kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Әдебиеттік оқу "Араша"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың Араша Қ. БаянбаевМектеп: №47 жалпы орта білім беретін мектеп  

Мұғалімнің есімі:Майданова.К.М   СЫНЫП:  4 «Г»

 Сабақ негізделген оқу мақсаттары:

Мысалды рөлдерге бөліп, образға  кіре отырып оқуға  үйренеді

Диалог жайлы білімдерін кеңейеді.

Сабақ мақсаттары   Барлық оқушылар:Оқушылардың өлеңді жүргізіп, мәнерлеп, түсініп оқу дағдыларын жетілдіреді. Диалог жайлы білімдерін көрсете алады.

Оқушылардың басым бөлігі:Ондағы негізгі ойды анықтау, түсіну, кейіпкерлердің әрекетіне баға беру, өз ойы мен пікірін еркін баяндап беру машығын қалыптастырады.

Кейбір оқушыларДиалог жайлы білімдерін кеңейте түсіп, өзіндік ойын айта алады.

Тілдік мақсат:Араша –қамқор,көмек

Алдыңғы оқу:Мысал өлеңдер

ЖОСПАР   Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

БасталуыСыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

Кубизм әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру

ОртасыОй қозғау Ребус шешу. (Ара суреті (құрал), шана суреті көрсетіледі)
шешуі: АРАША

  • Миға шабуыл. Араша сөзін қалай түсінесіңдер? - деп оқушылардың ойын тыңдау. Оған мағынасы жуық сөз табу. Қамқор, көмек
  • Өлеңді түсініп оқу Сөздік жұмыс жүргізеді : бүлік төбелес, көркем сөздер: бөрткендей дәндей, жайын ауыз, жуан төс, томар мойын, тұман көз, құрақ мойын, қыл құйрық, шын жүйрік, ұзын сирақ сары бала, Маубас

    Кім  кінәлі екенін  табу үшін «Сынып  сотын»  жүргізейік.

    Соттың  төрағасы: 

    Соттың  хатшысы:  

    Прокурор: 

    Қорғаушы:

    Ит:

    Құнан:

    Торғай:

    Мысық:

    Шыбын:

    Хатшы: Тұрыңыздар,сот келеді!

    Сот:Отырыңыздар!

    Соттың сөзі: Бүгін сот залында тәртіп бұзып,өзінен әлсіздерге жәбір көрсетті  деген  айыппен кер  құнанның  ісін қарап отырмыз.

    Соттың  төрағасы  мен  

    Соттың  хатшысы:  

    Прокурор:

    Қорғаушы:

    -Куәлардың толық келуі қамтамасыз  етілді ме?

    Хатшы: Иә,толық қамтамасыз етілді.Сіздің шақыртуыңызды  күтіп отыр.

    Соттың сөзі:Прокурорды тыңдаймыз.

    Прокурор:Айыпталушы  кер құнан итке әлімжеттік жасап,кемсітіп,жәбір көрсетіп жатқанда қылмыс үстінде  ұсталды.

    Сот:Жәбірленуші   тұрыңыз,трибунаға келіңіз!

    -Өзіңізді қорғауға,өз ойыңызды  айтуға,сонымен қатар өзіңізге қарсы куәлік бермеуге  құқылысыз.

    Біреуді кінәлау мақсатында жалған куәлік  жасасаңыз заң алдында  жауа береді.

    Жәбірленуші: Мен атым ит.Мен  жеті қазынаның  бірімін.Біз құнан екеуміз   адамның досы бола тұр,құнан  маған  әлімжеттілік  көрсетті.Мысық   торғайға  тиісіп жатыр екен торғайды аяп,

    Бырт  еткізім  беліңді,

    Сыпырамын   теріңді,

    Босат мына торғайды,

    Бұл бейшара  неңді алды  дегенім рас еді.

    Сот.Айыпталушы  орныңыздан  тұрыңыз!

    -Сіз кінәңізді мойындайсыз ба?

    Менің атым Құнан.Жасым үште.Мен төрт түліктің бірімін.Мені адамдар жақсы көреді.Мені –ер қанаты,адамның досы деп те санайды.

    Мен кінәлі емеспін.

    Сен  мысықты  жәбірлеп,

    Жатырмысың  тағы илеп?

    Оймай  тұрып төбеңді,

    Тентектікті қой енді!-деп  мысыққа араша  түскен  едім.

    Соттың сөзі:  Куәларды шақырыңыз!

    Хатшының сөзі: 1-ші куә мысықты ортаға шақырамыз!

    Соттың  сөзі:

    Өзіңіз туралы толық мәлімет  беріңіз.Сіз куә ретінде шақыртылып отырсыз.Өтірік  немесе жала  жабу иақсатында  куәлік жасасаңыз,сіз заң  алдында жауап  беретініңізді   ескертемін.

    Мысық: Мен мысықпын.Мен  үй жануарымын.Мені балалар жақсы  көреді.Торғай шыбынға әлімжеттілік жасап  жатыр екен

    Мына  әлсіз  жәндікті,

    Шырылдатқан  қай мықты?

    Торғаймысың кәдімгі,

    Ағызайын қаныңды-дегенім рас  еді

    Хатшының сөзі: 2-ші куә торғай ортаға шақырамыз!

    Соттың  сөзі:

    Өзіңіз туралы толық мәлімет  беріңіз.Сіз куә ретінде шақыртылып отырсыз.Өтірік  немесе жала  жабу иақсатында  куәлік жасасаңыз,сіз заң  алдында жауап  беретініңізді   ескертемін.

    Торғайдың сөзі: Мен торғаймын.Мен  кішкентай  болсам да   тазалықты жақсы көремін.Ағаштарды құрт-құмырсқалардан қорғаймын.

    Шыбын бәрін бастаған,

    Таза сүтті ластаған.

    Ит  мені мысықтан қорғады.Ал мен  болсам

    Сүтке әбден  тойынып,

    Шыққандайсың  шомылып.

    Адал асын басқаның,

    Жетер  сенің ластауың-деп тек тазалық  үшін күрестім.Кері құнан өзі ғой тиіскен.

    Хатшының сөзі: 3-ші куә шыбынды ортаға шақырамыз!

    Соттың  сөзі:

    Өзіңіз туралы толық мәлімет  беріңіз.Сіз куә ретінде шақыртылып отырсыз.Өтірік  немесе жала  жабу мақсатында  куәлік жасасаңыз,сіз заң  алдында жауап  беретініңізді   ескертемін.

    Шыбынның сөзі:Мен кішкентай шыбынмын.Мен  бунақ  денелілерге жатамын.Менің аса жоқ болғанымен,өсімдіктерге қона  жүріп,көбеюіне әсер етемін.

    Кер құнан  кішкентайларға,әлсіздерге көмектесті,ол  кінәлі емес.

    Прокурордың сөзі: Кер  құнанның кінәлі екені дәлелденіп 12-бап бойынша өзінен әлсіздерге күш  көрсетіп,қатаң қарағаны үшін  жаза қолдануыңызды талап етемін.

    -Отырыңыз.

    Соттың сөзі :Қорғаушыға сөз беріледі.

    Қорғаушының сөзі:

    Кері құнан адамның досы.Осы заманға дейін жылқы малының  сезімталдығы,ақылдылығы   тарихи зерттеліп келеді.Кер құнан әділдік үшін күресіп,әлді әлсізге күш көрсетпеу керек  екенін дәлелдеді.Сондықтан кер құнанның кінәсі жоқ деп табылып,кер құнанды сот  залынан өріске босатуыңызды сұраймын.

    Соттың сөзі: Сот кеңесшілерімен кеңеседі.

    Сот  кеңесшілерін тыңдау.

    Сот хатшысы: Тұрыңыздар,сот келеді!

    Сот:  Отырыңыздар!

    Сот сөзі: Кер құнаның  кінәсі толығымен дәлелденген жоқ.Бұл іске  басқа да қатыстылар  анықталды.Сондықтан  кер құнан сот залынан  өріске босатылсын!

    -Кер  құнан сізге шешім түсінікті ме?

    -Иә

    -Ит  сізге шешім  түсінікті ме?

    -Иә

    Сот жүйесін жабық-деп жариялаймын.

    Сергіту сәті:   

    Аяқталуы

    Егер сізге  біреу жала жапса, сен қандай сезімде болар едің?Сондай  өз өміріңде кездесті ме? 

    Қосымша ақпаратОқулық  Саралау

    Егер сізге  біреу жала жапса, сен қандай сезімде болар едің? Өз өміріңде кездесті ме?  Эссе жазу

    - Сәйкестендіру тест

    Шыбын: бөрткен дәндей әлсіз жәндік
    Торғай: кәдімгі ашулы бейшара
    Мысық: мұртын талдап тараған, үстін сәндеп жалаған, шапшаң әрі епті, маубас
    Төбет (ит): жайын ауыз, жуан төс, томар мойын, тұман көз, ашу қысқан арландай
    Құнан (ат): құрақ мойын, қыл құйрық, шын жүйрік, жымиған қос

    ҮЙГЕ ТАПСЫРМА(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасатуға тапсырма беру)

    Мәтінді оқып келуӨмірмен байланыстыру

    БАҒАЛАУ  Өзін өзі бағалау парағы

    Қорытынды бағамдау

    Қандай екі нәрсе табысты болды?

    Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

    Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы  менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім?





     
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Әдебиеттік оқу "Араша"»

Сабақтың Араша Қ. Баянбаев

Мектеп: №47 жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:

Мұғалімнің есімі:Майданова.К.М

СЫНЫП: 4 «Г»


Қатысқандар саны:


Қатыспағандарсаны:

Сабақ негізделген оқу мақсаттары:


Мысалды рөлдерге бөліп, образға кіре отырып оқуға үйренеді

Диалог жайлы білімдерін кеңейеді.

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

Оқушылардың өлеңді жүргізіп, мәнерлеп, түсініп оқу дағдыларын жетілдіреді . Диалог жайлы білімдерін көрсете алады .

Оқушылардың басым бөлігі:

Ондағы негізгі ойды анықтау, түсіну, кейіпкерлердің әрекетіне баға беру, өз ойы мен пікірін еркін баяндап беру машығын қалыптастырады .

Кейбір оқушылар

Диалог жайлы білімдерін кеңейте түсіп, өзіндік ойын айта алады .

Тілдік мақсат:

Араша –қамқор,көмек


Алдыңғы оқу:

Мысал өлеңдер

ЖОСПАР

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Басталуы

Сыныптың психологиялық ахуалын қалыптастыру. Оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру.

Кубизм әдісі арқылы үй тапсырмасын тексеру


Ортасы

  1. Ой қозғау Ребус шешу. (Ара суреті (құрал), шана суреті көрсетіледі)
    шешуі: АРАША

  2. Миға шабуыл. Араша сөзін қалай түсінесіңдер? - деп оқушылардың ойын тыңдау. Оған мағынасы жуық сөз табу. Қамқор, көмек

Өлеңді түсініп оқу

Сөздік жұмыс жүргізеді : бүлік төбелес, көркем сөздер: бөрткендей дәндей, жайын ауыз, жуан төс, томар мойын, тұман көз, құрақ мойын, қыл құйрық, шын жүйрік, ұзын сирақ сары бала, Маубас

Кім кінәлі екенін табу үшін «Сынып сотын» жүргізейік.

Соттың төрағасы:

Соттың хатшысы:

Прокурор:

Қорғаушы:

Ит:

Құнан:

Торғай:

Мысық:

Шыбын:

Хатшы: Тұрыңыздар ,сот келеді!

Сот:Отырыңыздар!

Соттың сөзі: Бүгін сот залында тәртіп бұзып,өзінен әлсіздерге жәбір көрсетті деген айыппен кер құнанның ісін қарап отырмыз.

Соттың төрағасы мен

Соттың хатшысы:

Прокурор:

Қорғаушы:

-Куәлардың толық келуі қамтамасыз етілді ме?

Хатшы: Иә,толық қамтамасыз етілді.Сіздің шақыртуыңызды күтіп отыр.

Соттың сөзі:Прокурорды тыңдаймыз.

Прокурор:Айыпталушы кер құнан итке әлімжеттік жасап,кемсітіп,жәбір көрсетіп жатқанда қылмыс үстінде ұсталды.

Сот:Жәбірленуші тұрыңыз,трибунаға келіңіз!

-Өзіңізді қорғауға,өз ойыңызды айтуға,сонымен қатар өзіңізге қарсы куәлік бермеуге құқылысыз.

Біреуді кінәлау мақсатында жалған куәлік жасасаңыз заң алдында жауа береді.

Жәбірленуші: Мен атым ит.Мен жеті қазынаның бірімін.Біз құнан екеуміз адамның досы бола тұр,құнан маған әлімжеттілік көрсетті.Мысық торғайға тиісіп жатыр екен торғайды аяп,

Бырт еткізім беліңді,

Сыпырамын теріңді,

Босат мына торғайды,

Бұл бейшара неңді алды дегенім рас еді.

Сот.Айыпталушы орныңыздан тұрыңыз!

-Сіз кінәңізді мойындайсыз ба?

Менің атым Құнан.Жасым үште.Мен төрт түліктің бірімін.Мені адамдар жақсы көреді.Мені –ер қанаты,адамның досы деп те санайды.

Мен кінәлі емеспін.

Сен мысықты жәбірлеп,

Жатырмысың тағы илеп?

Оймай тұрып төбеңді,

Тентектікті қой енді!-деп мысыққа араша түскен едім.

Соттың сөзі: Куәларды шақырыңыз!

Хатшының сөзі: 1-ші куә мысықты ортаға шақырамыз!

Соттың сөзі:

Өзіңіз туралы толық мәлімет беріңіз.Сіз куә ретінде шақыртылып отырсыз.Өтірік немесе жала жабу иақсатында куәлік жасасаңыз,сіз заң алдында жауап беретініңізді ескертемін.

Мысық: Мен мысықпын.Мен үй жануарымын.Мені балалар жақсы көреді.Торғай шыбынға әлімжеттілік жасап жатыр екен

Мына әлсіз жәндікті,

Шырылдатқан қай мықты?

Торғаймысың кәдімгі,

Ағызайын қаныңды-дегенім рас еді

Хатшының сөзі: 2-ші куә торғай ортаға шақырамыз!

Соттың сөзі:

Өзіңіз туралы толық мәлімет беріңіз.Сіз куә ретінде шақыртылып отырсыз.Өтірік немесе жала жабу иақсатында куәлік жасасаңыз,сіз заң алдында жауап беретініңізді ескертемін.

Торғайдың сөзі: Мен торғаймын.Мен кішкентай болсам да тазалықты жақсы көремін.Ағаштарды құрт-құмырсқалардан қорғаймын.

Шыбын бәрін бастаған,

Таза сүтті ластаған.

Ит мені мысықтан қорғады.Ал мен болсам

Сүтке әбден тойынып,

Шыққандайсың шомылып.

Адал асын басқаның,

Жетер сенің ластауың-деп тек тазалық үшін күрестім.Кері құнан өзі ғой тиіскен.

Хатшының сөзі: 3-ші куә шыбынды ортаға шақырамыз!

Соттың сөзі:

Өзіңіз туралы толық мәлімет беріңіз.Сіз куә ретінде шақыртылып отырсыз.Өтірік немесе жала жабу мақсатында куәлік жасасаңыз,сіз заң алдында жауап беретініңізді ескертемін.

Шыбынның сөзі:Мен кішкентай шыбынмын.Мен бунақ денелілерге жатамын.Менің аса жоқ болғанымен,өсімдіктерге қона жүріп,көбеюіне әсер етемін.

Кер құнан кішкентайларға,әлсіздерге көмектесті,ол кінәлі емес.

Прокурордың сөзі: Кер құнанның кінәлі екені дәлелденіп 12-бап бойынша өзінен әлсіздерге күш көрсетіп,қатаң қарағаны үшін жаза қолдануыңызды талап етемін.

-Отырыңыз.

Соттың сөзі :Қорғаушыға сөз беріледі.

Қорғаушының сөзі:

Кері құнан адамның досы.Осы заманға дейін жылқы малының сезімталдығы,ақылдылығы тарихи зерттеліп келеді.Кер құнан әділдік үшін күресіп,әлді әлсізге күш көрсетпеу керек екенін дәлелдеді.Сондықтан кер құнанның кінәсі жоқ деп табылып,кер құнанды сот залынан өріске босатуыңызды сұраймын.

Соттың сөзі: Сот кеңесшілерімен кеңеседі.

Сот кеңесшілерін тыңдау.

Сот хатшысы: Тұрыңыздар,сот келеді!

Сот: Отырыңыздар!

Сот сөзі: Кер құнаның кінәсі толығымен дәлелденген жоқ.Бұл іске басқа да қатыстылар анықталды.Сондықтан кер құнан сот залынан өріске босатылсын!

-Кер құнан сізге шешім түсінікті ме?

-Иә

-Ит сізге шешім түсінікті ме?

-Иә

Сот жүйесін жабық-деп жариялаймын.

Сергіту сәті:


Аяқталуы

Егер сізге біреу жала жапса , сен қандай сезімде болар едің?Сондай өз өміріңде кездесті ме?


Қосымша ақпарат

Оқулық



Саралау


Егер сізге біреу жала жапса , сен қандай сезімде болар едің? Өз өміріңде кездесті ме? Эссе жазу

- Сәйкестендіру тест

Шыбын: бөрткен дәндей әлсіз жәндік
Торғай: кәдімгі ашулы бейшара
Мысық: мұртын талдап тараған, үстін сәндеп жалаған, шапшаң әрі епті, маубас
Төбет (ит): жайын ауыз, жуан төс, томар мойын, тұман көз, ашу қысқан арландай
Құнан (ат): құрақ мойын, қыл құйрық, шын жүйрік, жымиған қос


ҮЙГЕ ТАПСЫРМА

минут


(Оқушыларға келесі сабаққа шолу жасатуға тапсырма беру)

Мәтінді оқып келу



Мазмұнын айтып ,негізгі идеяны ажырату



Өмірмен байланыстыру


БАҒАЛАУ

Өзін өзі бағалау парағы


Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды?




Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?



Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім??





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Начальные классы

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Әдебиеттік оқу "Араша"

Автор: Майданова Камиля Майданқызы

Дата: 06.11.2017

Номер свидетельства: 437206
