1. С.Сейфулинні? ?мірі. С. Сейфуллин Жез?аз?ан облысы, А?адыр ауданы, ?арашілік ?ыста?ында 1894 жылы д?ниеге келген. Шы?армашылы?пен белсене аралас?ан. 1917 жылы «Ж?бату» атты т???ыш ??гімені жазды. ?аза? ?дебиетіні? о?улы?тарын жасау?а ?атысты.
2. ?ыс мезгіліне байланысты сурет
3. ?ле? жолын м?нерлеп о?у, т?сіндіру.
О?улы?пен ж?мыс
Тізбектей о?у.
Д?птермен ж?мыс
С?здік ж?мысы (слайд)
З?р – суы?, аяз, ыз?ар
М?здай – с?п-суы?
Ш?на? аяз – бет ?аратпайтын ?атты суы?.
?ызыл ш?на? – бет ?аратпайтын аяз ?скірік.
Сергіту с?ті
Топпен ж?мыс
1 топ: ?ыс мезгіліне байланысты ма?ал-м?телдер айту.
2 топ: 5 жол ?ле? ??растыру.
3 топ: ?ле? жолдарын ?ара с?зге айналдырып мазм?ндау.
П?наралы? байланыс (?аза? тілі)
1) ?ле? жолдарыннан жала? с?йлемдерді тауып, д?лелдеп айту.
Просмотр содержимого документа
«С?кен Сейфуллин. ?ызыл ш?на? ?дебиеттік о?у»
Әдебиеттік оқу
Сабақтың тақырыбы: Сәкен Сейфуллин. Қызыл шұнақ
Мақсаты: Оқушыларға қыс мезгілінің өзгерістері жайлы айта отырып, сабақтың тақырыбын ашу, мазмұнын игеруге жағдай жасау.
Дамытушылығы: Сөздік қорларын, тіл байлықтарын, ой-өрістерін дамыту.
Тәрбиелігі: табиғатты аялауға, мейірімді болуға тәрбиелеу.
Түрі: Жаңа сабақ
Әдісі: әңгімелеу, талдау, сұрақ-жауап.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану.
Көрнекілігі: Жыл мезгілдеріне байланыстысуреттер.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру бөлімі.
Психологиялық дайындық
Анашымдай сыр шерткен,Ақыл білім үйреткен.
Әдебиетті оқимыз Ерекше зор құрметпен.
II. Үй тапсырмасын сұрау.
III. Жаңа сабақ.
1. С.Сейфулиннің өмірі . С. Сейфуллин Жезқазған облысы, Ақадыр ауданы, Қарашілік қыстағында 1894 жылы дүниеге келген. Шығармашылықпен белсене араласқан. 1917 жылы «Жұбату» атты тұңғыш әңгімені жазды. Қазақ әдебиетінің оқулықтарын жасауға қатысты.
2. Қыс мезгіліне байланысты сурет
3. Өлең жолын мәнерлеп оқу, түсіндіру.
Оқулықпен жұмыс
Тізбектей оқу.
Дәптермен жұмыс
Сөздік жұмысы (слайд)
Зәр – суық, аяз, ызғар
Мұздай – сұп-суық
Шұнақ аяз – бет қаратпайтын қатты суық.
Қызыл шұнақ – бет қаратпайтын аяз үскірік.
Сергіту сәті
Топпен жұмыс
1 топ: Қыс мезгіліне байланысты мақал-мәтелдер айту.
2 топ: 5 жол өлең құрастыру.
3 топ: Өлең жолдарын қара сөзге айналдырып мазмұндау.
Пәнаралық байланыс (қазақ тілі)
1) Өлең жолдарыннан жалаң сөйлемдерді тауып, дәлелдеп айту.
2) Ережені пысықтап айту.
Көз алдарына ақын суреттеген аяз-адамды елестетіп көру.
Аяз-адамның суретін салу.
Ауызша: Абай суреттеген қыс пен осы өлеңдегі қыс көрінісін салыстыру.