Пән: Математика
Сабақ тақырыбы: «Алғыр алтау» математикалық сайыс
Мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың өткен сабақтардан алған білімдерін пысықтап қайталау. Екі таңбалы сандарды қосу және азайту. Күрделі жақшалы өрнектер шығару.
Дамытушылық: Ойын арқылы оқушылардың есептер шығаруды, логикалық ойлау, есептеу қабілеттерін, танымдық қызығушылықтарын арттырып, ой-өрісін кеңейту.
Тәрбиелік: Оқушыларды тапқырлыққа, жылдам ойлауға, шапшандыққа үйрету. Ұжымда жұмыс істеуге жұмылдыру.
Пәнаралық байланыс: әдебиет
Сабақтың түрі: Ойын - сайыс
Әдісі: сұрақ-жауап, ойын, қайталау
Көрнекілігі:Таратпа материалдар, портрет, слайд
Сабақтың барысы:
I.Ұйымдастыру кезеңі
Балалар бүгінгі сабағымыз ерекше болмақ. Оның ерекшелігі бүгін бізге қонаққа қонақтар келіп отыр. Ал, кәне сәлемдесейік!
Психологиялық дайындық!
Армысың, асыл күн І
Армысың, асыл жер !
Армысың, көк аспан!
Армысың, қонағым!
Армысың, жан досым!
Жылуыма жылу қос, міне менің алақаным! (бір-бірінің қолының үстіне алақаның қояды)
Ұрандары: 1топ- Тірлік, тірлік түбі- бірлік.
2 топ- Бірлік болмай- іс оңбас.
3 топ- Күш-бірлікте
4 топ- Бірлік болмай, тірлік болмас
Оқушыларды сабақ тақырыбымен, мақсатымен таныстыру. Сабағымыз «Алғыр алтау» ойын сайысы арқылы өтеді. Ойын 3 кезеңнен тұрады. Кезеңдер:I кезең: Белес.
II кезең: Өткел
III кезең: Асу
Әр кезең тапсырмаларымен ойын барысында танысамыз.
Ойынымызды бастайық, дайынбыз ба?
Бір, екі, үш
Отырамыз тып- тыныш
Жалқаулықты тастаймыз
Сабақты біз бастаймыз.
I кезең: Белес.Шапшандыққа арналған тапсырма.
- Поместите здесь ваш текст
Алдарындағы қағаздарда өрнектер жазылған. Өрнектердің мәнін қай топ тез табады. Тапсырманы шапшаң, тез бітіргенге смайлик
Алғыр
Алтау
1. Топтар дұрыстығын тексереді.
+ белгісін қояды.(жалау көтеріледі)
2. Шыққан өрнектердің мәндерінің қосындысын тауып, сол санды басқа сандар арасынан тауып көрсету. (Жалау көтеру)
Белестен кідірмей өткен топты анықтайық!
II кезең: Өткел 1) Әдебиеттік оқу пәнінен оқыған шығармаларынан үзінділер беріледі. Сол үзінді қандай және кімнің шығармасынан алынғанын тез тауып алу. (Жалау көтереді)
2)Енді сол шығарманың автор портретін тауып алу керек (Жалау көтеру)
3.Конверттегі тапсырманы орындау. 1 бала тақтаға іледі (маркермен жазады) Қалған балалар дәптерге орындайды.
Қызықты сұрақтар:
1.Қосудың компоненті?
2.80 минут неше сағат, неше минут?
3. 7 Ондық 5 бірліктен тұратын санды ата.
4.Шарты мен сұрағы бар кішкене әңгіме?
5.Мектептегі 45 минут ?
6.Оқу жылының соңғы айы қандай?
7.Азайту амалының компоненттерін ата?
8.4 мысық пен 5 тауықтың аяғы нешу?
9. 3 мысық пен 5 тауықтың аяғы неше?
10.5 машина мен 4 велосипед дөңгелектері нешеу.
Сергіту сәті. (3 мин)
III кезең: Асу1) Алдарындағы қағаз қиындыларынан суретті кім тез құрастырады.
2)Аударамыз, не шықты? Математика оқулығында қандай тапсырма екенін қай топ бірінші табады?
Дәптермен жұмыс
3) №4, №3 Есеп құрастыру шығару. Есеп талданады.
4)10 Ұқсастықты тап.
Сабақты қортындылау: Қандай топ жеңгенің жұлдыздарды санау арқылы анықтаймыз.