Пәні: әдебиеттік оқу | Мерзімі: 6.10.14 | Сыныбы: 2 |
Сабақтың тақырыбы: | Асыл сөз |
Сабақтың реті: | 1-сабақ |
Жалпы сабақтың мақсаты: | Оқушылар «Асыл сөз »мәтінінің мазмұны мен негізгі идеясымен танысады.Ойлау қабілеттерін дамытады. Бір-бірін тыңдауға үйренеді. Ұжымда, шағын топта жұмыс жасауды және бір-бірін сыйлауға,еркін сөйлеуді үйренеді. |
Оқу нәтижелері: | -- «Асыл сөз» әңгімесін меңгереді; - тақырып бойынша төменгі дәрежелі және жоғары дәрежелі сұрақтар қоюды, оған жауап бере алады; - ойларын еркін, нақты жеткізе алады; - бірлесіп жұмыс жасай алады; - бір-біріне сыйластық көзқараспен қарайды; - шығармашылық тұрғыда жұмылып жұмыс жасай алады. . |
Түйінді идеялар: | Оқушылар «Асыл сөз» мәтінінің негізгі ой туралы білімдерін шыңдайды. |
Сабақтың типі: | Аралас сабақ |
Сабақты ұйымдастыру түрі: | Тренинг, ойындар |
Белсенді оқытуда қолданылатын әдіс-тәсілдер: | Тілік айту ,«Ой тастау» әдісі, «Болжау әдісі»,«Күту ағашы» әдісі, «Бағдаршам»,«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі,майлыктер арқылы кері байланыс әдісі |
Жұмыс түрлері: | Ұжымдық, жеке жұмыс, жұптық жұмыс, топтық жұмыс |
Сабақтың дидактикалық қамтамасыз етілуі яғни дереккөздер: | Интерактивті тақта, презентациялық слайдтар, ақ парақшалар, флипчарт, маркерлер, стикерлер, таратпа қағаздар |
І Қызығушылығын ояту кезеңі: |
Мұғалімнің әрекеті | | Оқушының әрекеті |
1-әрекет . . . Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. «Тілек айту» әдісі бойынша әр оқушының бір-біріне тілектер айтуын ұйымдастыру | 1 | Оқушылар еркін жүріп бір¬-бірінің қолын алып амандасады, бір-біріне жағымды сөздер арқылы тілектер айтады .. |
2-әрекет. «Қуырмаш » әдісі арқылы 5 топқа бөлу. (Топтың ережесін анықтау) | 2 | Оқушыларды бас бармақ,балан үйрек,ортан терек,шылдыр шүмек, кішкнтай бөбек деп санап 5 топқа бөлінеді (Топ ережесін ойластырады) |
3-әрекет. Ой тастау әдісі арқылы барлық топқа ортақ сұрақ койдым Асыл сөз дегенді қалай түсінесіңдер? Адам өмірінде қандай пайдасы бар деп ойлайсыңдар? Ендеше бүгінгі сабақта қандай тақырыпппен танысамыз деп ойлайсыңдар? | 1 | Оқушылар топтарында ақылдасып Асыл сөз мәтінінің мазмұнын ашты. |
4-әрекет. Топтық жұмыс. «Болжау» әдісі бойынша оқушылар мәтінді жеке оқып, жұпта, топта талқылап, түсінгендерін постерге түсіреді, Жариялайды. | 3 | Еркін талқылау әдісі бойынша оқушылар топта талқылап,оз ойларын жариялайды. |
ІІ Мағынаны ажырату кезеңі: |
5-әрекет.. Жеке жұмыс. Жоғары дәрежелі оқушы – , ақын жазушылардың шығармалары туралы атап өтеді. Орта деңгейдегі оқушы – алдыңғы білімін пайдаланады.. | 10 | Әр оқушы жеке ойланады. Өз ойларын ортаға салады. Жариялайды |
6-әрекет. Топтық жұмыс. :Күту уақыты әдісі бойынша мәтін бойынша 2 жабық сұрақтар әзірлейді, әзірлеген сұрақтарын басқа топтарға қояды, жауаптарын қабылдайды, толықтырады. | 10 | Топта ̎̎«Күту уақыты»арқылы әзірлеген сұрақтарын басқа топтарға қойып, уақытпен есептейді |
7-Әрекет .«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша, әр топ бір-біріне пікір білдіреді, ұсыныстар айтады. | | . Топтар бір-біріне «Екі жұлдыз, бір тілек әдісі бойынша баға береді.» |
8-әрекет. Жеке жұмыс.Өзін бағалау парағы арқылы бағалайды. | 1 | Әр оқушы бағалау парағына өзін өзі бағалайды. |
9-әрекет.Ұжымдық жұмыс. Ойсергек. Орындарынан тұрып,слайдта жасалған жаттығуларды қайталауды ұйымдастыру. | 2 | Оқушылар жаттығуларды қайталайды. |
ІІІ Ой толғаныс кезеңі: |
10-әрекет. Өзін-өзі бағалау парағы бойынша оқушылар өздерін бағалайды. | 5 | Әр оқушы алдарында жатқан параққа өздеріне баға қояды |
11-әрекет. Стикерлер таратып беріп Смайликтер арқылы «Сабақ маған ұнады», «Сабақ маған ұнамады» кері байланыс жасату | 3 | Тақтада шығып әр оқушы«Сабақ маған ұнады», «Сабақ маған ұнамады» кері байланыс арқылы өз ойларын стикер арқылы іледі. |
Мұғалім | | |
Тренер | | |