kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ғарыш дегеніміз не?

Нажмите, чтобы узнать подробности

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Мектеп:

Қайназар  орта мектебі

СЫНЫП:1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

САБАҚ:

Жаратылыстану

Сабақ тақырыбы

Ғарыш дегеніміз не?

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;

1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау;

Сабақ мақсаттары

•          Барлық оқушылар:  астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;

•          Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеудің қажеттілігін түсіну.

Жетістік критерийлері

Оқушылар өмір кезеңдерінің ретін біледі

Құндылықтарды дарыту

Үлкенді сыйлауға, құрметтеуге үйренеді

Пәнаралық байланыс

Музыка, дүниетану, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба, таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Бұған дейінгі меңгерген білім

Адамның дене мүшелері

Жоспар

Жоспарланған

уақытесебі

Жоспарланған тапсырмалар

Дерек

көздер/

ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

6 минут

 

 

 

Дескриптор

Ұйымдастыру оқушыларды түгенлеу назарын сабаққа аудару

Психологиялық ахуал

 Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Көзді салып қараңыз,

Былай қанат қағамыз.

/Б.Бөрiбаев/

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

 

Астрономия — жер бетіндегі ең ежелгі ғылым. Ол ғаламды, аспан денелерін, олардың қозғалыс­ тарын, пайда болуы мен дамуын зерттейді.

Ерте заманда адамдар жұлдызды аспанды бақылаған,­ олар күн мен түннің және жыл мезгіл­ дерінің, Ай фазаларының ауысуын байқаған. Ежелгі мысырлықтар аспанда жарық жұлдыз Сириус пайда болғаннан кейін төртінші-бесінші күні Ніл өзенінің арнасынан асатынын білген. Ежелгі диқандар Күн көкжиектен неғұрлым биік көтерілсе, соғұрлым жылы болатынын, яғни жақын арада көктем келетінін анықтаған. Бақылау нәтижесінде алғашқы күн­ тізбелер­ жасалған. Күн және Ай күнтізбелері әр халықта әртүрлі болған. Олар әлі күнге дейін қазіргі

ғалымдарды зерттеулеріндегі дәлдігімен таңғалдырып келеді.

№1 тапсырма.

Шоқжұлдызды құрастыр. Оқушылар “ғаламшар” сөзінің әріптерін тауып алып, жұлдыздарды ретімен жалғастыра алады. Тапсырманы­ орындау­ нәтижесінде оқушыларда Жетіқарақшы шоқжұлды­­ зының бейнесі (ожау) пайда болады.

 

 

 

Аспан денелері туралы білімдерін жетілдіреді

 

 

АКТ

 

 

Шаттық шеңбері

 

 

 

 

 

 

Үлестірмелі парақшалар

 

 

 

 

Жұмбақтар

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы  

25 минут

Дескриптор

№2

Ғарышқа саяхат. Оқушылардан өздерін ойша ғарыштамыз деп елестетуді өтініңіз. “Айналадан не көріп тұрсыңдар?” — деп сұраңыз. Тапсырманы орындай отырып, оқушылар өздерінің ғарыш туралы қиялдарының суретін салып бере алады. Оқу­ шылардың тақырыпты қаншалықты жақсы меңгергенін білу үшін: “Айналада ауа бар ма? Шарлар ұша ала ма?” — деп сұраңыз.

Берілген тапсырманы орндайды

Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

АКТ

Қосымша тапсырма

Дәптермен жұмыс

Кімнің сұлбасы? Бұл тапсырманы жекелеген оқушыларға орындауды ұсыныңыз. Олар тапсырмадағы түрлі кескіндерді анықтап, әрбіреуін түрлі түсті қарандашпен қоршап қоюы керек.

Жауабы:

балерина, зілтемірші, боксшы, саңырауқұлақ

теруші, шаңғышы, оқушы.

Қол немесе аяқ. Оқушылар кестені толтыра алады. Оқи алмайтын оқушыларға көмектесіңіз. Өзара тексеруді ұйымдастырыңыз. Ол үшін оқушылар кестеде көрсетілген барлық жаттығуларды орындайды.

Акт

Сабақтың соңы

4 минут

Дескриптор

ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫ

Зерттеу барысында сұраңыз:

— Не себепті осы шоқжұлдыз таңдап алынды?

— Ол несімен қызықты?

— Шоқжұлдыздарды ажырату не үшін қажет бол­ ды? “Астрономия” сөзінің аудармасы жайлы айтып беріңіз. Оқушылардан: “Жұлдыздар қандай заңды­ лықтарға бағынады?” — деп сұраңыз. Әңгіме бары­ сында оқушылар жұлдыздардың белгілі тәртіппен орналасатыны, аспан денелерінің қозғалысы соған байланысты болатыны туралы айтып бере алады.

Зерттеу жұмыстарын жүргізе алады

Оқулық, дәптер

Қорытынды бағамдау

 

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

Оқулық, дәптер, суреттер

Бағалау

Смайликтер




 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ғарыш дегеніміз не?»

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Мектеп:

Қайназар орта мектебі

СЫНЫП:1


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

САБАҚ:


Жаратылыстану

Күні:13.01.2017ж


Мұғалімнің аты-жөні: Алимова З.


Сабақ тақырыбы

Ғарыш дегеніміз не?

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты

1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;

1.4.2.2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау;

Сабақ мақсаттары

• Барлық оқушылар: астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;


• Оқушылардың басым бөлігі: қоршаған әлемдегі құбылыстарды, үдерістерді және нысандарды зерттеудің қажеттілігін түсіну.


Жетістік критерийлері


Оқушылар өмір кезеңдерінің ретін біледі

Құндылықтарды дарыту

Үлкенді сыйлауға, құрметтеуге үйренеді

Пәнаралық байланыс

Музыка, дүниетану, көркем еңбек

АКТ қолдану дағдылары

Аудиожазба , таныстырылым.

Тілдік құзыреттілік

Бұған дейінгі меңгерген білім


Адамның дене мүшелері

Жоспар

Жоспарланған

уақытесебі

Жоспарланған тапсырмалар

Дерек

көздер/

ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

6 минут






















































Дескриптор





Ұйымдастыру оқушыларды түгенлеу назарын сабаққа аудару

Психологиялық ахуал

Біз балдырған баламыз,

Құстай қанат қағамыз.

Дүниені аралап,

Оқып білім аламыз.

Көзді салып қараңыз,

Былай қанат қағамыз.

/Б.Бөрiбаев/

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!



Астрономия — жер бетіндегі ең ежелгі ғылым. Ол ғаламды, аспан денелерін, олардың қозғалыс­ тарын, пайда болуы мен дамуын зерттейді.

Ерте заманда адамдар жұлдызды аспанды бақылаған,­ олар күн мен түннің және жыл мезгіл­ дерінің, Ай фазаларының ауысуын байқаған. Ежелгі мысырлықтар аспанда жарық жұлдыз Сириус пайда болғаннан кейін төртінші-бесінші күні Ніл өзенінің арнасынан асатынын білген. Ежелгі диқандар Күн көкжиектен неғұрлым биік көтерілсе, соғұрлым жылы болатынын, яғни жақын арада көктем келетінін анықтаған. Бақылау нәтижесінде алғашқы күн­ тізбелер­ жасалған. Күн және Ай күнтізбелері әр халықта әртүрлі болған. Олар әлі күнге дейін қазіргі

ғалымдарды зерттеулеріндегі дәлдігімен таңғалдырып келеді.






№1 тапсырма.

Шоқжұлдызды құрастыр. Оқушылар “ғаламшар” сөзінің әріптерін тауып алып, жұлдыздарды ретімен жалғастыра алады. Тапсырманы­ орындау­ нәтижесінде оқушыларда Жетіқарақшы шоқжұлды­­ зының бейнесі (ожау) пайда болады.



Аспан денелері туралы білімдерін жетілдіреді






АКТ



Шаттық шеңбері







Үлестірмелі парақшалар





Жұмбақтар













Суреттер





























Сабақтың ортасы

25 минут










Дескриптор

№2

Ғарышқа саяхат. Оқушылардан өздерін ойша ғарыштамыз деп елестетуді өтініңіз. “Айналадан не көріп тұрсыңдар?” — деп сұраңыз. Тапсырманы орындай отырып, оқушылар өздерінің ғарыш туралы қиялдарының суретін салып бере алады. Оқу­ шылардың тақырыпты қаншалықты жақсы меңгергенін білу үшін: “Айналада ауа бар ма? Шарлар ұша ала ма?” — деп сұраңыз.


Берілген тапсырманы орндайды





Таныстырылым, оқулықпен жұмыс



АКТ

Қосымша тапсырма

Дәптермен жұмыс


Кімнің сұлбасы? Бұл тапсырманы жекелеген оқушыларға орындауды ұсыныңыз. Олар тапсырмадағы түрлі кескіндерді анықтап, әрбіреуін түрлі түсті қарандашпен қоршап қоюы керек.

Жауабы:

балерина, зілтемірші, боксшы, саңырауқұлақ

теруші, шаңғышы, оқушы.

Қол немесе аяқ. Оқушылар кестені толтыра алады. Оқи алмайтын оқушыларға көмектесіңіз. Өзара тексеруді ұйымдастырыңыз. Ол үшін оқушылар кестеде көрсетілген барлық жаттығуларды орындайды.

Акт







Сабақтың соңы

4 минут















Дескриптор


ЗЕРТТЕУ ЖҰМЫСЫ


Зерттеу барысында сұраңыз:

— Не себепті осы шоқжұлдыз таңдап алынды?

— Ол несімен қызықты?

— Шоқжұлдыздарды ажырату не үшін қажет бол­ ды? “Астрономия” сөзінің аудармасы жайлы айтып беріңіз. Оқушылардан: “Жұлдыздар қандай заңды­ лықтарға бағынады?” — деп сұраңыз. Әңгіме бары­ сында оқушылар жұлдыздардың белгілі тәртіппен орналасатыны, аспан денелерінің қозғалысы соған байланысты болатыны туралы айтып бере алады.



Зерттеу жұмыстарын жүргізе алады



Оқулық , дәптер


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде бағалау.

2: Дарынды және үлгерімі төмен оқушылардың ерекшелігіне көңіл бөлу.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1: Сабақтың нәтижесіне көңіл бөлу.

2: Рефлексия.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім ?

Оқулық, дәптер, суреттер













Бағалау


Смайликтер




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс

Скачать
Ғарыш дегеніміз не?

Автор: Уразымбетова Шалхар Памировна

Дата: 16.10.2017

Номер свидетельства: 432719
