Сабақтың тақырыбы : Қазақ тілі « Біріккен сөздер»
Мақсаты : сын тұрғысынан ойлау технологиясының стратегияларын тиімді
пайдалану арқылы Біріккен сөздер туралы түсінік беру.
Міндеттері : 1.Біріккен сөздердің екі түбірдің бірігуі арқылы жасалып, тұтас
бір ұғымды беріп, бір сұраққа жауап беретінін ұғындыру,
сөйлем ішінен біріккен сөздерді таба алуға, әртүрлі түбірлерден
біріккен сөздер жасай алуға үйрету.
2. Бірігіп жұмыс жасауын ұйымдастыра отырып ,ұқыптылыққа,
сауаттылыққа , жинақтылыққа тәрбиелеу.
3. Оқушыларды шығармашылыққа баули отырып, ойлау
қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын молайту.
Сабақта қолданылатын стратегиялар : РАФТ , Идеялар себеті ,Кластер , Қатесін тап , деңгейлік тапсыомалар
Сабаққа қажетті құралдар : маркер , стикерлер , бағалау парағы , үлестірмелі материалдар .
Сабақтың барысы : Блум таксономиясы бойынша .
І. Қызығушылықты ояту.
1. Жылулық шеңбері .
2.Үй тапсырмасын тексеру . 6-жаттығу Күрделі сөздерді қатыстырып «РАФТ»әдісі бойынша шығарма жазып келу .
3. «Күрделі сөздер» бойынша өткен тапсырманы қайталап өту , «Себеттер идеясы» бойынша.
ІІ. Мағынаны ажырату .
1.Көркем жазу . Аққу , алабота ,Нұргүл ,Ақмарал
- көркем жазуды жұп болып тексереді.
2. Шашылған сөздерден сөз құрау .
- Кербұлақ ,Айнабұлақ , Жарбұлақ , Сексенкөл , Сасықкөл , Алакөл , Жалаңашкөл , Есдәулет , Бақдәулет , Нұрдәулет , қосаяқ , шаңсорғыш , тасбақа , балмұздақ , көкжиек ,
- құраған сөздерге сұрақ қою , сөз құрамына талдау , сол бойынша ереже жасату .
3. 10-жаттығу . «Кемпірқосақ» өлеңін жатқа жазады .
Күн күркіреп , себелеп ,
Ж аңбыр жауып , басылды .
Көкжиекке керемет
Кемпірқосақ асылды .
Өлеңде кездескен біріккен сөздердің астын сызу.
4. Әр топқа жекелеме тапсырмалар
1-топ «Кластер» берілген біріккен сөздерді топтастыру .
2-топ « Қатесін тап» Берілген ережелердің қатесін табу.
3-топ « Кластер»
Аңдар : Өсімдіктер :
Құстар : Жер-су аттары :
Көп нүктенің орнына тиісті біріккен сөздерді жазу.
ІІІ. Ойтолғаныс .
1.«Идеялар себетін» толықтыру .
.Деңгейлік тапсырмалар .
Бөлім | Тапсырма | Ұпай | Деңгейлік тапсырма |
Білім. Мақсаты: өтілген материалдарды қайталау. | 1.Үй тапсырмасын сұрау. -күрделі сөздерді қатыстырып шығарма жазу. 2. Идеялар себетін толықтыру. | Топ ішінде бағалау | 1.Шығарма РАФТ әдісіне сай жазылу керек. 2.Күрделі сөздер туралы откен тақырыпты қайталау |
Түсінік. Мақсаты:біріккен сөз туралы түсінік беру. | 1.Көркем жазу. 2. Шашылған сөздерден сөз құрау | Жұппен бағалайды. Өзін –өзі бағалайды | - Кербұлақ ,Айнабұлақ , Жарбұлақ , Сексенкөл , Сасықкөл , Алакөл , Жалаңашкөл , Есдәулет , Бақдәулет , Нұрдәулет , қосаяқ , шаңсорғыш , тасбақа , балмұздақ , көкжиек , - сөздерді талдап , сұрақ қою арқылы жаңа сабаққа шығу.ережесі өздеріне құрату. |
Қолдану . Мақсаты : алған білімдерін іс –жүзінде қолдана білу. | Кітаппен жұмыс. 10-жаттығу жатқа жазу.. | Жұппен бағалайды. | Өлеңді жатқа жазып ,біріккен сөздердің астын сызу. |
Талдау. Мақсаты: біріккен сөздерді топтастыру, сөйлем құрау , ережесін есте сақтау. | 1-топ.Кластер 2-топ.Берілген сөздерден сөйлем құрап , 3-топ. Қатесін тап | Топ ішінде бағалайды | 1-топ берілген сөздерді топтастырып жазады. 2-топ сөйлем құрап , берілген сөздердің біріккен сөз екенін дәлелдеу. 3-топ.Берілген ережелердің қатесін табу. |
Жинақтау. Мақсаты :біріккен сөздер туралы алған білімдерін жинақтау, қорытындылау. | 1.Идеялар себетін толықтыру . 2.Деңгейлік тапсырмалар. | Топтар бір- бірін бағалайды. | «Күрделі сөздер» себетін толықтырады. 2.Деңгейлік тапсырмаларды орындайды . |
Бағалау. Мақсаты: оқушылардың алған білімдерін бағалау. | 1.Ұпай сандарын есептеп , бағалайды. 2.Пирамиданың сатысы бойынша | | Сабақ бойынша оқушылар қорытындылап, қай сатысында екенін айтады. |
3. Үйге тапсырма 13-жаттығу. Сурет бойынша «РАФТ» әдісі арқылы « Хайуанаттар бағы» тақырыбына біріккен сөздерді қатыстырып , әңгіме жазу.
Деңгейлік тапсырма.
деңгей .
Екі бөліктегі сөздерді қосу арқылы , күрделі сөз жасау.
Ұлы бақа
Қырық құлақ
Саңырау қосақ
Кемпір аяқ
Темір тау
Тас қазық
2 – деңгей
Көп нүктенің орнына тиісті , біріккен сөздерді тауып жаз.
Аңдар : 3.Өсімдіктер :
Құстар: 4.Жер-су аттары :
деңгей.
Берілген тірек сөздерден эссе жазу. Эссеге ат қой.