Сабақтың тақырыбы: Аудан және оның өлшем бірліктері Сабақтың мақсаты: Білімділігі: Оқушылардың білім – білік дағдыларын қалыптастыра отырып, ауданның жаңа өлшем бірліктері туралы қатынас туралы түсінік қалыптастыру, есептеу және өз бетімен жұмыс істей білу дағдыларын жетілдіру, интеллектуалдық қиындықтарды жеңе білу білу және өзін - өзі бағалай білуге тәрбиелеу. Дамытушылығы: Оқушылардың ынта – жігерін, алғырттылығы мен шапшаңдығын, танымдылық дағдыларын арттыра отырып, шығармашылыққа жетелеу. Тәрбиелігі: Оқушыларды тазалыққа, адамгершілік қасиеттерге, ұжымшылдыққа, тазалыққа, ұқыптылыққа, жауапкершілікке тәрбиелей отырып, білімпазқа жетелеу. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың әдіс - тәсілдері: Сұрақ - жауап, әңгімелеу, түсіндіру, баяндау, талдау - жинақтау, пікір – талас. Көрнекілігі: Кестелер, карточкалар, плакаттар және т. б. Пәнаралық байланыс: Дүниетану, еңбекке баулу. Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сәлемдесу. 2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын орындау. 3. Оқушыларды тексеру, сабаққа келмеу себебін анықтау. Жұмыстың жүргізілу түріне қарай топтастырып отырғызу. 4. Оқушылардың көңілін, назарын, сабаққа бейімдеу, ыңғайлау. 5. Ойға шақыру. (Психологиялық даярлық жүргізу). ІІ. Өткен материалды еске түсіру/ Жалпылау: 1. Үй тапсырмасын сұрау, тексеру. 2. Оқушылардың өткен сабақты қаншалықты меңгергенін, түсінгенін байқау, анықтау. 3. Оқушының сөйлеу қабілетін, сөйлеу тілін сөздік қорын байқау. 4. Неге көңіл аудару қажеттілігін анықтау, ескеру. Жан - жақты тексеру. ІІІ. Жаңа сабақ: Сабақтың тақырыбы: Аудан және оның өлшем бірліктері. Көркем жазу диктанты. 3 миллион 67 мың 69 бірлігі бар санды жаз. 100 - ден үлкен, 60 - тан кіші, 1 миллионға үлкенн сандарды жазыңдар. Тапсырмалармен жұмыс: «Компьютер» дидактикалық ойынын ойнау. 1 см²(квадрад сантиметр) = 100 мм² 1 дм²(квадрат дециметр)= 100 см² 1 м² (квадрат метр) =100 дм² 1 км²(квадрат километр) =1 000 000 м² 1 а(ар) =100 м² 1 га(гектар)= 100 а 1 га=100 а=10 000 м² 1 м² = 100 дм²= 10 000 см² = 1 000 000 мм² 1 дм²= 100 см²=10 000 мм² №1. Ауданның өлшем бірліктерін еске түсіру. ә) 5 дм² ˃ 50 см² 10 000 м² ˂ 5 га 5 м² ˃ 50 см² 5 дм² ˂ 505 см² 10 м² ˂ 50 050 см² 5 га= 50 000 м² №2. Карточкамен жұмыс. Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте. 3 га=30 000м² 12 дм²= 120 см² 12 м²= 120 000 см² 45 га= 4500 а= 450 000 м² 8 000 000 мм² = 80 000 см² 4 дм²= 400 см²= 40 000 мм² № 3. Өздік жұмыс ретінде қолданылатын есеп. 1 - баған – І нұсқа, 2 – баған – ІІ нұсқа. 4 250+ 6+40+100 = 4396 960 502 – 500 - 2= 960 000 555 505 – 5 000 – 500 = 550 005 369 + 50 000 + 5 000 = 55 369 412 325 – 2 000 – 300 = 410 025 4 124 325 – 4 000 000 = 124 325 47 000 + 5 000 + 50 + 2 = 52 052 1 000 000 – 500 505 – 500 = 498 995 №4. 10 санының және бір таңбалы сандардың квадратын еске түсіру. IV. Сергіту сәті: Тербеледі ағаштар, Алдымнан жел еседі. Кіп – кішкентай ағаштар, Үп – үлкен боп өседі. №5. Есеп сызбасын салу арқылы шығару. а) 25∙20 = 500 (м²) – барлық жел телімінің ауданы 500: 2 = 250 (м²) – алма ағаштары алып жатқан аудан 500: 4= 125 (м²) – алмұрт ағаштары алып жатқан аудан 250+125 = 375 (м²) – алма және алмұрт ағаштары алып жатқан аудан 500 – 375 = 125 (м²) – жидек ағашты алып жатқан аудан ә) 128∙3 = 384 (алма ағашы) 384 – 128 = 256 (артық) Жауабы: алмұртқа қарағанда 256 алма ағашы артық. V. Сабақты пысықтау: №6. Өздік жұмыс. Баған түрінде есептеу. 902 - 567= 335 700 – 69 = 631 751 - 349 = 402 256 – 129 =127 708 – 489= 219 1 000 - 407= 593 №7. Ұжыммен есептеу арқылы орындау тиімді. 45∙20= 900 (см²) – түбінің ауданы 20∙30= 600 (см²) – кішкене бүйірінің ауданы 45∙30= 1 350 (см²) – үлкен бүйірінің ауданы - Бүгінгі сабақта не өтілді? - Сабақ несімен ұнады? VII. Үй жұмысы: №8 есеп 35 бет. VIII. Бағалау: Сабаққа белсене қатысқан оқушыларды топпен мадақтап, жеткен жетістіктерін айта отырып білімдерін бағалау.
Кері қайту
Ілмек сөздер:бастауыш сынып, математика, аудан және оның өлшем бірліктері
Надоело мыть машину? Есть решение! Эффект сохраняется целый год ...
Устал тратить деньги на мойки? С Аквастоп машина моется 2 раза в год! На...
Ұзындықтың өлшем бірліктері
Жарияланды 3-09-2014, 11:55 Категориясы: Бастауыш сынып
Сабақтың тақырыбы: Ұзындықтың өлшем бірліктері (слайд) Мақсаты: 1. Оқушыларға ұзындықтың өлшем бірліктері туралы көрнекілік әдісін қолдана отыра түсінік беру. 2. Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын арттыру. 3. Оқушыларды дәптерде және тақтада дұрыс жазу ережесіне үйрету.
Психологиялық дайындық Біз бақытты баламыз Ойнап күліп аламыз Жетілсін деп санамыз Оқып білім аламыз.
Қостанай қаласына саяхат жасау Ұзындықтың өлшем бірліктері: 1 см = 10 мм 1 м = 100 см 1 м = 10 дм 1 дм = 10 см 1 км = 1000 м
Қазақша ұзындық өлшем бірліктері: Құлаш - 1, 80 м Аршын - 75 см Кез - 50 см Қарыс - 20 – 22 см Сүйем - 17 – 18 см Сынық сүйем - 14 – 15 см Сере - 10 - 12 см Тұтам - 8 - 10 см Елі - 1, 5 см
Сызбаға қарай отырып сұрақтарға жауап бер: ---------------------- Глазунов Талапкер арақашықтығы қанша км? Талапкерден Затоболға дейінгі арақашықтық қанша км? Егер біздің автобус Рыспайдан шығатын болса, Қостанайға дейін қанша км жүреміз? Егер автобус Осинов ауылы арқылы Қостанайға баратын болса қанша км жол жүреміз?
1 – тапсырма: №3 есеп. Туристер бірінші күні 12 км, екінші күні бірінші күнге қарағанда 40 км артық жүрді. Ал үшінші күні бірінші және екінші күндері қанша жүрес, сонша жол жүрді. Жолдың үшінші күнінде туристер неше километр жүріп өтті?
2 - тапсырма: Сергіту сәті Бойды бүкпей тік тұр, еркін тұрып тыныста. Жай оң қолыңды оң жаққа, жай сол қолыңды сол жаққа. Қолды айналдыр қиналмай, екі шеңбер сызғандай. Сәл тынығып байқа да, үш - төрт рет қайтала!
Ойын «Жол жиектеріне ағаш отырғызу» Ойынның шарты: 1 өрнекті есептеп болса, ағашты жол жиегіне апару.
№4 есеп. Сызба бойынша өрнек құрастыр. 48 – 8 =? + 6 =? 55 – 17=? + 6 =? Ойын: «Жолды тазарту» Ойынның шарты: әр оқушы 2 өрнекті бағандап есеп шығару арқылы жол үстінде шашылған қоқыстарды жою.
№5 есеп Өрнектерді баған бойынша шығар.
№6 есеп. Салыстыру 6 дм 8 см * 60 см 52 см * 5 дм 1 см 11 кг + 30 кг * 90 кг – 60 кг 31 кг – 19 кг * 15 кг – 7 кг 1 м * 80 см 10 дм * 1 м 19кг + 18 кг * 15кг + 17 кг 59 кг – 9 кг * 50 кг Бағалау
Назар аударыңыз! Жасырын мәтінді көру үшін сізге сайтқа тіркелу қажет.
Кері қайту
Материал рейтингісі:
0
барлық дауыс бергендер: 0
Ілмек сөздер: Ұзындықтың өлшем бірліктері, ашық сабақ бастауыш, математикаЖариялаған bibka Оқылды: 2824 (рет) | Пікі
Сабақтың түрі: ашык сабак
Пәні: математика
Сыныбы: 3
Сабақтың тақырыбы: Пысықтау.
Сабақтың мақсаты: Көбейту және бөлудің кестелік жағдайы және
қалдықпен бөлу туралы білімдерін бекіту.
Білімділік:көбейту және бөлуге берілген есептерді шығару дағдыларын
жетілдіру.
Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау, танымдық қабілеттерін
арттыру, шығармашылықпен жұмыс істей білу дағдысын
қалыптастыру
Тәрбиелік:Қысқы ойындар арқылы балаларды ұйымшылдыққа,
жылдамдыққа, өзбеттерімен жұмыстана білуге, шапшаң әрі
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу, дене шынықтыру, күнделікті өмірмен.
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
а) Сынып тазалығына қарау
ә) Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
б) П с и х о л о г и я л ы қ д а й ы н д ы қ .
Математика керек әр күнге, Математика қажет өмірде
Математиканы оқимыз Миымызға тоқимыз
-Барлығыңа сабақта сәттілік тілеймін!
Математика- ғалымдар патшасы деген екен Абай атамыз.Яғни,математиканы білсек барлығын да біледіекенбіз.
II. Актуализация(Үй тапсырмасын тексеру)
1) №7 мысал.Фигураның боялған бөлігінің ауданын есептеу.
Жауабы: S=(12 смх 5см)-(4см х 2см+5см х 2см)=60 см²-18 см² =42см²
2. Тірек білімдерін белсендіру.
1. Кез келген санды бірге көбейткенде, қандай сан шығады?(сан шығады)
2. Санды сол санның өзіне бөлсе, неше шығады?(1 шығады)
3. Нөлді санға бөлгенде, неше шығады?(0 шығады)
4. Санды нөлге бөлуге бола ма?(болмайды)
5. 2-ге қалдықсыз бөлінетін сандар қалай аталады? (Жұп)
6. 2-ге қалдықсыз бөлінбейтін сандар қалай аталады? (тақ)
7. Егер есепте қосу мен көбейту амалы келсе, алдымен қандай амалды орындаймыз? (көбейту)
ІІІ. Жаңа сабақ.
-Дәптерімізді ашып, бүгінгі күнді жазамыз.
Ақпанның 21-і. Сынып жұмысы.
1) Математика-ермек емес балалық,
Математика-көрегендік, даналық.
Математика-құрметтеуге лайық,
Кел, балалар, мұны жақсы ұғайық!-дей келе бүгінгі қайталау сабағымызды бастаймыз.
-Балалар, біз сіздермен бірнеше қазақтың ұлттық ойын түрлері туралы білеміз. Қане еске түсіріп жіберейікші: ақсүйек, қыз қуу, бәйге, асық, көкпар, теңге алу т.б.
-Бұл ойындар жылдың қай мезгілінде ойналады? (Оқушылар жауабы)
-Ал қыс мезгілінде қандай ойындар ойналады? (Оқушылар жауабы)
-Олай болса, бүгінгі сабағымызда осы қысқы ойын түрлерін бізде сабақ үстінде ойнайтын боламыз. Әр ойынның бізге әкелген тапсырмасы бар. Біз сол тапсырмаларды дұрыс шеше отырып, ойынды ойнаған болып есептелеміз. Артынан мақалдар оқимыз.
-Сабақты бастамас бұрын, осы қысқы ойындарға қатысты қандай сайыс жүріп жатыр? (Оқушылар жауабы)
-Дұрыс айтасыңдар, балалар. Ресейдің Сочи қаласында ХХІІ қысқы ойындардың олимпиадасы өтіп жатыр. Оған 88 елден 3000-ға жуық спортшы қатысып жатыр. Қазақстаннан да спорттың 10 түрі бойынша 52 спортшы бақтарын сынауда. Әзірше олимпиаданың 14-ші күнінің нәтижесі бойынша 1 қола медальмен Қазақстан 25-ші орында тұр. Қола медальді мәнерлеп сырғанаудан Денис Тен қоржынға салды. Қалған күнде шорт-трекшілер финалдық бәсекеге түседі, солардан үміт күтеміз.
-Слайдпен жұмыс.
— Қыста ойналатын қандай балалар ойындарын білесіңдер? (Оқушылар жауабы)
Кел, балалар, ойнайық!
Ойнайық та ойлайық
Қандай есеп болса да,
Шешпей оны қоймайық
1 тапсырма. Аққала соғу.№1 мысал. Өздік жұмыс.
Бөлінгіш
23
19
57
80
45
Бөлгіш
5
4
7
www.jospar.kz Барлық пәннен күнделікті сабақ жоспарлар орта және қысқа мерзімді сабақ жоспарлар
1.1 жұмыртқаны қайнатуға 3 минут кетсе, 5 жұмыртқаны қайнатуға неше минут керек?
2. Бір сағатта неше минут бар?
3.Бір аптада неше күн бар?
4.Бір жылда неше ай бар?
5.Екі аяғымен түрегеп тұрған адамның салмағы 50кг, бір аяғымен тұрған адамның салмағы неше кг?
V. Үйге тапсырма: 80бет, №7мысал
VІ… Білімді бағалау.
Екі қатароқушыларын бағалау.Спортпен үнемі шұғылданып жүрейік.
VІІ.Сабақ қорытындысы:
- Сабақ ұнады ма? (Смайлик белгішесімен көрсету).
— Бүгінгі матема тика сабағында нені үйрендік?
— Өткен тақырыптарды қайталадық.
— ойындар ойнау арқылы тапсырмалар орындадық.
— Есептер шығардық.
— Тақтамен жұмыс жасадық, лездік сұрақтарға жауап бердік.
-Ия, балалар, олай болса математика бізге керек деп мына өлең жолдарымен сабағымызды аяқтаймын:
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан
Математикаға орын берсең басыңнан
Барлық ғылым соған үйір болады
Досың солар табылатын қасыңнан.
-С а б а қ а яқ т а л д ы.
Теги:қайталау сабағы (ма
3 - сыныптар үшін «Көкпар» математикалық марафоны 1. 4 ондық 3 жүздік 1 бірліктен тұратын. А) 431 С) 341 В) 413 Д) 314 2. 1т – 328кг А) 327 С) 782 В) 672кг Д) 772 3. Өрнек түрінде жаз және оның мәнін тап: 2ондық 3жүздік 1бірлікті 2есе арттыр. А) 6+2 С) 321 В) 323 Д) 462 4. Үшбұрыштың периметрі 56 см, бірінші қабырғасы 16 см, екіншісі 25 см, үшінші қабырғасы нешеге тең? А) 15см С) 16см В) 65см Д) 41см 5. Теңдеудің шешімін тап. X - 3 * 5=24 А) X = 9 С) X =13 В) X=15 Д) X=39 6. Бірдей 5 банкаға 15л сүт құйды. Осындай 7 банкаға неше литр сүт құюға болады? А) 3л С) 10л В) 21л Д) 27л 7. 300 – 9 * 2: 3+(26+2: 2) = А) 267 С) 320 В) 321 Д) 308 8. Тіктөртбұрыштың ұзындығы 27 см, ал ені одан 8 см қысқа. Осы тіктөртбұрыштың периметрін тап. А) 70см С) 19см В) 35см Д) 92см 9. Ауданы 81см2 болатын шаршының қабырғасының ұзындығын тап. А) 7см С) 8см В) 21см Д) 9см 10. Есептің дұрыс шешуін тап. Бір себетте 27 кг алмұрт, ал екіншісінде одан 13кг артық алмұрт бар. Екі себетте неше кг алмұрт бар? А) (27 - 13) – 13= С)(27+13)- 27= В)(27+13)+27= Д)(27+13)- 13= 11. Қай қосындыны көбейтумен алмастыруға болады? А) 12 - 12+11 С) 7+27+37 В) 3+33+333 Д) 16+16+16 12. Жұп сандар қатарын белгіле. А) 2, 4, 7, 8, 6, 10, 20 С) 4, 8, 10, 12, 16, 24 В) 1, 2, 3, 6, 10, 15, 30 Д) 2, 4, 6, 8, 9, 10, 11 13. Әкесі 35 жаста, ал баласы 7 жаста. Баласының жасы әкесінің жасынан неше есе кіші? А) 5есе С) 28 есе В) 7есе Д) 42есе 14. Өрнек түрінде жаз. X пен 7 - нің көбейтіндісінде 630 - дың 7 - ге бөліндісін қос А) X*7 - 630*7 С) X*7+630: 7 В) Х*7+630 - 7 Д) Х*7: 630+7 15. Сарбаздар сап түзеп тұр. Дәурен саптың алдынан санағанда да, соңынан санағанда да 9 - ыншы болып тұр. Сапта неше сарбаз тұр? А) 18 С) 9 В) 17 Д) 19 16. Мұзайдында 6 бала сырғанап жүрді. Олардың екеуі түскі тамақ ішуге кетті, ал түстен кейін олар мұзайдынға қайтып оралды. Мұзайдында қанша бала сырғанап жүр? А) 4 бала С) 2 бала В) 6 бала Д) 8 бала 17. 18. Ұзындығы 28 мм кесіндіні тең жеті бөлікке бөл. Әр бөліктің ұзындығын тап. А) 21мм С) 4мм В) 35мм Д) 28мм 19. Қасымның 79 теңгесі бар еді. Оның 25 теңгесіне қалам сатып алды. Қалғанына әрқайсысы 9 теңгеден қарындаш сатып алды. Қасым неше қарындаш сатып алды? А) 54қ. С) 6қ. В) 63қ. Д) 34қ. 20. Фигураның боялған бөлігінің ауданын тап. 6 см А) 24см2 С) 10см2 В) 12см2Д) 20см2
4см 4 сынып. Мектепішілік олимпиада – математика. 2014 1. Өрнектің мәнін тап. 278*26 -(28*14 - 12*15)+60431: 89 -(31200: 96+294) 2. Теңдеуді шеш. (Х - 729): 28+189=401 3. Есепті шығар. Сүт фермасында 36 сиырдың әрқайсысынан 5420л сүт, ал 51 сиырдың әрқайсысынан 5240л сүт сауылды. Барлық сүттің үштен бірінен май алынды. Май алу үшін неше литр сүт жұмсалған? 4. Есепті шығар. Арасы 70 км екі қаладан бір мезгілде бірінен - бірі қарама - қарсы бағытта екі жеңіл машина шықты. Оның біреуінің жылдамдығы 90км/сағ. 3 сағаттан соң олардың ара қашықтығы 580км болды. Екінші жеңіл машинаның жылдамдығын тап. 5. Есепті шығар. Ұзындығы 24м, ені 3м дәліздің еденін қабырғасы 4дм шаршы тәріздес тақтаймен жабу үшін оның қаншасы керек? 6. Есепті шығар. Қорада жайылып жүрген қаздар мен ешкілердің бастарының 8 - ге, ал аяқтарының саны 26 - ға тең. Қорада неше қаз және қанша ешкі жайылып жүр. 7. Есепті шығар. Айгүл, Сәуле және Раушан мерекеге 12 бәліш сатып алуға келісті. Сәуле бірдей бағамен 5 бәліш сатып алды, Раушан сол бағамен 7 бәліш сатып алды, ал Айгүл өзінің үлесі үшін 24 теңге берді. Егер бұл қыздар бірдей бәліш жеген болса, онда бұл ақшаны Сәуле мен Раушан қалай бөлісіп алулары қажет? 8. Ребусты шеш. Арифметикалық ребусты шеш.
Кері қайту
Ілмек сөздер:Мектепішілік олимпиада тапсырмалары 3-4 сынып математика
Надоело мыть машину? Есть решение! Эффект сохраняется целый год ...