kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Ә ә дыбысы мен әрпі"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пәні: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Табиғатқа саяхат

Сынып:1 «Б»

Мектеп: «№27 Өмірзақ орта мектебі»КММ

Мұғалім: Бердимуратова К.Б

Қатысқандар саны:   18          Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Ә ә дыбысы мен әрпі

Сабақтың түрі

Ашық сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама сына сілтеме)

1.2.9.1

Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну.

1.1.9.2 Дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну.

1.3.11.1   Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады :

Ә әрпін таниды,  дыбысты  ажыратады

Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

Сөйлемді бас әріптен бастап жазады.

Сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қояды.

Көп оқушылар орындай алады:

Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қояды.

Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Сөйлем құрай алады, өз ойын еркін айта алады.

Бағалау критерийі

  • Әріптерді таниды және ажыратады.
  • Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.
  • Сөйлемді бас әріптен бастап жазады.
  • Сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қояды.
  • Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қояды.
  • Мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

Тілдік мақсат

«Үштілділік» стиль

Пәнге қатысты лексика  мен терминология:

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Әтеш-петух-cock

Алдыңғы білім

Табиғатқа саяхат. Зз дыбысы мен әрпі

Сабақтың барысы

Сабақ жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс – әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Шаттық шеңбері.

Қуан, шаттан, алақай,

Қуанатын күн бүгін.

Қайырлы таң, қайырлы күн

Сәлеметсіздер ме, қонақтар!

Топқа бөлу.

Әр түрлі суреттер бейнеленген карточкалар арқылы 4 топқа бөлінеді.

1 топ. «Қыс»

2 топ «Көктем»

3 топ «Жаз»

4 топ «Күз»

Сабақтың ортасы

5-6минут

4 мин

Ширату әдісі

5-6минут

Өткенді пысықтау.

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

Белсенді оқу тапсырмалары

Білім алушыларды сабақ мақсатымен таныстыру.

/слайдтан көрсету/

«Қар кесегі»

1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

2.Дыбысты не істейміз? (естиміз, айтамыз)

3.Әріпті не істейміз? (көреміз, жазамыз)

4.Әріптерден не құралады? (сөз)

5.Сөзден не құралады? (сөйлем)

6.Сөйлем қандай әріппен жазылады? (бас әріппен)

7. Сөйлемдерден не құралады? (мәтін)
8. З дыбысы қандай дыбыс? Мысал келтір

  Жұмбақ
Бұрап қойған сағаттай
Айғайлайды таң атпай  Бұл не?        (Әтеш)

Суретпен жұмыс ҰЖ

Әтеш сөзіне буындық- дыбыстық талдау жасайық?

Дескриптор:
1. Кестедегі түсіп қалған әріптерді табады, сөзді оқиды.

2.Суретке қарап әңгіме құрастырады.

3.Әтеш сөзіне буындық    - дыбыстық талдау жасайды.
ҚБ «Үкілер»

1-тапсырма:ЖЖ

                                       

                         Шана
Әкем туған күніме шана сыйлады. Мен қатты қуандым. Әкеме рақмет айттым. Шана әдемі. Қыста шанамен сырғанаймын.

Дескриптор:
1. Сөздерді буындап, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды.
2. Мәтін  мазмұнын анықтайды,  қайталап айтады.
ҚБ «Бас бармақ»

ЖЖ «Балық аулау»

Мұғалім сыйы:  Видеоролик

Жазылым. Ө.Ж.

Дәптермен жұмыс
Әә әрпін жазып үйренейік, балалар қаламды қолға алып,

Әә әрпін ауада жазайық. Енді дәптерге жазыңдар.

Дескриптор:

  1.  Әріп элеметтерін дұрыс салады.
     2. Жазу жолын сақтайды.
    3. Сөзді сауатты көркем жазады.

ҚБ «Смаилдар»

Т.Ж. Шығармашылық жұмыс. «Кім жылдам?»

1 топ. Түсіп қалған әріптерді жаз.

Ә..е, әткен.ек, ә.нек,.теш.

2топ. Сөз құра, тез құра.

6 1 4 3 2 5       3 4 1 2     1 4 7 2 3 6 5      3  4  2  1

к т л у ә і        ш і ә н    д і р ә р е г      е  м  с  ә

3 топ. Сөздерді буынға бөліп, дыбыстық талдау жасаңдар.

Әже, дәрі, Сәуле, Әйгерім.

4 топ. Сөзде неше буын бар?

Дәрігер, әдемі, әтеш, сән, Сәкен,әнші.

Дескриптор:

1 топ. Түсіп қалған әріптерді жазады.

2 топ. Санның ретіне қарай әріптерді орындарында орналастырып сөз құрайды.

3 топ. Сөздерді буынға бөліп, дыбыстық талдау жасайды.

4 топ. Сөде қанша буын барын анықтайды.

ҚБ. «Бас бармақ»

.

Таныстырылым, оқулықпен  жұмыс

Сабақтың соңы

3-4минут

Рефлексия

Кері байланыс

«Ақылды үкі»

    -түсіндім

- көмек керек

 

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз

Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Денсаулық және АКТ – мен байланыс.

Білім алушылардың дербес ерекшеліктерін есепке ала отырып,қарқынды әдісі арқылы топтарға әр түрлі топтық жұмыс бердім. Орындау деңгейі және нәтижелері әртүрлі болды. Сондықтан саралаудың қорытынды әдісі негізінде сараладым.

Топтық тапсырмаларда білім алушылар белсенділік танытып, дұрыс орындады.Қиындық туған сәтте ашық және жабық әдісі арқылы сұрақтар қоя отырып, қолдау көрсетемін, бағытталған нұсқау бере отырып, ынталандырамын.

Оқушылардың сыртқы және ішкі уәжін көтеру  мақсатында бүгінгі сабақты қалай меңгергенін сабақтың барысында  мадақтау сөздерімен, ым –ишара арқылы,бас бармақ, смаилдар арқылы жүргіземін.

Көркем жазу, ана тілі

Денсаулық сақтау технологиялары.

Интерактивті тақта,слайд, тақырыпқа байланысты суреттер,карточкалар, балықтар, қармақ, видео.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Ә ә дыбысы мен әрпі"»

Пәні: Сауат ашу

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Табиғатқа саяхат

Сынып:1 «Б»

Мектеп: «№27 Өмірзақ орта мектебі»КММ

Мұғалім: Бердимуратова К.Б


Қатысқандар саны: 18 Қатыспағандар саны:0

Сабақтың тақырыбы

Ә ә дыбысы мен әрпі


Сабақтың түрі

Ашық сабақ

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарлама сына сілтеме)

1.2.9.1

Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру.

1.2.1.2 Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану.

1.2.2.1 Мәтінде автордың кім (не) туралы айтқысы келгенін түсіну.

1.1.9.2 Дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну.

1.3.11.1 Сөйлемді бас әріптен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою.


Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады :

Ә әрпін таниды, дыбысты ажыратады

Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

Сөйлемді бас әріптен бастап жазады.

Сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қояды.

Көп оқушылар орындай алады:

Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қояды.

Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Сөйлем құрай алады, өз ойын еркін айта алады.

Бағалау критерийі



  • Әріптерді таниды және ажыратады.

  • Әріпті дыбыспен сәйкестендіріп оқиды.

  • Сөйлемді бас әріптен бастап жазады.

  • Сөйлем соңына тыныс белгілерін дұрыс қояды.

  • Мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қояды.

  • Мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді.

Тілдік мақсат

«Үштілділік» стиль

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:

Әтеш-петух-cock

Алдыңғы білім

Табиғатқа саяхат. Зз дыбысы мен әрпі

Сабақтың барысы

Сабақ жоспарлан

ған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс – әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

Шаттық шеңбері.

Қуан, шаттан, алақай,

Қуанатын күн бүгін.

Қайырлы таң, қайырлы күн

Сәлеметсіздер ме, қонақтар!

Топқа бөлу.

Әр түрлі суреттер бейнеленген карточкалар арқылы 4 топқа бөлінеді.

1 топ. «Қыс»

2 топ «Көктем»

3 топ «Жаз»

4 топ «Күз»













Сабақтың ортасы

5-6минут
























4 мин




Ширату әдісі

5-6минут



Өткенді пысықтау.

Жаңа білім мен тәжірибені қолдану

Белсенді оқу тапсырмалары

Білім алушыларды сабақ мақсатымен таныстыру.

/слайдтан көрсету/

«Қар кесегі»

1. Дыбыстар нешеге бөлінеді?

2.Дыбысты не істейміз? (естиміз, айтамыз)

3.Әріпті не істейміз? (көреміз, жазамыз)

4.Әріптерден не құралады? (сөз)

5.Сөзден не құралады? (сөйлем)

6.Сөйлем қандай әріппен жазылады? (бас әріппен)

7. Сөйлемдерден не құралады? (мәтін)
8. З дыбысы қандай дыбыс? Мысал келтір


Жұмбақ
Бұрап қойған сағаттай
Айғайлайды таң атпай Бұл не? (Әтеш)

Суретпен жұмыс ҰЖ

Әтеш сөзіне буындық- дыбыстық талдау жасайық?

Дескриптор:
1. Кестедегі түсіп қалған әріптерді табады, сөзді оқиды.

2.Суретке қарап әңгіме құрастырады.

3.Әтеш сөзіне буындық - дыбыстық талдау жасайды.
ҚБ «Үкілер»


1-тапсырма:ЖЖ



Шана
Әкем туған күніме шана сыйлады. Мен қатты қуандым. Әкеме рақмет айттым. Шана әдемі. Қыста шанамен сырғанаймын.

Дескриптор:
1. Сөздерді буындап, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқиды.
2. Мәтін мазмұнын анықтайды, қайталап айтады.
ҚБ «Бас бармақ»


ЖЖ «Балық аулау»


Мұғалім сыйы: Видеоролик

Жазылым. Ө.Ж.

Дәптермен жұмыс
Әә әрпін жазып үйренейік, балалар қаламды қолға алып,

Әә әрпін ауада жазайық. Енді дәптерге жазыңдар.

Дескриптор:

  1. Әріп элеметтерін дұрыс салады.
    2. Жазу жолын сақтайды.
    3. Сөзді сауатты көркем жазады.

ҚБ «Смаилдар»


Т.Ж. Шығармашылық жұмыс. «Кім жылдам?»

1 топ. Түсіп қалған әріптерді жаз.

Ә.....е , әткен....ек, ә....нек, ....теш.

2топ. Сөз құра, тез құра.

6 1 4 3 2 5 3 4 1 2 1 4 7 2 3 6 5 3 4 2 1

к т л у ә і ш і ә н д і р ә р е г е м с ә

3 топ. Сөздерді буынға бөліп, дыбыстық талдау жасаңдар.

Әже, дәрі, Сәуле, Әйгерім.

4 топ. Сөзде неше буын бар?

Дәрігер, әдемі, әтеш, сән, Сәкен,әнші.


Дескриптор:

1 топ. Түсіп қалған әріптерді жазады.

2 топ. Санның ретіне қарай әріптерді орындарында орналастырып сөз құрайды.

3 топ. Сөздерді буынға бөліп, дыбыстық талдау жасайды.

4 топ. Сөде қанша буын барын анықтайды.

ҚБ. «Бас бармақ»



.













Таныстырылым, оқулықпен жұмыс

























Сабақтың соңы

3-4минут

Рефлексия

Кері байланыс

«Ақылды үкі»

-түсіндім

- көмек керек


Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз

Бағалау – оқушылардың

материалды меңгеру деңгейін

қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Денсаулық және АКТ – мен байланыс.

Білім алушылардың дербес ерекшеліктерін есепке ала отырып,қарқынды әдісі арқылы топтарға әр түрлі топтық жұмыс бердім . Орындау деңгейі және нәтижелері әртүрлі болды. Сондықтан саралаудың қорытынды әдісі негізінде сараладым.

Топтық тапсырмаларда білім алушылар белсенділік танытып, дұрыс орындады.Қиындық туған сәтте ашық және жабық әдісі арқылы сұрақтар қоя отырып, қолдау көрсетемін, бағытталған нұсқау бере отырып, ынталандырамын.

Оқушылардың сыртқы және ішкі уәжін көтеру мақсатында бүгінгі сабақты қалай меңгергенін сабақтың барысында мадақтау сөздерімен , ым –ишара арқылы,бас бармақ, смаилдар арқылы жүргіземін.






Көркем жазу, ана тілі


Денсаулық сақтау технологиялары.


Интерактивті тақта,слайд, тақырыпқа байланысты суреттер,карточкалар, балықтар, қармақ, видео.




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 1 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
"Ә ә дыбысы мен әрпі"

Автор: Бердимуратова Каламкас Базарбаевна

Дата: 03.02.2020

Номер свидетельства: 538255
