білімді меңгереді. Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады. |
Жетістік критерийлері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
Құндылықтарды дарыту | Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба , таныстырылым. |
Тілдік құзыреттілік | Ғ дыбысы мен әрпі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Ұйымдастыру кезеңі | Біз балдырған баламыз, Құстай қанат қағамыз. Дүниені аралап, Оқып білім аламыз. Көзді салып қараңыз, Былай қанат қағамыз Міндетіміз сабақта қандай? 1/ Білу - жаңалық 2/ Орындау -тапсырмалар 3/ Үйрену - ұғып алу,қолдану 4/ Сабақта белсенді болу - Балалар біз бүгін қызықты саяхатқа шығамыз. Айтыңдаршы біз қайда өмір сүреміз? -Біз нені басып жүрміз?- Ал жоғарыда не бар? -Аспан, ғарыш - Дұрыс балалар. - Сабақ ерекше түрде өтеді.Топ аттарын үш тілде айтып өтейік. Күн,солнце,sun. Ай,луна, moon. Жұлдыз,звезда, star. (әр топ қаншалықты белсенді жұмыс атқарса,сонша жұлдыз жолдарында жанып, ғарышта алда болады) Әр тапсырмадан кейін өздеріңді бағалайсыңдар «бағдаршам» шамдарын көтересіңдер (жасыл-бәрі түсінікті, сары -аздап түсінбедім,қызыл- түсінбедім) | Шаттық шебері Слайд 1 |
Ой қозғау | Жұмбақтар шешіп ойымызды қозғайық (әріпті жұмбақтар) 1.Оспан да өлең жаттады,Олжас та өлең жаттады. Қай әріптен басталған екеуінің аттары? 2.Қатар тұрған қос қазық,қол ұстасып,достасып.(Н) 3.Сауысқанды,сағызды,сарымсақты,сәбізді Бастап тұрған қай әріп? 4.Айда бар,Күнде жоқ. Тайда бар,Құлында жоқ. (й) 5.Қарғада бар, Көкекте жоқ. Сырғада бар, Моншақта жоқ.(Ғ) - Иә,бүгін Ғғ әрпімен танысамыз. - Әріп деген не? - Әріп дыбыстың таңбасы .- Дыбыс деген не? Дыбыстар нешеге бөлінеді? Ал дауысты дыбыс туралы не айтамыз? Дыбыстап көрейік: Ғ Ғ Ғ Қандай дыбыс? Түсінік беру. (әріпті ілу) Ғ дыбысына дауысты дыбыстарды жалғаса не шығады ? (буын) Мысалдар келтіру (ға, ғы, ғу) Суреттерді атау (хормен): са ғат, тор ғай, ға рыш, та ға, ти ін -Қай сөз артық? Ғ әрпі сөздің қай буындарында тұр? | Әріптер суреттері слайд |
Тіл ұстарту жаттығуы | - Кәне, балалар, орнымыздан тұрып тіл ұстарту жаттығуларын жасап алайық: 1.– ер, - ер, - ер Біз бо ла мыз ға рыш кер. 2.- ға, - ға, - ға Біз ұш тық Ай ға | слайд |
Мағынаны тану | - Балалар, Ай қай кезде көрінеді? Түнгі аспанды көрдіңдер ме? Әдемі, сиқырлы сияқты. Қалай ойлайсыңдар жұлдыз деген не? Олар неменеге ұқсайды? Дұрыс, балалар, біз жұлдыздарға қарағанда олар кішкентай ұсақ болып көрінеді. Өйткені олар өте биік жоғарыда орналасқан. Жарайсыңдар! Ал енді солардың арасында ең үлкен жұлдыз бар, ол қалай аталады? (Күн) Күн ол үлкен, жарқырап тұрған, ыстық шар. Ол бізге не таратады? (жарық,жылу) | слайд |
Сергіту сәті | Музыка ырғағымен қозғалу | музыка |
Жазылым | Жазу дәптеріне Ғғ әрпін жазуға дайындық. Жазу ережелерін еске түсіру. Ғ әрпінің элементтерін жазып көрсету. Сөздерге тиісті әріпті қойып оқу, талдау (бағалау) | дәптер |
Оқылым | Оқулықпен жұмыс бет.78 Сөздерді жұпта оқып шығамыз. | оқулық |
Тапсырмалар топта | - Сендер ғарышкерлерді білесіңдердер ме? Ең бірінші болып ғарышқа зерттеуге ұшқан ресейлік ғарышкер екен. Ол кім екен? (Ю. Гагарин) Ал Қазақстаннан да ғарышкерлер ұшты. Олар: Т. Әубәкіров, Т. Мұсабаев, А.Айымбетов Тапсырма: топта ғ әрпі бар сөзді тауып айналдырып,неше рет кездескенін жазып қою (бағалау) « Жұлдыз» тобы А О Р Р О ТАҒА Р Р С ТАҒА К П Н А ТАҒА С Я Ү Н Л Л Ө ТАҒА E Ү Н Ө А ТАҒА А Р Р К С С ТАҒА О П П ТАҒА К Н Т Ө Ө ТАҒА Р К Н У ТАҒА У Е Т « Күн » тобы К Н К АҒА П Р П У У АҒА Е Е Н Р АҒА О О С С Т Л Л АҒА Ы Ы Ө Ө Р АҒА Л З З Т Т АҒА Л Ө У К С С К К Е Н АҒА Л У У Ө Ы АҒА Ы Е К Р Р У У Л « Ай » тобы П Р Р САҒА У К Р Ө Ө Р Н У САҒА П П САҒА Е Е Ы В У О САҒА О П Ө К САҒА У У Е К САҒА Ө Ө У У Е К Е Н САҒА Ы Ы Л Д САҒА Г Г В В М Е Ұ Ү | Слайд Қағаз, маркерлер |
Сергіту сәті | Көзге арналған жаттығулар жасайық | слайд |
Ойын «Қарама қарсы сөзді айт» | Балалар, ғарышкердің бойында қандай қасиеттер болу керек? Біраз ойымызды сергітейік «Қарама қарсы сөздерді айт» ойынын ойнайық Ұшты ,аға, түн, аспан, биік, төмен, ұзын, жақын, жарық, батыр,білімді. | слайд |
Мәтінмен жұмыс | Тапсырма: Оқулықтағы мәтінді кезекпен оқып шығу. Сұрақтарға жауап: Кім ғарышқа ұшты?) Талғат аға кім? Ғарышкер қайдан оралды? Оны кімдер қарсы алды? (бағалау) | Оқулық,слайд |
Топтағы тапсырма | Тапсырма: ғарышқа қатысты сөздерді тауып жапсырады;сөздер құрастырады (басқатырғыш) | Қағазда жазылған сөздер |
Бағалау Рефлексия | «Бағалау терезесі» арқылы өздерін бағалау Стикерлерді жапсыру Бүгін сабақта не білдік? Не қиын болды? Не қызықты болды? Қандай жаңалық алдыңдар? | Бағалау парағы |