Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.2.9.1 Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.1.9.1 Сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау. 1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану. 1.1.4.1 Мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау. 1.3.8.1 Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллтграфиялық талартарға сай жазу. |
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру минут | Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қайырлы күн достым, Қайырлы күн болсын. Сейсенбінің күні Сәттілікке толсын. Біздің алар бағамыз Өте жақсы болсын. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Әр оқушыға ғарышкердің суретін тарату, суреттің астында 1,2,3,4 сандары жазылған, сол сандар бойынша топқа бөліну. Балалар, « ғарышкер» туралы не білесіңдер? Бізді қоршаған әлем ғарыш әлемі бар. Бүгінгі сабақта ғарыш әлемі туралы білетін боласыңдар. 1-топ «Әріптер» 2-топ «Дыбыстар» 3-топ «Дауысты» 4-топ «Дауыссыз» «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. | Кішкентай ғарышкерлер 3.Оқушылар орындарына отырып, өз топтарының атына сай ережелерін айтады. |
Сабақтың ортасы 3 минут 5 минут 5 минут 5 минут 5 минут 2 минут Қызықты тапсыпма 2 минут | «Жұппен жұмыс» «Ойлан, жұптас, бөліс» Дауысты, дауыссыз дыбыстарды өз шаршыларына сызба арқылы сызу. ( Әр жұп өз жұбының жұмысын бағалайды) микрафон. Өткен әріптерді қайталау үшін, экраннан аналары сұрақтар қояды. Сәлеметсіңдер ме балалар? Мен Нұралидің анасымын, ұлымның не үйреніп жатқанын көргім келіп, хабарласып отырмын. Балалар, сендер әріптерді білесіңдер ме? Ендеше менімен «Сөз ойла, тез ойла» ойынын ойнағыларың келе ме? Ойында мен бір әріпті көрсетемін, сендер сол әріпті атап, сол дыбыстан басталатын сөз ойлайсыңдар, ойлаған сөздеріңе орысша және ағылшынша аудармасын айтуларың керек . Әр оқушы айтқаннан кейін жауабын естиді, тексереді, өз-өзін «От шашу» әдісі арқылы бағалайды. А алма яблоко aeple М мысық кошка cat Ғ ғарышкер космонавт Бұл әріпті білесіңдер ме? Балалар, сендер әріптерді өте жақсы біледі екенсіңдер, рахмет сендерге. Ендеше бүгінгі әріппен таныспас бұрын, мына бейнебаянға назар аударайық. «Ғарыш», Сен білесің бе? Талғат Мұсабаев , Айдын Айымбетов туралы мағлұмат беру. Ғарышқа ұшатын, зерттейтін адамды – ғарышкер деп атайды. «Ғарышкер» сөзі қандай әріптен басталып тұр. Таныстырылым Бүгінгі танысатын әрпіміз бен дыбысымыз Ғ дыбысы мен әрпі. Айтайықшы – Ғ Ғ Ғ Ғ Ғ, қалай айтылып тұр, қандай дыбыс екен, дауыссыз. №7. Жазылым. Баспа түрлерінің бас әрпі мен кіші әрпімен таныстыру. 1-топ түтікшенің көмегімен Ғ әрпін жазу 2-топ ермексаздың көмегімен Ғ әрпін жазу 3-топ баудың көмегімен Ғ әрпін жазу 4-топ санамақтардың көмегімен жазу Жазба түрлерімен таныстыру. Тақтада жазу. Ауада жазу. Ғ әрпі үш элементтен тұрады. (Дәптердегі екі жолын жазу) 8«Топтық жұмыс» Әр топқа қима әріптер таратылады. 1-топ ғарыш, 2-топ таға, 3-топ сағат, 4-топ ғалым сөздерін құрайды. Оқиды, буынға бөледі, дыбыстық талдау жасайды, ғ әрпі сөздің қай жерінде тұрғанын табады. (Ғ дыбысы сөздің аяғында кездеспейді екен) Балалар жаңағы топтық жұмыстағы сөздер оқулықта бар екен, ендеше екі-екіден оқиық. Дескриптор: Білім алушы Қима әріптерден суреттегі сөзді анықтайды; Әріптерді қатесіз жапсырады; Сөзді қатесіз оқиды, буындайды, ғ әрпінің орнын анықтайды. №9 Оқылым. Таға ғасыр сағат Ғалам ғарыш ғылым ( Әр топтан оқушыларға жеке –жеке оқыту) Мәтіннен әр топ бір сөйлемнен оқиды. Дескриптор: Білім алушы Артығын тап. Дескриптор: Білім алушы №3 Жаңылтпашты оқы. Торғай торғайды ұнатады, Тоғай торғайды ұнатады. Жаңылтпашты жатқа айт. | Слайдтан тексереді. «Бейнебаян» Суреттер оқулықпен жұмыс Сөздердің мағыналарын түсіндіру. Дәптермен жұмыс. Оқулық, дәптерлер. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. Слайдпен жұмыс. |
Аяқталуы 10 минут | «Қарлы кесек» ойыны. Қар кесектерінде жасылған сөздерді оқып, ғ әрпі бар оқушылар тақтаға шығып, оқып, ғ әрпінің орнын анықтайды. ( алма, ғарыш, мұғалім, ғалам, ғаламтор, орындық, табиғат) т.с.с. Дескриптор: Білім алушы Сөздерді қатесіз оқиды; Ғ әрпін орнын анықтайды. | Қар қиыршықтары. |
Қолдау көрсету. Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. | Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы) | Өнер, ана тілі сабағы Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |